Yazı İçeriği

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı toplumda sık rastlanılan sorunlardan biri. Ağır bir şey kaldırmak, dengesiz bir hareket yapmak gibi basit pek çok neden bel ağrısına yol açabilir. Bu nedenle de toplumda bel ağrısının görülme sıklığı yüzde 80’lere ulaşır. 

Peki bel ağrısına ne iyi gelir? Ortopedik bir yatak kullanmak, oturarak dinlenmek, doğru şekilde oturmak, fazla kilolardan kutulmak, kısa topuklu ayakkabılar giyinmek, egzersiz yaparak bel kaslarını güçlendirmek, ağır yükleri dikkatli bir şekilde kaldırmak, doğru pozisyonda eğilmek, trafikte mola vermek bel ağrısına iyi gelir. 

Bel ağrısına ne iyi gelir sorusunun detaylı yanıtları şöyledir::

 • Ortopedik Yatak Kullanın: Doğru bir yatak seçmek bel ağrısına iyi gelir. Yatağınız, kaliteli bir uyku sağlayacağı gibi sabahları bel ağrısı ile uyanmanızı da engelleyecektir. Bu nedenle bel ağrısı için yatak satın alırken ortopedik olanları seçmeye özen gösterin.
 • Oturarak Dinlenin: Bel ağrılarına ne iyi gelir sorusunun bir diğer yanıtı oturarak dinlenmektir. Ağrıların artmasına neden olabileceği için işiniz gereği ya da farklı bir nedenle uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa oturarak dinlenmek bel ağrısına iyi gelir.
 • Doğru Şekilde Oturun: Oturarak çalışıyorsanız sandalyenizin yüksek ve sert ayarlanabilir bir arkalığı olmasına özen gösterin. Otururken sandalyenin arkalığını ve sırtınızı desteklemeyi unutmayın. Oturma pozisyonunuzu da her zaman dik olarak ayarlayın. Bu şekilde oturmak bel ağrısına iyi gelir. Bilgisayar kullanıyorsanız ekranın göz hizasında olmasına dikkat edin. Gerekiyorsa ayaklarınızın altında bir tabure bulundurun.
 • Fazla Kilolarınızdan Kurtulun: Her ne kadar boy, vücut yapısı ve kilo ile bel ağrısı arasında direkt bir ilişki olmasa da çok kilolu ve uzun boylu kişilerde hem bel ağrısı daha fazla ortaya çıkar hem de devamlılığı artar. Bu nedenle fazla kiloların verilmesi bel ağrısnıa iyi gelir. Bu sorunu kendi başınıza çözemiyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.
 • Kısa Topuklu Ayakkabılar Giyinin: Kısa topuklu ayakkabılar giymek bel ağrısına iyi gelir. Özellikle kadınlarda bel ağrılarının sebeplerinin başında yüksek topuklu ayakkabı giymek gelir. Ağırlık merkezinin kaymasına ve belin gerginleşmesine neden olabileceği için bu tarz ayakkabıları giymemeye özen gösterin. Tercihiniz yüksek topukluysa da ağrı duyduğunuzda değiştirmek üzere yanınızda mutlaka daha kısa topuklu ayakkabı bulundurun. 
 • Bel Kaslarınızı Egzersizle Güçlendirin: “Bel ağrısına ne iyi gelir” sorusuna egzersiz cevabı vermek son derece olağandır. Bel ağrılarından korunmayı sağlayacak en etkili yöntemlerden biri de egzersiz yapmak olduğu için mümkün olduğunca hareketli olmaya çalışın. Fiziksel kondisyonunuza uygun bir egzersiz yöntemi seçerek bunu düzenli hale getirmek bel kaslarını güçlendirebileceği gibi duruşu da düzeltir. Düzenli egzersiz aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olduğundan bel ağrısına neden olan önemli etkenlerden biri olan fazla kilonun da önüne geçilmesini sağlar.
 • Ağır Yükleri Dikkatli Kaldırın: Bel ağrısı sıklıkla ağır bir şeyi yanlış bir şekilde yaşanır. Genç ve güçlü bile olsanız ağır bir nesnenin yanlış şekilde kaldırılması bele zarar verebilir. Bu nedenle bel ağrınız varsa mümkün olduğunca ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının. Bunu yapmanız gerekiyorsa, sırtınızı dik tutun ve belinizi sağa, sola veya öne bükmeyin. Ağır yükleri hem kaldırırken, hem de taşırken geniş destek yüzeyi sağlamak için bacaklarınızı birbirinden ayırın ve yükü mümkün olduğunca vücudunuza yakın tutun.
 • Doğru Pozisyonda Eğilin: Mevcut bir bel ağrısı yaşarken, herhangi bir eşya almanız gerekirse belinizi değil, dizlerinizi bükün. Bu sayede davranmak yükü bacaklarınıza dağıtır ve mevcut olan bel ağrısına iyi gelir.
 • Trafikte Mola Verin: Bel ağrısına ne iyi gelir sorusunun bir diğer yanıtı; trafikteyken her 2 saatte bir mola vermektir. Trafikte geçirilen saatler ya da uzun yolculuklar nedeniyle otomobil kullanmak zorunda kalındığında bel ağrısına daha sık rastlanır. Belinizi desteklemeye ve her 2 saatte bir mola vermeye özen göstermek bel ağsına iyi gelir.

İstatistiklere göre, nüfusun yüzde 60-80’i yaşamlarının herhangi bir döneminde bel ağrısından yakınıyor. Bu nedenle, kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesini düşürmesinin yanında, yarattığı işgücü kayıpları nedeniyle bel ağrıları bugün toplumun ortak sorunu denebilecek noktaya ulaşmış durumda. Bununla birlikte günlük yaşam içinde yapılan yanlış hareketleri de bel ağrılarına neden olabilir. 


Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Özellikle “Ağır kaldırma sonucu belde ağrı nasıl geçer” sorusu çok sorulur. Bel ağrısını evde hafifletebilmek bazen mümkün olabilir. Bel ağrısı için şunları uygulayabilirsiniz:

 • Soğuk ve sıcak uygulama yapın. Herhangi bir yaralanma yaşadıysanız öncelikle soğuk kompres uygulayın. Ağrı başladıktan 48 saat sonra ısı yastıkları veya sıcak su torbası koyabilirsiniz. Isı, ağrıyan kasları rahatlatırken iyileşmeye yardımcı olur. Ancak bunu 1 haftadan daha uzun süre uygulamayın.
 • Eski görüşler ağrılarda yatak istirahatinin iyi olduğunu düşünürken artık uzmanlar kasların sertleşmemesi için hareket etmeye devam etmenin önemli olduğunu düşünüyor. Bu yüzden hareket edip esnemeye çalışın. Çünkü egzersiz, kasları güçlü tutarken kas spazmlarını önlemeye çalışır. Aerobik egzersiz, güçlendirme ve esneme hareketleri üç temel egzersiz yöntemidir. Haftada en az 3 kere 30 dakika yürüyüş rutininizi bozmayın. Ancak ağrılarınız ayakta durmaya izin vermiyorsa da yatış sürenizi unutmayın. Size en sağlıklı bilgiyi doktorunuz verecektir.
 • Destek tedaviler uygulanabilir. Bunlardan biri omurga manipülasyonudur. Bununla omurga hizalama amaçlanır. Terapötik masaj ise ağrıyan kasların gevşemesine yardımcı olur. Yoga gibi hareket terapileri ise hem kasları güçlendirir hem de esneklik sağlar. 

Bel ağrınız geçmiyorsa mutlaka bel ağrısı tedavisi için fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına gitmeniz gerekir. Bunun sonucunda uygun görüldüğü takdirde fizik tedavi uygulaması yapılır. Bel ağrıları için manipülasyon ve masaj fayda sağlayabilir. Yaşadığınız ruhsal sorunlar nedeniyle de bel ağrıları tetiklenebileceği için psikolojik destek almak uygun olabilir. Ağrıkesici ilaçlar, kas gevşeticiler ve kremler ağrıların bel ağrısı tedavisinde destektir. Vitamin ve mineralleri yiyeceklerden almaya özen gösterip kas ve kemik sağlığınızın iyileştirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bazı durumlarda takviye alınabilir.