Yazı İçeriği

Kulağa Neden Su Kaçar?

Kulağa Su Kaçması Durumundaki Belirtiler Nelerdir?

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

Kulağa Kaçan Su Ne Gibi Riskler Oluşturabilir?

Kulağa Su Kaçmaması İçin Neler Yapılabilir?

Kulağa Su Kaçması Ağrı Yapar mı?

Kulağa su kaçması hemen hemen herkesin hayatında en az bir kere başına gelmiştir. Yüzdükten sonra ya da banyoda kulağa kaçan su, bir süre sonra rahatsız edici olabilir. Zira normalde kulağa kaçan su, kulağın yapısı gereği kulak kiri (buşon) sayenizde çıkar. Ancak bu su hemen çıkmayıp günler alıyorsa suyun kulaktan çıkarılması gerekir. Hem işitmede güçlük hem de rahatsızlık yaratan kulağa su kaçması, ciddiye alınmazsa enfeksiyonlara sebep olabilir.


Kulağa Neden Su Kaçar?

Genellikle yüzme, dalma gibi durumlarda daha sık karşılaşılan kulağa su kaçması durumu, banyoda da başınıza gelebilir. Kulakta biriken kulak kiri, aslında kulağı dış etmenlere karşı korur. Bu sebeple de kulak çubuğu gibi cisimler sokup bu kiri tamamen temizlememek gerekir. Bazı kulaklarda yapısal olarak buşonlar daha fazla birikebilir. Kulak kiri birikmesi su ile birleştiğinde şişkinlik yaratır. Buşon birikimi fazlaysa bu şişkinlik daha fazla olur ve kulakta tıkanmaya sebep olur.

Kulağa Su Kaçması Durumundaki Belirtiler Nelerdir?

Denizde kulağa su kaçması sık karşılaşılan bir durumdur. Kulağa su kaçması, genellikle duyma sorunu yaratır. Kulağa su kaçması ağrı yapabilir. Kulağa su kaçmasının belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Boğuk sesler
 • İşitme zorluğu
 • Kulakta tıkanıklık hissi
 • Kulakta hafif basınç
 • Kulak kanalında kaşıntı
 • Kulaktan su gelmesi

Genellikle bu semptomlar hafifçe başlar. Tıkanıklık geçmezse belirtiler ağırlaşır ve enfeksiyon oluşabilir. Kulak tıkanıklığının orta şiddetteki belirtileri ise şunlardır:

 • Kulakta ağrı
 • Boyuna, yüze ve başa yayılan ağrı
 • Kulaktan aşırı su gelmesi
 • Kulak kanalında kısmi tıkanıklık
 • Kulakta kızarıklık
 • Ateş

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

Kulağa dolan su, kendiliğinden çıkmıyorsa suyu boşaltmak için evde birkaç yöntem denenebilir. Uygulanabilecek öneriler şunlardır:

 • Suyun tıkalı kulaktan akması için yer çekiminden faydalanın. Tıkalı kulağınızın üzerine yatın ve suyun dışarıya doğru akmasını sağlamaya çalışın. Yavaş bir su çıkışı olsa da fayda sağlayabilir. Bunu yaparken yastığınıza havlu örtmeyi unutmayın.
 • Su kaçan kulağınıza saç kurutması makinesi tutun. Fön makinesini en düşük seviyeye ayarlayın. Kuruturken makineyi kulağınıza çok yaklaştırmadan yaklaşık 15-20 cm uzakta tutun ve ileri-geri hareket ettirip kurutma işlemi yapın. Sıcak havanın tıkalı bölgeye girmesine izin verin. Unutmayın fön makinesinin sesi düşük seviyede olması önemli. Yüksek desibel ses işitme kaybına sebep olabilir.
 • Su kaçan kulağınızın memesini hafifçe çekip sallayın. Bunu yaparken tıkalı kulağınızın olduğu yöne doğru başınızı eğin ve yine yer çekimi ile suyun çıkışını kolaylaştırmaya çalışın.
 • Yine su kaçan kulağınızın olduğu yöne doğru başınızı omzunuza doğru eğin, avucunuzla kulağınıza vakum yaratmaya çalışın. Avucunuzla kulağınıza bastırıp çekip bu vakumu yapabilirsiniz.
 • Kulağa kaçan su eczaneden alabileceğiniz gliserin, halk arasında oksijenli su olarak bilinen hidrojen peroksit ve borik asit içerikli kulak damlaları ile de çıkabilir. Bu kulak damlaları ile aşırı biriken kirin yumuşamasını sağlar. Kirlerin çözünüp atılmasına yardımcı olur. Borik asit içerikli kulak damlalarının antimikrobiyal etkisi ve dış kulak yolu PH değerini düşürmesi enfeksiyon oluşumunu azaltır.
 • Sakız çiğneyebilirsiniz. Çiğneme ve esneme hareketi şöyle rahatlama sağlayabilir: Ağzın hareketi östaki borusundaki basıncı azaltır ve sıkışan suyu bırakır. Çiğneme yaptıktan sonra hala su hissiniz varsa başınızı sallayın.
 • Sıcak buhar da kulağınızdaki suyun çıkmasını sağlayabilir. Sıcak ve uzun süreli bir duş alırken buharı iyice soluyun ve suyun dışarı çıkması için başınızı tıkalı olan kulağınızın yönünde yana yatırın.
 • Su kaçan kulağınıza kulak pamuğu, parmağınız ya da herhangi başka bir cisim sokmayın. Zira kulağınıza bir şeyler soktuğunuzda bu suyu daha da ileriye itmiş olursunuz. Ayrıca kulağa sokulan yaban cisimler dış kulak yoluna zarar verebilir. Kulak zarını delebilir. Kulakta kanama ve yaralanmalara sebep olabilir.

Bu yöntemleri evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Ancak bu yöntemler suyun dış kulakta birikmesi sonucu işe yarayabilir. Soğuk algınlığı nedeniyle bir kulak tıkanıklığı hissiniz varsa bu orta kulak tıkanıklığı anlamına gelir. Ayrıca kulak zarınızda delik varsa ve kulağınıza su kaçmış ise bu su orta kulağa girer ve ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına görünmelisiniz.

Kulağa Kaçan Su Ne Gibi Riskler Oluşturabilir?

Suya girdiğinizde çıktıktan sonra kulağınıza su birikir, kısa bir süre sonra bu su akar. Kulağa su kaçtıktan sonra zaman geçtiyse ve hala çıktığını hissetmezseniz, su dış kulakta sıkışıp kalmış demektir. Bu süre uzarsa kulakta enfeksiyon oluşur. Dış kulak yolunda nem oluşması, bakterilerin üremesi için bir iyi bir zemin yaratır. Bu da kulak enfeksiyonlarını beraberinde getirir. Bu tür durumlar dış kulakta meydana gelir ve genellikle yüzdükten sonra oluştuğu için “yüzücü kulağı” (otitis externa) olarak bilinir.

Kulağa kaçan su, hatalı hareketler nedeniyle ciddi sorunlara neden olur. Kulağı bakterileri açık hale getirirsiniz. Kulağa bir şeyler sokarak suyu ileri itersiniz. Ayrıca kulak kanalına zarar vermiş olursunuz. Kulak zarınızı delebilirsiniz.

Kulak tıkanıklığınız 3 günden uzun sürdüyse ve evde uyguladığınız yöntemlerle suyu çıkaramadıysanız mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına görünmelisiniz. Orta ve ileri derecede ortaya çıkan semptomlar da KBB uzmanına gitmeniz gerektiğinin bir işaretidir. Tedavi edilmeyen kulak enfeksiyonları, işitme kaybına, kıkırdak hasarına ve kulağınızla ilgili uzun vadeli ciddi sonuçlara neden olur. Doktorunuz tıbbi tedavi ile hem su ile tıkalı kulağınızı açar hem de o bölgeyi bakterilerden korumuş olur.

Kulağa Su Kaçmaması İçin Neler Yapılabilir?

Kulağa su kaçması çoğunlukla çocuklarda görülür. Kulağa su kaçmaması için özellikle yüzerken önlem alabilirsiniz. Suda bone ve kulak tıkacı kullanabilirsiniz. Ayrıca yüzdükten ve duştan sonra kulağınızın yine fön makinesiyle nazikçe kurutmanız iyi bir önlem olabilir.

Öte yandan bir şey dinlerken kulak içi kulaklık kullanıyorsanız da dikkatli olun. Kulak içi kulaklık kullanırken terleme olabilir. Bu da kulaklarda nem sorunlarına yol açabilir.

Saç spreyi gibi ürünler kullanırken kulaklarınızı pamukla tıkayın.

Kulak kirinin fazla biriktiğini düşünüyorsanız asla kendiniz çıkarmayın. Mutlaka bir KBB uzmanına gidin.