Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Nefrotik sendrom , albümin adlı proteinin vücuttan idrara çok fazla miktarda geçmesi ile oluşan bir hastalıktır. Bir veya iki böbreğin hasar gördüğü anlamına gelir.

Böbrekler çok sayıda küçük kan damarı içerir. Bunların her birine bir glomerül denir. Glomerüller, kandaki maddeleri idrarın içine filtreler. Glomerüller normal çalışmayı bıraktığında kandaki protein, olması gereken miktardan fazla olarak idrara geçer ve vücuttan atılır. Kandaki albüminin azalması da damar içi sıvının dışarı sızmasına ve ödemlere neden olur. Ayrıca vücut enfeksiyonlara daha açık hale gelir.

Çocuklarda yetişkinlerden 15 kat fazla görülen bu hastalığa 2-6 yaş arasında tanı konur. Hastalık steroid ilaçlarla kontrol altına alınabilir ve çocukların çoğunda böbreklerde zarara neden olmaz.

Neftorik sendroma sahip çocukların idrarında çok yüksek seviyelerde protein (albümin), kanında ise düşük protein seviyesi görülür. Ayrıca kanda kolesterol ve yağ seviyesi yüksektir.

Çeşitleri

Nefrotik sendromun yüzde 90’ı idiopatik’tir. Yani hastalığa yol açan kesin neden bilinmemektedir.

Bu grupta en sık görülen (yüzde 90) tip minimal değişiklik nefrotik hastalığı olarak adlandırılır. Lipoid Nefroz, Nil Hastalığı, çocukluk çağının idiopatik nefrotik sendromu adları da kullanılmaktadır.

MCNS tekrarlama ve iyileşme dönemiyle seyreder. Ancak ilaç tedavisiyle hastalık kontrol altına alınabilir ve düzenli beslenme sık kontroller ile tekrarlama ihtimali yok olur ya da azalır. Çok nadir olarak çocukta böbrek yetmezliği gelişebilir ve diyalize ihtiyaç duyulabilir.

Kalan grubu Membranöz Nefropati, Membranoproliferatif Glomerulonefrit (MPGN) ve Fokal Segmental Glomerülo Skleroz oluşturur (FSGS).

Nefrotik sendroma sahip çocukların çoğunda hastalık bilinen bir nedene bağlı olmadan gelişir.

Ancak böbrek rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi sorunları, enfeksiyonlar, kanser ve diyabet gibi hastalıklar glomerüllere zarar verebilir.

Nefrotik sendrom çok ender olarak üst solunum yolu ve bağırsak enfeksiyonlarını takiben ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda, gıdaya alerjik reaksiyon, bazı ilaçların kullanımı veya obezite nefrotik sendroma yol açabilir.

Nadir durumlarda, doğumdan sonraki ilk haftada ve bebeklik döneminde nefrotik sendrom ortaya çıkabilir. Bebekte şişme ve ödem ile kendini belli eder. Buna konjenital nefrotik sendrom denir. Kalıtsal nedenlerle ya da hamilelik sırasındaki çevresel nedenlerle görülebilir ve bebek tedaviye zor yanıt verebilir.

Kalıtsak durumlarda Otozomal resesif bir gen, hastalığın sebebidir. Genin çocuğa geçmesi için iki ebeveynin de taşıyıcı olması gerekir. Başka bir deyişle, taşıyıcı ebeveynlerin nefrotik sendroma sahip çocuğa sahip olma şansı 4’te 1’dir. Bu tip nefrotik sendromun görülme sıklığı çok azdır.

Nefrotik Sendrom Belirtiler Çocuklarda Aşağıdaki Gibi Görülebilir;

 • İlk olarak göz kapaklarında şişlik
 • Takiben karında ve bacaklarda şişlik
 • Aşırı sıvı nedeniyle kilo alma ve yüzün şişmesi
 • Zamanında tedaviye başlanmadığı durumda tüm vücutta sıvı birikimi (ödem)
 • Tedavi edilmediğinde hayati sorunlar (akciğer ve kalp zarları arasında sıvı birikimi gibi)
 • Aşırı yorgunluk ve halsizlik
 • İştahsızlık
 • Karın ağrısı ve ishal
 • İdrar miktarının azalması
 • Köpüklü idrar
 • Karında sıvı birikmesi (asit)
 • Tırnak diplerinde solukluk
 • Saçlarda matlık
 • Kulak kıkırdaklarının daha sert olması
 • Gıda intoleransı veya alerjisi

Bu belirtiler başka hastalıklar nedeniyle de olabileceğinden kesin tanı doktor tarafından konulur.

Göz çevresi gevşek bir doku olduğundan şişlik ilk olarak burada başlar ve çoğu zaman alerji olarak görülebilir. Bu nedenle göz kapaklarındaki şişliğin iyi değerlendirilmesi ve idrar tahlili yapılması gerekir.

Doktor tarafından hastalık belirtileri ve çocuğun sağlık geçmişi değerlendirilir. Ailede hastalık olup olmadığı dikkate alınır.

İdrar Tahlili

Protein seviyesi kontrol edilir.

Kan Testleri

Çocuğunuzun kolesterol seviyesi, albümin denen kan proteini ve diğer kan değerleri ölçülür.

Renal Ultrason (sonografi)

Ses dalgaları kullanılarak yapılan ağrısız bir testtir. Böbrek bölgesinde hareket ettirilen cihaz ile böbreğin resmi çekilir. Böylece böbreğin boyutu ve şekli görülür. Ayrıca böbrekte büyüme, böbrek taşı, kist veya başka problemler de görebilir.

Böbrek Biyopsisi

İnce bir iğne yardımıyla böbrekten doku parçası alınarak mikroskopta incelenir. Ameliyat sırasında da yapılabilir.

En sık görülen tür olan idiopatik nefrotik sendrom (minimal değişiklik hastalığı) tedavisindeki amaç, belirtilerin kontrol altına alınarak en kısa zamanda iyileşmenin sağlanması, tekrarların önlenmesi ve tedavinin yan etkilerinin ez az düzeyde tutulmasıdır.

Nefrotik sendromun en sık görülen bu çeşidinde hastalar kortikosteroid steroid ilaçların tedavisine genellikle olumlı cevap verir. Çocuk Nefroloji Uzmanı tarafından yapılacak tedavi ve takiple hastalık kontrol altına alınır.

Hastalık iyileşme ve tekrarlama dönemleri ile seyrettiğinden ailelerin hekimle iletişimi ve işbirliği değerlidir. Ancak, tedaviye rağmen daha da kötüleşme ihtimali her zaman vardır.

Aileler tarafından çocuğun ilaçlarını zamanında alması, yan etkilerin takibi, tuz alımının kısıtlanması, sıvı alımının takip edilmesi, idrar çubukları ile protein miktarının takibi ve düzenli doktor kontrolü de çocuğun refahı için önemlidir.

Bir çocuk genç yaşlara ulaştığında, sendrom genellikle remisyonda kalır yani bu, semptomların azaldığı veya gittiği anlamına gelir. Çoğu durumda, belirtiler yetişkinlikte geri dönmez.

Tedavinin ilk aşamasında hastanede yatış gerekebilir. Eğer ödem şiddetli ise, kan basıncı ya da solunum problemi varsa çocuk hastanede izlenir.

 • Semptomları ve tekrarları önlemek için şu ilaçlar verilebilir:
 • Kortikosteroid ilaç
 • İmmünsüpresif ilaç (bağışıklık baskılayıcı)
 • İdrar atımını ve miktarını artırmak için diüretik ilaç
 • Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik

Albumin İnfüzyonu

Kandaki düşük seviyelerin yerini almak için IV (intravenöz) albümin verilir. Çok ağır ödemi olan, skrotal ya da labial ödemi, plevral efüzyon veya solunum sıkıntısı olan ve aktivitesi kısıtlanmış hastalarda tercih edilir. Ancak etkisi geçicidir.

Ödemleri önlemek amacıyla tuzsuz ve sıvıyı kısıtlayan diyet önemlidir. Özellikle hastalığın tekrarladığı dönemde sıvı kısıtlaması yapılır. Hastalık belirti ve bulgularının olmadığı dönemlerde sıvı alımı normale döner ve hafif tuz kısıtlamasına devam edilir.

Çocuklar tedavi sırasında günlük aktivitelerine devam etmeli ve sosyal hayattan kısıtlanmamalıdır.

Beslenme düzeninde ödemleri önlemek için tuzu kısıtlamanız gereklidir. Masaya tuzluk koymayın ve çocuğunuza tuzlu yiyecekler vermeyin ve siz de onun beslenme düzenine eşlik edin. Doktorunuz, çocuğunuzun her gün ne kadar tuz ve sıvı alması gerektiği konusunda size bilgi verecektir.

Çocuğunuzun takibini yapan doktorlar tarafından ilaçların yan etkileri, beslenme düzeni, kilo takibi, rutin testler, hastalığın tekrar dönemleri hakkında belirtilerin farkında olunması için bilgilendirme yapılarak, iyi bir hekim aile iletişimi ile hastalık kontrol altında tutulmakta, tekrarlar olabildiğince önlenmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Şu durumlarda doktorunuza başvurun:
 • Belirtiler düzelmezse ve kötüye giderse
 • Yeni şikayetler ortaya çıkarsa
 • Mide bulantısı, kusma veya karın ağrısı varsa
 • Birden kilo alma, bacaklarda, ayak bileklerinde veya göz çevresinde beklenmedik şişme varsa
 • Koyu renkli idrar
 • İdrarda azlık ya da hiç idrara çıkma yoksa
Şu Durumlarda Acil Servise Başvurun
 • Şiddetli halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, bayılma, uyuklama veya sersemlik
 • Göğüs ağrısı veya nefes darlığı
Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 29 Mart 2023 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 18 Şubat 2019 Pazartesi

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?