Yazı İçeriği

Vücudunuz size sinyal gönderebilir

Soğuk havaya karşı nasıl giyinmeli?

Tansiyonunuzu mutlaka ölçün

Evde olsanız da hareket edin

Grip sizi nasıl etkiler?

Sağlıklı beslenin

Güneş olmazsa D vitaminsiz kalabilirsiniz

Kış depresyonuna direnin

Kışın kalp sağlığınızı böyle koruyabilirsiniz

Kışın soğuk havanın sadece sizi üşüteceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira hava sıcaklığındaki düşüş, fiziksel aktivitede azalma, hava kirliliği, hatalı beslenme alışkanlıkları ve hormonal değişiklikler gibi nedenlerle soğuklar vücudunuzu zorlayabilir. Özellikle de kalbinizi... Kış aylarında hipertansiyon, ritim bozuklukları, kalp krizi, kalp yetmezliği ve kalp kökenli ani ölümlerin görülme sıklığı artar. Örneğin; soğuk havaya uzun süre maruz kalmak vücut ısısının düşmesine sebep olabilirken, aşırı rüzgarlı hava da vücudu çevreleyen koruyucu ısı tabakasını uzaklaştırabilir. Düşen ısının etkisiyle damarlar daralınca kan akımında azalma olur. Kalbe giden oksijen miktarı azalınca kalp, daha fazla kan pompalamaya çalışır; kalp hızı artar ve kan basıncı yükselir. Dolayısıyla kalp krizi ve inme tetiklenebilir. Bu nedenle kış mevsiminde kalbi korumak çok önemli. Kış aylarında kalp sağlığınız için almanız gereken önlemler…


Vücudunuz size sinyal gönderebilir

Soğuk havalarda da kendinizi dinlemeyi öğrenin, vücudunuzun gönderdiği göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı gibi uyarıları görmezden gelmeyin. Örneğin göğüs ağrınız varsa, geçer diye beklemeyin; en yakın acil servise gece-gündüz fark etmeden başvurun. Çünkü kalp krizinde zaman yaşamsal önem taşır.

Soğuk havaya karşı nasıl giyinmeli?

Soğuktan korunmak için tek bir kalın kıyafet yerine; içlik, kazak/elbise ve mont şeklinde kat kat giyinmeye özen gösterin. Çünkü bu şekilde giyinmek, bir çeşit yalıtım görevi gören, fazladan bir hava tabakası oluşturur. Böylece vücut ısısının daha iyi korunmasını sağlar. Başımız vücut ısısının kaybedildiği başlıca bölgelerden biri, dolayısıyla sokağa çıkarken şapka takmayı ihmal etmeyin. Özellikle donmaya daha duyarlı olan kulaklarınızı ve çabuk ısı kaybeden ellerinizi koruyacak şekilde giyinmeyi unutmayın.

Tansiyonunuzu mutlaka ölçün

Kalp hastalığınız varsa, ilaçlarınızı düzenli kullanmayı ihmal etmeyin. Kış aylarında sadece soğuk havanın varlığı değil, fiziksel aktivitede azalma ve kilo alımı da kan basıncının yükselmesine sebep olur. Bu nedenle özellikle hipertansiyon sorununuz varsa, kış aylarında kan basıncınızı düzenli olarak ölçmeyi alışkanlık haline getirin. Unutmayın ki kan basıncınızın yükseldiğini hissetmemeniz, normal seviyede olduğu anlamına gelmez. Kan basıncınızda değişiklik varsa, doktorunuzla görüşmeden ilaçlarınızı kesinlikle değiştirmeyin.

Evde olsanız da hareket edin

Soğuk havadan korunmak gerekir. Ancak havanın soğuk olması egzersizi, en azından yürüyüşü bırakmanız için bir gerekçe olmamalı. Sıkı giyinerek, buz ve sert rüzgar olmadığı zamanlarda egzersizlere devam edin. Bunun için haftada 5 gün, 30 dakika boyunca kalp hızınızın arttığı, daha hızlı nefes aldığınız, ancak konuşmayı sürdürebildiğiniz ağırlıkta egzersiz yeterli olacaktır. Egzersiz yapamıyorsanız, aynı koşullarda yürüyüş de etkili olacaktır. Dışarı çıkamıyorsanız, ev içinde de olsanız, hareketsiz kalmayın. Uzun süre oturmaktan kaçınarak, en az saatte bir hareket etmeye çalışın.

Grip sizi nasıl etkiler?

Kış aylarında kalp hastalıklarının alevlenmesinin bir sebebi de grip ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonlarının artmasıdır. Örneğin grip olduğunuzda vücudunuza fazladan bir stres yüklenir. Ateşinizin artması kalbinizin daha hızlı çalışması ve daha fazla oksijene ihtiyaç duymasına sebep olur. Aynı zamanda grip nedeniyle vücuttaki sıvı miktarının azalması sonucu kan basıncının düşmesi nedeniyle kalbin oksijen kaynağı azalır. Bu nedenlerle var olan kalp yetmezliği alevlenebilir. Unutmayın ki, vücudumuz bir bütündür. Bir yerdeki hastalık diğerlerini de etkileyebilir.

Sağlıklı beslenin

Hastalıklarla savaşmada vitamin, mineral ve liften zengin özellikleriyle bağışıklık sistemimizi destekleyen, özellikle taze olmasına dikkat edeceğiniz kış sebze ve meyvelerini sofranızdan eksik etmeyin. Günde en az 4-5 kez meyve ve sebze, sağlıklı yaşamı sürdürmenize destek olacaktır. Yemeklerde mümkün olduğunca az tuz kullanmayı alışkanlık haline getirin. Tahıl tüketiminde, liften zengin olan tam tahılı tercih edin. Haftada 2 gün balık yemeye özen gösterin. Besinlerde doymuş ve trans yağ kullanmayın ve şekerden de mümkün olduğunca uzak durun.

Güneş olmazsa D vitaminsiz kalabilirsiniz

Son yıllarda, birçok çalışmada D vitamini eksikliğinin kalp yetmezliği ve inme gibi kalp damar hastalıklarında da risk faktörü olduğuna dair sonuçlar izlenir. D vitamini almanın en etkili yolu ise güneş ışığıdır. Ancak kış aylarında, güneş ışınlarının dünyaya yansıdığı açının fazla olması nedeniyle atmosfer büyük ölçüde, D vitamini sentezi için gereken UVB ışınını engeller. Bu nedenle yeterli güneş ışığı alamadığınız zaman D vitamini takviyeleri kullanmamız gerekebilir. Bunun için öncelikle doktorunuza danışarak D vitamini düzeyinizi ölçtürmeniz gerekir.

Kış depresyonuna direnin

Kış aylarında farklı nedenlerle depresyona eğilim artar. Kortizol gibi stres hormonlarının artışı kalp krizi ve hipertansiyon gibi kalp hastalıklarının da alevlenmesine sebep olur. Stres sebebini bulmak, gerekiyorsa tedavi için doktorunuza başvurmak, sorunu erken çözmenize yardımcı olacaktır. Aileniz ve arkadaşlarınızla görüşemiyor, kışın dışarı çıkamıyorsanız komşularınızı ziyaret etmek de kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.