Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Bölüm Hakkında

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, sağlık alanında yaygın olarak kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Bu süreç, çeşitli yaralanma ve hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olur ve hastaların yaşam kalitesini artırır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon, uzman fizyoterapistler tarafından uygulanan özel egzersizler, manuel terapi ve diğer teknikler aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu süreç, kas gücünü artırma, hareket kabiliyetini iyileştirme ve ağrıyı azaltma gibi hedefleri hedefler. Fizik tedavi, belirli durumlarda cerrahi müdahaleye alternatif bir seçenek olarak da kullanılabilir.
İçindekiler

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Acıbadem Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümleri fiziksel tıp ve rehabilitasyon disiplininde bulunan yöntemler kapsamında spor sakatlıklarının değerlendirilmesi ve tedavisi, biodex izokinetik sistemi ve kas iskelet sistemi hastalıklarının ve nörolojik hastalıkların rehabilitasyonun klinik değerlendirilmelerinde hizmet vermektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümlerinde gerçekleşen uygulamalar; fibromiyalji , bel ağrısı , artroz (Kireçlenme) , omuz, dirsek, el ve el bileği ağrıları, kalça, diz, ayak ve ayak bileği ağrıları, kırık sonrası eklem sertlikleri, protez ameliyatları sonrası rehabilitasyon, artroskopi sonrası tedavi , romatoid artrit , ankilozan spondilit (donmuş omurga) gibi eklem rahatsızlıkları, kas tutulmaları, tetik parmak, karpal tünel sendromu , topuk dikeni gibi yumuşak doku romatizmaları , felç , omurilik yaralanmaları gibi nörolojik hastalıklar , kas hastalıkları , solunum bozuklukları, geriatrik yaşlı rehabilitasyonu, pediatrik rehabilitasyon, onkolojik rehabilitasyon gibi durumlarda hastanın tanısına ve hastaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Tedavi planının değerlendirilebilmesi için ağrı şiddetinin değerlendirilmesi, fonksiyonel durum ve günlük yaşam aktiviteleri, günlük yaşam kalitesi gibi değerlendirilmeler yapılmaktadır. Tedavi öncesinde hekim tarafından detaylı bir fizik tedavi muayenesi sonrasında hastaya en uygun tedavi yöntemi seçilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Neye Bakar?

Acıbadem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü, medikal teknolojik cihazlarla, kişiye odaklı ve bilimsel verilerle çalışan ekip tarafından hizmet sunmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü, hastaların fiziksel işlevlerini geri kazanmalarına ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olmak için çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan multidisipliner bir sağlık dalıdır. Bu bölümde çalışan fizyoterapistler, ergoterapistler ve diğer uzmanlar, çeşitli rahatsızlıkların tedavisi ve rehabilitasyonu için hastalara bireysel ve hedefe yönelik bir yaklaşım sunarlar.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, nörolojik bozukluklar, spor yaralanmaları, felç, amputasyon sonrası rehabilitasyon, bel ve boyun ağrıları gibi çeşitli durumları ele alabilir. Tedavi yöntemleri arasında egzersiz programları, manuel terapi, elektroterapi, masaj, sıcak-soğuk terapi, hidroterapi ve mobilizasyon teknikleri bulunur.

Fizik tedavi ve rehabilitasyonun amacı, hastaların fonksiyonel bağımsızlığını artırmak, ağrıyı azaltmak, kas kuvvetini ve esnekliğini artırmak, hareket aralığını iyileştirmek ve günlük yaşam aktivitelerine geri dönmelerine yardımcı olmaktır. Bu bölümdeki uzmanlar, hastaların ihtiyaçlarına ve hedeflerine uygun kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluştururlar ve tedavi sürecinde hastaları desteklerler.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon Bölümü Ne İş Yapar?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü, çeşitli sağlık sorunlarına sahip hastaların fiziksel işlevlerini geri kazanmalarına ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olur. Bu bölümdeki uzmanlar, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, nörolojik bozukluklar, spor yaralanmaları ve felç gibi durumların tedavisi ve rehabilitasyonu için hizmet sunarlar.

Tedavi yöntemleri arasında egzersiz programları, manuel terapi, elektroterapi, masaj ve hidroterapi bulunur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon, hastaların günlük yaşam aktivitelerine geri dönmesine yardımcı olurken ağrıyı azaltmayı, kas kuvvetini artırmayı ve hareket aralığını iyileştirmeyi hedefler. Bu bölümdeki uzmanlar, hastaların ihtiyaçlarına uygun kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturarak onları desteklerler.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu Kimler Uygular?

Fizik tedavi uzmanlarının, hastanın durumuna göre oluşturduğu fizik tedavi programı, hekimin öneri ve talimatlarına uygun olarak, fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, kişinin hareket ve fonksiyonel aktivitelerini kısıtlayan, yaşam kalitesini azaltan kemik, eklem, kas ve sinir sistemi hastalıklarının /yaralanmalarının tanı ve tedavisini kapsayan uygulamalardır. Bu sistemler, kendisine ait hastalıklarla doğrudan etkilendiği gibi dolaylı olarak diğer sistem bozukluklarında da etkilenir. Her iki durumda da bu programlar uygulanır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonun Amaçları Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon gerektiren pek çok hastalığın tedavisinde; ağrıyı azaltmak, fonksiyon kayıplarını gidermek, yaşam kalitesini arttırmak ve günlük yaşam aktivitelerine dönüşü sağlamak amaçlanmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonun Uygulandığı Alanlar

Hareket sistemi ve diğer sistemlerin yapı ve fonksiyonlarını bozan akut veya kronik tüm hastalıklarda kullanılmaktadır.

Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1. Hareket Sistemi Bozuklukları

Omurga Rahatsızlıkları

Eklem Rahatsızlıkları

Yumuşak Doku Romatizmaları

Kemik Bozuklukları

2. Nörolojik Hastalıklar

3. Kas Hastalıkları

4. Solunum Bozuklukları

5. Spor Yaralanmaları Rehabilitasyonu

6. Obstetrik-Ürojinekolojik Rahatsızlıklar

7. Ortez-Protez ve Biyomekanik Bozukluklar Eğitimi

8 . Geriatrik-Yaşlı Rehabilitasyonu

9. Pediatrik Rehabilitasyon

10. Onkolojik Rehabilitasyon

Ortopedik Rehabilitasyon

Bağ yaralanmaları, kas-tendon zorlanmaları, kırık-çıkıklar, kas yırtıkları, burkulmalar, menisküs yırtılmaları , artroskopik veya açık cerrahi sonrası uygulanan fizik tedavi ve egzersizler gibi pek çok yumuşak doku yaralanması /cerrahisi sonrası yapılan rehabilitasyon; ortopedik rehabilitasyon kapsamına girmektedir.

Yaralanmayla ilişkili eklem ve kaslara, normal hareket ve fonksiyonlarının, kaybolan kas kuvveti ve dengenin fizik tedavi ve egzersiz programlarıyla yeniden kazandırılması amaçlanır.

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik rehabilitasyon, hemipleji (inme), spinal kord yaralanmaları (omurilik felci), travmatik beyin hasarları, Parkinson Hastalığı, Multiple Skleroz (MS), parezive pleji(uzuvlarını kullanamama), sinir yaralanmaları, karpal tünel vb. tuzak nöropatiler ile kas hastalıkları gibi nörolojik problemlerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarıyla hastanın maksimum fonksiyonel kapasitesine ulaşması sağlanmaktadır.

Eklem Hastalıklarının Tedavisi-Romatizmal Rehabilitasyon

İlerleyen yaşlarda, eklemlerin yıpranmasına bağlı olarak sıkça görülen ve ‘ kireçlenme’ olarak bilinen osteoartrit gibi dejeneratif hastalıklar ile eklem ile eklem çevresi dokularda ağrı, şişlik, kızarıklık, fonksiyon kaybı ve şekil değişikliklerine neden olan romatoid artrit gibi rahatsızların tanı ve tedavisi de fizik tedavi ve rehabilitasyon alanına girmektedir. Bu hastalıkların neden olduğu yakınmaların ortadan kaldırılması, oluşabilecek tutulumların önlenmesi ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen, yaşam kalitesini bozan problemlerin çözülmesi amaçlanır.

El Rehabilitasyonu

Tendon – sinir yaralanmaları gibi el hastalıklarında, elin fonksiyonlarını yeniden kazandırmak için ortopedive travmatoloji veya plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından yapılan cerrahi tamir sonrası kısa sürede bireye özel, uygun rehabilitasyon programı düzenlenmektedir.

Lenfödem Tedavisi

Lenfödem , lenf sisteminde gelişen anormallik, cerrahi müdahale, travma, inflamasyon veya tümöral gelişme nedeniyle lenf yollarının tıkanması sonucu oluşmaktadır. Özellikle, meme kanseri tanısıyla mastektomi yapılan, lenf nodülleri alınmış ve radyoterapi uygulanmış hastalarda lenfödem görülmektedir.

Manuel lenf drenajı (lenfödem masajı), kompresyon bandajı teknikleri, gerektiğinde uygulanan kompresyon cihazları ve kişiye özel egzersiz programları ile ödemli uzuvda lenf sıvısının akışı aktif hale getirilerek, lenfatik sistemin yeniden çalışması sağlanmaktadır.

Omurga Sorunları

Toplumun yüzde 80’inde bel ağrısı, yüzde 50’sinde boyun ve sırt ağrısı görülmektedir. En sık bel ve boyun fıtıklarına , kas spazmları ve incinmelerine, mekanik ağrılara rastlanmaktadır.

Bu problemin en büyük nedenini ise duruş bozuklukları oluşturur. Ağrılı durum meydana gelmeden ya da yaralanma ciddi boyutlara ulaşmadan duruş eğitimi, düzgün duruşu sağlayabilmek için kişiye özel postür egzersiz programları veya oluşan rahatsızlığın tedavisine yönelik fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Egzersiz Danışmanlığı

Hekimin değerlendirmesi sonucu kişiye uygun egzersiz ve spor programının belirlenmesi, kalp-dolaşım ve solunum sistemi fonksiyonları ile kasların kuvvet ve dayanıklılığın arttırılması, eklemlerde hareket ve kaslarda esnekliğin geliştirilmesi, bedensel ve kas yaşlanmanın önüne geçilmesi, ilerleyen yaşlarda hızla azalan kuvvet ve dengenin arttırılması, egzersiz danışmanlığı alanına girmektedir.

Doku Masajı

Fizyoterapistler tarafından uygulanan derin doku masajı özellikle burkulmalar veya kas gerginliklerinin bulunduğu bölgelere yapılır. Masaj esnasında kaslardaki ve ya diğer yumuşak dokulardaki gerilimin azaltılması için bazı bölgelere basınç yapılarak uygulanır.

Sıcak ve Soğuk Terapiler

Sıcak terapiler, kan akışını artırarak hedeflenen bölgeye daha fazla oksijen gitmesini sağlarken, soğuk terapi ise kan dolaşımını yavaşlatır, vücuttaki iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Yine hastalığa da bağlı olarak fizik tedavi uzmanı tarafından uygun görülen fizik tedavi hareketleri veya elektrik akımı, lazer tedavisi, hidroterapi ya da ultrason tedavisi gibi yöntemler de uygulanabilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programında Hangi Tedaviler Uygulanmaktadır?

1. Temel Uygulamalar

1.Isı Uygulamaları

 • Parafin, infraruj ve hot pack gibi yüzeysel ısıtıcılar
 • Cold pack gibi lokal kriyoterapi-Soğuk
 • Derin ısıtıcı olarak Ultrason
 • Sıcak ve soğuk terapiler

2.Elektrik Akım Uygulamaları

 • TENS, diadinamik ve interferens gibi alçak ve orta frekanslı elektrik akımları
 • Nöro-müsküler elektriksel stimülasyon
 • İyontoforez-elektrikle deriden ilaç verilmesi

3.Işık Uygulamaları

 • Lazer
 • İnfraruj

4.Mekanik Uygulamalar

 • Aletli ve aletsiz egzersizler
 • Germe egzersizleri
 • Mobilizasyon
 • Kuvvetlendirme
 • Proprioseptif egzersizler
 • Ev egzersiz programı
 • CPM (Devamlı pasif hareket egzersizi)
 • Postür egzersizi
 • Solunum egzersizleri
 • Skolyoz egzersizleri
 • Klasik masaj
 • Traksiyon tedavisi
 • Pnömatik kompresyon uygulaması-Lenfödem
 • Whirpool – girdap banyosu
 • Klasik masaj ve doku masajı
2.Diğer Uygulamalar
 • Eklem içi enjeksiyonlar
 • Ağrılı nokta enjeksiyonları
 • ESWT
 • Manuel terapi
 • Kinezyobantlama
 • Ortez uygulamaları
 • İş-uğraşı / meşguliyet uygulamaları

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamaları Nasıl Etki Göstermektedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının hemen hepsinin ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca değişik mekanizmalarla bazılarının ağrılı ve enflamasyonlu dokularda dolaşımı ve dokunun beslenmesini arttırıcı, gergin ve sertleşmiş dokuları esnetici, yumuşatıcı, kasları güçlendirici etkileri de bulunmaktadır.

Kas ve eklem hareketlerinin normale gelmesine katkı sağlamaktadır. Fizik tedavi uygulamaları, doğru tanıyla doğru biçimde uygulandığında olumsuz etki göstermemektedir.

Hastaların yaşam kalitesini arttırmaktadır. Engellilik durumlarını önleyici etkileri bulunmaktadır. Ayrıca, akut durumların kronikleşmesini de önlemektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamaları Nasıl Yapılmaktadır?

Doğrudan veya refere edilen hasta, ilgili hekim tarafından değerlendirilmekte, şikayet ve bulgularına göre, tedavi programı planlanmakta, günlük 1-1, 5 saatlik seanslar halinde, günde tek veya çift seans şeklinde fizyoterapistlerce yapılmaktadır. Büyük bir ünite içerisinde, kişiye özel odalarda tedavi gerçekleştirilmektedir. Hekimin uygun gördüğü 15-30 veya daha fazla sayılı kürler uygulanmaktadır. Değerlendirmeler, tedavi öncesi, ortası ve sonunda yapılmaktadır. Hastalar titizlikle takip edilmektedir. Tüm bu uygulamalar, ayaktan gelen ve yatan hasta gruplarında aynı itinayla uygulanmaktadır.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 13 Mayıs 2024 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 23 Ocak 2019 Çarşamba

Benzer İlgi Alanları

TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Hastaneler

Sıralama Türü:

Doktorlar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon biriminde görevli doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

Birimin Tüm İlgi Alanları

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?