Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
İçindekiler

Guillan-Barre Sendromu Nedir?

Guillain-Barre Sendromu; sinir sisteminde meydana gelen, vücutta kas güçsüzlüğüne, refleks kaybına, uyuşmaya, karıncalanmaya sebep olan ve geçici felç hali yaratabilen, kesin tedavisi olmamakla beraber hastalığın etkisi azaltılabilen bir nörolojik hastalıktır. 100.000’ de 1 ila 2 kişide görülen nadir bir hastalıktır. 

Hastaların yaklaşık olarak %85’i 6 ila 12 ay içerisinde tamamıyla sağlığına kavuşabilir. Tekrardan hasta haline dönme ihtimali oldukça küçüktür. Ayrıca, hastalıktan ölüm oranı yaklaşık olarak %4 ila %7 aralığındadır.

Guillain-Barre Sendromunda, bağışıklık sistemi, sinirlere saldırır ve sinirlerin etrafındaki miyelin kılıf zarar görür. Bunun sonucunda sinir iletiminde aksama ortaya çıkar ve ekstremitelerde güçsüzlük ve karıncalanma hali meydana gelir. Belirtilerin görülmeye başlamasıyla bu his tüm vücuda yayılır ve vücut geçici bir şekilde felç olur. Bu sendrom, acil müdahale gerektirdiği için hasta derhal hastaneye yatırılmalıdır. Bu hastalığın ortaya çıkma sebebi hala tam olarak bilinmemektedir. 

Guillain-Barre Sendromunun bilinen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır fakat uygulanabilecek bazı yöntemlerle belirtilerin etkisi hafifletilebilir ve iyileşme süresi kısalabilir. Hastaların çoğu 6 ayda yürüme yetisini tekrar kazanabilir hale gelmiştir. Fakat iyileşme sürecine geçilse bile, uyuşma, yorgunluk, güçsüzlük gibi kalıcı hasarlar hastada kalabilmektedir.

Guillan-Barre Sendromu Nedenleri

Kesin nedeni tam olarak bilinmeyen hastalıklar kategorisinde yer almaktadır ve hali hazırda üzerine çalışmalar aktif olarak devam etmektedir. 50 yaş üzeri kişilerde görülme sıklığı daha fazla da olsa her yaş grubunda rastlanılabilmektedir. 

Yaşadığınız bazı rahatsızlıklardan ötürü sinir hücrelerinizde değişim meydana gelebilir, bağışıklık sisteminiz de bu değişen sinir hücrelerini tehdit olarak algılayabilir. Tetikleyici unsurlar arasında çok çeşitli hastalıklar sayılabilir; soğuk algınlığı, mide virüsü, grip gibi basit hastalıkların yanısıra Koronavirüs veya Zika virüsün sebep olduğu ciddi hastalıklar ya da olduğunuz herhangi bir aşı veya geçirdiğiniz bir ameliyat Guillan-Barre sendromunu tetikleyebilmektedir. 

Normalde sadece istilacı organizmalara saldıran bağışıklık sisteminin, kendi sinir hücrelerine saldırmaya başlamasıyla beraber, beyine sinyal gönderme yetisi kısıtlanır. Ortaya çıkan belirtilerin ilerleme süresi yaklaşık olarak 30 gündür.

Guillan-Barre sendromunun en yaygın türü olan Akut İnflamatuar Demiyelinizan Poliradikülonöropati (AIDP) sinirlerin koruyucu örtüsü yani miyelin kılıf hasar görür ve bu da sinyalleri kesintiye uğratarak, güçsüzlüğe, uyuşukluğa ve hatta geçici felce sebep olur.

Guillan-Barre Risk Faktörleri

Tüm yaş gruplarında ortaya çıkabildiği gibi yaşlandıkça risk artış göstermektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha yaygındır.

GBS’yi Tetikleyen Nedenler:

 • Campylobacter ile enfeksiyon
 • Grip virüsü
 • Sitomegalovirüs
 • Epstein Barr Virüsü
 • Zika Virüsü
 • Hepatit A, B, C, E
 • HIV (AIDS’e neden olan virüs)
 • Travmalar
 • Ameliyatlar
 • Hodgkin Lenfoma
 • Grip aşıları, çocukluk aşıları
 • Korona virüs enfeksiyonu

Guillan-Barre Sendromu Belirtileri

Guillan Barre hastalığı, ayaklardan ve bacaklardan başlayarak vücudun üst kısımlarına yayılım gösterir ve oldukça da hızlı bir şekilde ilerleme gösterir. Reflekslerinizde yavaşlamayı hissedersiniz. Sendrom hali ilerledikçe (yaklaşık 2 hafta) kas zayıflığı felce dönüşebilir. Bazı vakalarda sadece yorgunluk gibi hafif belirtilerle ortaya çıkabilirken, bazılarında yutma, nefes alma zorluğu, felç gibi sorunlarla mücadeleden bahsedebiliriz.

Guillan Barre Sendromu Semptomları:
 • Parmaklarda, bileklerde karıncalanma, uyuşukluk ve iğne batırılma hissi.
 • Bacaklardan başlayarak vücudun üst kısmına yayılan zayıflık, güçsüzlük hali.
 • İlaçla hafifletilebilen şiddetli sinir ağrıları.
 • Dengesiz yürüme, merdiven çıkamama hali.
 • Konuşma bozuklukları
 • Çiğneme, yutma gibi hareketlerde güçlük.
 • Gözleri hareket ettirememe, çift görme.
 • Geceleri daha da şiddetli hale gelen ağrı, kramp atakları.
 • İdrar yapmada ve tutmada güçlük yaşama.
 • Hipotansiyon, hipertansiyon.
 • Kalp atış bozuklukları.
 • Solunum sıkıntısı çekme.
 • Kan pıhtısı oluşturma.

Guillan-Barre Sendromu Türleri

Akut İnflamatuar Demiyelinizan Poliradikülonöropati (AIDP): En yaygın belirtisi, ayaklarınızdan başlayarak yukarıya ilerleyen kas güçsüzlüğüdür. Vakaların yaklaşık olarak %90’ı bu türden oluşur. Hastalığı tetikleyen enfeksiyon beraberinde belirtiler hız kazanır.

Akut Motor Aksonal Nöropati (AMAN):  Hastalar erken dönemde solunum sıkıntısı çeker. Çocuk ve genç yetişkinlik döneminde daha sık rastlanılır.

Akut Motor ve Duyusal Aksonal Nöropati (AMSAN): Klinik seyir oldukça hızlıdır. Motor ve duyusal sinirlerde yıkım görülür. İyileşme süreci yaklaşık olarak 1 yıllık bir süre zarfıdır.

Miller Fisher Sendromu (MFS): gözlerde felç ile kendini gösterir ve devamında dengesiz yürüyüşte mevcut semptomlarından biridir. İyileşme süreci genellikle birkaç hafta ya da birkaç ay dolaylarında olabilir.

Hızla kötüleşen bir hastalık olduğu için, acil olarak hastaneye kaldırmak gerekebilir. Uygun tedavi yöntemlerine ne kadar önce başlanırsa, iyi bir netice alma şansı da o oranda artış gösterir.

Guillan-Barre Sendromu Tanısı

Guillan-Barre sendromunun tanısı ilk aşamalarda oldukça güçtür çünkü belirtiler diğer nörolojik rahatsızlıklarınkine benzer ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Doktorunuz teşhis için tıbbi öykü ve kapsamlı fizik ve nörolojik muayeneler ile işe başlayacaktır. Devamında görmek isteyeceği bazı tetkikler olabilir. 

Yapılan tetkikler beraberinde doktorunuz Guillan-Barre sendromuna sahip olduğunuzu düşünürse, kaslarınızın ve sinirlerinizin ne kadar iyi çalıştığını anlamak için size ekstra testler yapabilir. 

Elektromiyografi (EMG) ile incelemek istediği kaslara ince iğneli elektrotlar yerleştirip, onların aktivitesini ölçebilir veya  sinirlerinizin üstündeki deriye bağlanan elektrotlar aracılığıyla sinir sinyal hızınız ölçülebilir. Ayrıca omurilik sıvısını analiz edip içindeki protein miktarını ölçümleyebilirler (BOS testi). GBS’li kişilerin protein düzeyi yüksek oranda seyreder.

Guillan-Barre Sendromu Tedavi Yöntemleri

Guillan-Barre Sendromu teşhisi konulursa zaman kaybetmeden tedaviye başlanılmalıdır. Aslında bilinen kesin bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Ancak bazı yöntemlerle iyileşme süreci hızlandırılabilir ve hastalığın şiddeti azaltılabilir. Ayrıca başarılı bir tedavi sürecinin temel taşı, tüm yaşamsal işlevlerin yakından izlendiği destekleyici bakım çalışmalarıdır.

İyileşme sürecini hızlandırmak adına hekiminiz plazmaferez yöntemini tercih edebilir. Bu yöntemde vücudunuzdaki kan alınır, plazma kısmı kan hücrelerinden ayrılır ve kan hücreleri vücudunuza geri koyulur. Böylece sinir hücrelerine saldıran bağışıklık sistemindeki antikorlar azalmış olur.

İmmünoglobülin veya antikor takviyesi verilme yoluna gidilebilir. Kan donörlerinden alınan sağlıklı antikorları içeren immünoglobülin intravenöz olarak hastaya verilir. Yüksek miktardaki immünoglobülin, sendromu destekleyecek zararlı antikorların etkisini elimine eder. Bunlar bağışıklık sisteminizin vücudunuza saldırısını azaltmak amacıyla kullanılır ve bu yöntemler hastanın yapay solunum cihazlarına bağlanmasının önüne geçebilir.

Vücudunuzun tam kontrolüne sahip olduğunuz aşamaya kadar hastane desteği ve devamında özel bakım gerekebilir. Fizik tedavi ile gücünüzü artırmaya yönelik hareketlerin içerisinde yer alabilirsiniz. Çok az sayıda kişide kalıcı sinir hasarı mevcuttur.

Guillan-Barre Sendromunu atlatan kişilerin:

 • Yaklaşık olarak %80’lik kısmı 6 ayın ardından bağımsız olarak yürüyebilir.
 • Tanının ardından geçen 12 ayda motor gücü yaklaşık olarak %60 oranında iyileşme gösterir.
 • Yaklaşık olarak %5’lik ya da %10’luk kısmında gecikmeli ve eksik iyileşme söz konusudur.
 • Çocuklukta bu hastalığı geçirmek, yetişkinlik ve yaşlılığa oranla daha az hasar kalma riski anlamına gelmektedir. 

Ölümlerin temel nedeni ise yetersiz destekleyici sağaltım ve buna bağlı gelişen dolaşım-solunum sistemi komplikasyonlarıdır. 

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 18 Ocak 2021 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 18 Ocak 2021 Pazartesi

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?