Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Bölüm Hakkında

Acıbadem Sağlık Grubu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümleri, insan vücudunda kaza, hastalık veya doğumsal anomalilere bağlı oluşan şekil bozukluklarında vücudun herhangi bir parçasının form ve fonksiyonlarını eski haline getirmeye yönelik çalışmalarda bulunmaktadır.
İçindekiler

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Neye Bakar?

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, insan vücudunun şeklini ve işlevini düzeltmeye, restore etmeye veya iyileştirmeye odaklanan bir cerrahi dalıdır. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi bölümü, genellikle travma sonrası yaralanmalar, doğuştan gelen anomaliler, kanser cerrahisi sonrası rekonstrüksiyon gibi durumlarla birlikte aynı zamanda estetik görünümün değişimiyle ilgili de hizmet verir.

Estetik cerrahide en sık yapılan işlemler arasında genellikle; meme büyütme operasyonları, burun estetiği (rinoplasti) , l iposuction, karın germe (abdominoplasti) ve yüz germe (ritidektomi) gibi işlemler sıklıkla tercih edilir.

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Cerrahlar, hastanın fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını dikkate alarak tedavi planlarını oluştururlar.

Rekonstrüktif Estetik Nedir?

Plastik cerrahideki "rekonstrüktif" kavramı, fonksiyonel kayıpları veya anatomik bozuklukları düzeltmeyi amaçlar. Örneğin, meme rekonstrüksiyonu, meme kanseri cerrahisi sonrası mastektomi (meme ameliyatı) geçiren kadınlar için sıkça yapılan bir prosedürdür. Benzer şekilde, yüz rekonstrüksiyonu, travma veya kanser nedeniyle yüzdeki kayıpları telafi etmek için kullanılır.

Plastik Cerrahi Hastalıkları Nelerdir?

Plastik cerrahi hastalıkları, vücuttaki doku, deri veya kemiklerdeki bozuklukları düzeltmeyi amaçlayan bir tıp dalıdır. Bu hastalıklar genellikle travma sonrası yaralanmalar, doğuştan anomaliler, kanser cerrahisi sonrası cerrahi müdahale gerektiren durumlar veya yaşlanma belirtileriyle ilişkili operasyonları içerir.

Birçok hastalık veya estetik görünümdeki değişiklikler plastik cerrahinin ilgi alanına girer. Plastik cerrahlar tarafından, hastaların fiziksel sağlığını, işlevselliğini ve görünümünü iyileştirmek için cerrahi operasyonlar uygularlar. Bunlar arasında yüz ve boyun bölgesindeki cilt kanserleri, meme kanseri sonrası meme rekonstrüksiyonu, doğuştan el anomalileri, yüz felci sonrası rekonstrüksiyon, yanık yaralarının tedavisi ve ciddi yara izlerinin düzeltilmesi sayılabilir.

Plastik cerrahlar, hastaların ihtiyaçlarına ve durumlarına uygun tedavi planları oluşturmak için multidisipliner bir yaklaşım benimserler. Bu, onkologlar, dermatologlar, nörologlar ve diğer uzmanlarla işbirliği yapmayı gerektirebilir.

Tedavi seçenekleri hastalığın türüne ve şiddetine bağlıdır. Rekonstrüktif cerrahi , kayıp doku veya organların onarılmasını içerebilirken, estetik cerrahi, görünümü iyileştirmek için yapılan operasyonları içerir.

Plastik cerrahi hastalıklarıyla ilgili tedavi ve operasyonların başarı oranları genellikle hastanın genel sağlık durumu, yaş, cinsiyet ve diğer faktörlere bağlıdır. Hastalar, cerrahi öncesi ve sonrası bakım süreçlerinde cerrahlarının yönlendirmelerine uymalı ve düzenli takip kontrollerine devam etmelidirler.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ne yapar?

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi bölümde, vücuttaki şekil bozukluklarını düzeltmek, kaybedilen işlevi geri kazandırmak veya kişinin görünümünü iyileştirmek için cerrahi teknikler kullanır. Bu cerrahi alan, travma sonrası yaralanmalar, doğuştan anomaliler, kanser cerrahisi sonrası rekonstrüksiyon ve estetik iyileştirmeler gibi çeşitli durumları ele alır.

Rekonstrüktif cerrahi, meme rekonstrüksiyonu, yanık yaralarının tedavisi ve yüz rekonstrüksiyonu gibi operasyonları içerir. Estetik cerrahi ise burun estetiği, meme büyütme, liposuction ve yüz germe gibi işlemleri kapsar. Plastik cerrahi uzmanları, hastaların bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun tedavi planları oluşturur ve multidisipliner bir yaklaşım benimserler.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Burun Estetiği Yapar MI?

Burunun şeklini ve boyutunu değiştirmek için yapılan, burun estetiği (rinoplasti) operasyonları alanında uzman olan plastik cerrahlar tarafından, plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi bölümünde yapılır.

Burun estetiği sadece görünümünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda burun solunumunu düzeltebilir ve burnun işlevsel sorunlarını çözebilir. Plastik cerrahlar tarafından, hastanın burun yapısı değerlendirilir, hastanın kişisel tercihleri ve beklentileri dinlenir ve en uygun plan oluştururlar. Rinoplasti, yani burun estetiği kişileri rahatsız eden burun deformitelerini düzeltmek, burun büyüklüğünü azaltmak ya da burun boyutunu değiştirmek, burun ucu veya burun köprüsünü şekillendirmek için uygulanır.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ben Alır Mı?

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi bölümü, ciltteki benlerin çıkarılması gibi işlemleri de içerebilir. Ciltteki pigment hücrelerinin birikmesinden kaynaklanan küçük lezyonlara “ben” denir. Bazı benler estetik açıdan kişileri rahatsız ederken, bazı benler ise kansere yol açabilir. Ciltteki benleri çıkarmak için kullanılan yöntemler arasında; cerrahi eksizyon (operasyola çıkarılması), lazer cerrahisi ve kriyoterapi gibi yöntemler bulunur.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümünün Verdiği Hizmetler

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi bölümünde sunulan hizmetler arasında; meme rekonstrüksiyonu, yüz germe, burun estetiği, liposuction, dudak-damak yarıkları düzeltilmesi, yanık tedavisi, cilt kanseri rekonstrüksiyonu, el cerrahisi ve saç ekimi gibi cerrahi işlemler bulunur. Ayrıca, estetik cerrahi alanında meme büyütme, küçültme ve dikleştirme, karın germe, göz kapağı operasyonları ve yağ enjeksiyonları gibi uygulamalar da sunulmaktadır.

Dudak-Damak Yarıkları

Dudak ve damak yarıkları, bebeklerde doğuştan gelen bir durumdur ve yüzün bu bölgelerindeki normal gelişimi etkiler. Plastik cerrahi, dudak ve damak yarıklarının cerrahi olarak onarılmasında uzmanlık gerektirir ve genellikle çocukluk döneminde yapılır ve estetik ve fonksiyonel sonuçlar sağlar.

Tüm Vücut Yaralanmaları

Tüm vücut yaralanmaları arasında deri greftleri, doku genişletme ve rekonstrüktifi gibi cerrahi bulunur. Yaralanmanın şiddetine bağlı olarak tedavi planını belirlenir ve uygulanır.

El Cerrahisi

Plastik cerrahlar ve el cerrahisi alanında uzmanlaşmış doktorlar tarafından el deformitesi ya da fonksiyonunu geri kazandırma hizmeti verilir.

Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposuction, vücuttaki fazla yağ dokusunu çıkarmak uygulanan bir operasyondur. Plastik cerrahlar, liposuction ile yağ alımını dengeli bir şekilde gerçekleştirir ve hastanın istediği vücut şekline ulaşmasına yardımcı olurlar.

Saç Ekimi

Saç ekimi, kellik veya seyrek saç sorunlarını çözmek için kullanılan bir yöntemdir. Plastik cerrahlar, saç ekimi ile saçlı deriye saç foliküllerini ekerek doğal ve kalıcı sonuçlar elde ederler.

Karın ve Yüz Germe Ameliyatları

Karın ve yüz germe ameliyatları, yaşlanmanın neden olduğu cilt sarkmalarını düzeltmek için yapılan cerrahi işlemlerdir. Plastik cerrahlar, cilt ve kasları gererek ve yeniden konumlandırarak daha genç ve daha taze bir görünüm elde etmeye yardımcı olurlar.

Göz Kapağı Operasyonları (Blefaroplasti)

Göz kapağı operasyonları, göz kapaklarında yaşlanma belirtilerini, sarkmaları veya fonksiyonel problemleri düzeltmek için yapılan cerrahi müdahalelerdir. Blefaroplasti, alt veya üst göz kapaklarındaki sarkma ve torbalanmayı gidermek için kullanılır. Plastik cerrahlar, göz kapağı operasyonları sırasında fazla yağ dokusunu ve sarkan deriyi çıkararak, göz bölgesinin daha genç ve dinç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Yağ Enjeksiyonları

Yağ enjeksiyonları, vücudun belirli bölgelerine daha dolgunluk ve hacim kazandırmak için kullanılan bir estetik prosedürdür. Plastik cerrahlar, yağ enjeksiyonları ile yağ dokusunu hastanın istediği bölgelere aktarır ve daha dolgun ve şekilli bir görünüm elde edilmesine yardımcı olurlar.

Kulak Estetiği

Kulak estetiği, kulakların şekil ve boyutunu düzeltmek için yapılır. Plastik cerrahlar, kepçe kulak düzeltimi, kulak kepçesi küçültme ya da mikrotia gibi kulak deformitelerini düzelterek kişinin kulak estetiğindeki görünümünü iyileştirirler.

Çene ve Elmacık Kemiği Operasyonları

Yüz hatlarını belirginleştirmek ve dengelemek için çene protezi veya elmacık kemiği implantı gibi tekniklerle çene ve elmacık kemiğinin şeklini ve boyutunun değiştirilmesini içerir.

Bacak Estetiği Operasyonları

Bacak estetiği operasyonları, bacakların şekil ve görünümünü iyileştirmek için yapılır. Plastik cerrahlar, liposuction, bacak germe veya uyluk kaldırma gibi prosedürlerle bacakların daha estetik ve şekilli hale gelmesine yardımcı olurlar.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 13 Mayıs 2024 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 23 Ocak 2019 Çarşamba

Benzer İlgi Alanları

TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Hastaneler

Sıralama Türü:

Doktorlar

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi biriminde görevli doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

Birimin Tüm İlgi Alanları

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?