Yazı İçeriği

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Diş Ağrısı Tedavisi

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Engellenir?

Diş Ağrısı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diş Ağrısı Nedir?

Diş ağrısı, dişin içinde veya çevresinde gelişen ağrıya verilen isimdir. Daha küçük çaplı diş ağrıları bireyin evde kendiliğinden giderebileceği geçici bir diş eti tahrişinden kaynaklanabilir. Ancak daha ciddi ve ağır diş ağrıları, kendi başlarına iyileşmeyecek ve bir diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gereken diş ve ağız problemlerinden kaynaklanırlar.

Diş ağrısına; tuzlu su veya oksijenli su ile gargara yapmak, ağrıyan bölgeye buz uygulamak, yatarken yüksek yastık kullanmak, karanfil yağı sürmek, ağrı kesici almak, sarımsak macunu koymak iyi gelir.

Dişin içinde bulunan pulpa, sinirler, dokular ve kan damarlarıyla dolu yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu pulpa sinirleri insan vücudundaki en hassas sinirler arasında yer alır. Bu sinirler tahriş olduğunda veya bakteri ile enfekte olduğunda, apseye ve şiddetli ağrıya neden olabilirler.

Bir diş ağrısının kendisi doğrudan çok tehlikeli bir sağlık sorunu değildir. Ancak dişinizde veya vücudunuzun herhangi bir bölümünde tedavi edilmemiş bir enfeksiyon her zaman için vücudun kalanına yayılabilir.

Bu enfeksiyonun yayılmasıyla ciddi bir şekilde hastalanabilirsiniz ve bu hastalık hayatı tehdit eden bir durum halini bile alabilir. Eğer diş ağrısı düzelmiyorsa, diş hekiminize başvurmanız gerekir.


Diş Ağrısı Neden Olur?

Dişin özü olarak bilinen pulpa, sinirler, dokular ve kan damarlarıyla dolu yumuşak bir maddedir. Bu pulpa sinirleri, vücuttaki en hassas sinirlerden biri olarak bilinir. Bu yüzden bu sinirler bakteriler tarafından istila edildiğinde ya da apse dediğimiz enfeksiyon geliştiğinde diş ağrısı hissedilir.

Diş ağrısının nedenleri çeşitlidir. En yaygın diş ağrısı sebebi diş çürükleridir. Diş çürükleri genellikle yetersiz ve bilinçsiz uygulanan ağız hijyeninden kaynaklanır. Ağız içine yerleşen bakteriler, belli bir zaman sonra dişin dış koruyucusu olan mineyi zayıflatır ve çürütür. Diş çürükleri kalıtsal da olabilir.

Diş ağrısı nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Diş eti hastalıkları,
 • Diş minesinin aşınması,
 • Diş çürükleri ve diş apseleri (diş özünde bakteriyel enfeksiyon olması),
 • Gömülü dişler,
 • Sinüzit,
 • Diş sıkma, diş gıcırdatma veya sakız çiğneme gibi tekrarlanan hareketler,
 • Diş kırılmaları,
 • Hasarlı dolgu,
 • Diş sürmesi (diş etinden çıkan dişler) ve 20 yaş gibi dişlerin çıkması,
 • Diş telleri.

Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Diş ağrısı belirtileri şunlardır:

 • Yüzde veya ağız içinde şişlik,
 • Diş eti kanamaları,
 • Soğuya veya sıcağa karşı bir duyarlılık,
 • Soğuk veya sıcakla beraber ağrının azalması,
 • Ağız açmada kısıtlılık,
 • Ateş,
 • Baş ağrısı.

Diş ağrılarınızın çoğunlukla gece başladığının farkında mısınız? Bunun sebebi kan basıncının yatar pozisyonda başa vurmasıdır. Bu durumda vakit kaybetmeden diş hekimine gidilmelidir.

Bazen zonklayan diş ağrısı veya sabit bir diş ağrısı hissedilebilir. Bazı kişilerde ağrı sadece dişe bir basınç uygulandığında (bir şey ısırılması gibi) görülebilir. Çürümüş dişler kahverengi ya da beyaz bir nokta gibi belirebilir.

Diş çürümelerinin ilk belirtisi tatlı, çok sıcak veya soğuk besinler tüketildiğinde hissedilen ağrıdır. Diş ağrısı şiddetli veya hafif olabilir. Aniden de başlayabilir. Geceleri daha kötüleşir. Düşmüş dolgu ve kırık dişler ağrıyı başlatabilir. Ağrının üst dişlerde mi alt dişlerde mi olduğunu anlamak bazen zor olabilir. Alt taraftaki dişlerle ilgiliyse ağrı genellikle kulaktan geliyor gibi hissedilebilir. Üst dişlerdeki ağrı, sinüslerden, elmacık kemiklerinden ve alın arkadaşındaki küçük, hava dolu boşluklardan geliyor gibi hissedilebilir. Enfeksiyon gelişen dişe yakınsa çenede ağrı daha çok hissedilebilir ve dokunmaya daha duyarlıdır.

Diş çevresinde şişlik görülebilir. Şişliğe, ateş veya baş ağrısı eklenebilir. Enfekte olan dişten kötü bir tada sahip akıntı, ağızdan kötü bir koku yayılabilir. Dişleri birbirine değdirince ağrı oluşabilir.

Bununla birlikte diş ağrısıyla birlikte nefes alma ve yutmada sorun yaşanıyorsa hemen bir diş hekimine başvurulması tavsiye edilir.

Diş ağrısı iki günden daha uzun sürüyor, şiddetleniyor, ağız açıldığında ateş, kulak ağrısı ve ağrı hissediyorsa, ağızda ve yüzde şişlik varsa diş hekimine mutlaka gidilmelidir. Diş enfeksiyonlarının teşhisi ve tedavisinin zaman kaybetmeden bir diş hekiminden randevu alınarak yapılması, enfeksiyonların kafatası ve yüzün yanı sıra kan dolaşımına yayılmasını önler.

Diş Ağrısı Tedavisi

Diş ağrısı tedavisi için doktora gidilmelidir. Ağrının neyden kaynaklandığını anlamak önemlidir. Diş hekimi bir muayene yapar. Ağız, dişler, diş etleri, çene, dil, boğaz, sinüsler, kulaklar, burun ve boyun muayene esnasında kontrol edilir. Bu sayede ağrının nedeni daha kolay tespit edilir. Bir ağız röntgeni de çekilmesi de istenebilir.

Diş ağrısının nedeni bir çürükse bu çürük dolgu, vb. malzemelerle doldurularak tedavi uygulanır. Diş sinirinin enfeksiyonu söz konusuysa kanal tedavisi gerekebilir. Diş köküne inen bakteriler enfeksiyona sebep olur.

Ateş, çene şişliği gibi durumlarda antibiyotik tedavisi başlanabilir. Gerekli durumlarda diş eti tedavisinin ardından ağız ve diş temizliği yapılabilir. Eğer diş ağrısı giderek artıyorsa, geçici, ev yapımı ağrı kesici çözümler yeterli olmaz. Bu sebeple bu çözümler uygulandıktan sonra ağrı kısa süre içerisinde hafiflemezse, bir veya iki günden daha uzun süren bir diş ağrısı varsa, çok şiddetli bir diş ağrısı varsa, ağız tamamen açıldığında ateş, kulak ağrısı veya acı artışı varsa, ağızda veya yüzde şişlik varsa en kısa zamanda diş hekimine başvurulması önerilir.

Diş hekimi, öncelikle ağrının nerede olduğunu, ne zaman başladığını, ne kadar şiddetli olduğunu ve ağrıyı ağırlaştırıp hafifleten öğelerin olup olmadığını soracaktır. Bu soruların ardından diş hekimi fiziki muayene yapar ve ağız içini, dişleri, diş etlerini, çeneyi, dili, boğazı, sinüsleri, kulakları, burnu ve boynunu kontrol eder. Diş ağrısının nedenini belirlemeye yardımcı olması için bir röntgen çekilmesi de mümkündür.

Diş enfeksiyonlarının doğru teşhisi ve tedavisi, yüzün ve kafatasının diğer kısımlarına ve muhtemelen kan dolaşımına yayılmasını önlemek için önemlidir. Diş ağrıları son derece rahatsız edici olabilir, ancak ağrı tedavi edildiği sürece kalıcı değildir. Diş hekimi ağrıyı hafifletebilir ve ağızdaki enfeksiyonların vücuda yayılmasını önleyebilir.

Diş ağrısının tedavisi, ağrıya neyin sebep olduğuna bağlıdır. Eğer ağrı nedeni çürük bir diş ise diş hekimi bu çürüğü temizleyerek dolgu yapacak veya gerekirse dişi çekecektir. Diş ağrısının nedeni diş sinirinin bir enfeksiyonu ise kanal tedavisine, yani enfekte olmuş puplayı çıkarma ve sızdırmaz bir malzeme ile değiştirme işlemine ihtiyaç duyulabilir. Bu enfeksiyona, diş pulpasının bulunduğu boşluğa sızan bakteriler neden olur.

Eğer çenede ateş veya şişlik varsa, diş hekimi bir antibiyotik reçete edebilir. Küçük bir yiyecek parçası diş etlerinin altına yapışarak enfeksiyona neden olabilir. Bu durumda, diş hekimi derin bir temizlik önerebilir veya ardından gerekirse başka periodontal yani diş eti tedavisi uygulayabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş hemkiminize danışarak uygulayabileceğiniz diş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler:

 • Tuzlu su veya oksijenli su ile gargara yapın,
 • Ağrıyan bölgeye buz uygulayın,
 • Yatarken yüksek yastık kullanın,
 • Yemek yerken ağrıyan tarafla çiğnemeyin,
 • Yumuşak yiyecekler tüketin,
 • Tatlı tüketmeyin,
 • Çok soğuk ya da çok sıcak yemek ve içecekler tüketmeyin.
 • Ağrı kesici alın,
 • Karanfil yağı sürün,
 • Vanilya özütünden faydalanın,
 • Sarımsak macunu yapın,
 • Nane çayı poşeti koyun,

Tuzlu Su veya Oksijenli Su İle Gargara Yapın

Tuzlu su, diş aralarındaki kalıntıları gevşetip bir tür temizlik yapabilir. İltihabı da azaltabilir. Ilık bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz koyup karıştırın. Bu karışımla ağzınızı iyice çalkalayın. “İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir?” sorusuna verilebilecek cevaplardan biri dee oksijenli su kullanımı olabilir. Oksijenli su, iltihaplanma ve ağrıyı dindirmeye yardımcı olabilir. Oksijenli su ile gargara yaptıktan sonra ağzınızı iyice durulayın ve oksijenli suyu sakın yutmayın.

Ağrıyan Bölgeye Buz Uygulayın

“Evde diş ağrısına ne iyi gelir?” diye düşündüğünüzde akla ilk gelen öneri ağrının ve varsa şişliğin olduğu bölgeye buz uygulanmasıdır. Havluya sarılmış bir buz torbası ile dişinize 15-20 dakika kadar soğuk kompres yapabilirsiniz. Bunu, birkaç saatte bir tekrarlamanız gerekir.

Yatarken Yüksek Yastık Kullanın

Uzanırken ya da uykuya geçeceğiniz zaman yüksek bir yastık kullanmak diş ağrısını rahatlatabilir. Çünkü kan basıncı yatış pozisyonunda başa vurur ve diş ağrısı daha şiddetli hissedilir. Yastık bir nebze de olsa bunu hafifletebilir.

Ağrı Kesici Alın

“Şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir?” sorusunun şüphesiz ilk akla gelen cevaplarından biri de ağrı kesicilerdir. Çoğumuz diş ağrısı ve diş eti ağrısında hemen ağrı kesicilere sarılırız. Ancak sorun dişin kökünde ise bu yöntem geçici olur ve ilacın etkisi geçtikten sonra ağrı yeniden başlar.

Karanfil Yağı Sürün

Karanfil yağı ağrıyı ve iltihabı geçirmeye yardımcı olabilen bir antiseptiktir. Bir parça pamuğa biraz karanfil yağı damlatıp ağrıyan dişinize uygulayın. Küçük bir bardak suyla bir damla karanfil yağı damlatıp onunla ağzınızı da çalkalayabilirsiniz.

Vanilya Özütünden Faydalanın

Vanilya özü de geçici bir ağrı kesici görevi görür. Vanilya özütünün içerisinde bulunan antioksidanlar iyileşmeyi hızlandırabilir.

Sarımsak Macunu Yapın

Soyulup ezilmiş bir diş sarımsağın macun kıvamına getirilmiş hali de ağrı olan bölgeye uygulandığında ağrıyı kesilebilir. Allisin maddesi içeren sarımsak, bu sayede bakterileri öldürüp ağrıyı dindirmeye yardımcı olur.

Nane Çayı Poşeti Koyun

Nanenin mide bulantısındaki yatıştırıcı etkisi gibi bir özellik diş ağrısında da geçirlidir. Bir nane çayı poşetini soğutup ağrılı bölgeye koyabilirsiniz. Poşetin soğuduğundan emin olun.

Bu öneriler, geçici olarak ağrıları dindirmeye yarar. Dişlerde enfeksiyon ya da çürük varsa, kalıcı tedavi için diş doktorundan randevu alınması gerekir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı tahriş kaynaklıysa; 

 • Besinleri o bölgeyle çiğnemeyin,
 • Yumurta ve yoğurt gibi yumuşak besinler tüketin, 
 • Çok soğuk, çok sıcak besinler yemeyin,
 • Tatlı besinlerden uzak durun,
 • Sigara içmeyin,
 • Dişlerinizi düzenli fırçalayın,
 • Diş aralarınızı diş ipi kullanarak temizleyin,
 • Yılda iki kez diş hekimine gidin.

Şiddetli diş ağrısı için ağrı kesici kullanın. “Zonklayan diş ağrısına ne iyi gelir?” diye düşünüyorsanız bu ağrıyı evde kendi kendinize geçiremeyeceğinizi bilin. Çünkü diş ağrısı zonklama şeklindeyse bu, dişin içindeki bir ağrıdır ve diş hekime gitmeden evde kendi kendine geçirilemez.

Diş etindeki bir tahrişten (kızarıklık ile belirti gösterir) kaynaklanan ağrı birkaç gün içinde geçebilir. Bu süre zarfında o dişle çiğneme hareketi yapmamaya çalışın. Hatta mümkünse yumurta, yoğurt gibi daha yumuşak besinler tüketin. Diş hassasiyeti yaratacak tatlı, çok soğuk ve çok sıcak besinlerden uzak durun. Sigara içmeyin.

Ağrıyı kesmek için kesinlikle alkol veya kolonya gibi ürünleri kullanmayın. Çünkü bu tür ürünler diş eti tahrişine ve ağızda o bölgede yanığa sebep olur. Basit bir ağrı kesici ile geceyi geçirip ertesi gün mutlaka diş doktoruna gidin. Diş ağrısına sebep olabilecek çürükleri önlemek için ağız hijyenini sağlarken günde en az bir kez diş ipi kullanın ve dişlerinizi düzenli fırçalayın. Yiyecek kalıntıları ve plakları (bakterilerin diş yüzeylerinde oluşturduğu yapışkan form) çıkarmak için diş ipi ve arayüz fırçası yardımcı olur. Yılda iki kez diş hekimine görünün.

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuğunuz yeterince büyükse ağrıyan dişini göstermesini ve ağrısını tarif etmesini isteyin. Çocukların diş ağrısını geçirmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Çocuğun, ılık suyla ağzını çalkalamasını sağlayın. Hatta bir çay kaşığı tuz karıştırıp onunla çalkalama yapmasını isteyin.
 • Dişlerin arasına bir şey sıkıştıysa diş ipi kullanarak bunları çıkartın.
 • Diş çevresinde şişlik veya sivilce olup olmadığını kontrol edin. Çünkü bu durum, diş apsesi belirtisi olabilir. Diş kırığı var mı, renk değişikliği var mı bakın.
 • Soğuk kompres uygulayın.

Çocuklarda diş ağrısı tedavisi çocuğun yaşına, belirtilere ve genel sağlık durumuna göre şekillenir. Çocuklarda diş ağrısında antibiyotik, ağrı kesici, tuzlu su ile ağız çalkalama, diş çekimi, dolgu, apsenin temizliği, kanal tedavisi gibi tedaviler uygulanır. Çocuklarda yaygın görülen diş çürüklerine karşı 6 ayda bir kontrol önemlidir. Çocuklarda diş ağrısı sorunu ile karşılaştığınızda, en kısa sürede bir diş hekiminden randevu almanız önerilir.

Diş Ağrısı Nasıl Engellenir?

Birçok diş ağrısı vakası diş çürümesinin sonucu ortaya çıktığından dolayı, ağız hijyenine özenle dikkat etmek bundan kaynaklı diş ağrılarını önleyebilir:

 • Düzenli olarak florürlü diş macunu ile dişleri fırçalamak,
 • Günde en az bir kez diş ipi kullanmak,
 • Profesyonel temizlik için yılda iki kez diş hekimine danışmak iyi ağız hijyeni uygulamaları arasında sayılır.
 • Bununla birlikte şeker miktarı düşük yiyecekleri tercih etmek dişlerin daha uzun süre sağlam kalmasına yardımcı olabilir.

Diş ağrısı yaşamamamak için almanız gereken önlemleri, tüm detaylarıyla bir diş hekiminden alablirsiniz.

Diş Ağrısı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diş Ağrısına Evde Ne İyi Gelir?

Tuzlu su veya oksijenli su ile gargara yapmak, ağrıyan bölgeye buz uygulamak, yatarken yastık kullanmak, ağrı kesici almak, karanfil yağı sürmek, vanilya özütü kullanmak, sarımsak macunu uygulamak, ağrıyan dişin üzerine nane çayı poşeti koymak evde diş ağrısına iyi gelir.

Zonklayan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağrıyan bölgedeki dişlerinizi dikkatli bir şekilde fırçalamak, ağrıyan dişin olduğu bölgeye 5 dakika arayla 5’er dakika dışarıdan, ince bir beze sarılmış buz uygulaması yapmak, ağrı kesici kullanmak zonklayan diş ağrısına iyi gelir. Bu tedbirler diş ağrınızı bir süreliğine geçirebilir ancak mutlaka diş hekimine gitmeniz gerekir.

Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser?

Diş ağrısına hızlı bir şekilde kesmenin en etkili yolu ağrı kesici kullanmaktır. Bunun yanı sıra diş ağrısı tahriş kaynaklıysa o bölgeyle çiğnemeyi durdurmak, dişlerinizi fırçalayarak diş aralarına giren yemek parçalarını çıkarmak, ağrıyan dişin olduğu bölgeye soğuk kompres yapmak, tuzlu suyla ya da oksijenli suyla ağzınızı çalkalamak diş ağrısını hızlı bir şekilde kesebilir. Fakat bu geçici bir çözümdür ve tedavii olmak için mutlaka bir diş doktorundan randevu almalısınız.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük diş ağrısı, kalıcı olarak sadece diş hekiminin çürük tedavisi sonrasında geçer. Bunun dışında ağrıyı biraz rahatlatmak için eczanelerden alabileceğiniz gargaralar ya da tuzlu suyla gargara yapmak, ağrı kesici kullanmak, ağrıyan dişe sarımsak macunu koymak, karanfil yağı sürmek bir süreliğine olsa da ağrıyı geçirebilir.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20’lik dişler bazen dişetine gömülü olarak içeride kalır. Bazılarının ise yarısı dışarı çıkar ve diş tam olarak temizlenemez. Bu da iltihaba ve ağrıya neden olur. Bir diş hekimi önerisiyle kullanacağınız ilaçlar ile tedaviniz yapılır ve 20’lik diş ağrınızın geçmesi sağlanır.

Diş Ağrısı Kendiliğinden Geçer mi?

Diş ağrısı tahriş kaynaklıysa gargara kullanımı, tuzlu su ile çalkalama, diş hijyenini düzenli olarak sürdürme gibi yöntemlerle geçebilir. Sorun tahriş kaynaklı değilse mutlaka diş hekimine gidilmesi gerekir.

Uyutmayan Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Uyutman diş ağrısının temel nedeni sıklıkla dişlerde oluşan çürüklerdir. Bu ağrıyı geçici olarak ağrı kesicilerle kesebilirsiniz ancak uyutmayan diş ağrısından kurtulmanın tek yolu diş hekimine giderek tedavi olmaktır. Ağrıyan dişin üstüne soğuk kompres yapmak, bitki yağlarından faydalanmak gibi çözümler geçici bir rahatlama sağlayabilir.

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş sızlamasının nedenleri arasında diş çatlakları, diş kırıkları, çürükler, yerinden oynamış bir dolgu, diş minesinin yıpranması gibi nedenler bulunur. Dişlerinizi uyuşturmanıza yardımcı olacak özel bir diş macunu veya gargara diş sızlamanıza iyi gelebilir. Kalıcı ve kökten bir çözüm için bir diş hekiminden yardım almalısınız.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı bir diş ağrısına iyi gelebilecek en doğru yöntem bir diş hekiminin önerisi ile antibiyotik kullanmaktır. Bunun dışında ağrı kesiciler, tuzlu su veya hazır gargara kullanımı, yatarken yüksek yastık kullanmak, ağrı kesici almak, karanfil yağı sürmek, vanilya özütü kullanmak, ağrıyan dişin üzerine nane çayı poşeti koymak iltihaplı diş ağrısına iyi gelebilir.

Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli bir diş ağrısı ağır bir diş sorununa işaret eder. Bu durumda bir diş hekimine gidene kadar ağrı kesici kullanımı, Diş ağrısının olduğu bölgeye soğuk kompres uygulamak, bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek tuzlu su gargarası yapmak, bir pamuklu çubuğa birkaç damla nane yağı damlatarak ağrıyan dişinize veya diş etlerinize uygulamak, dişinizi diş ipi – diş fırçası ile temizlemek şiddetli diş ağrısına iyi gelebilir

Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kırık diş ağrısına; bakterileri azaltmak için ılık tuzlu su ile gargara yapmak, şişliği ve ağrıyı hafifletmek için soğuk kompres uygulamak ve ağrı kesiciler kullanmak iyi gelir. Ayrıca kırık dişin bulunduğu tarafla çiğnemekten kaçının ve daha fazla hasarı önlemek için yumuşak yiyecekler tüketin. Enfeksiyonu önlemek ve uygun tedaviyi uygulamak için diş hekimine gitmeyi ihmal etmeyin.

Çocuklarda Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda diş ağrısı genellikle diş çürüklerinden kaynaklanır. Çürük dolayısıyla dişte kırılma olur ve apse oluşur. Kötü diş hijyeni önemli bir etkendir. Çocuklarda diş ağrısına soğuk kompres uygulamak şişliği indirip ağrıyı kesebilir. Uygun dozda ağrı kesici kullanmak, bakterilere karşı ılık tuzlu su ile gargara yapmak, diş fırçalamasını ve diş ipi kullanmasını sağlamak çocuklarda diş ağrısına iyi gelir. En etkili yöntem diş hekimine başvurarak sorunun kaynağından çözülmesidir.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş etlerine hafifçe masaj yapmak, diş etlerini rahatlatmak için soğuk bir dişlik, soğuk bir havlu parçası veya biraz soğutulmuş sebze veya meyve püresi yedirmek, soğutulmuş diş çıkarma halkalarını ve diş çıkarma jelleri kullanmak bebeklerde diş ağrısına iyi gelir.

Karanfil Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Karanfil yağı diş ağrısını hafifletmek için doğal bir yöntem olarak kullanılır. Karanfilin içerisinde ağrı kesici özelliklere sahip olan eugenol adlı bir bileşen bulunur. Bu bileşen ağrıyan bölgeyi uyuşturabilir ve ağrıya iyi gelebilir. Fakat bu rahatlama geçicidir. Karanfil yağını az miktarda kullanmak ve uygun şekilde seyreltmek önemlidir. Aşırı miktarda karanfil yağı kullanıldığında tahrişe neden olabilir. Diş ağrısını geçirmenin en iyi yolu bir diş hekiminden randevu alarak tedavinizi yaptırmanızdır. 

Sarımsak Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Sarımsakta allicin adlı antimikrobiyal etkilere sahip bir bileşen vardır. Bu nedenle bazı antibakteriyel özelliklere sahip olduğuna inanılır. Bilimsel bir araştırma olmamakla birlikte, ezilmiş sarımsağı doğrudan etkilenen dişe veya diş etlerine koymak, diş ağrısına geçici bir süre iyi gelebilir.