Yazı İçeriği

Merdiven İnip Çıkın

Toplantılarınızı Yürüyüşte Yapın

Egzersiz Topu Kullanın

Aracınızı Uzağa Park Edin

Hayvan Gezdirin

Dans Edin

Oyunları Hareketlendirin

Televizyon Karşısında Egzersiz Yapın

Hareket Etmenin Faydaları

Haftada kaç gün egzersiz yapıyorsunuz? Düzenli olarak spor yapanlardan mısınız? Peki gün içinde ne kadar hareket ediyorsunuz? Gündelik hayatın koşturmacasında egzersize zaman ayıramamaktan şikayet edebilirsiniz. Bu son derece olağan. Özellikle mega kentlerde yaşayan kişiler için bu daha karmaşık bir sorun. Ama sağlığınız için hareket etmeye ihtiyacınız var. Kilo probleminiz olsa da olmasa da kalbiniz için düzenli hareket etmelisiniz. Günde 7 bin adım kuralına sadece kilo vermek için değil, genel sağlığınız için uymalısınız. Hareket etmenin faydaları şunlardır:

  • Hafızanız güçlenir
  • Kilo verir ve kilonuzu korursunuz
  • Enerjik hissedersiniz
  • Kaliteli uyku uyuyabilirsiniz
  • Sağlıklı kas ve kemiklere sahip olursunuz
  • Ağrılarınız azalır
  • Kalbiniz güçlenir

Egzersize gündelik hayatınızda yer açmaya çalışırken gerçekçi olun. Gündelik temponuza çok zıt bir egzersiz planına uyamayabilirsiniz. Ancak bu hareket etmenize engel değildir. Basit yollarla hayatınıza hareket getirebilirsiniz. Belki haftada birkaç kez bir spor salonuna gidemeyebilir veya koşuya gidemeyebilirsiniz ama basit yollarla her gün hareket edebilirsiniz. Gündelik hayatınızda kolayca yapacağınız 8 hareket...


Merdiven İnip Çıkın

Sağlığınız için asansör yerine merdivenleri tercih etmeniz gerektiğini defalarca duymuşsunuzdur. Ancak bu gerçeği kabul edip merdiven kullanmaya başlayın. Çünkü merdiven inip çıkmak kalp atışınızı hızlandırır, denge kurmaya ve bacak kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur. Daha çok bacak kası istiyorsanız merdivenleri ikişer basamaklar halinde çıkabilirsiniz. Kalbinize size uzun vadede minnettar olacaktır.

Toplantılarınızı Yürüyüşte Yapın

Evden çalışma düzeniniz varsa kendinizi hareketsizliğe mahkum etmeyin. Bunu değerlendirin. Online olarak yaptığınız toplantılarınızın bazılarını yürüyüşe çıkarak yapabilirsiniz. Ekrana bakmanızı gerektirecek bir durum yoksa, kulaklarınızı takın ve yürüyüşe çıkın. Hatta toplantı yaptığınız arkadaşlarınızı yürüyüşünüze dahil edebilirsiniz.

Egzersiz Topu Kullanın

Ofis sandalyesi yerine denge topu kullanın. Öncelikle denge toplarında otururken duruşunuz düzelebilir ve sırt ağrılarınız hafifleyebilir. Oturma esnasında boyun, pelvis ve omurganız için hafif hareketler yapabilirsiniz. Hulahop çevirir gibi hareketler yapmayı deneyin, kalçanızı da sıkıp gevşetebilirsiniz.

Aracınızı Uzağa Park Edin

Her yere otomobilinizle gittiğinizi, hiç yürüyüş yapmadığınızı mı söylüyorsunuz? Bunu dile getirirken sağlığınız için faydalı bir şey yapın ve aracınızı gideceğiniz noktadaki en yakın noktaya değil, uzak bir yere park edin. Böylece kendinizi adım atmaya zorlarsınız. Sağlığınıza bir katkı yapmış olursunuz. Her gün aracınızı kullanıyorsanız 10 dakika uzak bir noktaya park etmek, gün içinde atmanız gereken 7 bin adıma sizi yaklaştırır. En yakın noktaya aracınızı park ettiğinizde zamandan tasarruf ettiğinizi düşünürsünüz ama böyle sağlığınıza yatırım yaparsınız.

Hayvan Gezdirin

Bir köpeğiniz olduğunda onu gün içinde birkaç kez yürüyüşe çıkarmanız gerekecektir. Evcil hayvanınız yoksa gönüllü aile olabilirsiniz. Barınaklardaki hayvanları yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Yaşadığınız bölgedeki gönüllü aile hakkında bilgi edinebilirsiniz. Onları gezdirirken hem onun için hem de kendi sağlığınız için faydalı bir şey yapmış olursunuz.

Dans Edin

Dışarıda dans etmeyi sevmiyorsanız, evde yemek pişirirken, çamaşır yıkarken ya da temizlik yaparken dans edebilirsiniz. Dans etmek hem kalori yakmak için hem de denge ve koordinasyon için iyi bir yöntemdir. Evde yalnız yaşamıyorsanız, evin diğer üyelerini de bu aktiviteye dahil edebilir. Hatta bunu eğlenceli bir yarışmaya dönüştürebilirsiniz.

Oyunları Hareketlendirin

Aile veya arkadaşlarınızla kart veya masa oyunları oynama gibi alışkanlıklarınız varsa bunları daha hareketli olanlarla değiştirebilirsiniz. Masaya bağlı oyunlar yerine tüm vücudunuzun hareket edebileceği oyunları tercih edin. Saklambaç, sandalye kapmaca, çuval yarışması gibi oyunlarla hareket etmiş olursunuz. Dışarıda da oynayabileceğiniz bu oyunlar sizi çocukluğunuza da götürebilir.

Televizyon Karşısında Egzersiz Yapın

Uzanarak televizyon izleme alışkanlığınız mı var? Bir de televizyon karşısında atıştırmalık mı tüketiyorsanız. Bu size kilo olarak da geri dönerken sağlığınızdan çok şey alır götürür. Bunun yerine bir şeyler seyrederken bisiklete binebilir, germe egzersizleri yapabilir, ağırlık kaldırabilir veya pilates yapabilirsiniz. Hatta kendinize hedef koyup 30 dakikalık bir program izlerseniz 30 dakika boyunca egzersiz yapmış olursunuz.

Yukarıda sayılan tüm önerileri uygulamak korkutucu gelebilir. Ancak bunlardan birkaçını gündelik hayatınıza eklediğinizde bir adım atmış olursunuz. Fark etmeden daha fazla hareket etmeye başlamış olursunuz.