Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Kasık Ağrısı Nedir?

Bacağın pelvisle birleştiği yer olan alt karında hissedilen ağrı kasık ağrısı olarak tanımlanır. Kasık ağrısının kendisi bir tıbbi sorun değildir, onun yerine altta yatan bir nedenin belirtisidir. Yetişkin bireylerde kasık ağrısının en yaygın nedeni bir kas gerilmesi olsa da, böbrek taşı, kasık fıtığı, kalça ekleminde veya çevresinde belirli sinirlerle ilgili sorunlar dahil olmak üzere çok çeşitli başka durumlardan dolayı da kaynaklanabilir. Kasık ağrısı altta yatan nedene bağlı olarak, hafif veya şiddetli olabilir, yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkabilir ya da donuk, keskin, zonklama ve yanma şeklinde hissedilebilir.

Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrısının çok sayıda ve birbiri ile alakasız nedenleri sebebiyle, değerlendirme için mutlaka bir bir sağlık uzmanına görünmek önemlidir. Kasık ağrısının yaygın nedenleri arasında;

 • Kasık suşu,
 • Kasık fıtığı,
 • Böbrek taşı,
 • Kalça osteoartriti,
 • Femoral asetabular sıkışma,
 • Kalça labrum yırtığı,
 • Kalça kırığı,
 • Kalça osteonekrozu ya da spor fıtığı bulunur.

Kasık ağrısının daha nadir nedenleri arasında ise;

 • Testis sorunları,
 • Nörolojik ve sinir problemleri,
 • Karın veya pelvik bölgeden kaynaklanan durumlar,
 • Osteitis pubis,
 • Eklem enfeksiyonu veya bir tümör olabilir.

Kasık kasında çekilme olarak da adlandırılan kasık suşu , tipik olarak, kalça ekleminin atletik bir sebepten dolayı yaralanması veya garip hareketinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu iç uyluk kaslarının gerilmesine veya yırtılmasına neden olabilir. Kasık suşu ağrıları yaygın olarak keskindir, aniden başlar ve birçok vakada ağrının nedeni açıktır. Birey bu ağrıya ek olarak iç uyluk bölgesinde mevcut gerginlikten dolayı kas spazmları ve bacak zayıflığı geliştirebilir.

Kasık fıtığı, yağ dokusu veya bağırsaklar karın duvarı içindeki zayıf veya yırtık bir alandan fıtıklaştığında yani dışarı taştığında oluşur. Bazı vakalarda kasık fıtığı herhangi bir belirti veya semptoma neden olmaz. Semptomların belirgin olduğu vakalarda, bireyler genellikle kasık bölgesinde bir çekme hissi ve/veya öksürürken ya da bir şeyler kaldırırken donuk bir kasık ağrısı bildirirler. Bu ağrının yanı sıra kasık bölgesinde gözle görülür bir şişkinlik olabilir.

Bir böbrek taşı , idrar yolundan geçerken ağrı dalgalarına yani renal koliğe neden olabilir. Bu sebepten gelişen ağrı hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve genellikle kaburgalar ile kalçalar arasında gövdenin yanında veya alt karın bölgesinde ortaya çıkar. Her iki durumda da ağrı sıklıkla kasıklara doğru yayılır. Birey ağrının yanı sıra mide bulantısı veya kusma, idrar yaparken ağrı ve idrara çıkma dürtüsü ile idrarda kan görülmes i gibi belirti ve semptomları yaşayabilir.

Uyluk kemiğinin üst kısmı ile pelvis arasında bulunan kalça ekleminin artriti, normal şartlarda pürüzsüz olan kalça eklemi aşındığı zaman ortaya çıkar. Eklemin üzerindeki kıkırdak aşınarak tükendiği zaman bacak hareketleri ağrılı ve sert hale gelir. Kalça eklemi artritinde tıpkı diğer osteoartrit formlarında görüldüğü üzere, ağrı fiziksel aktivite ile kötüleşir ve dinlenme ile hafifler. Ağrı hissinin yanı sıra, hareket sırasında kalça ekleminde sertlik ile hafif bir patlama sesi veya hissi duyulabilir.

Femoral asetabular sıkışma tıp uzmanları tarafından genellikle kalça eklemindeki artritin erken bir aşaması olarak düşünülür. Kalça ekleminin çevresinde kemik çıkıntıları geliştiğinde, bu hem kalçanın hareket kabiliyetinde kısıtlamalara hem de kalçanın hareket sınırı zorlandığında kasıkta veya kalçanın dış kısmında hissedilen ağrıya yol açar. Ağrı, donuk bir ağrıdan keskin, bıçaklama hissine kadar geniş bir yelpazede hissedilebilir.

Kalça ekleminin labrumu, bilyalı ve yuvalı kalça ekleminin topunu saran bir kıkırdak tabakasıdır. Kalça labral yırtılması, kasıkta veya kalçada, kalçanın belirli hareketleri sırasında genellikle keskin bir şekilde hissedilen ağrı semptomlarına neden olabilir. Bazı vakalarda kalçada bir takılma ve patlama hissi de bireyler tarafından gözlemlenmektedir.

Kalça kırığı, yani uyluk kemiğinin üst çeyreğinde bir kemik kırılması, düşme veya kalçaya doğrudan bir darbenin yanı sıra osteoporoz, kanser veya stres yaralanmasından kaynaklanabilir. Kalça kırığının ağrısı genellikle kasıkta hissedilir ve kalçayı bükmek veya döndürmek için herhangi bir girişimde bulunulduğunda önemli ölçüde ağırlaşır.

Bazen avasküler nekroz olarak da adlandırılan osteonekroz , uygun kan akışının olmaması nedeniyle kemik hücrelerinin ölmesine neden olan tıbbi bir durumdur. Kalça osteonekrozunun ilk belirtisi genellikle kasık veya kalça bölgesinde donuk, veya zonklayan bir ağrıdır. Durum ilerledikçe birey kalçaya ağırlık verme sürecinde yaşayacağı zorluklar nedeniyle topallayabilir.

Spor fıtığı, çoğunlukla futbol oyuncularında teşhis edilen ve karın duvarının incelerek zayıflamasına atfedilen olağandışı bir yaralanmadır. Bu fıtık türü doğrudan alt karın veya kasık bölgesinin ön tarafında ağrıya neden olur. Bir spor fıtığını teşhis etmek zor olabilir. Bu durumun dinlenme haricinde tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.

Daha az yaygın olarak, testis, karın, pelvik ve sinir rahatsızlıkları kasık ağrısına neden olabilir. Epididimit veya testis torsiyonu gibi birkaç farklı testis durumu kasık ağrısına neden olabilir.

Epididimit, testislerin arkasında bulunan bir kanal olan epididim üzerinde görülen iltihaplanmaya verilen isimdir. Epididimit ağrısı kasıkta başlayabilir ve daha sonra testise doğru inebilir. Durumun daha nadir belirti ve semptomları arasında ateş ve titreme ile birlikte testis şişmesi sayılabilir.

Testis torsiyonu , sinirleri testislere taşıyan spermatik kord isimli yapının kendi üzerine bükülmesi sonucu ortaya çıkarak şiddetli ve ani kasık ve testis ağrısına neden olan cerrahi bir acil durumdur.

Lomberde yani alt omurga bölgesinde sıkışmış bir sinir, kasık bölgesinde ağrı ve uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir. Bu duruma lomber radikülopati denir. Benzer şekilde, obturator sinir veya ilioinguinal sinir sıkışması gibi durumlarda da yakıcı sertlikte kasık ve orta uyluk ağrısının yanı sıra uyuşma ve karıncalanma gibi diğer nörolojik semptomları gözlemlemek mümkündür.

Divertikülit veya abdominal aort anevrizması gibi belirli abdominal durumlar veya yumurtalık kisti gibi pelvik durumlar, kasıklara giden veya kasıkta gibi hissedilen ağrıya neden olabilir.

Osteitis pubis , iki kasık kemiğini birbirine bağlayan kıkırdaklı bir eklem olan kasık simfizi üzerinde gelişen enfeksiyona verilen isimdir. Kasık ve pelviste donuk, ve sürekli bir ağrıya neden olabilir. Bu durum, özellikle inflamatuar artrit, gebelik, pelvik travma veya pelvik cerrahi öyküsü olan bireylerde ortaya çıkabilir. Eklem enfeksiyonu veya tümör ise kasık ağrısının nadir nedenleri arasındadır.

Nadir vakalarda kalça eklemi enfekte olabilir. Bu yaygın olarak 80 yaş üstü bireylerde, diyabetes mellituslu bireylerde, romatoid artritli bireylerde, yakın zamanda eklem ameliyatı olmuş bireylerde ya da kalça veya diz protezi olan bireylerde görülür. Bireyde özellikle bacak hareketi ile artan şiddetli kasık ağrısına ek olarak özellikle ateş, kalça çevresinde şişlik, sıcaklık ve kızarıklık gibi belirti ve semptomlar görülebilir.

Çok nadir vakalarda, özellikle de iç uyluk kasları bölgesindeki bir kas veya kemikte gelişen bir tümör kasık ağrısına neden olabilir. Bir tümörden kaynaklanan kasık ağrısı, kasık suşu gibi türlerin aksine genellikle egzersizle daha ağır bir hal almaz.

Kasık ağrısı şiddetli ve kalıcı olan, kısa bir süre önce düşmüş olan veya kalçasında başka bir travma yaşamış bireyler derhal tıbbi yardım almalıdır. Ateş, titreme, idrarda kan, karında veya pelvik bölgede rahatsızlık , mide bulantısı veya kusma, kilo verememe ya da yürüyememe ile ilişkili kasık ağrısı da acil tıbbi müdahaleyi gerektirir.

Kasık fıtığı durumunda eğer birey dışarı çıkan dokuyu vücuduna geri itemez ise mutlaka bir doktora veya cerraha başvurmalıdır. Kasık fıtığının çevresinde şiddetli ağrı, kasık şişkinliği, kusma, ishal veya şişmiş karın gibi hastalık belirtileri yaşayan bireyler acil tıbbi yardım almalıdır. Bu, fıtıklaşmış dokunun yeterli kan akışı olmadan sıkışıp kaldığı boğulmuş bir fıtığı gösterebilir ve acil ameliyat gerektirir.

Son olarak, şiddetli ve tek taraflı testis ağrısı ya da şişmesi yaşayan bireyler, acil cerrahi müdahale gerektiren olası bir testis torsiyonu için acil tıbbi yardım aramalıdır.

Kasık Ağrısının Nedeni Nasıl Teşhis Edilir?

Kasık ağrısının arkasında yatan nedenin tanısının konulması için doktor öncelikle bir fizik muayene gerçekleştirir ve hastanın sağlık geçmişi hakkındaki bilgileri soracağı çeşitli sorular ile öğrenmeyi hedefler. Birey gözlemlediği bütün belirtilerini bu muayene sürecinde doktor ile konuşmalı ve sahip olabileceği diğer koşullar veya hastalıklarla ilgili bilgileri paylaşmalıdır. Doktor bireye kasık ağrısının ne zaman başladığını, akut bir yaralanma veya travma geçirip geçirmediğini, ağrıyı neyin daha kötü ve daha iyi hale getirdiği ve başka ilişkili semptomlar olup olmadığı gibi kasık ağrısının özelliklerini belirlemeye yardımcı olacak sorular soracaktır. Doktor fizik muayenenin ardından teşhisi kesinleştirmek için genellikle görüntüleme testleri yapılmasını isteyecektir.

Fizik muayene sürecinde doktor karın muayenesi, erkeklerde testis muayenesi, nörolojik muayene ve kalçalara odaklanan bir kas-iskelet muayenesi yapabilir. Kalça eklemi sorunları olan bireyler genellikle kalça ekleminin bükülmesini ve döndürülmesini içeren manevralarda rahatsızlık çektiklerini ifade ederler. Doktor bunu doğrulamak için bireye kalçada fleksiyon, abduksiyon, dış rotasyon gibi hareketleri ölçen Patrick testini yaptırabilir. Bu test bireyin ayakkabı veya çoraplarını giymek için otururken ayak bileğini uyluğun üzerine koyma manevrasıdır. Bir kasık suşu vakası sadece fizik muayene ile teşhis edilebilir, ancak diğer kasık ağrısı nedenleri genellikle görüntüleme testlerinin yapılmasını gerektirir.

Kasık ağrısının arkasında yatan nedene ulaşmak için en sık faydalanılan görüntüleme testi, kalça ekleminin kemik anatomisini ve yapısını göstermede yardımcı olabilecek röntgen filminin çekimidir. Röntgen aynı zamanda kemik çıkıntıları ile eklem boşluğu daralması gibi diğer kalça osteoartriti belirtilerini saptamak ve kıkırdak hasarının boyutunu ölçmek için en iyi testtir.

Kasık ağrısının testis veya kasık fıtığı ile ilgili olduğundan şüphelenilen vakalarda ultrason yapılması istenebilir. Bir böbrek taşı potansiyel nedenler arasında ise, sağlık uzmanı bilgisayarlı tomografi yani BT taramasını tercih edebilir. Kasık ağrısının nedenleri arasında bağırsak veya diğer abdominal/pelvik süreçlerden birisi düşünülüyorsa, karın/pelvisin ultrasonu veya bilgisayarlı tomografisi de istenebilir.

Kalça eklemi çevresindeki yumuşak dokuları değerlendirmek için genellikle bir manyetik rezonans görüntüleme yani kısaca MRG testi yapılır. Manyetik rezonans görüntüleme kasık ağrısı sorunlarının kaynağını belirlemeye yardımcı olmak için kasları, tendonları, bağları ve labrumu gösterebilir. Bazı vakalarda eklem içindeki kıkırdak ve labrum üzerindeki ince yaralanmalarını daha iyi ortaya çıkarmak için kontrast adı verilen bir çözelti enjeksiyonu ile ilaçlı bir manyetik rezonans görüntüleme yapılır. Manyetik rezonans görüntüleme aynı zamanda sırtta ağrıyı kasıklara yönlendiren sıkışmış bir sinir gibi sinir sorunlarının varlığını belirlemek için de kullanılabilir.

Ağrının kaynağının belirsiz olduğu vakalarda tanısal veya terapötik bir enjeksiyon durumun açığa çıkarılmasında çok yardımcı olabilir. Bu süreçte bir doktor, bir ortopedi cerrahı veya bir radyolog, iğneyi kalça eklemine yönlendirir. Bu, iğnenin doğru şekilde yerleştirildiğinden emin olmak için ultrason veya röntgen yardımıyla yapılabilir. İğne ekleme girdikten sonra bölgeye bir anestezik enjekte edilebilir. Bu yöntem çok faydalı bir teşhis aracıdır: Ağrının geçici olarak giderse, ağrının kaynağının muhtemelen anestezinin enjekte edildiği yer olduğu belirlenebilir.

Kasık Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık ağrısının ardında yatan neden ile ilgili doğru bir teşhis konulduktan sonra, bir sonraki adım bir tedavi planı formüle etmektir. Kasık ağrısının tedavi süreci altta yatan nedenlere göre çok farklı gelişebilir. Ancak bu süreçte kullanılan seçenekler yaygın olarak yaşam tarzında değişiklikler, ilaç kullanımı, fizik tedavi ve ameliyat olarak belirlenir.

Bazı nedenlerden dolayı gelişen kasık ağrısının tedavisi bireyin evde sıklıkla uygulayabileceği basit yöntemler ile kontrol altına alınabilir. Örneğin, spor yaralanmasından kaynaklanan bir kasık suşu için sağlık uzmanı muhtemelen; dinlenmeyi, yaralı bölgeye soğuk kompres yapılmasını, ve ağrı ile şişmey i azaltmak için üst uyluğu elastik bir kompresyon sargısıyla sarmayı önerecektir. Buna benzer şekilde, sağlık uzmanı kalça osteoartriti için merdiven çıkmak gibi ağrıyı şiddetlendiren aktiviteleri en aza indirmeyi önerebilir.

Reçetesiz satılan ilaçlar;sinir sıkışması, osteoartrit, kalça labrum yırtığı, osteitis pubis gibi birçok durumda kasık ağrısını hafifletmek için kullanılır. Böbrek taşı, kalça kırığı veya enfekte kalça eklemi ile ilişkili daha şiddetli kasık ağrısını tedavi etmek için daha güçlü ve reçeteli ağrı kesici ilaçlar gerekebilir. Bazı vakalarda kortizon benzeri bir steroid, özellikle kalça osteoartriti durumunda kasık ağrısını hafifletmek için alt sırt bölgesine enjekte edilir.

Son olarak altta yatan neden epididimit durumunda olduğu gibi bir enfeksiyon ise tedavi etmek için antibiyotik kullanımı gerekebilir. Antibiyotikler ayrıca cerrahi bir acil durum olan enfekte kalça eklemi için ameliyattan sonra kullanılır. Antibiyotikler, çeşitli mikropların onlara karşı direnç geliştirmesini engellemek ve tam olarak etkili olabilmelerini sağlamak için mutlaka doktor tarafından reçete edilen süre boyunca, eksiksiz ve düzenli alınmalıdır.

Fizik tedavi , kalça ile ilgili kasık ağrısı nedenleri için önemli bir tedavidir. Bununla birlikte, ne zaman rehabilitasyona girileceği zamanlaması altta yatan soruna bağlıdır. Fizyoterapist kalça problemi olan bireylerin bacak ve kalça kaslarını güçlendirmeye ve hareket açıklığı ile esnekliği artırmaya yardımcı olan egzersizlerin eğitimini vermenin yanı sıra, bireye baston, koltuk değneği veya yürüteç gibi yardımcı bir yürüme cihazı sağlayabilir.

Kasık ağrısında neden olan diğer durumlar daha ciddidir ve testis torsiyonu veya kalça eklemi enfeksiyonu durumunda olduğu üzere bazen acil olarak ameliyat gerektirebilir. Kalça eklemi enfeksiyonu, irrigasyon ve debridmanı içeren acil bir cerrahi müdahalenin sonrasında antibiyotiklerin kullanımı ile tedavi edilir.

Acil olmayan ancak gerekli ameliyat örnekleri arasında ileri kalça artriti için kalça protezi , bazı labral yırtıklar için artroskopik kalça ameliyatı ve kalça osteonekrozu için kor dekompresyon ameliyatı sayılabilir.

Kasık Ağrısı Nasıl Önlenir?

Kasık ağrısı , birden fazla potansiyel nedeni olan yaygın bir şikayettir. Ancak genel bir kasık ağrısı kaynağı olan kalça ile ilgili sorunları önlemek için bireyin kullanabileceği birkaç basit strateji vardır. Bunların arasında başta kalçaya daha az baskı yapan yüzme veya bisiklete binme gibi düşük etkili sporları tercih etmek gelir. Sağlıklı bir kiloyu korumak, kalça kırıklarının en yaygın nedeni olan düşmeleri önlemek için denge eğitimi almak, kemik kaybını yavaşlatmak ve kas gücünü korumak için günlük orta düzeyde egzersiz yapmak gibi seçenekler de bireye yardımcı olabilir. Kasık ağrısının kalça ile ilgili olmayan nedenleri için, rutin sağlık kontrolleri ve taramalarını gerçekleştirmek üzere bireyin sağlık uzmanını düzenli olarak ziyaret etmesi de uzun vadede faydalı olacaktır.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 1 Şubat 2023 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 1 Şubat 2023 Çarşamba

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?