Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Toksoplazma Nedir?

Toksoplazma yani gondii tek hücreli bir mikroorganizmadır. Genellikle kedilerde meydana gelir ve bazı çiftlik hayvanlarını da enfekte edebilir. Toksoplazma her ne kadar hayvanlarda ürese de, insanları da enfekte edebilen bir hastalık çeşididir.

Toksoplazma , hayvanlardan insanlara direk temas yoluyla bulaşmaz fakat hayvan dışkısıyla, dışkının bulaştığı eşyalar yoluyla ya da enfekte olan çiftlik hayvanlarının az pişmiş olarak besin yoluyla tüketilmesiyle bulaşabilir.

Özellikle hamile kadınların doğum sonrasına kadar kedi dışkısından uzak durması ve az pişmiş ya da çiğ et tüketmemeleri gerekmektedir. Toksoplazma (gondii) hamile kadınlarda düşük riskine veya bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir hastalıktır.

Toksoplazma aynı zamanda gözde retina enfeksiyonuna neden olabileceği gibi görme sinirine veya görme merkezine de ciddi zararlar verebilir. Tedavi edilmediği takdirde ise hastada görme kaybı oluşabilir.

Toksoplazma Nedenleri

Toksoplazmanın insanlara bulaşmasının nedenlerinden biri de kedi dışkısıdır. Özellikle toksoplazma paraziti içeren kedi dışkısıyla temas edilmemesi oldukça önemlidir. 

Enfekte olmuş kedi dışkısıyla temas edildikten sonra yanlışlıkla ağzınıza dokunursanız parazitleri yutabilirsiniz. Özellikle avlanan veya çiğ et ürünleriyle beslenen kedilerin toksoplazma barındırma olasılığı diğer evcil kedilere göre çok daha yüksektir.

Yine kedi dışkısının yanı sıra kuzu eti, domuz eti ve geyik eti de toksoplazma ile enfekte olabilir. Bazen pastörize edilmemiş süt ürünleri de aynı şekilde parazit içerebilir.

Çiğ etle temas eden bıçak, kesme tahtası veya kullanılan kaplar, kısacası tüm mutfak gereçleri sıcak ve sabunlu suyla iyice yıkanmalıdır. Toksoplazma meyve ve sebzelerin yüzeyinde de bulunabilir. Bu nedenle alınan tüm meyve ve sebzeler yıkamadan tüketilmemelidir.

Genel olarak sağlık sorunu olmayan kişilerin bağışıklık sistemi parazitleri kontrol altında tutar. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişilerin vücudunuzda bazı parazitler hareketsiz bir durumda kalır ve ömür boyu bağışıklık sağlar. Böylece bağışıklık kazanılan parazitle tekrar enfekte olunmaz. Ancak bağışıklık sistemi hastalık veya belirli ilaçlardan dolayı zayıflarsa, enfeksiyon kendini yeniden aktif edebilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Risk Faktörleri

Toksoplazma hastalığı dünyanın her yerinden görülebilmektedir. Bu nedenle bu hastalıkla herkes enfekte olabilir. Toksoplazma enfeksiyonu ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu hastalık bağışıklık sistemi zayıf kişileri daha fazla etkilemekte ve aşağıdaki durumlarda risk faktörleri oluşturmaktadır.

HIV / AIDS Hastasıysanız veya Kemoterapi Görüyorsunuz: Kemoterapi bağışıklık sisteminizi etkiler ve vücudunuzun küçük enfeksiyonlarla bile savaşmasını zorlaştırır.

Steroidler veya diğer bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar. Kötü huylu olmayan bazı durumları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bağışıklık sisteminizi baskılar ve toksoplazma komplikasyonları geliştirme olasılığını artırır.

Toksoplazma Belirtileri

Toksoplazmoz (gondii) hastalığı bazı insanlarda hiçbir belirti veya semptom vermez ve hastalar enfekte olduklarının farkında değildir. Toksoplazmanın genel belirtileri gribe benzer özellikler gösterebilmektedir. Bunlar;

 • Vücut ağrısı
 • Lenf düğümlerinin şişmesi
 • Baş ağrısı
 • Ateş
 • Yorgunluk

Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde ise semptomlar daha şiddetli gözlemlenebilmektedir. Özellikle HIV / AIDS hastaları, kemoterapi hastaları, yakın zamanda organ nakli olan hastalarda toksoplazma enfeksiyonu daha şiddetli belirtiler gösterebilir. Bunlar;

 • Baş ağrısı
 • Bilinç bulanıklığı
 • Bulanık görme
 • Konfüzyon
 • Vücut kontrolünü kaybetme
 • Nöbetler
 • Tüberküloza benzeyen akciğer problemleri veya AIDS'li kişilerde görülen Pneumocystis jiroveci pnömonisi
 • Retinanızın şiddetli iltihabının neden olduğu bulanık görme (oküler toksoplazmoz) veya görme kaybı
Bebeklerde

Anne adaylar ı toksoplazma (gondii) enfeksiyonunu hamilelikte hemen önce veya hamilelik sırasında kaparsa, belirti ve semptomlar olmasa bile enfeksiyonu bebeğe (konjenital toksoplazmoz) bulaştırabilir. Hamilelik döneminde veya öncesinde toksoplazma enfeksiyonuna maruz kalınması bebekte doğum sonrası ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Toksoplazma enfeksiyonunu taşıyan anne adayları düşük, erken doğum veya doğum sonrası bebeği kaybetme gibi durumlarla karşılaşabilmektedir. Anneden toksoplazma geçen bebeklerde ise aşağıdaki gibi belirtiler görülebilmektedir. Bunlar;

 • Nöbetler
 • Karaciğer ve dalak büyümesi
 • Sarılık
 • Göz enfeksiyonları

Toksoplazma (gondii) enfeksiyonuna sahip olan birçok bebek doğum sonrasında hastalığın belirtilerini göstermektedir. Toksoplazma ile enfekte olan bebeklerde çoğunlukla işitme kaybı, zihinsel engellilik veya ciddi göz enfeksiyonları gibi belirtiler bulunur.

Toksoplazmadan korunmak için hayvan dışkılarını eldivensiz temizlememeniz ve çiftlik hayvanlarının besinlerini çiğ olarak tüketmemeniz gereklidir. Yine de bağışıklığınızı düşürecek bir durumunuz varsa, HIV taşıyorsanız, hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız ve toksoplazma enfeksiyonuna maruz kalmış olabileceğinizi düşünüyorsanız mutlaka en kısa sürede bir doktora görünerek test yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

Tanı Yöntemleri

Eğer bu hastalığı taşıdığınıza dair şüpheniz varsa hamile kalmadan önce genel testlerde doktorunuzdan toksoplazma için taranma testi isteyebilirsiniz. Genel olarak toksoplazmanın belirtileri grip benzeri olduğu için hastalığı teşhisi zordur.

Hamilelik sırasında doktorunuz enfeksiyon riskinden şüphelenirse kan testi isteyebilir. Parazite karşı antikorları kontrol eden kan testlerinde IgG ve toksoplazma IgM adlı antikorlar aranır.

Eğer, hamileyseniz ve toksoplazmoz enfeksiyonunuz varsa, sonraki adım bebeğin enfekte olup olmadığını belirlemektir. Bebeğin enfekte durumunu öğrenebilmek için doktorunuz tarafından hamileliğin 15. Haftasında amniyosentez sıvısı istenebilir. 

Amniyosentez sıvısı, fetüsü çevreleyen sıvı dolu keseden (amniyon kesesi) küçük bir miktar sıvıyı almak için ince bir iğne kullanır. Daha sonra toksoplazma olup olmadığını kontrol etmek için alınan sıvı üzerinde testler yapılır. Bu işlem hamileliğin 15. Haftasından sonra güvenle yapılabilir.

Toksoplazma Tedavisi

Bağışıklık sistemi güçlü çoğu insan toksoplazmozis tedavisine ihtiyaç duymaz ve kendi kendine düzelir. Toksoplazma tedavisine ihtiyaç duyulması halinde ise hekim tarafından önerilen ilaçlar veya antibiyotiklerle kısa sürede tedaviye yanıt alınabilir.

Gebelik döneminde toksoplazma enfeksiyonunu rastlanırsa hekim tarafından önerilen antibiyotik tedavisine başlanır. Anne adayına önerilen antibiyotik tedavisi ile toksoplazma bebeğe bulaşma riski % 60 civarında engellenebiliyor.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 16 Eylül 2020 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 16 Eylül 2020 Çarşamba

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?