Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Fakik Göz İçi Lens

Hipermetropi, miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurları LASIK tedavisi ile düzeltilemeyecek kadar yüksekse ve kornea kalınlığı LASIK tedavisi için yeterli değilse Fakik göz içi lens tedavisi alternatif olarak tercih edilebilecek bir yöntemdir.

Miyopi uzağı, hipermetropi yakını net görememektir. Astigmatizma ise göze gelen ışığın retinada birden çok noktaya düşmesine bağlı olarak çarpık ve kırık görmektir. Astigmatizma, kornea veya gözün içindeki doğal lense bağlı olabilir. Fakik lens gözün renkli kısmı olan "iris"in önüne veya arkasına yerleştirilir.

Fakik Göz İçi Lens için Uygun muyum?

21 yaş üzerinde ve son 1 sene içerisinde kırma kusurunda değişiklik saptanmayan kişilerde bu tedavinin uygulanıp uygulanamayacağı detaylı bir göz muayenesi ile anlaşılabilmektedir. Muayenede özellikle kornea ve gözün ön kamara derinliği değerlendirilmektedir.

Ameliyat olunmasına engel olabilecek her hangi bir durum yoksa günümüzde miyopide yaklaşık 8 - 10, hipermetropi de ise 5 numaranın üstündeki kırma kusurlarına Fakik göz içi lens ile müdahale edilebilmektedir.

Fakik Göz İçi Lens Uygulaması

Acıbadem Göz Sağlığı birimlerinde; astigmat, miyop, hipermetrop tedavisinde Fakik Göz İçi Lens tedavisi uygulanıyor.

Birimlerimizde uzmanlık alanı lazer ve göz içi lens olan doktorlarımız ameliyatınızı gerçekleştiriyor.

Lazer ameliyatına uygunluk durumunuz ve hangi lazer çeşidinin seçileceği, hekiminizin detaylı muayenesi sonrası belirleniyor.

Göz İçi Lens Yerleştirilmesinin Basamakları

 • Hasta genel anestezi ile uyutulur.Bu nedenle işlem sırasında herhangi bir ağrı hissi olmaz.
 • Korneada 3 adet küçük kesi yapılır. Bunlardan en büyüğü olan 3, 2 mm. genişliğindeki tünel şeklindeki kesiden Fakik göz içi lensi göz içerisine uygun konuma bir aparat yardımıyla yerleştirilir.
 • Göz içi lensi irisin önüne veya arkasına yerleştirilir, işlem sırasında gözün doğal merceğine bir müdahale yapılmaz.
 • Göze antibiyotikli ilaç damlatılır. İşlem sonlandırılır.
Ameliyat tek göz için ortalama 15 dk. sürer. Tercihen iki göz farklı günlerde ameliyat edilse de aynı gün de yapılabilir.

Göz İçi Lens Ameliyatı Sonrası

Ameliyat günü koruyucu gözlük kullanılmaktadır. Ameliyat sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur. Korneada ödem oluşmazsa ertesi gün normal görüşe sahip olunur. Antibiyotikli, kortizonlu göz damlaları ve gözyaşı damlaları hekiminizin önerileri doğrultusunda kullanılacaktır.

Rutin kontroller ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. aydır fakat hekiminiz uygun görürse kontrol sıklık ve sürelerini değiştirebilir.

Göz İçi Lens Ameliyatı Sonrası Görülebilen Sorunlar

 • Gözde numara kalması: Şayet numara kalırsa herhangi bir kontrendikasyon yoksa Excimer Lazer ile sıfırlanabilir.
 • Gözün şeffaf tabakasında (kornea) ödem: Korneanın en iç tabakasında ameliyat sırasında hasar olursa gelişebilir. Genellikle hekiminizin vereceği damlalar ile geçecektir.
 • Yüksek göz içi basıncı (glokom): Göz içi cerrahiler sonrası görülebilen bir durumdur. Göz ağrısına neden olur. Genellikle hekiminizin vereceği damlalar ile geçecektir. Çok nadiren ikinci bir müdahale gerektirebilir.
 • Doğal göz içi lensimizde kesifleşme (katarakt): Ameliyat sırasında doğal merceğe bir temas olması durumunda gelişebilir. Nadiren de olsa katarakt ameliyatı olmayı gerektirebilir.
 • Göz enfeksiyonu: Göz içi ameliyatlar sonrası ciddi enfeksiyonlar çok nadir de olsa görülebilmektedir. Önemli bir durumdur, erken müdahale gerektirir.
 • Kanama: İris dokusundaki damarlarda kanama olabilir. Genellikle kolay şekilde kontrol altına alınabilir.
 • Retinada yırtık: Göz içi cerrahiler sonrası nadiren görülebilen bir durumdur. Retina uzmanı tarafından müdahale edilmelidir.
Fakik göz içi lens yerleştirilen hastada ileri yaşlarda yaşa bağlı katarakt gelişmesi durumunda göz içine yerleştirilen Fakik göz içi lens alınır, katarakt ameliyatı yapılır ve önceden numarası hesaplanan yapay göz içi mercek lens kapsülünün içine yerleştirilir. Fakik göz içi lens ameliyatı, ileride yapılabilecek göz ameliyatlarına engel değildir.

Fakik Göz İçi Lens Ameliyatı ile Astigmat Düzeltilebilir mi?

Özel olarak geliştirilmiş Fakik göz içi lenslerle astigmat düzeltilebilir. Gözde numara kalması durumunda Excimer Lazer ile düzeltilebilir.

Trifokal Göz İçi Lens

Uyum (Akomodasyon) yeteneğimiz sayesinde uzaktaki bir cisimden yakındaki bir cisme bakarken görüntümüzdeki netlik korunur. Gözümüzün içerisindeki siliyer kasların kasılıp gevşemesi ve bunun sonucunda içindeki saydam lensin kalınlığının değişmesi lensimizin kırma gücünü değiştirir.

Yaşımız ilerledikçe lens, esnekliğini kaybeder ve yakını görebilmek için yaptığımız akomodasyonu yapamaz hale geliriz. Bu durum genellikle kırklı yaşların başında ortaya çıkar ve zamanla şiddeti artar.

Yakını görme probleminde (presbiyopi) en sık kullanılan tedavi yöntemleri gözlük ve kontakt lenstir fakat cerrahi yöntemler de yakın görme problemlerinin düzeltilmesi için kullanılabilir. Bu yöntemlerde en sık kullanılanı doğal lensimizin katarakt ameliyatında alındığı gibi alınıp yerine trifokal (çok odaklı) yapay göz içi lens konulmasıdır.

Katarakt ameliyatında olduğu gibi trifokal göz içi lensi ameliyatı da günübirliktir, hastanede kalınmasına gerek yoktur.

Ameliyat sonrası ilk hafta hekim önerilerine uyarak istirahat etmek uygun olacaktır. Rutin kontroller ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 6. aydır fakat kontrol sıklık ve süreleri değişebilir.

Trifokal Göz İçi Lens Uygulaması

Acıbadem Göz Sağlığı birimlerinde yakını görme problemlerinde Trifokal Göz İçi Lens tedavisi yapılıyor.

Birimlerimizde uzmanlık alanı lazer ve göz içi lens olan doktorlarımız ameliyatınızı gerçekleştiriyor.

Göz İçi Lens ameliyatına uygunluk durumunuz ve hangi lazer çeşidinin seçileceği, hekiminizin detaylı muayenesi sonrası belirleniyor.

Trifokal Göz içi Lensi Kimlere Uygulanır?

Herhangi bir göz hastalığı (sarı nokta hastalığı, diyabete bağlı göz kanaması, vb) olmayanlara trifokal göz içi lensi uygulanabilir.

Diğer Yakın Görme Lazer Yöntemlerine Göre Neden Tercih Edilebilir?

Günümüzde ileri yaştaki hastalarda herhangi bir retina hastalığı (sarı nokta hastalığı, diyabete bağlı göz kanaması vb) yoksa yakın görme probleminin cerrahi tedavisinde trifokal göz içi lensi tercih edilmektedir. Diğer yakın görme lazer yöntemleri, trifokal lens kadar başarılı bir yakın görüş sağlamaz.

Trifokal Göz İçi Lens Ameliyatı Sırasında Görülebilen Sorunlar

 • Doğal lensimizin içinde bulunduğu kapsülün delinmesi: Bu durumda ameliyat sonrası trifokal göz içi lensinin merkezde durmasında problem yaşanabileceği için trifokal göz içi lensi yerleştirilemeyebilir.
 • Lens parçalarının veya tamamının gözün içine düşmesi: Katarakt ameliyatlarında görülebilen bir komplikasyondur. Retina uzmanının müdahalesi ile düşen lens veya lens parçası çıkarılır ve trifokal göz içi lensi yerleştirilemeyebilir.
 • Kanama: Göz içi kanama ameliyat sırasında kontrol altına alınır.
 • Gözde numara kalması: Gözde numara kalması durumunda Excimer Lazer ile düzeltilebilir.
 • Gözün şeffaf tabakasında (kornea) ödem: Genellikle göz doktoruzun vereceği damlalar ile geçecektir ama nadiren kalıcı olabilir..
 • Göz içine konulan lensin yerinden kayması: Lensin yerleştirildiği lens kapsülü düzensiz veya yırtıksa trifokal lens göz içerisinden çıkarılır, yerine uygun pozisyona monofokal (tek odaklı) başka bir lens yerleştirilir.
 • Yüksek göz içi basıncı (glokom): Göz içi cerrahiler sonrası görülebilen bir durumdur. Göz ağrısına neden olur. Genellikle hekiminizin vereceği damlalar ile geçecektir. Çok nadiren ikinci bir müdahale gerektirebilir.
 • Göz enfeksiyonu: Göz içi ameliyatlar sonrası ciddi enfeksiyonlar çok nadir de olsa görülebilmektedir. Önemli bir durumdur, erken müdahale gerektirir.
 • Kanama: İris dokusundaki damarlarda kanama olabilir. Genellikle kolay şekilde kontrol altına alınabilir.
 • Retinada yırtık/dekolman: Göz içi cerrahiler sonrası nadiren görülebilen bir durumdur. Retina uzmanı tarafından müdahale edilmelidir.
 • Sarı nokta (maküla) ödemi: Göz içi cerrahiler sonrası nadiren görülebilen bir durumdur. Retina uzmanı tarafından müdahale edilmelidir.
Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 28 Ağustos 2019 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 19 Mart 2019 Salı

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?