Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Hidronefroz Nedir?

Hidronefroz , böbrekte meydana gelen büyümenin tıptaki adıdır. Hidronefroz , bir veya iki böbreğin şişmesine denir. Böbrek şişmesi, idrar böbrekten boşaltılamadığında ve böbrekte birikmek durumunda kaldığında meydana gelmektedir. İdrarı böbreklerden boşaltan tüplerdeki bir tıkanıklıktan veya idrarın düzgün şekilde boşaltılmasına izin vermeyen anotomik bir kusurdan kaynaklanabilir.

Her 300 kişiden birinde tek böbrek büyümesine rastlanırken, her 600 kişiden birinde de iki taraflı böbrek büyümesine rastlanılır.

Hidronefroz her yaşta görülebilmektedir. Çocuklarda hidronefroz , bebeklik döneminde, bebek doğmadan önce veya doğum öncesi ultrason sırasında teşhis edilebilmektedir. Hidronefroz her zaman bir belirtiye neden olmaz. Hidronefroz erken teşhis ile tedavi edilebilen hastalıkların başında yer alır.

Hidronefroz Nedenleri Nelerdir?

İdrar, vücudumuzun doğal bir işleminin sonucu olarak böbreklerden mesaneye doğru yol alır. Ancak bazen bu süreçte sorunlar ortaya çıkabilir ve idrarın böbreklerde veya üreter adı verilen tüpte birikmesine neden olabilir. Bu durum, hidronefroz gelişmesine yol açabilir. Hidronefroz, idrarın normal akışının engellendiği veya kısıtlandığı durumlarda meydana gelebilir.

Hidronefrozun Yaygın Nedenleri İdrar Yollarında Tıkanma

Böbrekler vücutta zararlı toksinleri temizler ve su dengesini yönetir. Temizleme işleminin ardından atıklar idrar olarak vücuttan uzaklaştırılır. İdrar öncelikli olarak böbrek pelvisine, oradan da üreterlere boşalır. İdrar kesesinde biriken idrar üretra yoluyla dışarıya atılır. Bu idrar yollarının herhangi bir bölümünde meydana gelen tıkanıklık hidronefroz olarak sonuçlanmaktadır.

Böbrek taşları: İdrar yollarının herhangi bir bölümünde taşlar tıkanıklık yaparak hidronefroza neden olabilir.

Kanser: İdrar kesesi, prostat bezi, rahim veya idrar yollarının herhangi bir bölümündeki tümörler tıkanıklığa sebebiyet vererek hidronefroza ortam hazırlayabilir.

Prostat büyümesi: Çok fazla büyümüş prostat tıkanıklığa neden olabilmektedir.

Kan pıhtıları: Böbrek ve idrar yollarındaki kan pıhtıları tıkanıklık meydana getirebilir.

İdrar yolunun daralması ve darlığı: Yaralanma, enfeksiyon, doğum kusurları ve cerrahiden kaynaklı daralmalar meydana gelebilir. Bazı rahatsızlıklardan ötürü mesanenin boşalması mümkün olmaz. Bu durumda da hidronefroz gelişebilir.

Vezikoüreteral Reflü

Vezikoüreteral reflü , idrarın üreterden böbreğe geri akması durumunda meydana gelir. Normalde idrar, üreterde yalnızca tek yönde akmaktadır. Yanlış akan idrar böbreğin düzgün boşalmasını zorlaştırır ve böbreğin şişmesine neden olur. Hidronefrozun daha az yaygın nedenleri arasında böbrek taşları, karın veya pelviste bir tümör ve mesaneye yol açan sinirlerle ilgili sorunlar bulunur.

Üreterosel

Üreter denilen idrar kanallarının idrar kesesi içinde balonlaşmasıdır. Tıkanıklık meydana getirerek hidronefroza neden olabilir.

Kadınlarda Gebelik, Rahim Sarkması ve Sistosel

Kadınlarda görülen bu durum hidronefroz nedenlerinden sayılmaktadır.

Diğer Sebepler

Tıp dilinde idopatik olarak da geçen bu durumda altta yatan bir sebep bulunamaz.

Hidronefroz Belirtileri Nelerdir?

Hidronefroz her zaman bir belirtiye sebebiyet vermese de zaman zaman çeşitli belirtiler ile kendini gösterebilir. Hidronefrozun belirtileri arasında;

 • Alt karın ve kasıklara gidebilen yan ve sırtta meydana gelen keskin ağrı
 • İdrar yaparken ağrı olması
 • Çok sık idrara çıkma
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ateş
 • Bebeklerde gelişememe
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonu yer alır.

Hidronefroz Tanısı Nasıl Koyulur?

Doktorunuz, doğru bir teşhis koymak amacıyla sizi üriner sistemlerde uzmanlaşmış bir doktora yönlendirebilir. Bu uzman, idrar yolu problemleri ve hidronefroz gibi durumları daha iyi değerlendirebilir.

İkinci adım olarak, fiziksel muayene yapılabilir. Bu muayene sırasında, böbreklerde, idrar yollarında ağrı, hassasiyet, şişme veya kitle gibi belirtiler tespit edilebilir. Bu, sağlık sorunlarını tespit etmek ve daha fazla inceleme için temel bir adımdır.

Hidronefroz Tanı Testleri Şunlar İçerebilir:
 • Böbrek fonksiyonunu değerlendirmek amacıyla yapılacak bir kan testi
 • Tıkanmaya neden olabilecek enfeksiyon belirtilerini veya idrar taşlarını kontrol etmek için yapılacak idrar testi
 • Böbrekleri, mesaneyi ve diğer yapıları görüntülemek için ultrason görüntülemesi
 • Böbrekleri, üreteri, mesaneyi, ve üretra ana hatlarını çizme adına boya aracılığıyla görüntüleri yakalayan özel bir idrar yolu röntgeni
 • Gerektiği takdirde CT taraması veya MRI gibi ek görüntüleme muayenelerinin yapılmasını isteyebilir. Diğer bir ihtimalde, böbrekteki fonksiyonu ve drenajı değerlendiren MAG3 taraması testidir.

Hidronefroz Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hidranefroz tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak şekillenir. Kimi zaman ameliyat gerektirse de, genellikle kendiliğinden düzelme eğilimindedir.

Hafif ila Orta Derecede Hidronefroz

Çok şiddetli olmayan durumlarda, doktorunuz iyileşmesini görmek adına müdahale de bulunmayabilir ya da idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltma adına antibiyotik tedavisi önerebilir.

Şiddetli Hidronefroz

Hidronefroz , böbreğin işlevini zorlaştırdığında, tıkanıklığı gidermek ya da reflüyü düzeltmek adına cerrahi tedavi önerilebilir. Şiddetli hidronefroz tedavi edilmediği takdird e kalıcı böbrek hasarına yol açabilir. Ancak hidronefroz tipik olarak yalnızca bir böbreği etkiler ve diğer böbrek her ikisi için de iş yapabilir.

Hamilelikte Hidronefroz

Hamilelikte rahmin büyüyüp, idrar yollarına ve böbreklere baskı yapması sonucu hidronefroz gelişebilir. Genellikle gebeliğin 6 ila 10. haftalarında başlayıp 26-28. haftada ultrasonda görünür hale gelir. Hamilelerde böbrek değerlendirilmesi amacıyla ultrason tercih edilmektedir çünkü radyasyon da içermeyen bir yöntemdir. İleri derecede böbrek büyümesi mevcutsa, ilgili böbreğe kateter konularak böbreğin rahatlatılması yoluna gidilir.

Çocuklarda Hidronefroz

Çocuklarda böbrek büyümesi, idrar yollarında tıkanıklık yapan doğumsal anomaliler neticesinde meydana gelmektedir. Böbrek büyümesine eşlik edecek başka anomaliler de olabileceği için dikkatli olmakta fayda vardır. Anne karnında böbrek büyümesi varlığı tespit edilen bebeklere, doğumun ardından ultrason kontrolü yapılmaktadır. çocuk, nefroloji hekimi tarafından takibe alınır. İlerleyen dönemlerde başka testlerle kontrol sağlanabilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 10 Ekim 2023 Salı Yayımlanma Tarihi: 10 Ekim 2023 Salı

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?