Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Dopamin, beyinde bulunan ve sinir iletiminde önemli bir rol oynayan bir nörotransmitterdir. Beyindeki dopamin seviyeleri, hareket kontrolü, duygudurum, motivasyon ve ödül sistemleri gibi çeşitli fonksiyonları etkiler. Düşük dopamin seviyeleri Parkinson hastalığı gibi hareket bozukluklarına, depresyon ve bipolar bozukluk gibi ruh hali bozukluklarına ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi durumlara yol açabilir. Ayrıca, yüksek dopamin seviyeleri şizofreni gibi psikiyatrik bozukluklarla ilişkilendirilmiştir. Dopamin, beyindeki dopaminerjik sinir hücreleri tarafından üretilir ve sinapslarda nöronlar arasında iletim sağlar. Dopamin düzeylerini düzenlemek için kullanılan ilaçlar Parkinson hastalığı gibi durumların tedavisinde kullanılabilir. Ancak, dopamin ilaçlarının yan etkileri ve uzun vadeli etkileri hala araştırılmaktadır.
İçindekiler

Dopamin Nedir?

Sinir sisteminde nöronlar arasında salınarak sinir iletiminin sağlanmasında görevli birçok kimyasal madde bulunmaktadır. Nörotransmiter olarak adlandırılan bu mesajcı kimyasal maddelerden bir tanesi de dopamindir. Dopamin beyinde üretilen bir nörotransmiterdir. Bir “ ödül merkezi ” olarak ve hafıza, hareket, motivasyon, ruh hali, dikkat ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonunda rol oynar. Yüksek veya düşük dopamin seviyeleri parkinson hastalığı , huzursuz bacak sendromu ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) gibi hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

Dopamin aynı zamanda hormon görevi de görmektedir. Dopamin, epinefrin, norepinefrin ve katekolamin adı verilen hormonlardır. Bu hormonlar, böbreklerinizin her birinin üstünde yer alan, şapka şeklindeki küçük bir bez olan adrenal bez tarafından üretilir. Dopamin aynı zamanda beyninizdeki hipotalamus tarafından salgılanmaktadır.

Dopamin Ne İşe Yarar?

Dopamin birçok vücut fonksiyonunda rol oynar. Bir nörotransmiter olarak dopamin aşağıdakilerle ilgilidir:

 • Hareket
 • Hafıza
 • Ödül mekanizmaları ve motivasyon
 • Davranış ve biliş
 • Dikkat
 • Uyku ve uyarılma
 • Mod ve ruh hali
 • Öğrenme
 • Emzirme

Dopamin ayrıca:

Kan damarlarının gevşemesine (düşük dozlarda vazodilatör görevi görür) veya daralmasına (yüksek dozlarda vazokonstriktör görevi görür) yardımcı olur.

 • Vücuttan sodyum (tuz) ve idrar atılımını artırır.
 • Pankreastaki insülin üretimini azaltır.
 • Gastrointestinal (bağırsak) hareketini yavaşlatır ve GI sistem yapısını korur.
 • Bağışıklık sistemindeki lenfosit aktivitesini azaltır.

Dopamin hakkında bilinen en yaygın şey “iyi hissetme” haliyle alakalı bir hormon olmasıdır. Dopamin beyinde keyif alma, motivasyon gibi mekanizmalarda rol oynamaktadır. Dopamin ödül sisteminin bir parçasıdır. Bu sistem kabaca hayatta kalmak için yapılması gereken şeyleri (yemek, içmek, hayatta kalmak için rekabet etmek ve üremek) gerçekleştirildiğinde ödül hissi uyandırır. İnsan beyni, ödül sistemi aracılığıyla dopamin salgılayan davranışları aramak üzere programlanmıştır. Zevk veren bir şey yapıldığında beyin büyük miktarda dopamin salgılar. Bu salgılar kişinin kendisini iyi hissetmesine neden olur ve bu duygunun daha fazlasını arayarak bu şekilde sonuçlanan eylemleri gerçekleştirmek için motivasyon kazanır.

Bunların yanında abur cubur ve şekerden sigara ve alkol gibi birçok maddeye karşı bağımlılık da benzer mekanizmalar aracılığıyla gelişir. Beynin büyük miktarda dopamin salınmasını tetikleyen durumlar başta dopamin aracılığıyla zevk merkezlerini uyararak bağımlık gelişmesini sağlar. Ek olarak birçok hastalık yüksek veya düşük dopamin seviyeleriyle ilişkilidir. Bu hastalıkların dopamin arasındaki ilişkisi ile alakalı araştırmalar devam etmektedir. 

Dopamin Fazlalığı Belirtileri

Birçok duruma bağlı olarak vücuttaki dopamin miktarı artarak dopamin aracılığıyla gerçekleşen süreçlerin daha da yoğunlaşmasına neden olabilir. Çok yüksek dopamin seviyeleri etki süresiyle kısıtlı olsa da yoğun haz hissine neden olabilir. Aşırı miktarda dopaminin neden olabileceği durumlar:

 • Mani (çılgınlık hali)
 • Halüsinasyonlar
 • Sanrılar

Ayrıca yüksek dopamin seviyelerinin rol alabileceği bazı durumlar vardır:

Dopamin Fazlalığı Nelere Sebep Olur?

Dopamin beyinde birçok mekanizmada rol almaktadır. Bu nedenle dopamindeki değişiklikleri farklı sistemleri etkileyebilir. Örneğin hareket sistemindeki rolleri aracılığıyla yüksek dopamin seviyeleri hiperkinezi ve kontrolsüz hareketlerin oluşmasına neden olabilir. İlaçlara bağlı olarak artan dopamin seviyelerinin tardiv diskineziye neden olabilmektedir. Ayrıca şizofreninin bazı belirtilerinin beynin belirli bölgelerinde çok fazla dopamin bulunmasından (sanrılar ve halüsinasyonlar) kaynaklanabileceği düşünülmektedir.

Dopamin Eksikliği Belirtileri

Dopaminin yüksekliği gibi düşüklüğü de beyinde rol aldığı mekanizmaların etkilenmesine neden olmaktadır. Dopamin seviyelerinin düştüğü durumlarda şunlar hissedilebilir:

 • Yorgunluk
 • Motivasyon düşüklüğü
 • Mutsuzluk

Dopamin Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Düşük dopamin seviyeleri ile ilişkili olabilecek hastalıklar:

Parkinson hastalığı: Hareket sistemini etkileyen hastalıklardan olan Parkinson hastalığında da dopamin ile ilişkili mekanizmalar rol oynamaktadır. Dopamin üreten sinir hücrelerinde meydana gelen harabiyete bağlı olarak dopamin seviyeleri Parkinson hastalığında düşmektedir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB): Dikkat eksikliğinde motivasyon düşüklüğü ve dürtüsellik gibi durumlarda dopamin seviyelerinin etkili olabileceği düşünülmektedir.

Dopamin Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Dopamin seviyesinin düşük olduğu durumlarda öncelikle bir hekime başvurulması faydalı olacaktır. Dopamin eksikliğine neden olabilecek hastalıkların varlığının tespit edilmesi yapılması gerekenlerle alakalı olarak önemli bir yol gösterici olacaktır. Dopamin eksikliğine iyi geleceği düşünülen besin ve maddelerle alakalı daha fazla araştırma gerekmekle birlikte dikkatli bir şekilde kullanılmalıdırlar. 

Magnezyum ve tirozin açısından zengin besinlerin tüketilmesi dopamin üretimini olumlu etkileyebilir. Bir amino asit olan tirozin dopamin üretiminin yapı taşlarındandır. Tirozinden zengin ve dopamini artırdığı bilinen yiyecekler arasında tavuk, badem, elma avokado ve muz gibi besinler yer almaktadır. Ayrıca yaparken keyif alınan aktivitelerin de dopamin seviyelerini olumlu etkilediği bilinmektedir.

Dopamin Düşüren Yiyecekler

Doymuş yağ oranı yüksek gıdalar (palm yağı ve hayvansal yağ gibi) dopamin reseptörlerinin duyarsızlaşmasına neden olabilir ve daha düşük ödül tepkisiyle bağlantılı olarak motivasyon ve dürtü eksikliğine yol açabilir. Şekerli gıdalar başlangıçta dopamin seviyesini artırmakla birlikte zamanla dopamin seviyelerinin azalmasına yol açar. Benzer bir durum kafein ve alkol için de geçerlidir. Dopamin açısından bu tarz besinlerin dengeli bir şekilde tüketilmesi önemlidir.

Dopamin İçeren Besinler

Magnezyum ve tirozin (dopamin yapmak için gerekli amino asit) açısından zengin gıdalar da dahil olmak üzere sağlıklı bir diyet yiyerek dopamin seviyenizi doğal olarak arttırılabilir. Fındık, tohum, süt ürünleri ve et dopamin seviyelerini destekleyebilecek ürünlerdendir.

Dopamin seviyelerini artıran diğer gıdalar; tavuk, badem, elma, avokado, muz, pancar, çikolata, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil çay, yulaf ezmesi, portakal, bezelye, susam ve kabak çekirdeği, domates, zerdeçal, karpuz ve buğday tohumu yer alır.

Dopamin Detoksu Nedir?

Dopamin, birçok önemli sistemde yer alan önemli bir nörotransmitterdir. Bunlardan en öne çıkanı dopaminerjik motivasyon yoludur. Dopamin, zevkli bir eylem veya deneyimden önce ve sonra kişiyi o şeyi yapmaya teşvik eden nörotransmiterdir. Dopamin aynı zamanda alkol tüketimi, uyuşturucu kullanımı, kumar ve cinsel bağımlılıklar gibi bağımlılık kalıplarının yaratılmasından da sorumludur. Bu sistem doğru çalışmıyorsa yemek yemeye, uyumaya, insanlarla etkileşime girmeye, hedeflere yönelik çalışmaya ve her türlü keyifli ve faydalı deneyime sahip olmaya motive olmak mümkün değildir.

Dopamin detoksu abur cubur ya da sosyal medya gibi zevk tetikleyicilerinden bir süreliğine uzak durmayı içeren bir süreçtir. Buradaki fikir, beyni sıfırlamak ve sağlıklı zevklerden keyif almak ve bağımlılık yaratan davranışların cazibesine kapılmamayı sağlamaktır. Beyin açısından dopaminden gerçekten detoks yapmak mümkün değildir ancak bu tarz bir süreç ile seçimler, hayat tarzı ve alışkanlıkların farkında olma fikri yine de gerçekten yardımcı olabilir.

Dopamin Detoksu Nasıl Yapılır?

Her insan benzersiz olduğundan ve farklı ihtiyaçlara ve yaşam tarzlarına sahip olduğundan, herkes için iyi sonuç veren belirli bir yaklaşım yoktur. Ancak herkesin kendi bedeninin ve beyninin ihtiyaçlarına dikkat etmesi ve seçimlerinde bilinçli ve bilinçli olması önemlidir. Aşağıdaki örnekler genel bir şablon sağlamak ve ilkelerin belirli bir yaşam tarzına ve sağlık ihtiyacına nasıl uygulanabileceğini göstermek amacıyla verilmiştir. Dopamin detoksu yapmak için uygulanabilecek davranışlardan bazıları şu şekildedir:

 • Bir haftayı sosyal medya, TV, film, YouTube, video oyunları vb. olmadan geçirmek
 • Günün ilk birkaç saatinde cep telefonununu kapalı tutmak
 • Belirli bir süre şekerli ve tatlı yiyeceklerden kaçınmak
 • 1-2 hafta boyunca her türlü kafeinden kaçınmak 
 • Bir hafta boyunca alkol tüketimini sınırlamak ya da sıfırlamak
 • Birkaç hafta boyunca cinsel ilişki, pornografi vb. dahil olmak üzere cinsel aktivitelerden uzak durmak
 • Çok arzulanan ve iyi hissettiren etkinliklerden veya etkileşimlerden belli bir süreliğine kaçınmmak

Dopamin Testi Nedir?

Beyindeki birçok farklı rolde yer aldığından dopamin seviyelerini ayarlamak karmaşık bir süreçtir. Dopamin seviyesini doğrudan ölçecek basit bir test yoktur. Belirtiler ve hasta hikayesi dopamin seviyesinin çok fazla veya yetersiz olup olmadığını anlamak için yol gösterici olacaktır. Bunlar ışığında dopamin seviyelerine yönelik düzenlene tedavilere karşı vücudun yanıtı takip edilerek uygun seviyelerin korunması sağlanır.

Dopamin Testi Nasıl Yapılır?

Dopamin eksikliği tıbbi bir teşhis değildir. Doktorlar nadiren dopamin seviyelerini kontrol eder. Tek başına kan testi de pek fazla yararlı bilgi sağlamaz. Örneğin, bir kan testi dopamin düzeylerini ölçebilir ancak beynin dopamine nasıl tepki verdiğini belirleyemez. Bunun yerine, doktorlar tıbbi geçmiş, yaşam tarzına ilişkin sorular (alkol ve uyuşturucu kullanımı dahil), semptomlar ve fizik muayene ile elde edilen bulgulara göre düşük dopamin düzeyiyle ilgili tıbbi bir durumun olup olmadığı belirlenmeye çalışılır.

Dopamin ve Serotonin İlişkisi

Dopamin ve serotoninin her ikisi de nörotransmiterlerdir. Nörotransmiterler, uykudan metabolizmaya kadar vücudunuzdaki sayısız işlevi ve süreci düzenleyen, sinir sistemi tarafından kullanılan kimyasal habercilerdir. Dopamin ve serotonin benzer alanlarda etkinlik gösterirler ancak bunu farklı şekillerde yaparlar.

Serotonin ve dopaminin her ikisi de ruh hali düzenlemesinde rol oynasa da bu ikisinin davranışı modüle etmek için nasıl etkileşime girdiği hala büyük ölçüde cevaplanmamış bir sorudur. Dopamin hareket, koordinasyon, zevk ve ödül duygularında rol oynar. Serotonin duygularla ilgilidir ancak aynı zamanda sindirimi ve metabolizmayı da etkiler.

Dopamin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dopamin ile İlişkili Hastalıklar Nelerdir?

Dopamin beyinde birçok farklı mekanizmada rol alan bir kimyasaldır. Bu nedenle normal aralığın dışındaki seviyeler ve dopamin reseptörleriyle alakalı durumlar dopaminin yer aldığı mekanizmaları etkileyerek bazı hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıklar arasında Parkinson, şizofreni, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıklar bulunmaktadır.

Dopamin Mutluluk Verir Mi?

Dopamin hormonu beyinde ödül mekanizmasının önemli kimyasallarından biridir. Ödül mekanizmasını tetikleyen durum ve davranışlar beyinde dopamin miktarını artırırlar ve kişinin mutlu hissetmesini sağlarlar.

Dopamin Nasıl Hissettirir?

Dopamin zevk, tatmin ve motivasyon hissi vermek için beynin bazı bölgelerine etki eder. Dopamin ayrıca hafızanın, ruh halinin, uykunun, öğrenmenin, konsantrasyonun, hareketin ve diğer vücut fonksiyonlarının kontrolünde de rol oynamaktadır.

Dopamin İlacı Ne İşe Yarar?

Dopamin doza bağlı inotropik, kronotropik ve vazopressör etkiler gösterir. Bu nedenle gerekli görülen şok durumlarında dopamin kullanımı tercih edilebilir. Ayrıca dopamin ve dopamin mekanizmalarını etkileyen başka ilaç grupları dopamin ile ilişkili olduğu düşünülen hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Dopamin Ne Zaman Salgılanır

İnsanlar kendilerini iyi hissettiklerinde, örneğin bir şeyi başardıklarında veya eğlenceli bir şey yaptıklarında beyinde dopaminin miktarı artar. Dopamin bu şekilde ödül mekanizmasının bir parçası olur ve tekrar salgılanması için ilgili eylemlerin gerçekleştirilmesinde motivasyon sağlar.

Dopamin Seviyesi Nasıl Ölçülür

Dopamin seviyelerini direkt olarak ölçmenin pratik bir tekniği yoktur ve tek başına kandaki dopamin düzeyi dopamin aktivitesi hakkında bilgi vermeyebilir. Bu nedenle doktorlar dopamin seviyesiyle alakalı hastanın hikayesi, muayene bulguları ve semptomları üzerinden bazı çıkarımlarda bulunarak ilgili hastalıkların tedavi süreçlerini planlar.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 8 Mayıs 2024 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 8 Mayıs 2024 Çarşamba

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?