Yazı İçeriği

Kalp krizlerinin sadece yüzde 1’i cinsel ilişki sırasında gelişir

1. Kalp krizi sonrası 2-4 haftalık ara verin

2. Efor testi yaptırın

3. İlaçları mutlaka doktor önerisiyle kullanın

4. Bitkisel kökenli afrodizyaklardan uzak durun

5. Alıştığınız partnerle beraber olun

Kalp krizi cinselliğe engel değil

Kalp krizi ve bypass ameliyatı sonrası cinsel hayatın devam edip etmeyeceği hemen her hastanın merak ettiği bir konu. Ancak hastalar bu soruyu genellikle doktorlarına sormaktan genellikle çekinir. Kalp krizi geçiren veya bypass olan hastalarda kendine güven eksikliği ve kaygı gelişimi nedeniyle depresyon görülebilir. Bunun yanında cinsel ilişki ile yeni bir krizin tetikleneceği korkusu da eklenince birçok hastada cinsel isteksizlik gelişir. Ayrıca hastanın eşinin evhamlı ve koruyucu davranması, cinsel ilişkiden kaçınması da hastada oluşan isteksizliği daha da arttırır. Tüm bunların sonucunda da kalp hastaları cinsel yaşamdan uzaklaşmaya başlar. Öyle ki yapılan araştırmalar, kalp krizi geçiren ve bypass ameliyatı olan hastaların yaklaşık yüzde 30’unun cinsel yaşantılarının sona erdirdiğini gösteriyor. Oysa sanılanın aksine kalp hastalarında düzenli cinsel hayatın, düzenli yapılan spor gibi yaşamı uzatır. Ayrıca kalp hastalarının moralini düzeltir ve kendilerine olan güvenin artmasını sağlayarak çabuk iyileşmelerine katkıda bulunur. Tabii bazı önemli kurallara dikkat etmek şart!


Kalp krizlerinin sadece yüzde 1’i cinsel ilişki sırasında gelişir

Cinsel ilişki sırasında kalp atım hızı, kan basıncı ve nefes alıp verme hızı artar. Bu da diğer eforlar gibi kalp üzerine artı yük getirir. Ancak sanılanın aksine kalp krizlerinin sadece yüzde 1’i ilişki sırasında oluşur ve bu krizlerin çoğu aşırı heyecan yarattığı için gayri resmi ilişki sonrası oluşur. İngiltere’de yapılan başka bir çalışmada da ilişki sonrası ölüm vakalarının yaklaşık yaklaşık 80’inin evlilik dışı ilişkilerde gözlendiği saptanmış. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada; cinsel ilişki sonrasındaki ilk 2 saat içinde kalp krizi riskinin 2 katına çıktığı ortaya konmuş. Ancak tüm risk faktörleri ele alındığında bu risk göreceli olarak daha da azalır. İlaç tedavisi de bu riski azaltan diğer faktörlerden birini oluşturur. İşte kalp krizi geçirdikten sonra cinsel yaşama dair uymanız gereken kurallar…

1. Kalp krizi sonrası 2-4 haftalık ara verin

Kalp krizi veya bypass ameliyatı sonrasında cinsel ilişkiye başlama süresi kalbin fonksiyonlarına göre değişkenlik gösterir. Kriz sonrası 2-4 haftalık ara gerekirken, kalp ameliyatı olanlarda bu süre ortalama 3 hafta civarında olur. Kalp krizi olmaksızın balon-stent uygulanan hastalar ise aynı hafta içerisinde ilişki yaşayabilirler.

2. Efor testi yaptırın

Cinsel yaşama tekrar başlamadan önce fiziksel kapasite değerlendirilmesi amacıyla efor testi yaptırılmasında fayda bulunur. Kalp yetersizliği bulunan kişilerde 6 dakikalık yürüme testi yapılması çok önemli. Kişi 3 kat merdiveni durmadan şikayetsiz şekilde çıkabilir ya da düz yolda 20 dakika yürüyebiliyorsa cinsel ilişki için yeterli efor kapasitesine sahip olduğu düşünülür.

3. İlaçları mutlaka doktor önerisiyle kullanın

Erkeklerde sertleşme sorunu için kullanılan ilaçların nitrat grubu ilaçlarla kullanıldığında ciddi hipotansiyon (düşük tansiyon), çarpıntı, göğüs ağrısı ile bayılma ataklarına yol açıp, ölümle sonuçlanabilen tablolar oluşturabilir. Bu nedenle sertleşme sorunu için kullanılan ilaçlar mutlaka doktor önerisiyle alınmalı.

4. Bitkisel kökenli afrodizyaklardan uzak durun

Kalp hastalarının bitkisel kökenli afrodizyak ürünlerden uzak durmaları yaşamsal öneme sahip. İlaç muadili olan bu tabletler ne yazık ki damar dostu ilaçlar olarak insanlara tanıtılır. Oysa bu ürünlerin çoğunluğunun kan sulandırıcı etkisi var. Hastaların kullandıkları kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşerek ciddi kanamalara yol açabilirler. Özellikle cinsel ilişki sırasında oluşan tansiyon yüksekliği de düşünüldüğünde, bu bitkisel kökenli afrodizyaklar beyin kanaması riskini artırabilir.

5. Alıştığınız partnerle beraber olun

Kalp krizi veya bypass ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken konulardan biri de, cinsel yaşama başlangıçta birlikteliğin uzun süreli eşlerle, alışıldık ortamda ve rahat pozisyonda olması. Hastalar kaçamaklardan uzak durmalı.