Yazı İçeriği

Erken Boşalma Tedavisi

Erken Boşalma Neden Olur?

Erken Boşalma Tipleri

Erken Boşalma Tedavi Edilmezse…

Erken Boşalma Sorunu

Erken boşalma, cinsel birleşmenin başlamasından itibaren boşalmanın geciktirilememesidir. Buna ek olarak boşalmanın her zaman veya çoğunlukla erkek cinsel organının kadın cinsel organıyla birleşmesinden hemen önce veya 1 dakika içerisinde olması, yaklaşık tüm vajinal birleşmelerde boşalmayı geciktirememe ve bunun stres, moral bozukluğu sıkıntı, cinsel ilişkiden kaçınma gibi negatif sonuçlar doğurması sorunudur.


Erken Boşalma Tedavisi

Nedenine bağlı olarak erken boşalma için birçok farklı tedavi seçeneği vardır. Bunlara davranış terapisi, danışmanlık ve ilaçlar da dahildir. Bazen bu tedavilerin birkaçı birden uygulanabilir. Erken boşalma tedavisinde kullanılan yöntemleri şöyle sıralayabiliriz…

 • Başla ve dur yöntemi,
 • Sıkma ve bırakma yöntemi,
 • Dikkat dağıtma,
 • Pelvik taban egzersizi,
 • Psikolojik destek,
 • Antiidepresan tedavisi.

Başla ve Dur Yöntemi

Davranış terapisinde boşalmayı geciktirmek için farklı yöntemler denenir. Tedavinin temel amacı, kişiye vücudunu ve duygularını nasıl kontrol edeceğinizi öğretmektir. Bu yöntemlerden biri “başla ve dur” yöntemidir. Bu yöntemde boşalma noktasına yaklaşıldığı anda durulur. Yaklaşık 30 saniye bekledikten sonra devam edilir. Bu yöntem cinsel birleşme sırasında ihtiyaç duyulduğu sürece kullanılır. 

Sıkma ve Bırakma Yöntemi

Bu teknikte ise boşalma noktasına yaklaşıldığında penisin başı yaklaşık 30 saniye boyunca hafifçe sıkılır. Boşalmadan önce yaklaşık 3-4 kere bu uygulama tekrarlanabilir. 

Dikkat Dağıtma 

Bu teknikle amaç, cinsel olarak uyarılırken dikkatin cinsellikle ilgisi olmayan başka konular üzerine düşünülmesidir. 

Pelvik Taban Egzersizi

Zayıf pelvik taban kasları boşalmayı geciktirmeyi zorlaştırabilir. Bunun için pelvik taban kaslarınızı geliştiren Kegel egzersizinden yararlanabilirsiniz. Pelvik taban kaslarınızı nasıl harekete geçirebileceğinizi anlamak için idrarınızı yaparken birden bire durdurun. İdrarınız durdurmak için kullandığınız kaslar pelvik taban kaslarınızdır. Bu kaslarınızı çalıştırmak için gün içerisinde pelvik taban kaslarınızı sıkın, üç saniye sıkılı tutun ve ardından üç saniye rahatlayın. Bu yöntemi arka arkaya birkaç kez deneyin ve alışın. Ardından günde en az üç set ve 10 tekrar yapın.

Danışmanlık

Erken boşalmanızın nedeni psikolojik, duygusal veya ilişki sorunlarından kaynaklanıyorsa bir psikolog, psikiyatrist, çift terapisti veya seks terapistinden yardım alabilirsiniz. Bunu seçerken cinsel terapi eğitimi almış kişiler seçilmelidir. 

İlaç Tedavisi

Antidepresan Kullanımı

Antidepresanlar; özellikle sitalopram, essitalopram, fluoksetin, paroksetin ve sertralin veya trisiklik antidepresan klomipramin gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri erken boşalma sorununu gidermeye yardımcı olabilir. İlaç kullanımına doktorunuz karar verecek ve ilacınızı reçete edecektir. Kendi başınıza kesinlikte antidepresan kullanmamalısınız.

Lokal Yöntemler

Penise sürülen uyuşturucu kremler ya da spreyler erken boşalma sorunu ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Krem ya da spreyler penisinizin hassasiyetini azaltarak boşalmayı geciktirebilir. Cinsel ilişki yaşamadan önce penisinizi yıkamayı unutmamalısınız. Aksi takdirde partneriniz uyuşma sorunu yaşayabilir.

Özetle erken boşalma tedavisinde kullanılan yöntemler şunlardır:

 • Topikal anestetikler,
 • Anti-depresan olarak kullanılan serotonin reseptörü bloke eden ilaçlar,
 • Kısa etkili serotonin reseptörü bloke eden ilaçlar,
 • Alfa-1 resöptör blokerleri,
 • Bazı analjezikler,
 • PDE-5 inhibitörleri (beraberinde sertleşme problemi de varsa daha etkilidir),
 • Non-medikal tedaviler.

Bu ilaç tedavilerinin dışında çalışmaları devam eden diğer tedaviler de mevcuttur. Bunlar mutlaka bir hekim gözetiminde kullanılmalıdır.

Erken Boşalma Neden Olur?

Erken boşalma sorununun birçok nedeni bulunur. Başlıca neden şöyle sıralanabilir:

 • Psikojenik (psikolojik nedene bağlı)
 • Nörolojik
 • Ürolojik sorunlar
 • Penis cildinin gereğinden fazla duyarlı olması
 • Kullanılan ilaçlar (merkezi sinir sistemi uyarıcıları veya depresyon için kullanılan ilaçların kesilmesi sonrasında)
 • Hormonsal problemler (tiroit hormon yüksekliği)

Erken boşalma teşhisi daha çok çiftlerin kişisel tatminsizliği sonucu doktora başvurmaları sırasında öykü alınarak ve/veya kronometre kullanımı (daha çok klinik çalışmalarda) ile konulabilir.

Erken Boşalma Tipleri

Erken boşalma sorunu iki çeşittir.

1. Birincil Erken Boşalma: İlk cinsel ilişkiden itibaren ortaya çıkan vajinaya girişten hemen önce veya vajinaya girer girmez ilk bir dakika içinde gerçekleşen erken boşalma çeşididir.

2. İkincil Erken Boşalma: Süreç içinde gelişen ve boşalma süresinin kısalığının ilişkiye giren kişiler arasında sorun çıkardığı genelde 3 dakika altında gerçekleşen erken boşalma olarak tanımlanır. Bu boşalma tipinde değişken (3-5 dakika süren) ve sübjektif olarak tanımlanabilen iki alt grup daha vardır. Bunlarda süre aslında çok az değildir. Primer erken boşalmaya göre daha yaygın görülürler.

 • Değişken Erken Boşalma: Uzun süre cinsel ilişkiye girmeyen veya yeni bir partneri olan kişilerde ortaya çıkar. Bunlar eğitimden fayda görür.
 • Sübjektif Erken Boşalma: Aslında erken boşalmazlar, öyle olduğu kanısındadırlar.

Erken Boşalma Tedavi Edilmezse…

Erken boşalma sorunu, türü ve daha önce kullanılan tedaviye göre tekrar edebilir. Erken boşalma tedavi edilmediğindeyse çiftler arasında huzursuzluk, psikolojik problemler, cinsel ilişkiden kaçınma ve istenmeyen ayrılıklara yol açabilir.