Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
TR

Genel Tanıtım

İnme (Felç) Nedir?

Beyninizin bir kısmına giden kan akışı azaldığında veya kesintiye uğradığında, beyin dokusunun oksijen ve besin almasını önleyen bir inme (felç) meydana gelir ve beyin hücreleri dakikalar içerisinde ölmeye başlar. İnmenin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı kayıplar oluşur.

İnme (felç) tıbbi bir acil durumdur ve acil tedavi büyük önem arz etmektedir. Erken müdahale, beyin hasarını ve diğer komplikasyonları azaltabilir. Etkin tedaviler, felçten kaynaklı sakatlığın önlenmesine de yardımcı olabilmektedir.

Nedenleri

İnme (Felç) Nedenleri Nelerdir?

İnmenin 2 çeşidi mevcuttur: Tıkalı bir arter (iskemik inme) veya bir kan damarı sızıntısı veya patlaması (hemorajik inme). Bazı kişiler, kalıcı belirtilere neden olmayan, geçici iskemik atak (TIA) olarak bilinen ve beyne giden kan akışında geçici bir kesinti yaşatan inmeye maruz kalabilir.

İskemik İnme

En yaygın yaşanan inme türüdür. Beynin kan damarlarında daralma ya da tıkanma meydana gelir ve ciddi şekilde azalmış kan akışına (iskemi) neden olur. Tıkanmış veya daralmış kan damarları, kan damarlarında biriken yağ parçacıklarında ya da kan dolaşımında dolaşan ve beyindeki kan damarlarına yerleşen kan pıhtıları veya diğer kalıntılardan kaynaklanır.

Hemorajik İnme

Hemorajik inme, beyindeki bir kan damarı sızdırdığında ya da yırtıldığında meydana gelir. Beyin kanamaları, kan damarlarınızı etkileyen birçok durumdan kaynaklanabilir.

Hemorajik İnme Faktörleri

 • Kontrolsüz yüksek tansiyon
 • Kan sulandırıcı ilaçlarla aşırı tedaviye maruz kalmak
 • Kan damarı duvarlarında meydana gelen şişkinlik
 • Travma
 • Damar duvarında zayıflığa neden olan protein birikimleri
 • Kanamaya neden olan iskemik inme
 • Arteriyovenöz malformasyon

Geçici İskemik Atak (TIA)

Felç geçirmeye benzer geçici bir dönemdir. Geçici istemik atak, kalıcı bir hasara sebebiyet vermez. Beynin bir kısmına giden kan akışındaki geçici bir düşüşten kaynaklanır. Beş dakika ya da daha az sürebilir. Tıpkı istemik inme gibi, geçici istemik atak da bir pıhtı varlığında kan akışında azalma ya da kan akışının kesintiye uğraması gibi durumlarda ortaya çıkar.

Semptomlarınız kısa bir sürede iyileştiği için, geçici istemik atak geçirdiğinizi düşünseniz bile acil yardım istemenizde fayda vardır. Sadece semptomlara bakarak bu değerlendirmeyi yapmak mümkün değildir. Geçici istemik atağınız mevcutsa, beyninize giden arterlerin tıkanmış ya da daralmış olabileceği manasına gelir. Geçici bir istemik atağa sahip olmak, daha sonra tam gelişmiş bir inme geçirme riskinizi artırmaktadır.

İnme Risk Faktörleri

55 yaş üzeri kişilerin, gençlere kıyasla inme olasılığı daha yüksektir. Erkeklerde inme riski de kadınlara oranla daha yüksek seyretmesine rağmen kadınlarda inmeden dolayı ölüm oranları erkeklerden fazladır. Östrojen içeren doğum kontrol haplarının veya hormon tedavilerinin kullanılması felç riskini artırır.

 • Yaşam tarzı risk faktörleri
 • Fazla kilolu ya da obez olmak
 • Fiziksel hareketsizlik
 • Uyuşturucu kullanımı

Tıbbi Risk Faktörleri

İnme Komplikasyonları

İnme (felç), beynin ne kadar süreyle kan akışından yoksun olduğuna ve hangi kısmın etkilendiğine bağlı olarak bazı bölgelerde geçici veya kalıcı sakatlıklar yaşanmasıdır.

Komplikasyonlar şunları içerebilir:

Felç veya Kas Hareketi Kaybı

Vücudunuzun bir bölgesinde felç gelişebilir veya belirli kaslarınızın kontrolünü kaybedebilirsiniz.

Konuşma veya Yutma Güçlüğü

İnme, ağzınızdaki ve boğazınızdaki kaslarınızın hakimiyetini eline geçirerek net konuşmanızı, yutmanızı veya yemenizi zorlaştırabilir. Ayrıca konuşma, anlama, okuma, yazma dahil dille ilgili konularda zorluklar yaşayabilirsiniz.

Hafıza Kaybı ya da Düşünme Güçlüğü

Felç geçiren birçok insan, hafıza kaybı da geçirebilir. Düşünmekte, akıl yürütmekte, yargıda ve kavramları anlamakta güçlük çekebilir.

Duygusal problemler

Felç geçiren kişiler duygularını kontrol etmekte daha fazla zorlanabilirler ve depresyona girebilirler.

Ağrı

Felçten etkilenen vücut kısımlarında ağrı, uyuşma veya diğer alışılmadık durumlar meydana gelebilmektedir. 

Davranış Değişiklikleri

Felç geçiren insanlar daha fazla içine kapanık ruh haline bürünebilir.

İnmeye neden olabilecek risk faktörlerinin farkında olmak, doktorunuzun tavsiyelerine uymak ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, inmeyi önlemek için atabileceğiniz en iyi adımlardır. Önceden bir inme veya geçici istemik atak geçirdiyseniz, alacağınız önlemler başka bir atağın önüne geçebilir.

Birçok felç önleme stratejisi, kalp hastalığını önleme stratejileriyle benzerdir ve genellikle sağlıklı yaşam tarzı önerilerini içerir:

Hipertansiyonu kontrol etmek: İnme riskini azaltmak adına yapılabilecek en önemli şeylerden biri yüksek tansiyonu kontrol altında tutmaktır.

Kolestrol ve doymuş yağ miktarını düşürmek: Daha az yağ ve kolestrol, atardamarlarınızdaki birikimi azaltabilir. Kolestrolünüzü yalnızca diyet değişikliğiyle kontrol altına alamazsanız, doktorunuz kolestrol düşücü bir ilaç yazabilir.

Tütün kullanımını bırakmak: Sigara içmek felç riskini oldukça artıran bir etkendir. O yüzden tütün kullanımını bırakmak riski azaltmak adına çok doğru olacaktır.

Diyabeti yönetmek: Diyet, egzersiz ve kilo vermek kan şekerinizi sağlıklı bir aralıkta tutmanıza yardımcı olabilecekken yetmediği durumlarda doktorunuz diyabet ilacı yazabilir.

Sağlıklı kiloyu korumak: Fazla kilolu olmak, yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık ve diyabet gibi diğer inme riski faktörlerine katkıda bulunur.

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yemek: Günde 5 ya da daha fazla porsiyon meyve ya da sebze tüketimi inme riskinizi azaltabilir. 

Düzenli egzersiz yapmak: Düzenli egzersiz, kilo vermeye, diyabeti kontrol etmeye, stresi azaltmaya yardımcı olur ve bu da inme riskini azaltır.

Alkol kullanımını sınırlandırmak ya da ortadan kaldırmak: İnme riskini azaltmak adına alkol tüketimini sınırlandırabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Önleyici İlaçlar

İskemik inme veya geçici iskemik atak geçirdiyseniz, doktorunuz başka bir inme geçirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olacak ilaçlar önerebilir.

Belirtiler

İnme (Felç) Belirtileri Nelerdir?

Siz veya çevrenizdeki biri felç geçiriyorsa, belirtilerin başladığı zamana dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bazı tedavi yöntemleri, inme (felç) başladıktan hemen sonra aksiyon alındığında en etkilidir.

Konuşmakta ve başkalarının ne dediğini anlamakta güçlük çekmek: Kafa karışıklığı yaşayabilir, konuşmayı anlamakta güçlük çekebilirsiniz.

Yüz, kol veya bacakta felç veya uyuşma: Yüzünüzde, kolunuzda veya bacağınızdaki ani ve etkin uyuşmalar meydana gelebilir. Halsizlik veya felç gelişebilir.

Görme problemleri: Ani olarak bir veya iki gözde bulanıklık veya kararmış görme yaşanabilir ya da çift görebilirsiniz.

Baş ağrısı: Kusma, baş dönmesi veya bilinç değişikliğinin eşlik edebileceği ani, şiddetli baş ağrısı, felç geçirdiğinizi gösterebilir.

Yürüme güçlüğü: Ani baş dönmesi ve koordinasyon kaybı yaşayabilirsiniz.

Bir inme belirtisi hissedildiği takdirde derhal bir tıbbi yardım isteyin. Hızlı hareket edip şu adımları yapmasını isteyin ve tepkilerini ölçümleyin.

Yüz: Kişi gülümsediğinde yüzün bir tarafında sarkma var mı?

El: Kişinin her iki kolunu da kaldırmasını isteyin. Kolların kalkmasında bir anormallik mevcut mu?

Konuşma: Kişiden basit bir cümleyi tekrar etmesini isteyin. Konuşmasında bir gariplik seziliyor mu?

Belirtilerden bir veya birkaçının görülmesi durumunda zaman kaybetmeden acil tıbbi yardımı arayın. Semptomların değişip değişmeyeceğini görmek adına zaman kaybetmeyin.

İnme için her dakika, her saniye büyük önem arz etmektedir. İnme ne kadar uzun süre tedavi edilmezse, beyin hasarı ve sakatlık potansiyeli de o ölçüde artar. Felç geçirdiğinden kuşkulandığınız birinin yanındaysanız, acil yardım için beklerken kişiyi dikkatlice gözlemleyin.

Tanı Yöntemleri

İnme (felç) Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Ne tür bir felç geçirdiğinizi anlamak amacıyla bazı testler uygular. Bunlardan bazıları;

Fiziksel Muayene

Doktorunuz kalbinizi dinlemek ve tansiyonunuzu kontrol etmek gibi aşina olduğunuz bir dizi test yapacaktır. Ayrıca potansiyel inmenin sinir sistemini nasıl etkilediğini anlamak için nörolojik muayene de yapılır.

Kan Testleri

Kan pıhtılaşmasının ve kan şekerinin son durumunun tespiti, enfeksiyonun var olup olmadığını kontrol adına birkaç test uygulamak doğru olacaktır.

Bilgisayarlı Tomografi (CT)

Bu tarama ile kanama, iskemik inme, tümör veya diğer durumlar görülebilir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI)

MRI, beyninizin ayrıntılı bir görünümünü oluşturmak için güçlü radyo dalgaları ve mıknatıslar kullanılır. MRI, iskemik inme ve beyin kanamalarında zarar gören beyin dokusunu tespit amacıyla kullanılır.

Karotis Ultrasonu

Boynunuzdaki karotis alterlerinin içinin ayrıntılı görüntülerine bakılabilir.

Serebral Anjiyogram

Bu prosedür beyninizdeki ve boynunuzdaki atardamarların ayrıntılı bir görünümünü verir.

Ekokardiyogram

Kalbin ayrıntılı görüntülerini oluşturur ve felce neden olacak bir pıhtı mevcutsa onun kaynağı tespit edilebilir.

Tedavi Yöntemleri

İnme (Felç) Tedavi Yöntemleri

İnme (felç) için acil tedavi yöntemleri, iskemik inme ya da hemorajik inme olmasına göre değişiklik gösterir.

İskemik inmeyi tedavi etmek için, doktorlar beyninize kan akışını hızlı bir şekilde yeniden sağlamalıdır:

Acil İlaç Tedavisi

Oluşan pıhtıyı parçalamak için verilecek ilaç tedavisi, semptomların ilk başladığı an itibariyle 4, 5 saat içerisinde verilmelidir. Bu ilaçlar ne kadar erken verilirse o kadar iyidir. Hızlı tedavi şekli sadece hayatta kalma şansınızı artırmaz aynı zamanda oluşabilecek komplikasyonların da indirgenmesine vesile olur.

Acil Endovasküler Prosedürler

Doktorlar bazen iskemik inmeleri doğrudan tıkalı kan damarı içinde tedavi etme yoluna giderler. Endovasküler tedavi sonuçlarına göre, önemli ölçüde iyileşme göstermiş ve uzun vadede sakatlığı azaltmıştır. Bu prosedürler mümkün olan en kısa süre içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Doğrudan Beyne Verilen İlaçlar

Doktor kasıklarınızdaki bir arterden uzun, ince bir tüp yerleştirir ve tPA’yı doğrudan felcin gerçekleştiği yere iletmek için yerleştirin. Enjekte edilen tPA’ya kıyasla biraz daha uzun sürelidir.

Bir Stent Toplayıcı ile Pıhtının Çıkarılması
Doktorlar beyninizdeki tıkalı kan damarından pıhtıyı doğrudan çıkarmak için katetere bağlı bir cihaz kullanabilir. 

Diğer Prosedürler
Geçici iskemik atak ya da başka bir inme geçirme riskinizi azaltmak amacıyla, plakla daralmış bir atardamarın açılması gibi prosedürler izlenebilir. Mevcut seçenekler duruma bağlı değişiklik gösterir:

Karotid Endarterektomi
Bu ameliyat karotis arteri tıkayan plağı kaldırır ve iskemik inme riskinizi azaltabilir.

Anjiyoplasti ve Stentler
Anjiyoplastide, kasıklarınızdaki bir arterden karotis arterlerinize bir kateter itilir. Daha sonra daralmış arteri genişletmek için bir stent yerleştirilebilir.

Hemorajik inmenin acil tedavisi, kanamayı kontrol etmeye ve fazla sıvının neden olduğu beyninizdeki basıncı azaltmaya odaklanır. Tedavi seçenekleri şunları içerir: 

Acil durum önlemleri

Kan pıhtılaşmasını önlemek için kan inceltici ilaçlar alındığında, kan sulandırıcı etkilere karşı koymak için size ilaçlar veya kan ürünleri transfüzyonu verilebilir.

İnme (Felç) Ameliyatı

Kanama alanı genişse, doktorunuz kanı almak ve beyninizdeki basıncı azaltmak adına ameliyat yapmayı isteyebilir.

Acil tedavinin ardından en az 1 gün yakından izleneceksiniz. Bundan sonraki aşamalar, iyileşme ve bağımsız yaşama dönmenizdeki faaliyetleri içerir. Felç, beynin sağ tarafını etkilediyse, vücudun sol tarafındaki hareketler ve hisler etkilenir.

İnme geçirenlerin çoğu bir rehabilitasyon programına dahil olur. Yaşınız, genel sağlık durumunuz, inmeden kaynaklanan sakatlık derecesine bağlı olarak tedavi programı şekillenecektir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 29 Nisan 2022 Cuma Yayımlanma Tarihi: 14 Aralık 2020 Pazartesi

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Sağlığınız Sağlığımızdır
20 : 59 : 55