Yazı İçeriği

Sporu Yaşamınızdan Eksik Etmeyin

Azar Azar ve Sık Sık Yiyin

Metobolizmanızı Hızlandırın

Bu Besinlere Dikkat Edin

Stresten Uzak Durun

Uykusuz Kalmayın

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

Sizde yoksa bile bir yakınınızda mutlaka vardır. Yemeklerden sonra uykunuz geliyorsa, geceleri olur olmaz saatlerde acıkıyorsanız insülin direnci sizin de kapınızı çalmış olabilir. İnsülin direncini görmezden gelmeyin çünkü yüksek tansiyon, diyabet, kalp damar ile ilgili pek çok rahatsızlıkları insülin direncinden kaynaklanır. İnsülin direnci nedir?

İnsülin direnci değeri, kan şekerini düzene koyan insülin hormonunun insan dokusu üzerindeki etkisinin azalması olarak ifade edilebilir. Obezite, insülin direncinin ortaya çıkardığı en önemli sorunların başında yer alır. Obezitenin artması ile genellikle ileri yaşlardaki insanlarda ortaya çıkan insülin direnci artık küçük çocuklarda bile görülebiliyor. İnsülin direncini kırabilmek için…


Sporu Yaşamınızdan Eksik Etmeyin

Hareketsizlik nedeniyle beslenme yoluyla elde edilen kaloriler vücutta yağ olarak birikerek obeziteye, obezite de insülin direncine yol açabilir. Dolayısıyla günlük hareket miktarını artırmanız çok önemli. Asansör yerine merdiven kullanın, yakın mesafeli bir yere araba yerine yürüyüş yaparak gidin ve uzun süre oturmaktan kaçının. Her gün düzenli olarak egzersiz yapmaya da özen gösterin. Sağlık durumunuza göre koşun, tempolu yürüyüş yapın, bisiklete binin, yüzün, aerobik yapın veya hızlı dans edin. Zamanınız kısıtlıysa haftada en az 3 gün 45’er dakika tempolu yürüyüş yapmayı yaşam alışkanlığı haline getirin.

Azar Azar ve Sık Sık Yiyin

Yemek tabaklarınıza büyük miktarda yemekler almayın. Azar azar sık yiyin. Masaya doymak için değil, açlığınızı gidermek için oturun. Aşırı kalorili, yağ içeren veya atıştırmalık hazır gıdalardan uzak durun, alkol tüketimini de mümkünse yapmayın.

Metobolizmanızı Hızlandırın

İnsülin direncini etkisiz hale getirmek için öncelikle sağlığınıza dikkat ederek size uygun olan kiloya ulaşmalısınız. Metabolizmanızı hızlandırmak için her gün en az 8 bardak su için.

Bu Besinlere Dikkat Edin

İnsülin direnciniz varsa glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak durun. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kandaki insülin seviyesini hızla yükselterek insülin direncini artırır. Aşağıda yer alan besinler glisemik indeksi yüksek olan besinler arasında yer alır.

  • Beyaz ekmek,
  • Patates ve patates ile hazırlanmış yemekler,
  • Beyaz pirinç ve pirinçle yapılmış pilav gibi besinler,
  • Hazır meyve suları, şerbetli tatlılar ve şekerlemeler gibi rafine şekerlerle hazırlanmış olan besinler.

Stresten Uzak Durun

Hemen herkes zaman zaman strese maruz kalabilir ve bu durum olağan kabul edilir. Ancak sürekli stres altında olan kişilerde stres hormonları olan adrenalin ve kortizol daha fazla salgılanır. Bu hormonlar da insülin direnci yüksekliği oluşabilir.

Uykusuz Kalmayın

Normal koşullan altında geceleri stres hormonlarının seviyesi düşer. Ancak aşırı kilo, uyku apnesi veya stres gibi nedenlerle uykusuz kalındığında stres hormonları aynı düzeyde kalır. Uyuma güçlüğü nedeniyle yaşanan stres de insülin direncine yol açar. Bu nedenle insülin direncini kırmak için yeterli ve kaliteli uyumanız çok önemli. Uyku apneniz varsa tedavi olun. Çünkü uyku apnesinde vücutta oksijen eksikliği gelişir, bu da insülin direncine ve kalp hastalıklarına yol açabilir.

Unutmayın, insülin direncini kırmak alacağınız bazı tedbirlerle sizin elinizde. Sağlıklı bir yaşama adım atmak ve insülin direncinizi kırmak için yazımızda yer alan 6 tedbiri mutlaka alın.