Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanaması öncelikle en yaygın diş eti hastalığı olmakla beraber başka sağlık sorunlarına da işaret edebilir. Diş eti kanamasının en yaygın nedeni iyi ağız sağlığı alışkanlıklarına sahip olmamaktır. Günde en az iki defa diş fırçalamak, günlük diş ipi kullanmak ve düzenli diş muayeneleri yaptırmak gibi iyi ağız sağlığı alışkanlıkları, diş eti kanamasını ve dişeti itihaplanmasını önlemeye ve bazı vakalarda durumu tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Diş etlerinin zaman zaman kanaması, bireyin dişlerini çok kuvvetli fırçalamasından veya kullandığı protezin tam yerine oturmamasından da kaynaklanabilir.

Daha sık görülen diş eti kanaması periodontitise , vitamin eksikliğine , trombositlerin yani pıhtılaşma hücrelerinin eksikliğine ve lösemi yani kan kanseri gibi daha ciddi durumların varlığına da işaret edebilir.

Diş Eti Kanamasının Belirtileri Ve Tipleri Nelerdir?

Diş eti kanaması, adından da belli olduğu üzere dişler ile diş eti arasındaki bölgenin çeşitli nedenlerden dolayı kanamasıdır ve başka tıbbi sorunların işaretidir. Bu kanama yaygın olarak sert meyve veya yiyecek gibi bir besini çiğneme, diş fırçalama gibi diş etlerinin dış bir etken ile etkileşime girmesinden kaynaklanabileceği gibi, bazı nadir ve daha ağır sebepleri olan vakalarda kendiliğinden de gerçekleşebilir.

Şiddetli veya uzun süreli yani kronik bir diş eti kanaması olan bireyler ile kanamayla birlikte açıklanamayan başka belirtilerin varlığını gözlemleyen bireyler bir an önce diş doktoruna başvurmalıdır.


Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanamasının en yaygın görülen nedeni, diş eti hattında plak birikmesidir. Dişte plak varlığı ise diş eti iltihabı adı verilen bir duruma yol açabilir. Düzenli olarak temizlenmeyen ve çıkarılmayan plak ise tartar halini alarak sertleşir. Bu tartar başta artan kanamaya ve ilerledikçe periodontitis olarak bilinen daha gelişmiş bir diş eti ve çene kemiği hastalığına yol açabilir. Diş eti kanamasının diğer yaygın nedenleri arasında ise bireyin sahip olabileceği herhangi bir kanama bozukluğu, çok sert fırçalama alışkanlığı, çok sert diş fırçası, dişte veya diş etinde enfeksiyon, hamilelik sırasında hormonal değişiklikler, iskorbüt yani ilerlemiş C vitamini eksikliği, K vitamini eksikliği, kan sulandırıcıların kullanımı, lösemi, bireye uymayan takma dişler veya diğer diş protezlerin kullanımı ile yanlış diş ipi kullanımı sayılabilir.


Diş Eti Kanaması İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?


Diş eti kanaması diş plaklarının oluşumunun yanı sıra daha nadiren de olsa birden çok farklı tıbbi komplikasyonlardan kaynaklanabilir.
Diş Eti İltihaplanması

Diş etlerinin kanaması, yaygın olarak diş eti iltihabının bir işaretidir. Bu en yaygın ve hafif bir diş eti hastalığı türüdür ve diş eti altında biriken plaktan kaynaklanır. Diş eti iltihabı olan bireylerin diş etleri tahriş olabilir, kızarabilir ve şişebilir. Dişlerin fırçalanması sırasında kanama görülebilir.

Dişlerinize iyi bakarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın, her gün diş ipi kullanın, her gün antibakteriyel gargara ile durulayın ve düzenli olarak diş hekiminize görünün.

Periodontitis

Diş eti iltihabının tedavi edilmediği vakalarda, durumun bireyin dişlerini destekleyen dokuya ve kemiğe zarar veren uzun süreli bir diş eti rahatsızlığı olan periodontite yani periodontal hastalığa dönüşecek şekilde ilerlemesi mümkündür.

Periodontiti olan bireylerin diş etleri daha geniş çaplı iltihaplanabilir ve dişlerin köklerinden uzaklaşabilir. Kolayca kanayan dişler, gevşemiş ya da ayrılan dişler, ağız kokusu, ağızda kötü bir tat, ısırma sırasında dişlerin birbirine uymaması ya da uyma biçiminde bir değişiklik ve kızarmış, şişmiş ya da hassas diş etleri de periodontal hastalığın belirtisi olabilir.

Periodontal hastalığın tedavi edilmediği vakalarda birey dişlerinin bir kısmını kaybedebilir.

Diyabet

Kanama veya şişmiş diş etleri, tip 1 veya tip 2 diyabetin bir uyarı işareti olabilir. Bu hastalığa sahip olan bireylerin bağışıklık sistemi ağızdaki mikroplarla savaşmada o kadar etkin değildir, bu nedenle diş eti hastalığı gibi enfeksiyonlara yakalanma olasılığı daha yüksektir. Buna ek olarak diyabetle birlikte bireyde görülen yüksek kan şekeri değerleri vücudun iyileşmesini zorlaştırır ve bu da diş eti hastalığını daha da kötüleştirebilir.

Lösemi

Diş etlerinde kanama, bir kanser türü olan löseminin belirtisi olabilir.

Normal şartlarda kanda bulunan trombositler vücudun kanamayı durdurmasına yardımcı olur. Lösemi olan bireylerde trombosit sayısı düşüktür. Bu durum diş etleri de dahil olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde kanamayı durdurmayı zorlaştırır.

Trombositopeni

Dişlerini fırçalarken başlayan diş eti kanamasının kendi kendine durmadığı vakalarda bireyin diş etleri tahriş olabilir veya bu durum trombositopeninin varlığına işaret ediyor olabilir.

Trombositopeni rahatsızlığı olan bireylerin vücudunda kan pıhtısı oluşturmaya yetecek kadar trombosit bulunmaz. Bu da bireyin diş etleri de dahil olmak üzere vücudunun farklı bölgelerinde fazla kanamaya yol açabilir.

Hemofili veya Von Willebrand Hastalığı

En küçük kesikte veya diş tedavisinde çok yoğun diş eti kanaması veya ağır kanaması olan bireylerde hemofili veya Von Willebrand Hastalığ ı gibi bir bozukluk mevcut olabilir. Bu durumda bireyin kanı düzgün bir şekilde ve normal hızda pıhtılaşamaz, bu nedenle diş eti kanaması ortaya çıkabilir.

C Vitamini Eksikliği

C vitamini vücutta dokuların büyümesine ve onarılmasına yardımcı olur, oluşan yaraları iyileşmesini sağlar, bireyin kemiklerini ve dişlerini güçlendirir. Vücudunda yeterli C vitamini olmayan bireyler kendilerini zayıf ve huzursuz hissedebilirler. Zaman içerisinde bireyin diş etlerinde şişlik ve kanama da olabilir.

C vitamini açısından zengin besinler olan brokoli, çilek, dolmalık biber, domates, patates ve turunçgillerin günlük normal beslenme sürecinde düzenli tüketilmesi hem C vitamini eksikliğini hem de iskorbüt hastalığını engelleyebilir.

İskorbüt

İskorbüt , C vitaminin vücutta ciddi oranda eksik olduğu durumlarda ortaya çıkan, yetersiz beslenmeyle ilgili bir hastalıktır. Bireyi zayıflatabilir, kansızlığa ve cilt altı kanamalarının görülmesine neden olabilir. Kanayan diş etleri tipik bir iskorbüt belirtisidir.

K Vitamini Eksikliği

Diş etlerine kanamanın çok olduğu vakalarda, durumun nedeni yeterli K vitamini alınmaması olabilir.

K vitamini kanın düzgün şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olur ve kemik sağlığı için de gerekli bir vitamin türüdür. Bireyin beslenme sırasında yeterince K vitamini almaması ya da alınan K vitaminin vücut tarafından iyi emilmemesi durumu kanama sorunlarına neden olabilir.

K vitamini açısından zengin besinler olan ıspanak, kanola yağı, lahana, marul, pazı, soya fasulyesi, su teresi, yeşillikler ve zeytinyağının günlük normal beslenme sürecinde düzenli tüketilmesi K vitamini eksikliğini engelleyebilir.

Hamilelik

Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler diş etlerinin daha hassas olmasına neden olabilir. Bu da genellikle diş eti kanamasına neden olur.


Diş Eti Kanaması Nasıl Önlenir?


Diş eti kanamalarının önlenmesi için yapılabilecek en etkili yöntem, doğru diş sağlığı alışkanlıklarına sahip olmaktır. Bireyler dişlerini günde en az iki kez yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla nazikçe fırçalamalıdır. İdeal olarak her yemekten sonra diş fırçalamak en doğru alışkanlıktır. Buna ek olarak günde iki kez diş ipi kullanmak plak oluşumunu önleyebilir. Buna rağmen oluşan plakların çıkarılması için en az 6 ayda bir diş hekimini ziyaret etmek doğru olacaktır. Diş hekiminin bu ziyaretler sırasında sunacağı önerileri göz önünde tutmak ve vereceği talimatları evde bakım sırasında uygulamak en sağlıklı sonuçları verecektir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Teşhis Edilir?

Diş eti kanaması tanısının konulması için diş doktoru öncelikle bir fizik muayene gerçekleştirir ve hastanın sağlık geçmişi hakkındaki bilgileri soracağı çeşitli sorular ile öğrenmeyi hedefler. Hasta gözlemlediği bütün belirtilerini bu muayene sürecinde diş doktoru ile konuşmalı ve sahip olabileceği diğer koşullar veya hastalıklarla ilgili bilgileri paylaşmalıdır.

Doktor plak ve tartar haricinde diş eti kanamasına neden olabilecek herhangi bir durumun mevcudiyetini kontrol etmek için aralarında kan testleri de bulunan çeşitli laboratuvar testlerinin yapılmasını uygun görebilir.


Diş Eti Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti kanamasının tedavisi, kanamanın nedenine göre farklılık gösterir. Plak ve tartarın diş sağlığı uzmanı tarafından temizlenmesi birçok vakada kanamanın durmasını sağlar. Bu süreçten sonra iyi diş sağlığı alışkanlıklarının sürdürülmesi ve düzenli dişçi ziyaretleri durumun tekrarlanmasını engeller.

Diş plağı haricinde, daha farklı durumlardan kaynaklanan diş kanaması tedavisi ise, altta yatan durumun tedavisini gerektirmektedir. İyi diş sağlığı alışkanlıkları bu aşamada da bireye yardımcı olur. Bu süreçte birey diş temizliği sırasında doktorun tavsiyesine göre doğru yumuşaklıkta bir diş fırçası kullanmalıdır.

Diş Eti Kanaması İçin Evde Bakım

Diş eti kanamasının varlığını erken belirlemek ve ortaya çıkmasını önlemek için bireylerin alabileceği bir takım önlemler mevcuttur.

Dengeli ve sağlıklı beslenmek, diş sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Bireyler öğün aralarında atıştırmaktan kaçınmalı ve karbonhidrat tüketimini azaltmalıdır. Tütün ürünleri hem diş eti kanamalarını daha ağır bir hale getirir, hem de diş etlerinin kanamasına neden olan diğer sorunların varlığını maskeleyebilir, bu nedenle başta sigara içmek olmak üzere tütün ürünü kullanımından kaçınmak gereklidir.

Eğer vitamin eksikliği teşhisi varsa, birey daha fazla vitamin tüketecek şekilde günlük beslenme alışkanlıklarını düzenlemeli ve doktorun tavsiye ettiği oranda vitamin takviyesi almalıdır. Eğer kullanılan bir ilacın yan etkileri diş etlerinin kanamasına neden oluyorsa, bu durum doktora bildirilmeli ve doktorun uygun gördüğü durumlarda farklı ilaçlar değerlendirilmelidir. Kullanılan ilaçlar ilk önce doktorla konuşmadan asla değiştirilmemelidir.

Takma dişler veya diğer diş aletleri bireyin ağzına tam oturmuyor ya da diş etlerinde ağrılı lekelere neden oluyorsa bir an önce diş hekimine görünmek gereklidir. Diş etlerini incitmekten kaçınmak için diş hekimini tarafından dişlerin nasıl fırçalanması ve diş ipinin nasıl kullanılması gerektiğine dair verilecek talimatlar izlenmelidir.


Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 10 Ağustos 2022 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 10 Ağustos 2022 Çarşamba

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?