Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Hipofiz Tümörleri Nedir?

Yaklaşık 5 kişiden birinde görülen hipofiz bezi tümörleri (hipofiz adenomları) , iyi huylu tümörler arasında yer alıyor. Yani yaşam boyu belirti ve zarar vermeden kalıyor. Ancak hipofiz bezinin işlevi çok önemli olduğundan, tümörün büyümesi ve vücudun ihtiyacı olmayan hormonları salgılaması sonucu ciddi sağlık sorunları oluşturabiliyor.

Hipofiz bezi tümörleri kafaiçi tümörlerin yüzde 15’ini oluşturur ve çok nadir olarak habistir. Tedavisi ameliyat, ilaç ve radyocerrahi yani Gamma Knife tedavisidir.

Daha çok 25-45 yaşları arasın da kadın ve erkekte görülür ancak daha erken ve daha geç yaşlarda da görülebilir.

Beyinde yer alan ve fındık tanesi kadar büyüklükte olan hipofiz bezi , vücuttaki salgı bezlerinin kontrolünden sorumludur. Büyümeyi, kalp atış hızını ve üremeyi kontrol eder. Vücuttaki diğer hormon salgılayan bezlere emir veren bir orkestra şefi gibidir. Bu hormonlar da organlara emir vererek vücudumuzun belirli bir düzende çalışmasını sağlar.

Hipofiz bezinde farklı hormonları salgılamak üzere programlı hücreler bulunur. Tümör, tek bir hücrenin genetik bozulmaya uğrayarak kontrolsüz çoğalması sonucunda ortaya çıkar. Hangi hormon hücresinin etkilendiğine bağlı olarak, tümör belirtileri de o hormonun aşırı salgılanmasına bağlı olarak değişir.

Hipofiz bezi tümörleri arasında en sık görülenler; süt salgılatan prolaktin hormonunun hücrelerindeki tümörlerdir. Bu hastalığı akromegali, Cushing hastalığı, hormon salgılamayan tümörler ve birden fazla hormon salgılayan tümörler takip eder. Daha nadiren tiroid bezini uyarıcı hormon salgılatan hücrelerin adenomu tiroid bezi yetmezliği ya da fazlalığına ait belirtiler yapar.

Hipofiz Tümörlerinin Nedenleri Nelerdir?

Hormon salan veya salmayan hücrelerin, durduk yerde, emir komuta zinciri dışında çoğalarak oluşturdukları yapıya yani tümöre “adenom” denir.

Hipofiz bezindeki kontrolsüz hücre gelişiminin nedeni bilinmemektedir. Çok nadir de olsa ailede hipofiz bezi tümörü varlığı etken olabilir ancak çoğu vakada böyle bir aile öyküsü yoktur. Ancak yine de genetik faktörlerin etkili olabileceği düşünülmektedir.

Ailesinde çoklu endokrin neoplazisi sendromu - tip 1 (MEN 1) gibi genetik hastalıklar bulunan kişilerin daha fazla risk taşıdığı kabul edilmektedir. Özellikle MEN 1 hastalarında, endokrin sistemdeki farklı bezlerde tümör oluşabilmektedir.

Hipofiz Tümörleri Belirtileri

Hipofiz adenomları yavaş belirti verir. Bu nedenle baş ağrısı, halsizlik, görme bozuklukları gibi tümörden kaynaklı belirtilere karşı dikkatli olarak doktora başvurulması gerekir.

Hormon bozukluklarında da kişi belirtileri hissettiği anda doktora başvurarak gerekli hormon testlerini yaptırmalı, sorunun neden kaynaklandığı saptanmalıdır.

Tümörün Kitlesi Nedeniyle Ortaya Çıkan Bası Belirtileri
 • Baş ağrısı,
 • Halsizlik,
 • Görme alanı bozuklukları,
 • Görme netliğinde azalma,
 • Göz küresi hareketlerinde kısıtlılık,
 • Çift görme,
 • Göz kapağı düşmesi
Tümörün Salgıladığı Hormon Nedeniyle Ortaya Çıkan Değişiklikler
 • Bu değişiklikler salgılanan hormonun işlevine göre farklı hastalıklara ve şikayetlere yol açar. Bunlar arasında;
 • Vücut şeklinde değişiklikler ve bazı fonksiyon bozuklukları,
 • Kadınlarda memelerin büyümesi, hassaslaşması ve süt salgılaması,
 • Adet düzensizliği ve adet kesilmesi, kısırlık,
 • Erkeklerde cinsel güç kaybı, kısırlık ve memelerin büyümesi (jinekomasti),
 • Aşırı boy uzaması (devlik),
 • Gövdede toplanan kilo artışı ve kıllanma.
 • Çocukluk çağından geriatrik (yaşlılık) çağa kadar her yaşta tümör görülebilse de genç-erişkin yaş döneminde hormon aktif tümörlere daha sık rastlanır.
Hipofiz Tümörlerinin Çeşitleri Hipofiz Bezi Tümörleri

Diğer adıyla hipofiz adenomlarının en önemlileri Prolaktinoma, akromegali ve Cushing hastalığıdır. Her birinin hastalık belirtileri, tanı testleri ve tedavi protokolleri birbirinden farklıdır.

Prolaktinoma

Prolaktin üreten hücrelerden kaynaklanan bir hipofiz adenomudur. Bu rahatsızlıkta memeler büyüyor, hassaslaşıyor ve süt salgılamaya başlıyor, Bunun yanı sıra kadınlarda adetler düzensizleşiyor ve kesiliyor, hamile kalınamıyor. Erkeklerde ise cinsel güç kaybı, kısırlık ve jinekomasti görülüyor.

Akromegali

Beyin tabanında bulunan hipofiz bezinin ön lobundan çok fazla miktarda büyüme hormonu salgılanması sonucunda oluşuyor.

Büyüme hormonunun aşırı salgılandığı akromegali hastalığında; el ve ayaklarda büyüme, çenenin öne doğru uzaması, yüz hatlarının kabalaşması, burnun büyümesi, alnın öne çıkması, cildin kalınlaşması, çenenin yanlış kapanması veya kapanamaması ile ellerde sinir sıkışması gibi belirtiler görülüyor.

Bu hastalarda; terleme, yüksek tansiyon, diyabet, horlama ve uyku apnesi gibi yan belirtiler de görülüyor. Kansere eğilimin de arttığı bu hastalarda eğer tümör, büyüme kıkırdakları kapanmadan önce ortaya çıkarsa, devlik hastalığı oluşur.

Cushing Hastalığı

Hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonunu (ACTH) fazla ürettiği durumlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Cushing hastalığına hipofiz bezinin fazla büyümesi (hiperplazi) ya da bir tümör neden olur. Cushing hastalığı Cushing sendromunun bir şeklidir.

Cushing hastalığı ile Cushing sendromunun belirtileri aynıdır ama Cushing sendromuna neden olan tümör böbreküstü bezinde, hipofizde veya nadiren de vücudun başka bir yerinde olabilir. Uzmanlar tümörün yerini çeşitli testlerle saptayabilir.

Gövde fazla kilolu, kol ve bacaklar ince, yüz yuvarlak ve tombuldur (aydede şeklinde). Akne ya da cilt enfeksiyonları, ciltte kolay zedelenme, kıllanma, karında, uyluklarda ve göğüste mor çatlaklar, kolay morarabilen hassas bir cilt, ensede yağ toplanması, zayıf kaslar, sırt ağrısı, kemik ağrısı ve kemiklerde hassasiyet gibi belirtileri vardır. Ayrıca kontrolü güç olan hipertansiyon ve diyabet hastalığı görülebilir.

Hipofiz Tümörlerinin Tanı Yöntemleri

Hastanın tıbbi öyküsü alınıp, fizik muayenenin yapılmasının ardından hormonal sorunun kaynağını bulmak için kandaki hormon düzeyleri ölçülüyor.

Testlerin hipofiz bezinde bir tümör olduğunu düşündürmesi durumunda MR ve Bilgisayarlı Tomografi (CT) çekiliyor ve tümörün saptanması halinde Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanına başvuruluyor.

Hipofiz Tümörlerinin Tedavi Yöntemleri

Prolaktinomalar genellikle ilaç tedavisine çok iyi yanıt veriyor. Prolaktinomalar dışındaki bütün hipofiz tümörlerinde cerrahi tedavi ön plandadır. Endoskopik ameliyat yöntemiyle tümör çıkarılır. Radyoterapi, cerrahi olarak çıkartılamayan tümör kalıntılarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Ayrıca tümörün küçültülmesi ve yok edilmesi için hekimin kararına göre Gamma Knife radyocerrahi tedavisi de uygulanabilir. Gamma Knife tedavisi açık bir ameliyat değildir ve gamma ışınları kullanılarak genellikle tek seansta tedavi sağlanır.

Hipofiz tümörü ameliyatı sonrası hipofiz bezinden hormon salınımı yeterli değilse hormon yerine koyma (replasman) ilaçları verilebilir.

Büyüme hormonu salgılayan adenomlar için de ilaç tedavisi vardır, ancak ilaç ameliyata rağmen çıkarılması mümkün olmayan tümör kalıntılarının salgısını azaltmak için verilir, ayrıca Gamma Knife tedavisi de kullanılabilir.

Cushing hastalığında ideal tedavi tümörün cerrahi ile çıkarılmasıdır, ancak buna rağmen istenen kortizol seviyesine ulaşılamazsa hipofiz bezinin tamamı cerrahi olarak çıkarılır, ya da aynı amaçla Gamma Knife tedavisi uygulanabilir.

Hormon salgılamayan adenomlarda Gamma Knife tedavisi kullanılabilir, bunlarda ilaç tedavisi pratikte işe yaramaz. Bazı hormon salgılamayan küçük tümörlerin hastanın genel sağlık durumu ile birlikte değerlendirilmesi ve takip edilmesi tercih edilebilir.

Hipofiz Bezindeki Her Kist Tümör müdür?

Hipofiz bezindeki her kist tümör değildir. Rastlantısal olarak başka nedenle çekilen MR'larda bazen hipofiz kistleri fark edilebiliyor. Bunlar Rathke kesesi kistleri denilen doğumsal ve masum kistler olabiliyor. Belirti vermeyen bu kistlerin izlenmesi gerekiyor.

Hipofiz Tümörlerinde Endoskopik Cerrahi

Hipofiz bezi tümörlerinin tedavisinde erken teşhis önemlidir, hastalığın komplikasyonları ortaya çıkmadan ve tümör çok büyümeden tedavi edilirse daha iyi sonuç alınır.

Hastalık teşhis edildiğinde endoskopik yöntemle tümör çıkarılabiliyor. Bu yöntemle kesi yapılmadan, sadece burun deliklerinden girilerek tümör daha yakından ve daha geniş açıyla görülebiliyor. Özellikle büyük ve çevreye yayılmış (invaziv) tümörlerde mikroskopik yönteme oranla başarı şansı yüksek olabiliyor. Ameliyattan sonra burun deliklerine tampon konmadığı için hastanın iyileşme süreci çabuk oluyor.

Ameliyattan sonra düzenli olarak hormon kontrollerinin yapılması ve gerekli görüldüğü takdirde ilaç tedavisinin verilmesi de gerekiyor. Hatta bazı durumlarda tedavi ömür boyu bile sürebiliyor.

Hipofiz tümörleri iyi huyludur ancak inatçı tümörlerdir. Yıllar sonra da olsa tekrarlama ihtimalleri olabilir. İlerleyen dönemlerde doktor kontrolü devam eder. Bu dönemde yapılan tetkikler, geride tümör kalıntısı olup olmadığını gösterir. Ancak inatçı tümörlerin tekrar edebilme riskine karşı, hastalar yılda bir kez kontrole çağrılır.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 10 Mayıs 2021 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 18 Şubat 2019 Pazartesi

Tıbbi Birimler

Medikal Teknolojiler

Hipofiz Tümörleri biriminde yer alan tüm medikal teknolojik cihazlarımızı görüntülemektesiniz.

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?