Yazı İçeriği

Gözlük katarakta çözüm mü?

Katarakt ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Katarakt ameliyatından sonra gözlüğe ihtiyaç var mı?

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer?

Katarakt ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Katarakt nüks eder mi?

Katarakt nedenleri nelerdir?

Katarakt nedir?

Göz sağlığa ilgili merak ettiğiniz sorular mı var? Göz, önemli bir duyu organımız. Görme konusunda yaşadığımız ufak bir sorun bile bizi rahatsız edebiliyor. Katarakt gibi ciddi rahatsızlıklar, göz sağlığını ve yaşam kalitesini önemli derecede etkiliyor.

Katarakt, halk dilinde ‘perde’ ya da ‘aksu’ olarak biliniyor. Bulanık görmeye neden olan katarakt, gözbebeğinin hemen arkasında yer alan göz merceğinin saydamlığını ve şeffaflığını kaybetmesiyle oluşuyor. Sisli puslu, bulanık, bazen çift görme şikayetlerine yol açan katarakt, sadece yaşlılıkta değil, bebeklik döneminde dahi görülebiliyor.

Bebeğinizin fotoğrafına dikkatli bakın!

Kataraktın bebeklerde görülme sıklığı 10 binde 1,5. Bebeklerde fotoğraf çekiminde bir göz bebeğinin beyaz olması ile katarakt fark edilebiliyor. Katarakt ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları:


Gözlük katarakta çözüm mü?

Katarakt rahatsızlığında, gözlük camlarını sık sık değiştirme ihtiyacı doğuyor. Ancak katarakt belli bir noktayı aştıktan sonra cam değiştirilse de görüşü iyileştirmiyor.

Katarakt ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Görme bozukluğu kişinin günlük yaşamını aksatacak seviyeye ulaşmışsa, ameliyat gerekiyor. Acil tedavi gerektiren diğer bir durum ise; kataraktın tamamen olgunlaşıp buzlu cam görünümüne gelmesi. Katarakt ameliyatı gerekliliği için tek kriter ‘görme keskinliği’ değil. Işığa karşı aşırı duyarlılık da kişilerin hayatını kabusa çevirebiliyor. Bir kişinin muayene odasında gösterilen harf ya da şekilleri görmesi yeterli değil. Aynı kişi güneşli günlerde sokakta daha az görüyor, geceleri otomobil farları, sokak lambalarının aşırı parlama ve yansımasından aşırı derecede rahatsız olabiliyor. Bu durumlarda da kişilerin ameliyat olması gerekiyor.

Katarakt ameliyatından sonra gözlüğe ihtiyaç var mı?

Kataraktı olan kişi; diyabet hastalığı, göz tansiyonu (glokom) ve sarı nokta hastalığı gibi ek bir göz problemine sahip değilse, ameliyat sonrasında premium multifokal ya da trifokal (çok odaklı) göz içi merceklerle hem uzağı hem yakını hem de ara mesafeyi gözlüksüz olarak görebiliyor.

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer?

Damla ile göz uyuşturularak yapılan ve ortalama 10 dakika süren operasyonun ardından tamamen bulanık görme sorunundan kurtulmak mümkün. Ancak böyle oluşu,‘çok basit bir ameliyat’ anlamına gelmiyor. Ameliyatın deneyimli göz cerrahları tarafından titizlik gösterilerek, en hijyenik koşullarda ve tek kullanımlık malzemeler ile yapılması gerekiyor. Kullanılacak göz içi merceklerin de FDA onaylı olması önemli.

Katarakt ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ameliyat sonrası 5 gün banyo yapılmaması ve göze su değdirilmemesi önemli. Yine bir hafta boyunca kirli, pis işlerden ve buhardan uzak durulmalı. Bir hafta sonra her türlü işe dönüş sağlanabiliyor ve kişi normal hayatına dönebiliyor.

Katarakt nüks eder mi?

Katarakt tekrarlayan bir hastalık değil. Katarak operasyonu, kişinin hayatında her şey yolunda giderse bir kez geçireceği bir operasyondur. Sonrasında bir daha aynı sorunla karşılaşmadan, sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürüyor.

Katarakt nedenleri nelerdir?

Kortizon içeren ilaç kullanımı, diyabet, bazı göz tansiyonu türleri ya da yüksek seviyede radyasyon ve elektrik akımına maruz kalmak kataraktın oluşumunu etkileyebiliyor.