Yazı İçeriği

Bel ve sırt ağrılarına karşı…

Arabanıza binerken pozisyonunuzu doğru belirleyin

Özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde yaşayan kişilerin uzun süreler trafikte, arabada kalması kaçınılmaz oluyor. Uzun süre araba kullanmak psikolojik olarak kişiyi strese sokabilir. Beden sağlığı açısından da uzun süre araba kullanmak ve araç titreşimine maruz kalmak bel ve sırt ağrısı için risk taşır. Özellikle boyun ve sırt ağrısı olan kişiler, çok daha kısa süre sonra boyun, sırt ve belde sertlik ve ağrıdan şikayetçi olurlar. Uzun süre araba kullanmak, sırt ve boyun ağrılarına, siyatik ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklara zemin hazırlar. Araba kullanırken dikkat edilebilecek noktalar kişinin daha rahat ve sorunsuz bir sürüş geçirmesini sağlar. Araba kullanırken daha rahat hissetmek ve ağrıları azaltmak için öneriler...


Bel ve sırt ağrılarına karşı…

1. İlk olarak, yeni bir araba alırken size uygun boyutta, binerken güçlük yaşamayacağınız bir yükseklik ve genişlikte olmasına dikkat edin. 

2. Araçlarda, doğru oturma pozisyonunu bulmak için farklı ayar dereceleri bulunur. İdeal pozisyonu bulmak için koltuğu önce yanlış konuma getirip doğru pozisyona ayarlamak gerekir. Örneğin kalçanız en az diz seviyesine gelmelidir. Yolu görebildiğinize ve başınızı eğmek zorunda kalmadığınıza emin olun. Seviyeniz alçak kalırsa yükseltici minderler kullanmalısınız.

3. Dizin arkasının koltuğa değmediğinden emin olun. Koltuk ile diz arkasında en az 2 parmak boşluk olmalıdır.

4. Diz ağrısından korunmak için dizdeki bükülme en az 20-30 derece olmalıdır.

5. Bel desteği kullanarak aşırı araç titreşimine maruziyeti azaltmış ve bele yüklenmeyi önlemiş olursunuz.

6. Arabanızın koltuğunun arkası omuz yüksekliğine ulaşmalıdır.

7. Araba kullanmadan önce koltuk başlığını ayarlamalısınız. Çenenizin altında tenis topu varmış gibi hayal ederek boynunuzu nötral pozisyonda tutunuz.

8. Sürüş sırasında kolunuzun 120 derecelik bir açıyla uzanması gerekir.

9. Arabaya bindiğinizde ayna ayarlarını görüş açınıza göre yapmalısınız. Kör noktaları kontrol ederken boynunuzun aşırı zorlanmasını önlemek için boynunuzla birlikte sırtınızı da çeviriniz.

Arabada uzun süre oturmak ve hareketsizlikten kaynaklı olarak kaslar zayıflar. Eklemler daha hızlı deformasyona uğrar ve bu da bel, boyun ve sırt bölgesinde ağrılar neden olur. Araba kullanırken yukarıda öneriler uymanız bedeninizin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur.