Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Bahar sezonunun açılmasıyla mevsimsel alerjiler sizi mutsuz edebilir. Saman nezlesi ya da bir diğer adıyla alerjik rinit , burunda akıntı ve tıkanıklık, gözlerde kaşıntı ve sulanma, hapşırma atakları ve sinüs basıncı semptomları ile kendini belli eder. Belirtilere bakıldığında soğuk algınlığı şüphesiyle de yaklaşılsa da, soğuk algınlığının aksine saman nezlesine bir virüs sebebiyet vermez.

Saman nezlesi, polen, toz akarları, kedi-köpek tüyleri, kepekleri gibi alerjenlere karşı vücudun gösterdiği alerjik tepkilerden kaynaklanır. Eğer mevsim ne olursa olsun belirtiler kendini belli ediyorsa, uzun süreli alerjik rinitiniz olabilir. Hatta havadaki duman, parfüm kokusu, araba egzozu gibi şeylere karşı da alerjiniz oluşabilir. Saman nezlesi sizin okuldaki, işteki performansınızı etkileyebilir ve hayat kalitenizi kısıtlayabilir.

Saman Nezlesi Nedir?

Alerji, çok sık şahit olduğumuz bir hastalık türüdür. Çevresel faktörler ve genetik yatkınlık, hastalığın açığa çıkmasında etkilidir. Polen, hayvan tüyü, küf gibi alerjenler, vücutta kaşıntı, kızarıklık, şişme, spazm, göz akıntısı, burun akıntısı, hapşırma atakları gibi tepkiler ortaya çıkarır.

Alerji bazen tüm vücutta, bazen vücudun sadece bir bölümünde gerçekleşebilir. Alerji eğer gözde gerçekleşiyorsa alerjik konjonktivit , akciğerlerde mevcutsa astım, ciltte olursa ürtiker, egzama ya da kontak dermatit, eğer üst solunum yollarında gerçekleşiyorsa saman nezlesi ya da alerjik rinit olarak adlandırılır.

Saman Nezlesi Kimlerde Daha Sık Görülür?

Her yaşta saman nezlesine rastlanıldığı gibi en sık 18-25 yaş aralığında hastalara rastlanılmaktadır. Saman nezlesinin yaşanması için genetik yatkınlığın önemi yadsınamaz. Yaklaşık %50’lik bölümü aileden pozitif vakalardır.

Saman Nezlesi Neden Olur?

Alerjik rinit (saman nezlesi ) olan kişilerde, vücut savunma sistemi havadan gelen zararsız maddeyi zararlı olarak var sayar ve ona karşı antikor üretir. Bu zararlı varsayılan maddeyle bir sonra ki temasınızda, üretilen antikorlar bağışıklık sisteminize bazı kimyasalları salması için sinyal verir ve bu da saman nezlesi semptomlarının ortaya çıkmasına yol açar.

Saman Nezlesi Risk Faktörleri Nelerdir?

Saman nezlesi olmayı tetikleyecek risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ailede alerji, astım, atopik dermatit öykülerinin olması,
 • Hayvan tüylerinin ve toz akarlarının bulunduğu bir ortamda hayatını idame ettirmek,
 • Evde sigara içilmesi, bebeklik çağlarında sigara içen bir anneye maruz kalma,
 • Hava kirliliğine maruz kalma,
 • Ailede ilk çocuk olma
Saman Nezlesi ile Gelişen Komplikasyonlar Nelerdir?

Yaşam kalitesinin düşmesi: Saman nezlesi, yaptığınız aktivitelerden zevk almanızı engelleyebilir ve üretkenliğinizi sekteye uğratabilir.

Kalitesiz uyku problemleri: Uykuya dalmanızı zorlaştıran etkileri mevcuttur bu da sizin gün içinde ki yorgunluğunuzun devam etmesine sebebiyet verir.

Astım belirtilerinin kötüleşmesi: Saman nezlesi, astım semptomlarını kötüleştirebilir.

Sinüzit: Sinüs tıkanıklığı ve sinüsleri çevreleyen zarın enfeksiyon ve iltihabı gibi sorunlar sinüzite yol açabilmektedir.

Kulak enfeksiyonu: Orta kulak enfeksiyonuna sebebiyet verebilmektedir. Saman nezlesinden kaçınmanın bir yolu yoktur, yapabileceğiniz en iyi şey sizde belirtileri tetikleyen alerjenlere maruz kalmanızı azaltmaktadır.

Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Saman nezlesi belirtileri; burun akıntısı ve tıkanıklığı, gözlerin sulanması, kaşınması, hapşırma atakları, öksürük krizleri, geniz akıntısı, halsizlik, şişmiş göz altları, boğazda ve gırtlakta kaşıntı olarak sayılabilir.

Alerjik rinit belirtileri yılın belirli zamanlarında başlayabilir ya da kötüleşebilir. Bunu tetikleyen etmenler arasında; ilkbahar ve sonbahar aylarında görülen çeşitli polenler, evcil hayvanlardan gelen toz akarları ve hayvan tüyleri, mantar ve küfler sayılabilir.

Saman Nezlesi Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Doktorunuz fiziki ve tıbbi geçmişinizi dinledikten sonra sizden deri ve kan yoluyla gerçekleşen testler isteyebilir.

Deri testi: Alerjiyi tetikleyebilecek küçük miktarlarda alerjen madde kolunuza ve sırtınızın üst kısmına sürüldükten sonra alerjik reaksiyon için gözlemlenirsiniz. Alerjiniz mevcutsa, alerjenin temas ettirildiği bölgede kabarıklıklar meydana gelir.

Kan testi: Bağışıklık sisteminizin belli alerjenlere olan tepkisini ölçmek için laboratuvara kan örneği gönderilir ve test ile alerjiye neden olan antikorların miktarını ölçer.

Alerjenlere Maruz Kalmanızı Sınırlandırın!

Alerjenlerden tamamen kaçınmak mümkün değildir, ancak bunlara maruz kalmanızı sınırlayarak siz de oluşan belirtilerinizi indirgeyebilirsiniz. Ve en önemlisi neye alerjiniz olduğundan haberdarsanız, tetikleyici maddelerden kaçınabilirsiniz.

Polen veya Küflere Karşı Bir Alerjiniz Mevcutsa;
 • Polenlerin daha etkin olduğu ilkbahar, sonbahar mevsimlerinde kapılarınızı ve pencerelerinizi mümkün olduğunca kapalı tutun.
 • Çamaşırlarınızı polenlerin temas edeceği yerlere asmayın. Çünkü polenler çarşaflara ve havlulara yapışabilir.
 • Evinizde ve arabanızda klima kullanımını tercih edin. Ve klimalarda, alerji sınıfı filtre kullanımına ve filtrelerin düzenli değiştirilmesine ekstra özen gösterin. Bu şekilde dışarıdan gelebilecek tozlar önlenebilir.
 • Polen miktarının hat safhada olduğu sabah saatlerinde açık havada yapılacak iş, aktivite vb. şeylerden kaçının.
 • Kuru ve rüzgarlı günlerde evde kalmayı tercih edin.
 • Evinizi ve bahçenizi temizlerken mutlaka toz maskesi kullanın.
 • Evinizdeki bitkiler ve çiçekler küf barındırabileceğinden ötürü çevrenizde minimum sayıda tutulmalıdır.
 • Ev içinde ki rutubetli alanların bakımlarını, onarımlarını yaptırın.
Toz Akarlarına Alerjiniz Mevcutsa;
 • Yatak çarşaflarınızda alerjiye dayanıklı ürünler tercih edin.
 • Çarşaf ve battaniyelerinizi en az 60 derece ısıtılmış suda yıkayın.
 • Yemek pişirirken aspiratörleri açın, yıkanmış çamaşırları ev içinde kurutmayın.
Hayvan Tüyüne Alerjiniz Mevcutsa;
 • Evcil hayvanları evinizde beslemekten kaçının.
 • Eğer beslemekten de vazgeçemiyorsanız, köpekleri haftada iki kez yıkayın. Evcil hayvanlarınızı yatak odanızdan ve mobilyalardan uzak tutun.

Saman Nezlesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saman nezlesini tetikleyen alerjenleri hayatınızdan mümkün olduğunca çıkarmak en temel önlemdir. Saman nezlesinin çok şiddetli olmadığı noktada, reçetesiz satılan ilaçlar semptomları hafifletmek için yeterli gelebilir. Daha kötü belirtilerle mücadele edebilmek için reçeteli ilaçlara gereksinim duyabilirsiniz. Hangi ilacın sizin reaksiyonunuza daha iyi geldiğini bulmak için birkaçını süzgecinizden geçirmeniz gerekebilir. Çocuğunuzda saman nezlesi teşhisi varsa, tedavisi hakkında doktorunuzla iletişime geçin.

Bu hastalık özelinde ki ilaçlar reçeteli, reçetesiz fark etmeksizin doktor önerisiyle kullanılmalı. Çünkü bazı ilaçların, çocuklar için kullanımı onaylanmamıştır. İlaç kullanımının dışında saman nezlesi için tedavi alternatifleri:

Alerji İğneleri (immünoterapi): İlaçlar saman nezlesi belirtilerini hafifletmiyorsa veya çok fazla yan etkiye sebep oluyorsa, doktorunuz alerji aşıları kullanımını tavsiye edebilir. 3-5 yıl içinde, küçük miktarlarda alerjen içeren düzenli enjeksiyonlar alındığında vücudunuz, belirtilere neden olan alerjenlere alıştırmış ve ilaç ihtiyacı azalmış olur.

İmmünoterapi Tedavisi: Kedi kepeği, toz akarları veya polene karşı alerjiniz mevcutsa özellikle etkili olabilir. Ayrıca çocuklarda immünoterapi, astım gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.

Dil Altı Alerji Tabletleri: Aşı yaptırmak yerine, ağzınızda çözülen hap şeklindeki anti-alerjenleri günlük olarak tüketebilirsiniz.

Sinüslerinizi yıkamak: Burun kanallarınızı yıkamak, burun tıkanıklığını gidermenin oldukça hızlı, ucuz ve etkili bir yöntemidir. Durulama ile beraber burnunuzdaki mukus ve alerjenler temizlenmiş olur.

Saman nezlesi olan kişilerin uzman doktorlar tarafından değerlendirilmesi ve alerjenlerin tespit edilerek aksiyon planı oluşturulması gerekir. Doktorunuzun tedavi planında verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Polen alerjisi mevcut kişilerin sezon başlamadan 2 hafta önce doktorun da bilgisi dahilinde ilaç tedavisine başlaması gerekir.

Saman nezlesi tedavi edilmediği takdirde burun tıkanıklığı ve horlama sıkıntıları , çocuklarda odaklanma bozukluğu, dikkat eksikliği problemleri , yetişkinlerde anksiyete ve depresyona sebep olabilir.


Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 29 Eylül 2021 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 16 Eylül 2020 Çarşamba

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?