Yazı İçeriği

1. Hamilelik döneminde fazla yemek yemek

2. Su tüketimini azaltmak

3. Deniz ve havuzda uzun süre kalmak

4. Temiz olmayan suya girmek

5. Sert yatakta yatmak

6. Ortopedik olmayan ayakkabı giymek

7. Kaplıca ve saunaya gitmek

8. Fazla kahve içmek

9. Aşırı bitki çayı tüketmek

10. Alkol ve sigara kullanımı

Hamilelikte bu yanlışları yapmayın

Hamilelik süreci, henüz anne karnındaki yavrunuzun sağlıklı bir şekilde hayata gelmesi için kritik bir süreçtir. Bu dönemde yapılan yanlış hareketler bebeğinize olduğu gibi size de zarar verebilir. Bu nedenle hamilelik süreci boyunca dikkatli davranmanızda, abartılı davranışlardan uzak durmanızda fayda var. Bunun dışında zararlı alışkanlıklarınız varsa bunları da bırakmanız önemli. bebek beklerken kaçınılması gereken hataları anlattı, önemli önerilerde bulundu.


1. Hamilelik döneminde fazla yemek yemek

“İki canlısın, 2 kat fazla yemelisin.” Bu cümleyi hemen her hamile kadın ailesinden veya eş dosttan mutlaka duymuştur. Ancak sanılanın aksine hamilelik döneminde 2 kişilik yemek bebeğe yarar sağlamadığı gibi, annenin de fazla kilo alıp doğum ve sonrasında problemler yaşamasına neden olabilir. Oysa hamilelik döneminde fazladan ortalama olarak sadece 300 kaloriye ihtiyaç duyulur. Hamilelikte önemli olan fazla değil, dengeli beslenmektir.

2. Su tüketimini azaltmak

Toplumdaki hatalı inanışlardan biri de fazla su içilirse amnion sıvısının artacağı şeklinde. Amnion sıvısını bebeğin idrarı oluşturur. Dolayısıyla bu sıvının miktarını annenin içtiği su belirlemez. Anne iyi beslenir ve son 3 ayda istirahat etmeye özen gösterirse, bebeğin suyu da normal olur. Bu nedenle bebeğin suyunun azaldığı oligohidramnios ile seyreden, örneğin anne karnında gelişme geriliği olan durumlarda annenin istirahati önemli. Sık kontroller ve istirahatle doğumun bebek için en iyi zamanda gerçekleşmesi sağlanabilir. Hamilelik döneminde anne en az 1,5-2 litre su içmeli. Böbreklerle ilgili bir problemi yoksa bol idrara çıkarak aslında idrar yolu enfeksiyonu oluşmaması için önlem de almış olur.

3. Deniz ve havuzda uzun süre kalmak

Gebelikte deniz ve havuz suyu zarar vermese de, vücut ısısını düşürecek kadar uzun kalmayın. Suda en fazla 30 dakika kalmanız yeterli. Suda fazla zaman geçirildiğinde ısı kaybı olur ve enfeksiyonlara, özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlanır. Ayrıca ideal banyo suyu sıcaklığı 37-38 derecedir. Su ısısının 40 dereceyi geçmemesine dikkat edin.

4. Temiz olmayan suya girmek

İshal, kusma, idrar yolu enfeksiyonu, ‘konjonktivit’ denilen göz iltihaplanmaları, cilt enfeksiyonları, özellikle mantar enfeksiyonu gibi enfeksiyonlara neden olabileceği için temizliğinden emin olmadığınız suda yüzmeyin. Bunun aksine temiz suda yüzmek ise kasların hemen hemen tümünü çalıştırdığı için gebelikte önerilen egzersizler arasında yer alır.

5. Sert yatakta yatmak

Hamileliğin ikinci 3 ayı itibariyle, göbeğin büyümeye başlamasıyla birlikte vücudun ağırlık merkezi öne doğru kayar ve buna bağlı olarak bel ile sırt ağrıları başlar. Toplumda bel sağlığı için sert yatakta yatılması gerektiğine yönelik yanlış bir inanış vardır. Sanılanın aksine sert yatakta yatmak sırt ve bel ağrılarına yol açar. Hamilelik döneminde bu sorun daha da şiddetlenebilir. Bu nedenle yatıldığında vücudun şeklini alabilen ve bele destek veren yatakları tercih edin.

6. Ortopedik olmayan ayakkabı giymek

Vücudun ağırlık merkezini değiştirerek diz, kalça ve bel ağrılarına sebep olabileceği için yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının. Dengeli yürüyüş ve dengeli adımlar için ortopedik ayakkabılar tercih edin.

7. Kaplıca ve saunaya gitmek

Kaplıca suyu ile banyo yapmanın sakıncası yoktur, fakat kaplıca havuzu veya sauna hamilelere önerilmez. Bunun nedeni ise sadece sıcak suyun değil, ortamın da ısısının yüksek olması nedeniyle vücut ısısında artış oluşması. Sıcağın damarlarda genişlemeye yol açması sonucu düşen kan basıncı da bayılmaya neden olabilir. Ayrıca vücut ısısının 38,9 derecenin üzerine çıkması, özellikle ilk 3 ayda bebeğin zarar görmesine yol açabilir. Örneğin hamilelikte ilk 3 ayda ateş yükselmesine, yarık damak dudak gibi orta hat gelişim defektlerine, kalp anomalilerine, kol ve bacaklarda gelişim anomalilerine, baş ve kafa içi gelişim anomalilerine ve düşüklere sebep olabilir.

8. Fazla kahve içmek

Kafein fazla tüketilirse metabolizmayı hızlandırdığı için çarpıntı, uykusuzluk ve ilerleyen hamilelik haftalarında mide reflüsünü artırabilir. Günlük güvenli tüketim dozunun 200mg/dl olduğu ve bir fincan kahvede 95mg/dl olduğu düşünülürse, günde 1 fincandan fazla kahve içmek hamilelik döneminde bu şikayetlere neden olabilir. Kolalı içecekler de kafein içermeleri ve gereksiz kalori sağladıkları için önerilmez. Bir kutu kolada 50 mg kafein olduğunu unutmayın.

9. Aşırı bitki çayı tüketmek

Aslında ilaçların büyük bir kısmının bitkilerden elde edildiğini düşünürsek, bitki çaylarının fazla tüketilmesinin ilaç etkisi yaratacağını düşünmek yanlış olmaz. Ancak yeterli bilimsel çalışma olmamakla birlikte, gebelikte aynı çaydan 2 fincandan fazla tüketilmesi, örneğin melisa ve yasemin çaylarını içmek, aşırı uykuya eğilim yapabilir. Yeşil çay da yoğun kafein içerdiği için hamilelikte günde bir fincandan fazla önerilmez. Özellikle gebelikte rahim kasılmasını artırıcı etkileri nedeniyle adaçayı, ahududu, sinameki ve fesleğen çaylarından da kaçınmak gerekir. Gebelikte ıhlamur, kuşburnu, zencefil ve papatya çayları ise günde 1-2 fincan tüketilebilir.

10. Alkol ve sigara kullanımı

Araştırmalar günde 1-2 kadeh alkol tüketen kadınların bebeklerinde öğrenme, konuşma ve dikkat eksikliği ile hiperaktivite gibi bozuklukların daha sık rastlandığını ortaya koyuyor. Alkolün bebeğin sinir hücrelerinin gelişimi ve fonksiyonunu bozduğu, kemik ile kıkırdak hücrelerinde erken ölümlere sebep olduğu düşünülür. Bunun sonucunda da bebekte yüz anomalileri oluşabilir. Ayrıca alkol tüketiminin düşük doğum tartılı bebek doğurma ve erken doğum riskini artırdığı tespit edilmiş. Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Cemiyeti, günde 2 kadehten fazla alkol tüketimini ağır alkol tüketimi olarak kabul edip, bu hamilelerin bebeklerinde fetal alkol sendromunun oluşma riskinin çok yüksek olduğunu belirtmiş. Bu nedenle hamilelikte özellikle ilk 3 ayda alkol tüketilmesi önerilmez. Hamilelikte sigara içmek de çok riskli! Öyle ki sigara içindeki kanserojen maddeler ile nikotinin bebeğe geçmesine yol açabilir. Bunun sonucunda da erken doğum, cansız doğum ve bebekte gelişme geriliği gibi son derece ciddi tablolar gelişebilir.