Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Genital estetik işlemleri arasında yer alan vajina beyazlatma son dönemlerde sıkça başvurulan uygulamalardan biridir. Temel amacı genital bölgede daha genç bir görünüm elde etmek olan bu işlem bireyin kendini daha iyi hissetmesine ve yaşam kalitesinin artmasına da yardımcı olabilir. Vajina beyazlatma hakkında daha fazla bilgi edinmek, "Vajina beyazlatma neden yapılır?" ya da "Vajina kararması nasıl beyazlar?" gibi soruların yanıtlarını öğrenmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
İçindekiler

Genital Beyazlatma Nedir?

Vajina beyazlatma ya da genital beyazlatma, bikini bölgesi olarak da isimlendirilen vulvanın cilt renginin açılması için uygulanan estetik bir işlemdir. Bu işlem halk arasında bikini bölgesi beyazlatma ya da özel bölge beyazlatma işlemi olarak da bilinir. Genital bölge beyazlatma işleminin temel amacı genital bölgedeki cilt tonu eşitsizliklerini, koyu lekeleri ve hiperpigmentasyonu azaltmaktır. Bu işlem genital bölgenin estetik açıdan daha canlı bir renge ve parlak bir görünüme kavuşmasını da amaçlar.

Vajina Beyazlatma Neden Yapılır?

Vulva olarak bilinen dış genital bölgede meydana gelen renk koyulaşması ya da cilt tonu eşitsizlikleri pek çok farklı nedene bağlı olabilir. Bu durum kadınların estetik açıdan kendilerini rahatsız hissetmelerine ve cinsel hayatlarında öz güvensiz olmalarına yol açabilir. Buna bağlı olarak bazı kişiler cinsel hayatında birtakım sorunlar da yaşayabilir.

Dış genital bölgede görülen kararmanın bazı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gebelik ve doğum,
 • Polikistik over sendromu ,
 • Menopoz ,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Cushing sendromu ,
 • Tiroid hastalıkları
 • Addison sendromu ,
 • Genetik faktörler,
 • İnsülin direnci ,
 • Östrojen hormonu,
 • Yanlış iç çamaşırı tercihleri,
 • Günlük ped kullanımı,
 • Aşırı kilo,
 • Sıkça kilo alıp verme,
 • Solaryum,
 • Bölgenin tahriş olması,
 • Sigara içmek,
 • Sıkı kıyafetler giymek,
 • Cildin PH dengesini bozan temizleyiciler ve kremler kullanmak,
 • Sıcak ağda, tüy dökücü krem ve jilet kullanımı,
 • Lazer epilasyon uygulamaları,
 • Bazı cilt hastalıkları,
 • İlerlemiş yaş,
 • Doğum kontrol hapı kullanımı.

Vajina Beyazlatma İçin Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Genital bölgedeki kararmaları gidermek ya da bölgedeki cilt tonu eşitsizliklerini dengelemek için kullanılan doğal ürünler ve doğal yöntemler vardır. Özel bölge kararmasına doğal çözüm arayanların kullanabileceği ürünler arasında limon veya elma suyu bulunur. Ayrıca aloe vera jeli, gül suyu, yoğurt ya da zeytinyağı gibi ürünler de doğal yöntemlerle vajina beyazlatmak isteyen kişiler tarafından başvurulan seçenekler arasında bulunur. Cilde topikal olarak uygulanan ürünler cildi ölü deriden arındırarak kararma olan bölgelerde cilt tonunun açılmasını sağlayabilir. Farklı doğal ürünlerle yapılan masaj uygulamaları cildin doğal rengine kavuşmasına yardımcı olabilir. "Vajina kararması doğal yolla nasıl geçer?" sorusu kısaca bu şekilde cevaplanabilir.

Genital bölge vücudun en hassas yerlerinden biridir. Oldukça hassas bir bakteriyel florası ve pH değeri olduğu için bölgeye uygulanan bu doğal yöntemlerin faydasının yanı sıra zararı da olabilir. Bu tür doğal yöntemler özellikle hassas bir cilde sahip kişilerde kızarıklık, hassasiyet, alerji, ödem ve şişlik gibi bazı istenmeyen durumlara yol açabilir. Aynı zamanda bu uygulamalar genital bölgenin pH dengesini bozabilir ve bu da bölgeyi savunmasız hâle getirerek enfeksiyonlara neden olabilir. Bu sebeple doğal yöntemlerle genital bölge beyazlatma uygulamaları için öncesinde bir doktora danışılıp fikir alınması faydalıdır. Genital bölge kararmalarını gidermek için sağlıklı beslenmek, antioksidan bakımından zengin besinler tüketmek, bol su içmek ve sigara kullanımını azaltmak gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri de etkili olabilir.

Genital Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Genital bölge beyazlatma işleminde tıbbi olarak farklı yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına doktor ve hasta birlikte karar verebilir. Özel bölge beyazlatma için genellikle cilt rengini açan topikal kremlerden, kimyasal peelinglerden ya da lazer içeren tedavilerden yararlanılır. Ancak krem ve peeling uygulamalarında genital bölgenin hassasiyeti göz önüne alınarak dikkatli olunması önemlidir.

"Bikini bölgesi kararması nasıl geçer?" sorusuna yanıt olabilecek daha etkili yöntemlerden biri de lazer uygulamasıdır. Lazerle genital bölge beyazlatma ameliyatsız bir işlem olduğundan acısız ve ağrısızdır. Bu işlemde genel anesteziye gerek duyulmaz. İşleme başlamadan önce genital bölgeye lokal anestezi uygulanması yeterlidir. Ardından lazer ışınlarıyla genital bölgede kararmaya neden olan melanin pigmenti hücreleri yok edilir. Bu pigmentler ortadan kalktığında genital bölgedeki kararma da kaybolur. Uygulama sonrasında genital bölge daha canlı, pembemsi ve genç bir görünüme kavuşabilir.

Lazerle genital bölge beyazlatma işlemi sonrasında işlemin kalıcı olması ve olası yan etkileri azaltmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tedavi uygulanan alanın nemlendirilmesi iyileşmenin desteklenmesi açısından oldukça önemlidir. Bunun için doktorun önerdiği kremlerin düzenli olarak kullanılması gerekir. Nemlendirmeye ek olarak tedavi uygulanan bölgenin temiz tutulması da büyük önem taşır.
 • İşlemden sonraki birkaç gün bölgede aşırı terlemeye neden olabilecek aktivitelerden kaçınmak gerekir. Vajina bu süreçte kuru tutulmalıdır.
 • Doktor kontrollerini aksatmamak, işlem sonrası genital bölgede beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden doktora başvurmak olası komplikasyonları önlemek açısından oldukça önemlidir.
 • İşlem sonrasında dar kıyafetler giymemek ve pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmek gerekir.
 • Sert yüzeylerde uzun süre oturmamak faydalı olabilir.
 • Bölgeyi direkt güneş ışığına maruz bırakmamak da işlemin başarılı olması açısından alınması gereken önlemler arasında yer alır.

Lazerle genital bölge beyazlatma işleminin sonrasında merak edilen konulardan biri de ne kadar süre cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğidir. Bu konuda doktor kişiye gerekli bilgileri verir.

Genital Beyazlatma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Genital Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Lazerle genital bölge beyazlatma işlemi, beyazlatma yapılacak alanın büyüklüğüne göre ve uygulanacak lazer teknolojisine göre farklılık gösterebilir. Bu işlem yaklaşık 15 ila 30 dakika kadar sürebilir. Tedavi tek seansta tamamlanabileceği gibi yine farklı etkenlere bağlı olarak istenen sonuca ulaşmak için birkaç seans da gerekebilir.

Genital Beyazlatma Kremleri İşe Yarar Mı?

Cilt rengini açmak için özel olarak formüle edilmiş beyazlatma kremleri genital bölgenin rengini açmada etkili olabilir. Ancak bu etki kalıcı olmayabilir. Bu noktada doğru bir krem seçimi de önem taşır. Bu nedenle genital bölge beyazlatma kremlerinin seçiminde oldukça dikkatli olunması, mümkünse bir doktor tavsiyesi alınması faydalıdır. Kalıcı ve daha etkili bir yöntem arayan kişilere genital bölge kararmasına kesin çözümün lazer uygulaması olduğunu söylemek mümkün.

Genital Beyazlatma Cilde Zarar Verir Mi?

Genital bölge beyazlatmada kullanılan doğal yöntemlerin, kremlerin ya da kimyasal peelinglerin olası yan etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Alerjik reaksiyonlar, cilt hassasiyeti ve tahriş en sık görülen yan etkilerdir. Lazerle genital bölge beyazlatma işleminin ise bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Nadir olmakla birlikte bazı kişilerde işlem sonrası bölgede yanma, kızarıklık ve cilt soyulması görülebilir. Bu tip yan etkiler doktorun önerdiği kremlerle kolayca giderilebilir. Ancak hassas cilde sahip olan kişilerin bu konuda doktora danışması gerekir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?