Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler
Hipertiroidi, tiroid bezinin aşırı çalışmasına bağlı olarak gelişen ve kan dolaşımına çok fazla tiroid hormonu (TSH) salgılanmasıyla oluşan bir hastalıktır. Herkeste görülebilir ancak kadınlarda erkeklerden yaklaşık 10 kat daha yaygındır ve tipik olarak 20 ila 40 yaşları arasında başlar. Kan testlerinde T3 ve T4 düzeyleri yüksek, TSH seviyesi ise düşüktür.

Tiroid bezleri, boynun arka tarafında yer alan, metabolizmanın ve organların işleyişini yöneten hormonları salgılar. Dolayısıyla vücut için çok önemli görevleri vardır. Bu bezlerin büyümesi ya da işlevini yeteri şekilde yerine getirememesi nedeniyle hormonlar az ya da aşırı salgılanır. Bu da vücudun tüm işleyişinde sorunlara neden olur.

Hipertiroidi durumunda tiroid hormonlarının aşırı salgılanması, vücudun metabolizmasının hızlı çalışmasına ve aşırı aktif olmasına neden olur. Bu da hızlı kilo kaybı, çok terleme, kalp çarpıntısı gibi belirtilere yol açar.

Bu belirtilerle doktora başvuran kişilere yapılan kan testlerinde TSH hormonu düşük, ancak T3 ve T4 hormonu yüksekse, kişiye hipertiroidi teşhisi konur.

Hipertiriodi tedavisinde, aşırı hormon salınımını baskılayan ilaçlar, atom tedavisi olarak da bilinen radyoaktif iyot tedavisi ve gerekirse bezlerin alındığı cerrahi uygulanabilir.

Graves Hastalığı

Hipertiriodi vakalarının dörtte biri Graves hastalığı olarak adlandırılan bir bağışıklık sistemi hastalığından kaynaklanır. Graves hastalığında, vücut kendi kendine reaksiyon gösteriyor ve bu nedenle tiroid bezi fazla çalışarak aşırı aşırı hormon salgılıyor, metabolizma çok hızlanıyor, nabız yükseliyor, hasta kilo alamaz hale geliyor. Bu durum giderek yaşamı tehdit eden ciddi bir rahatsızlığa dönüşüyor.

Belirtileri

Sinirlilik, kalp çarpıntısı, kilo kaybı, yüksek tansiyon, şişmiş tiroid bezi ve gözlerin büyüyerek dışarı çıkması, ışığa hassasiyet, çift görme, kırmızı gözler ve şişmiş göz kapaklarıdır. Graves hastalığının nedeni bilinmiyor, ancak çoğunlukla genç veya orta yaşlı kadınlarda görülüyor ve kalıtsal geçiş gösterir. Sigara içmek aynı zamanda hastalık riskini artırıyor.

Toksik Nodüler Guatr (multinodüler guatr)

Toksik nodüler guatrın neden olduğu hipertiroidi, bir veya daha fazla tiroid nodülünün aşırı aktif hale geldiği bir durumdur. Zehirli guatr da denilen Toksik nodüler guatr belirtileri Graves hastalığında olduğu gibi şişkin gözleri veya cilt problemlerini içermez. Toksik nodüler guatrın nedeni bilinmemektedir.

Bazı İlaçlar

Kanser ilacı olan interferonlar, kalp ritim bozukları için verilen ve iyot içeren amiodaron ile bipolar bozuklukta kullanılan lityum gibi ilaçlar tiroit hormonunu az ya da çok salgılanmasına neden olur ve buna ilişkin şikayetlere yol açar. Şikayetler geçicidir ve ilaçların bırakılmasıyla yok olur ancak doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını kesinlikle bırakmamanız gerekir. Bu tip tirioditler tiroid bezinde ağrıya neden olabilir ve kimi zaman ağrı kesiciler kullanılabilir.

Tiroidit (Tiroid İltihabı)

Tiroidit, geçici bir hipertiroidizme neden olur ve bunu, Hashimoto tiroiditinde olduğu gibi, hipotiroidizm izler. Ayrıca, bir kişi çok fazla tiroid hormonu tableti alırsa, hipertiroidizm ortaya çıkar. Nadiren, iyi huylu bir hipofiz bezi tümörü, hipertiroidizme neden olan tiroid uyarıcı hormonu (TSH) aşırı üretebilir.

Diğer Nedenler;

Vücutta hCG (İnsan Koryonik Gonadotropini) adlı hormonun yüksek miktarda olması tiroid hormonunun da fazlalığına yol açar. Bu durum hamileliğin ilk aylarında, çoğul gebelikte ve molar gebelikte (üzüm gebeliği) denilen rahimde doku kalması durumunda ortaya çıkar.

Hipofiz Adenomu

Hipofiz bezinin kanserli olmayan (iyi huylu) bir tümörü (beynin tabanında bulunan ve tiroid tarafından üretilen hormon seviyesini etkileyebilen bir bez)

Tiroidit

Ekstra tiroid hormonlarının üretilmesine neden olabilecek tiroid iltihabı

Tiroid Kanseri

Nadiren kanserli bir tiroid tümörü tiroid hormonlarının üretimini etkileyebilir.

Tiroidin aşırı çalışması durumunda görülen yaygın belirtiler şunlardır:

 • Çarpıntı
 • Yüksek tansiyon
 • Terleme
 • Sinirlilik
 • Huzursuzluk
 • Sıcak ve nemli deri
 • Sıcağa tahammülsüzlük
 • Kilo kaybı (İştahın iyi olmasına rağmen zayıflama)
 • Ellerde titreme
 • Saçlarda incelme, kırılma ve dökülme
 • Derinin incelmesi
 • Geçmeyen ishal
 • Göz bulguları (gözlerde büyüme)
 • Parlak ışığa duyarlılık
 • Uykusuzluk
 • Adet düzensizliği, adet görememe
 • Guatr (Tiroid bezinin büyümesi)

Kandaki tiroid hormonlarının seviyesine göre tanı koyulabilmektedir. Tanıyı kesinleştirmek için ayrıca görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Kan Testi

Hipofiz bezinden salgılanan TSH-tiroid uyarıcı hormonun az olması, tiroid bezinden salgılanan T3 ve T4 seviyelerinin yüksek olması hipertiriodi varlığını gösterir. Kısaca kan testinde TSH düşük, T3 ve T4 değeri yüksekse kişide hipertiroidi vardır.

Tiroid Ultrasonu

Tiroidin yapısı, büyüklüğü ve değişimleri ayrıntılı olarak görülebilir.

Tiroid Sintigrafisi

Tiroit bezindeki nodül varlığını araştırmak için yapılır. Çok az verilen radyoaktif madde hasta tarafından hap şeklinde yutulur ve bu madde tiroit bezi tarafından tutulur. Hasta görüntüleme cihazının altına yatar ve yapılan görüntülemede tiroid bezinin ayrıntılı görüntüsü alınır.

Hipertiroidi tedavisinin amacı tiroid hormonunun normal düzeylere çekilmesidir. Tedavi kişiden kişiye farklılık gösterir ve doktorunuz tarafından size özel olarak aşağıdaki faktörlere göre belirlenir.

 • Yaşınız, genel sağlık durumunuz ve geçmiş hastalıklarınız
 • Hipertiroidizm tipi
 • Hastalığın mevcut durumu
 • Özel ilaçlar, prosedürler veya tedavilere toleransınız
 • Hastalığın seyri için beklentiler
 • Tercihleriniz
Tiroidlerin fazla çalışması durumunda uygulanabilecek tedavi yöntemleri şunlardır;

İlaçlar

Kandaki tiroid hormon seviyesini düşürmeye yardımcı olan anti-tiroid ilaçların kullanımı.

İyot Tedavisi

Tiroid hormonlarının üretimini yavaşlatmak için tiroid hücrelerine zarar veren hap veya sıvı şeklinde radyoaktif iyot kullanımı.

Tiroid Ameliyatı

Tiroidin tamamını veya bir kısmını çıkarmak için cerrahi. Tiroid hormonunun vücuttaki etkisini engelleyen beta bloke edici ajanların kullanımı, çoğunlukla hızlı kalp atışlarını ve çarpıntıları azaltmak için kullanılır. Bazı hastalarda antikorlar yüksekken yapısal kusura rastlanmıyor, bazılarında ise yapısal kusur varken antikorlar normal olabiliyor.

Tiroid bezinde nodüller varsa ve bu nodüller hipertiroidiye yol açıyorsa, nodüllerin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu öğrenmek için biyopsi yapılıyor ve gerekirse nodüller çıkarılıyor.

Ne Zaman Cerrahi, Ne Zaman İyot Tedavisi?

Hipertiroidi’nin ilaç sonrası kalıcı tedavisi gerekiyorsa, hangi tedavinin uygulanacağın hastanın cinsiyeti, yaşı ve tiroidinin durumuna göre belirlenir. Yöntemlerin ikisi de güvenlidir. Radyoaktif iyot tedavisi nükleer tıp bölümlerinde yapılırken, cerrahi tedavi Endokrin Cerrahisinde uzmanlaşan doktorlar tarafından yapılır.

Ameliyatta tiroit dokusunun ne kadarının çıkarılacağına, yine hastanın durumuna, yaşına ve diğer bazı faktörlere göre karar verilir. Bir grup hastalıkta (örneğin Graves hastalığında) dokunun tamamen çıkarılması gerekir. Çok çalışan bir nodüle bağlı bir hipertiroidi söz konusuysa, sadece o bölgeyi çıkarmak tedavi için yeterli olur. Kalan doku, hastaya yetecek kadar tiroit hormonu üretmeye devam eder.

Eğer dokunun tamamı çıkarılmışsa ve hastada tiroit hormonunu yapabilecek doku kalmadıysa, ameliyat sonrası tiroit hormonu dışarıdan ilaç olarak verilir. Hasta, tiroit bezi çalışmadığı için ömür boyu dışarıdan tiroit hormonu almak zorunda kalır. Bu ilaçlar, vücudun salgılamış olduğu tiroit hormonunun formunda olduğu için, hasta tüm yaşamını sanki tiroit dokusu varmış gibi sürdürebilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 28 Ağustos 2019 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 19 Mart 2019 Salı

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?