Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Kan grubu, kandaki antikor ve antijen maddelerine göre A, B, AB ve 0 olmak üzere dört ana gruba ayrılır. Kan grubunun doğru bilinmesi, ameliyat, kaza veya kan transfüzyonu gibi durumlarda hayati önem taşır. Kan grupları, içerdikleri antijen ve antikorlara göre A pozitif, A negatif, B pozitif, B negatif, AB pozitif, AB negatif, 0 pozitif ve 0 negatif olmak üzere sekiz farklı türdedir. A grubu A antijenini, B grubu B antijenini, AB grubu her iki antijeni bulundurur ve 0 grubu her iki antijeni de bulundurmaz. Ayrıca Rh faktörü kanda pozitif (+) veya negatif (-) olarak ifade edilir. Kan grubu, genetik faktörlerle belirlenir ve yaşam boyunca değişmez. Kan grubu testi, kan örneği alınarak yapılır ve kan grubunun bilinmesi, ameliyat ve kan uyuşmazlığı gibi durumlarda riskleri azaltır. Kan verme şartları arasında 20-65 yaş aralığında olmak, enfeksiyon hastalıkları taşımamak, son bir yıl içinde ameliyat olmamak veya dövme yaptırmamış olmak ve son iki gün içinde antibiyotik kullanmamış olmak gibi kriterler bulunur. Kan grubu uyumu, kan transfüzyonunda önemlidir; örneğin, 0 negatif evrensel verici, AB pozitif ise evrensel alıcıdır.
İçindekiler

Kan Grubu Nedir?

Kan grubu , kan içerisinde bulunan antikor ve antijen maddeler ile ilgilidir. Kan grubu bu maddelerin miktarlarına göre kategorize edilmesidir ve A, B, AB ve 0 olmak üzere dört gruba ayrılmaktadır. Kan grubunun bilinmesi çoğu durumlarda yaşamı etkileyebilecek düzeyde önem taşımaktadır. Ameliyat, kaza ya da kan trasfüzyonu gibi durumlarda kan grubunun yanlış bilinmesi hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple kan grubunun bilinmesi bazı acil durumlarda sürecin hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır.

Kan Grubu Türleri Nelerdir?

Kan grupları içerdikleri antijen ve antikorlara göre gruplara ayrılır. Toplamda sekiz farklı kan grubu türü bulunmaktadır. Bunlar, A pozitif, A negatif, B pozitif, B negatif, AB pozitif, AB negatif, 0 pozitif ve 0 negatiftir.

Kan gruplarını belirleyen ana antijenler aşağıdaki gibidir:

A grubu: Kanda sadece A antijeni bulunur.

B grubu: Kanda sadece B antijeni bulunur.

AB grubu: Kanda hem A hem B antijeni bulunur.

0 grubu: Kanda A ve B olarak adlandırılan antijenlerin bulunmadığı grubu temsil eder.

Ayrıca kan gruplarını belirleyen bir diğer faktör ise kanda bulunan Rh antijenleri de bulunur. Bu antijen ise pozitif (+) ya da negatif (-) olarak ifade edilmektedir. Rh pozitif, kanda rh antijeninin bulunması, rh negatif ise kanda rh antijeninin bulunmadığı anlamına gelir.

Kan Grubu Neye Göre Belirlenir?

Kan grubu genetik faktörler sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Anne ve babadan geçen genler kan grubunun belirlenmesini sağlar. Kan grubu nadir durumlar haricinde yaşam boyunca değişmeyen bir özelliktir.

Kan Grubu Testi ve Kan Grubu Öğrenme

Kan grubu testi günümüzde kan grubu cihazlarında yapılmaktadır. Alınacak olan bir tüp kan, kan grubu testi için yeterlidir. Kan grubunu bilmek birçok açıdan önemlidir. Kan grubunun bilinmemesi ya da yanlış bilinmesi, ameliyat ve kan uyuşmazlığı gibi durumlarda risk oluşturabilir. Kan grubunu öğrenmek isteyen bireyler kan grubu testi için sağlık kuruluşlarına başvurabilirler.

Kan Verme Şartları Nelerdir?

Kan verebilmek için sahip olunması gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • 20 ve 65 yaşları arasında olmak,
 • Enfeksiyon hastalıklarına sahip olmamak,
 • 1 yıl içerisinde ameliyat geçirmemiş olmak,
 • 1 yıl içerisinde dövme yaptırmamış olmak,
 • Son 2 gün içerisinde antibiyotik kullanmamış olmak,
 • Son 1 gün içerisinde ağrı kesici kullanmamış olmak,
 • En az 50 kilo olmak.

Yukarıda yer alan şartları sağlayan bireyler yapılacak olan diğer prosedürleri de tamamladıkları takdirde kan verebilirler.

Hangi Kan Grupları Birbirine Kan Verebilir?

Kan grubunu bilmek oldukça önemli bir durumdur. Kan grubunun yanlış bilinmesi istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Ameliyat ve kaza gibi durumlarda yapılacak olan kan transfüzyonu dikkatle incelenmesi gereken bir süreçtir. Bunun sebebi her kan grubunun bazı kan gruplarına kan verememesinden kaynaklanır. Antijen ve antikorların uyumu kan transfüzyonu konusunda önemlidir.

Evrensel verici olarak bilinen sıfır negatif (0-) kan grubu içeriğinde hiçbir antijeni bulundurmadığı için bütün kan gruplarına kan verebilir. Evrensel alıcı olarak bilinen kan grubu ise AB pozitif (AB+) kan grubudur. İçeriğinde tüm antijenleri bulundurduğu için tüm kan gruplarından kan alabilir.

Kan Grubuna Göre Beslenme

Kan gruplarına göre bir beslenme rutini oluşturmanın bazı hastalıkların olası risklerini azalttığı düşünülmektedir.

Kan gruplarına göre tüketilmesi gerektiği düşünülen besin grupları aşağıdaki gibidir:

 • A grubu kana sahip bireylerin genellikle sebze ve bakliyat tüketmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
 • B grubu kana sahip kişiler için et ürünleri yararlıdır.
 • AB grubu antijene sahip bireyler deniz mahsulleri ve süt ürünleri tüketebilir.
 • 0 grubu kana sahip bireylerin ise et ürünleri yemelerinin faydalı olduğu düşünülür.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı anne ve baba adaylarının kanlarında bulunan rh antijenlerinin uyumsuz olmasından kaynaklanan bir durumdur. Kan uyuşmazlığı gebelik sürecinde karşılaşılan bir durumdur. Anne ve baba arasında kan uyuşmazlığı bulunması durumunda kan uyuşmazlığı enjeksiyonu yapılarak bu durum ortadan kaldırılabilir. Kan uyuşmazlığı genellikle ilk çocukta herhangi bir problem yaratmaz. Ancak ikinci çocukta kan uyuşmazlığı durumu tedavi edilmelidir.

Kan Grubu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

Kan grubu testi yapılacak olan kan grubu testi sonucunda alınabilir.

0 Rh Pozitif Kan Grubu Özellikleri Nelerdir?

0 pozitif kan grubunun en belirgin özelliği rh antijenine sahip, yani pozitif tüm kan gruplarına kan verebilmesidir.

En Zor Bulunan Kan Grubu Hangisidir?

En zor bulunan kan grubu AB- (negatif) kan grubudur. AB- kan grubunun nadir bulunması bu kan grubuna sahip olan ve acil durumu bulunan bireyler için olumsuz bir durumdur.

Kan Grubu Nasıl Öğrenilir?

Kan grubu, yapılacak olan kan grubu testi sonucunda öğrenilmektedir.

En Az Bulunan Kan Grubu Hangisidir?

En az bulunan kan grubu AB- ( AB negatif) kan grubu olduğu bilinmektedir.

0 Rh Negatif Kan Grubu Özellikleri Nelerdir?

0 rh- kan grubunun en bilinen özelliği evrensel verici olarak bilinmesi ve tüm kan gruplarına kan verebilmesidir. 0 rh- kan grubu her kan grubuna kan verebilmesine rağmen sadece 0 rh- kan grubuna sahip kişilerden kan alabilir.

A Rh Pozitif Kan Grubu Özellikleri Nelerdir?

A rh pozitif kan grubu sık görülen gruplardan biridir. İçeriğinde A antijeni ve B antikoru bulunur. B antikoru B antijenine karşı bir savunma mekanizmasıdır ve bir araya geldiğinde antijeni yok ederek çökelti oluşturur.

En Nadir Kan Grubu Nedir?

En nadir bulunan kan grubu AB rh negatif kan grubu olduğu bilinir. Ayrıca 0 rh negatif kan grubu da nadir bulunan kan grupları arasındadır.

En Yaygın Kan Grubu Hangisidir?

En sık rastlanan kan grubu A rh+ kan grubudur.

Kan Grubu Değişir Mi?

Nadir durumlarda kan grubu değişebilir. (kemik iliği nakli veya bazı hastalıklar sonrası gibi, )

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?