Yazı İçeriği

1. Küçük Balık Yiyin

2. Hamilelikte Diyabetiniz mi Çıktı?

3. Günlük Kalori Miktarını Sınırlayın

4. Kahve Keyiflerinizi Azaltın

5. Sigara ve Alkol Düşüğe Neden Olabilir

6. Formda Kalmak İçin Sporu Abartmayın

7. Banyo Suyunuz 37 Dereceyi Geçmesin

8. Hatalı Hijyen Enfeksiyon Getirir

9. Yatak Odanızdan Çiçeği Kaldırın

10. Uyurken Cep Telefonunuzu Başucunuza Koymayın

Sağlıklı Bir Gebelik İçin...

Bir çocuk sahibi olmak istiyorsunuz. Bugüne kadar kendinize kendiniz için baktınız. Ama artık iki kişi olacaksınız. Sağlığınıza değer vermeniz artık bebeğiniz için de önemli. Hamilelik döneminde her anne-baba bebeklerinin sağlıklı doğmasını diller. Peki bunun için sağlığınıza ne kadar dikkat ediyorsunuz? Hamilelik yapılan hatalar ya da kulaktan dolma öneriler, hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Hamilelikte yapılan 10 hata…


1. Küçük Balık Yiyin

Hamilelikte doğru ve dengeli beslenmek çok önemli. Balık da sağlık açısından son derece faydalı ancak hamilelikte balık tüketirken dikkatli olmalısınız. Kılıç balığı, orkinos, köpek balığı gibi büyük deniz hayvanlarının etlerinde civa oranı daha fazladır. Bu da ağır metal zehirlenmesine yol açabilir. Başlangıçta pek belirti vermeyen bu durum ileride kansere kadar giden sonuçlar doğurabilir. Küçük balıkları ve diğer balıkları yemeyen balıkları tercih edin. Ayrıca salam, sosis gibi işlenmiş besinlerden de kaçının. Bunlar nitratlar gibi toksik madde içermeleri nedeniyle bebek için risk yaratır. Çiğ yenmeleri de etle geçebilecek toksoplazma gibi hastalıklar açısından tehlike oluşturur.

2. Hamilelikte Diyabetiniz mi Çıktı?

Hamilelikte plasentadan salgılanan HPL (insan plasental laktojen hormon) nedeniyle şeker yükselmesine bir eğilim olur. Bunun asıl nedeni ise bebeğe sürekli şeker sağlamak ve beslemek. Diyabetik annelerde zaten yüksek olan şeker HPL etkisiyle daha da yükselir ve diyabetik komaya kadar giden sonuçlar gelişebilir. Bol şekerli gıda ile beslenmek bu riski artırır. Bol tuzlu beslenmek de hipertansiyonu artırıcı bir rol oynar. Hipertansiyon preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) tablosunu oluşturarak anne ve bebeğin hayati tehlike altına girmesine neden olur. Bu yüzden hamilelik döneminde de tuz tüketimi miktarı 5 gramı geçmemeli. Doğrudan tuz alımı dışında, örneğin; peynir, zeytin, turşu, kuruyemiş ve salamura gibi tuzlu gıdalara da dikkat edilmeli.

3. Günlük Kalori Miktarını Sınırlayın

Aylık kilo alımınız ne çok ne de az olmalı. Hedef kilonuzu doktorunuzla konuşun ve haftalık–aylık olarak kilonuzu kendiniz de takip edin. İstenenden fazla kilo almanız diyabet ve preeklampsi gibi hamilelik komplikasyonlarını artırabilir. Dolayısıyla günlük kalori alımınız 2 bin 900 kaloriyi geçmesin. İstenenden çok az kilo almanız da bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Örneğin bebekte SGA (hamilelik haftasına göre küçük bebek) ve buna bağlı ileride nörolojik ve gelişimsel sorunlar, aşırı kısa boy gibi problemlerin görülme riski artar. Ayrıca hipertansiyon, kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalık, insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus gelişebilir.

4. Kahve Keyiflerinizi Azaltın

Kahve anne adayında kan basıncını ve nabız atış sayısını artırır. Hamilelikte zaten artan bu değerler kahve ile daha da abartılı hale gelerek sorun oluşturabilir. Aynı uyarıcı etki bebekte de oluşur ve bebeğin uyku düzeni daha anne karnında iken bozulur. Ayrıca bebeğin idrar miktarı artar ve sıvı kaybı gelişebilir. Bu gibi sorunların önüne geçmek için kahve tüketimini kısıtlayın, içecekseniz kafeinsiz olanları tercih edin. Asitli içeceklerden, mide yanmasını artıracağı için kaçının. Kolalı içeceklerde de kafein olduğunu unutmayın, dolayısıyla kahve için yapılan uyarılar bunlar tüm kafein içeren içecekler için geçerli.

5. Sigara ve Alkol Düşüğe Neden Olabilir

Hamilelikte sigara tüketimiyle nikotin ve kanserojen maddeler bebeğe geçer; bunun sonucunda da bebekte gelişme geriliği, düşük, erken doğum ve ölü doğum meydana gelebilir. Her gün alkol almak ya da kısa bir süre içinde çok fazla alkol tüketmek de bebek için tehlike oluşturur. Örneğin; yüzde anormallikler, gelişim yavaşlığı gibi çeşitli belirtileri olan fetal alkol sendromuna neden olabilmesi.

6. Formda Kalmak İçin Sporu Abartmayın

Hatalı spor her şeyden önce iskelet sistemine zarar verebilir. Kas spazmları, hatta kas kopmaları ve kemik kırıkları bile gelişebilir. Bu nedenle iyi bir antrenör ile çalışmak, daha sonra tek başına spor yapmaya başlamak gerekir. Spor ne gereğinden az ne de gereğinden fazla olmalı. Çünkü gereğinden fazla spor erken doğuma sebep olabilir. İdeal spor herkese göre değişmekle birlikte kalp hızını yüzde 50 artıracak kadar olması yeterli gelir. Bu da genellikle 30-40 dakika orta tempoda bir spor demek.

7. Banyo Suyunuz 37 Dereceyi Geçmesin

Çok sıcak banyo yapmak, buhar odaları ve saunalar hamileler için tehlikeli olabilir. Örneğin; tansiyonunuz düşebilir ve bayılma riskiniz olur. Bebekte de bu tansiyon düşmeleri sırasında kan akımı azalır. Bu süre uzarsa spastik bebek riski artar. Bu nedenle banyo suyu sıcaklığının 37 dereceyi geçmemesi gerekir.

8. Hatalı Hijyen Enfeksiyon Getirir

Hijyenik kadın pedi doğal malzemeden üretilmiş, kokusuz ve renksiz olmalı. Çünkü perine bölgesi için yapılmış spreyler ve temizlik bezleri irritasyon yaratabilir. Yanlış perine hijyeni de vajinal enfeksiyon ve idrar yolları enfeksiyon riskini artırır. Bunun sonucunda da erken doğum olabilir. Ayrıca vajina içi yıkanmamalı, çünkü bu alışkanlık vajinanın asiditesini bozarak enfeksiyon ve erken doğum riskini artırabilir.

9. Yatak Odanızdan Çiçeği Kaldırın

Yatak odanızda çiçek olmamalı. Geceleri bitkiler de oksijen soludukları için çiçekleri diğer odalara almayı ihmal etmeyin. Aksi halde hipoksi, hipertansiyon ile baş ağrıları gibi sorunlar gelişebilir. Kurdele çiçeği ise formaldehiti yok eder ve bu sayede de zehirlenmelerden korur. Dolayısıyla evde bulunması önerilen bir çiçektir.

10. Uyurken Cep Telefonunuzu Başucunuza Koymayın

Hamileyken bilgisayar kullanımını kısıtlayın. Hamilelikte elektromanyetik radyasyon bebekte henüz çok bilinmeyen bazı değişimlere sebep olabilir. Hamileyken de uzun saatler bilgisayara bakma pozisyonu iskeletiniz için de zararlı olabilirken kas spazmları, lumbago gibi ani bel ağrılarına yol açabilir. Cep telefonu ile konuşma süresini günde 2 kez 5’er dakika ile sınırlandırın. Cep telefonlarını yakınınızda tutmayın, başucunuza koyarak uyumayın, şarja takmayın. Aksi halde batarya patlaması ve elektromanyetik radyasyon gibi hamilelikte de fiziksel risklere maruz kalabilirsiniz. Hem yaydığı dalgalardan korunmak hem de deliksiz iyi bir uyku için cep telefonunuzu kapatın.