Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
TR

Genel Tanıtım

Endokrinoloji Nedir?

Acıbadem Sağlık Grubu’ndaki Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümü endokrin sistem fizyolojisi ve tiroid hastalıkları, diyabet, obezite, dislipidemiler, osteoporoz, böbrek üstü bezi hastalıkları, üreme endokrinolojisi, hipofiz hastalıkları ve hormonal otoimmün hastalıklar gibi pek çok hormon sistemi ve metabolizma hastalığında tanı, tedavi ve takip hizmeti sunmaktadır.

Endokrinoloji, endokrin sistemin organları olan salgı bezlerini, bunların salgıladığı hormonları ve bu hormonların etki ettiği organlar ile bunların hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Endokrinoloji gelişime bağlı büyüme sorunları, metabolizma hastalıkları, üreme hormonların neden olduğu hastalıklar, şeker hastalığı gibi pek çok hastalığı inceler.

Endokrin sistem, vücudun farklı bölgelerindeki hormonları salgılayan bezlerden sorumludur. Vücudun salgıladığı kimyasallar maddedeler, farklı farklı organları etkilemektedir. Bunlar arasında ergenlik döneminde büyüme hormonları, insülin veya tiroid hormonları gibi hormonlar bulunur.

Acıbadem Sağlık Grubu’ndaki Endokrinoloji Bölümünde, endokrinoloji alanlarında hizmet verilmektedir.

Endokrin Hastalıkların Tanı ve Tedavisi

Endokrinoloji bölümünde birçok hastalığın tanı ve tedavi işlemi yapılmaktadır. Endokrin sisteme bağlı gelişen hastalıkların çeşidi oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Sahip olunan hastalığın altında yatan sebeplerin iyi araştırılması gerekir.

Hastalığın yapısına da bağlı olarak Endokrinologlar tarafından hastalığın teşhisi için çeşitli testler istenebilir. Hastalığın teşhisinden sonra ise hekim tarafından uygun görülen tedavi yöntemi gerçekleştirilir.

Endokrinolojik hastalıklar için tek tip tanı ya da tedavi yönteminden bahsedilemez. Farklı tipteki hastalıklara uygun olarak gerçekleştirilen testler ve tanı yöntemleri mevcuttur. Yine hastalığın tedavisi için birden fazla tedavi yöntemi tercih edilebilir.

Endokrinoloji hastalıklar için genellikle kan testleri, tarama testleri, çeşitli görüntüleme yöntemleri ve hekimlerin gerek görmesi durumunda hastanın vücudundan alınan bir örnek ile biyopsi işlemi gerçekleştirilebilir.

Endokrinoloji Hastalıkları Nelerdir?

Endokrin sistemin organlarında oluşabilecek veya hormonların işlevlerinde oluşabilecek hastalıklar birçok farklı şekilde görülebilmektedir:

Tiroid Hastalıkları

Tiroid bezinin az veya çok çalışması sonucunda vücutta farklı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Tiroid hormonarının yetersiz salgılanması durumunda; saç dökülmesi, uykusuzluk, kilo alma, halsizlik gibi durumlar meydana gelir.

Tiroid hormonlarının aşırı salgılanması yani hipertiroid durumunda ise; hızlı kilo kaybı, çarpıntı, aşırı terleme ve saç dökülmesi gözlemlenebilir. Tiroid hormonlarında meydana gelen bozukluk ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı, diğer bir adıyla diyabet pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesin ya da insülinin vücut tarafından etkin bir şekilde kullanılamaması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Şeker hastalığı (diyabet) en sık Tip1 ve Tip2 olarak gözlemlenmektedir. Tip1, vücudun insülin üretimini büyük ölçüde azaltırken, Tip2 vücudun insüline karşı direnç göstermesine neden olur. Öte yandan hamilelerde ortaya çıkabilen gestasyonel diyabet de vücudun insüline karşı direnç gösterdiği bir diyabet türüdür.

İnsülin yetersizliği veya direnci sonucunda yüksek seyreden kan şekeri vücutta pek çok farklı sistemi etkileyebilmektedir.

Kemik Erimesi

Kemik erimesi genellikle yaşla birlikte hormonal nedenlerle ortaya çıkar. Kemik erimesi 50 yaşın üzerindeki her üç kadından birinde gözlemlenirken, yine 50 yaş üzerindeki her beş erkekten birinde vardır. Kemik erimesinin temel nedenleri arasında kalsiyum-fosfat metabolizması ve bu metabolizmayı etkileyen hormonlar yer almaktadır.

HipofizBezine Bağlı Gelişen Hastalıklar;

 • Hipofiz bezi yetmezliği (Hipopituitarizm)
 • Prolaktin hormon fazlalığı
 • Büyüme hormon fazlalığı

TiroidBezine Bağlı Gelişen Hastalıklar;

 • Guatr
 • Tiroid bezinin fazla çalışması - Hipertiroidi
 • Tiroid bezinin az çalışması - Hipotiroidi

Böbreküstü Bezine Bağlı Gelişen Hastalıklar;

 • Cushing Sendromu
 • Kortizol hormon azlığı
 • Aldosteron hormon fazlalığı

Diğer Hastalıklar

 • Testosteron eksikliği
 • Erkekte meme büyümesi (Jinekomasti)
 • Testis ve penis küçüklüğü, sakal çıkmaması
 • Yumurtalık (Over) hormonları ve bozuklukları
 • Kadınlarda cinsel hormon yetmezliği (Hipogonadizm)
 • Tüylenme (Hirsütizm)
 • Obezite, metabolik sendrom
Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 8 Haziran 2020 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 23 Ocak 2019 Çarşamba

İlgi Alanları

 • Diyabet Tedavisi

  Acıbadem Sağlık Grubu Diyabet Klinikleri, hastane ve tıp merkezlerimizde diyabet hastalığının tanı ve tedavisi için multidisipliner yaklaşımla hizmeti veriyor.


  Detaylı Bilgi
 • Addison Hastalığı

  Addison hastalığı insan vücudunun belirli hormonları yeterince üretmediğinde ortaya çıkan her iki cinsiyette görülen ve yaşamı tehdit nadir bir hastalıktır.


  Detaylı Bilgi
 • Adet Düzensizliği

  Adet düzensizliği, aylık adet döngüsünün 21 günden kısa, 35 günden az olmasıdır. Nedenleri hormonal düzensizlik ya da polipler olabilir.


  Detaylı Bilgi
 • Ağız Kanseri

  Erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla görülen ağız kanserlerinin erken dönemde yakalanabilmesi için düzenli olarak doktor ve diş doktoru muayene etmelidir.


  Detaylı Bilgi
 • Diyet Tedavisi

  Her bireyin vücut yapısı ve metabolizması aynı değildir. Kişinin fazla kilolarından kurtulurken ona uygun bir beslenme programı hazırlanması gerekir.


  Detaylı Bilgi
 • Gizli Şeker

  Gizli şeker hastalığının ne olduğu öğrenmek, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgi edinmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


  Detaylı Bilgi
 • Graves Hastalığı

  Graves hastalığı, tiroid hormonu tiroksininin aşırı üretilmesine neden olan ve hipertiroidizme yol açan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.


  Detaylı Bilgi
 • Guatr

  Guatr, iyot eksikliği olan kişilerde yaygın görülür. Türkiye’de görülme sıklığı fazladır. Cinsiyet dağılımında ise, kadınlar erkeklere oranla 5 kat fazladır.


  Detaylı Bilgi
 • Haşimato Hastalığı (Hashimato)

  Hashimoto tiroidi “hipotiroidi” olarak tanımlanan tiroit bezinin az çalışması durumuna yol açan sebeplerden birisidir.


  Detaylı Bilgi
 • Hiperglisemi

  Hiperglisemi, vücudun insülin üretemediği veya üretilen insüline az yanıt verdiği, kan dolaşımındaki glukoz düzeyinin yükselmesine denir.


  Detaylı Bilgi
 • Hipertiroidi

  Hipertiroidi, tiroid bezinin aşırı çalışmasına bağlı olarak gelişen ve kan dolaşımına çok fazla tiroid hormonu (TSH) salgılanmasıyla oluşan bir hastalıktır.


  Detaylı Bilgi
 • Hipofiz Tümörleri

  Hipofiz bezinin işlevi çok önemli olduğundan, tümörün büyümesi ve vücudun ihtiyacı olmayan hormonları salgılaması sonucu ciddi sağlık sorunları oluşturabiliyor.


  Detaylı Bilgi
 • Hipoglisemi

  Hipoglisemi, bireyin kan şekerinin, yani glikoz seviyesinin normal değerlerinden daha düşük olması durumuna verilen isimdir.


  Detaylı Bilgi
 • Hipotiroidi

  Hipotiroidi önlenebilen bir hastalık değildir ve çoğunlukla bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırması ve harap etmesi sonucu oluşur.


  Detaylı Bilgi
 • İnsülin Direnci

  İnsülin direnci kaslarda, yağda ve karaciğerde bulunan hücrelerin insüline doğru şekilde tepki vermediği ve enerji için kandaki glukozu kullanamadığı durumdur.


  Detaylı Bilgi
 • Kaçış Sendromu Hastalığı

  Kaçış sendromu, kan plazmasının ve içinde bulunan proteinlerin, çevre dokulara, kaslara, organlara veya vücut boşluklarına kaçmasına bağlı gelişmektedir.


  Detaylı Bilgi
 • Kronik Yorgunluk

  Geçmek bilmeyen yorgunluğunuzun sebebi kansızlık da olabilir depresyon da... Yorgunluğunuza eşlik eden başka şikayetleriniz varsa bir uzmana danışın.


  Detaylı Bilgi
 • Obezite Tedavisi

  Obezite, vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı ve anormal yağ birikmesidir. Yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen Obezite tedavi edilebilen bir hastalıktır.


  Detaylı Bilgi
 • Otoimmün Hastalıklar

  Otoimmün hastalıklar vücudun birçok farklı alanını etkileyebilir. Otoimmün hastalıklara neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir.


  Detaylı Bilgi
 • Tiroid Hastalıkları ve Tiroid Nodülleri

  Tiroid bezinin yapısını ve nodül varlığını görmek için tiroid ultrasonografisi ve sintigrafisi çekilir. Nodüllerin incelemesi için iğne biyopsisi uygulanabilir.


  Detaylı Bilgi
 • Tiroid Kanseri

  Tiroid kanserleri genellikle boyunda bir kitle veya tiroid bezi içinde bir nodül olarak görülür.


  Detaylı Bilgi
 • Tiroid Nodülleri

  Tiroit nodülü; tiroit dokusu içinde oluşan farklı yapıda ve değişik büyüklüklerde olabilen anormal yumrular veya kitlelerdir. Bunların büyük kısmı zararsızdır.


  Detaylı Bilgi
 • Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

  Boyunuzu ve kilonuzu girerek, vücut kitle indeksinizi öğrenmek ve vücut kitle indeksi hakkında detaylı bilgi edinmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


  Detaylı Bilgi
DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE

Hastaneler

Sıralama Türü:

Doktorlar

Endokrinoloji biriminde görevli doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Sağlığınız Sağlığımızdır
20 : 59 : 55