Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Hemoroidden kansere kadar bağırsaklarda görülen pek çok hastalığın tanı ve tedavisinin yapıldığı Acıbadem Sağlık Grubu'nda Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar , bağırsak sağlığında bütüncül bir yaklaşımla hastalarına hizmet sunuyor.

Hastalara multidisipliner bir anlayışla tanı ve tedavi hizmet sunuluyor. Birden fazla uzmanlık alanının bir araya gelerek uyum içinde çalıştığı bir konsey tarafından genel kılavuzlara uyarak ya da hastaya özelleştirilmiş tanı ve tedavi yöntemleri kararlaştırılıp uygulanıyor.

Hemoroid, kabızlık, anal fissür, anal kaşıntı, gaz ve dışkı tutamama, bağırsak fıtığı, kıl dönmesi, anal ve perianal siğiller, pelvik ağrı ve fonksiyon bozuklukları dahil geniş bir hastalık yelpazesini kapsayan Hemoroid ve Anorektal Hastalıklara başvuran hastalar öncelikle proktoloji ile ilgilenen gastroenteroloji ya da genel cerrahi uzmanları tarafından muayene ediliyor.

Proktoloji alanına giren farklı hastalıkların tanısında kullanılacak tanı cihazları bulunuyor. Anorektal ultrasonografi, kolon transit zamanı, defekografi, anorektal manometre ve diğer anorektal fizyoloji testleri, balon atma testi ve özellikli lavmanlı testler gibi cihaz, malzeme ve teknik, hastalıkların kısa sürede tanı almasını sağlıyor.

Multidisipliner Yaklaşım

Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar, multidisipliner bir yaklaşımla tanı ve tedavi hizmetleri veriliyor. Bağırsak sağlığı, pek çok hastalıktan kaynaklanabildiği ve birçok bağırsak dışı hastalığı da kapsadığı için farklı alanlardaki uzmanlar bir araya gelerek bir konsey oluşturuyor.

Bu konseyde; genel cerrahi, gastroentroloji, radyoloji, psikiyatri, beslenme ve diyet, psikoloji, üroloji, ağrı, kadın hastalıkları ve doğum, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanlarında uzmanlar bulunuyor.

Bu uzmanlar hastaların tanı ve tedavisi için birbirleriyle görüş alışverişinde bulunarak hastalığın saptanması ve tedavi yöntemleri konusunu ele alıp hastanın tanısı ve tedavisi için yapılması gereken en uygun yöntemler konusunda fikir birliğine varıyorlar. Böylece hasta için en uygun yöntem seçilerek tedavi gerçekleştiriliyor.

Uygun Altyapı

Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar, ilgili tüm birimlerin bir araya toplandığı özel bir alanda kuruldu. Bu alanda tanı ve tedavi hizmetleri, hastanın başka bir alana gitmesine gerek kalmadan, tek bir yerden gerçekleştirilebiliyor.

Gerekli cihazlar ve koşulların bulunduğu ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, gelişmiş radyoloji bölümü gibi çeşitli tanı ve tedavi yöntemlerinin rahatça uygulandığı mekanlar, hasta güvenliği dikkate alınarak kurgulandı.

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Proktoloji alanına giren farklı hastalıkların tanısında kullanılacak medikal cihazlar bulunuyor. Anorektal ultrasonografi, kolon transit zamanı, defekografi, anorektal manometre ve diğer anorektal fizyoloji testleri, balon atma testi ve özellikli lavmanlı testler gibi birçok cihaz, malzeme ve teknik, hastalıkların kısa sürede tanı almasını sağlıyor.

Ayrıca hastalıklara özel olarak geliştirilmiş sözel veya bilgisayar eşliğinde biofeedback (yeniden bağırsak eğitimi), sakral ya da perkütan tibial sinir stimülasyonu, rektal-anal irrigasyon gibi cerrahi dışı tedavi yöntemleri de bünyesinde uygulanıyor ve hastalara eğitimleri veriliyor.

Proktolojik hastalıklar olarak da bilinen anorektal hastalıklar, ülkemizde ismini yeni yeni duyduğumuz sağlık sorunlarının başında geliyor. Anorektal hastalıkların kaynağı ise bağırsaklar.

Kalın bağırsak (kolon), rektum (kalın bağırsağın makata yakın son bölümü) ve anal kanal (makat bölgesi) olarak 3 ayrı bölüme ayrılan bağırsaklarda ortaya çıkan sorunların tanı ve tedavisini kapsıyor.

Anorektal hastalıkların ilgi alanına pek çok hastalık giriyor. Hemoroidden anal fissüre, kanserlerden rektosele kadar birbirinden farklı belirtileri ve tedavi yöntemleri olan bir hastalık grubu ile ilgileniliyor.

Bu hastalıkların ortak noktası bağırsakta görülmesi. İşte bu nedenle anorektal hastalıklar aynı zamanda multidisipliner bir anlayışla tanı ve tedaviyi gerektiren bir alan. Yani gastroentrolojiden genel cerrahiye beslenme ve diyet uzmanlığından psikolojiye kadar birçok uzmanın bir arada çalışmasını gerektiriyor.

Proktolojik hastalıklar olarak da bilinen anorektal hastalıklar, ülkemizde ismini yeni yeni duyduğumuz sağlık sorunlarının başında geliyor. Anorektal hastalıklarının kaynağı ise bağırsaklar.

Kalın bağırsak (kolon), rektum (kalın bağırsağın makata yakın son bölümü) ve anal kanal (makat bölgesi) olarak 3 ayrı bölüme ayrılan bağırsaklarda ortaya çıkan sorunların tanı ve tedavisini kapsıyor.

Anorektal hastalıklarının ilgi alanına pek çok hastalık giriyor. Hemoroidden anal fissüre, kanserlerden rektosele kadar birbirinden farklı belirtileri ve tedavi yöntemleri olan bir hastalık grubu ile ilgileniliyor.

Bu hastalıkların ortak noktası bağırsakta görülmesi. İşte bu nedenle Anorektal hastalıkları aynı zamanda multidisipliner bir anlayışla tanı ve tedaviyi gerektiren bir alan. Yani gastroentrolojiden genel cerrahiye beslenme ve diyet uzmanlığından psikolojiye kadar birçok uzmanın bir arada çalışması gerekiyor.

Anorektal hastalıklarında, farklı uzmanlık alanlarının birlikte çalışmasına ihtiyaç duyuluyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar bölümünde, bağırsak sağlığını sağlamak için, anorektal hastalıkların multidisipliner yöntemle tanı ve tedavisi gerçekleştiriliyor.

Uzun ve Karmaşık Bir Organ; Bağırsaklar

Bağırsaklar hakkında hemen herkesin en iyi bildiği, uzun ve kıvrımlı bir organ olmasıdır. Gerçekten de bir yetişkinde 7.5 metreyi bulan bağırsaklar, aynı zamanda karmaşık bir işleve sahip. Uzunluğunun yanı sıra iç yüzeyindeki kıvrımlı yapısı, içindeki yiyeceklerin bağırsak yüzeyine daha çok temas etmesine yol açıyor.

Bu sık temas, yiyeceklerin daha kolay parçalanarak küçülmesini ve dolayısıyla besin öğelerinin emilerek kana karışmasını sağlıyor. Tabii emilim sonrası işe yaramayan posa kısmının atılması da yine bağırsağın görevleri arasında.

Bu karmaşık organımız ince ve kalın bağırsak olarak iki bölüme ayrılıyor.

İnce bağırsak, vücudumuza aldığımız besinlerin yararlı kısımlarının emilerek kana karışmasını, kalın bağırsak ise posanın suyunu ve inorganik tuzlarını emerek vücuttan atılmasını sağlıyor.

Bağırsakların bölümlerine göre görünüşleri de farklı. İnce bağırsaklar dar ve kıvrımlı, kalın bağırsak ise geniş ve bir çeşit kese görünümüne sahip.

İnce ve kalın bağırsaklarımızın da kendi içinde bölümleri bulunuyor. İnce bağırsaklar, 3 bölüme ayrılıyor: Mideden başlayan ilk bölümü olan on iki parmak bağırsağı, bir yetişkinde yaklaşık 30 cm. kadar. İkinci bölümü olan jejenum ise yaklaşık 2.5 m, üçüncü bölümü ise 3 m’den uzun olmasıyla dikkat çeken ileum ismiyle biliniyor.

Yaklaşık 1.5 m uzunluğunda olan kalın bağırsağımız ise çekum, rektum ve kolon olarak ayrılıyor. Çekum, geniş bir kese görünümünde ve ucundan solucana benzer bir çıkıntı yaparak appendiksi oluşturuyor. Kolon ise rektuma kadar iniyor ve kendi içinde 4 bölüme ayrılıyor: Çekumdan sonra çıkan kolon, transfers kolon, inen kolon, sigmoid kolon ve en son bölüm olan 5 cm’lik anal kanal.

Doktora Başvurmaktan Çekiniliyor

Bağırsakların çeşitli bölümlerinde kendine özgü hastalıklar meydana geliyor. Hemoroidden kıl dönmesine, makat çatlağından siğillere kadar özellikle de anal kanal olarak adlandırılan makat bölgesinde farklı hastalıklar oluşabiliyor.

İşte "proktoloji"nin alanına giren bu hastalıklar, anorektal hastalıklar olarak da adlandırılıyor, kökeni insanlık tarihi kadar eski olsa ve sık görülse de, çoğu zaman dile getirilmekte zorluk çekiliyor.

Bazen kültürel bazen de psikolojik nedenlerle ifade edilmekte zorlanan hastalar, hastalıklarını ‘sessizce’ yaşadıkları gibi, dayanılmaz hale gelene dek doktora başvurmaktan da çekiniyorlar…

Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar

 • Hemoroid (basur, mayasıl)
 • Konstipasyon (kabızlık)
 • Anal Fissür (makat çatlağı)
 • Perianal fistül ve abse
 • Anal Pruritus (Anal Kaşıntı)
 • Gaz-Dışkı Tutamama (Anal İnkontinens) (gaz ve Dışkı Tutamama)
 • Rektosel (Bağırsak Fıtığı)
 • Pilonidal Hastalık (kıl dönmesi)
 • Pelvik Ağrı ve Fonksiyon Bozuklukları
 • Anal / Perianal Siğil (makat ve çevresi siğilleri)
 • Kolorektal Kanserler (kalın bağırsak ve rektum kanserleri)
 • Stoma problemleri (fıtık, prolapsus, stenoz-daralma, kanama)
 • İltihabi Bağırsak Hastalıkları (İBH-Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit)
 • Retrorektal (Presakral) kitleler

Rektal Prolapsus

Anorektal hastalıkları halk arasında yaygın olarak bilinse de proktolojinin kapsamı tam olarak bilinmiyor. Bu nedenle özellikli tedavi gerektiren proktolojik sorunu olan hastalar, hangi uzmanlara gidecekleri konusunda yeterli bilgiye sahip değil.

Özellikle anal kanal olarak bilinen makat hastalıkları konusundaki bilgi yetersizliği ve toplumsal ön yargılar gibi nedenler, bu hastaların erken dönemde uzmana başvurmasını geciktiriyor. Oysa hemoroidden anal fissüre kadar pek çok anorektal hastalık, son derece yaygın görülüyor.

Örneğin araştırmalar her 4 kişiden birinin bu hastalıkla tanıştığını ortaya çıkarmış durumda. Ama bu yaygınlığa rağmen çok az sayıda hasta bir uzmana başvuruyor.

Birimin Tüm İlgi Alanları

Hastaneler

Sıralama Türü:

Tıbbi Birimler

Doktorlar

Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Tedavisi biriminde görevli doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:
 • Hemoroid hastalığı nasıl oluşur?

  Anal bölge damar yumağının genişlemesi hastalığıdır. Perianal bölgede kaşıntı, yanma, ağrı, şişlik ve kanama ile belirtiler gösterir.

 • Hemoroid Hastalığına neler sebep olur?

  Kabızlık, aşırı ıkınma, uzun süre tuvalette oturma ve karın içi basıncı yükselten gebelik dönemi gibi durumlarda oluşabilir.

 • Hemoroid nasıl tedavi edilir?

  Tedavide genellikle medikal yöntem tercih ediliyor. Medikal tedaviye rağmen devam eden ağrılı şişlik ve kanamaların tedavisinde cerrahi yöntemlerde tercih edilebiliyor.

 • Hemoroid tedavi sonrası tekrarlar mı?

  Tekrarlayabilir. Tedavi dönem şiddetlenen şikayetlerini rahatlatır, kişinin diyet ve tuvalet alışkanlıkları hemoroidin tekrar ortaya çıkmasında belirleyicidir.

 • Makattaki her kanama hemoroid belirtisi mi?

  Makattaki her kanama hemoroid belirtisi değildir. Makat çatlağı, iltahabi bağırsak hastalıkları ve ileri yaşta bağırsak tümörleride kanama sebebi olabilir.

 • Gebelikte hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

  Gebliğe bağlı hemoroid genellikle gebeliğin sonlanmasıyla geriler ancak gebelik sürecinde medikal Önerilere ilaveten ilaç kullanımı da gerekebilir.

 • Kıl dönmesi nasıl oluşur?

  Derialtı kist içerisine deriartıkları ve kıl birikmesiyle oluşur. Kılların çeşitli nedenlerle cilt altına girmesi, ciltte yara ve apse oluşmasıyla meydana gelir.

 • Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

  Oluştuğu bölgede ağrı ve kötü kokulu akıntı yapar.

 • Kıl dönmesi kimlerde görülür?

  Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görünür. Özellikle 15 – 25 yaş aralığında daha fazla görülür. En önemli faktörlerden biri kıl yapısı ancak uzun süre oturmak, kilolu olmak ve çok terlemekte kıl dönmesine sebep olabilir.

 • Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

  Hastanın apse şikayeti varsa işlem anestezi altında cerrahi yöntem ile yapılır. Apse boşaltılır ve bölge temizlenir. İyileşme süresi kısadır.

 • Anal Fissür nedir?

  Makat mukozasında iyileşememiş yırtık yada çatlak olarak bilinir.

 • Anal Fissür nedir?

  Makat mukozasında iyileşememiş yırtık yada çatlak olarak bilinir.

 • Anal Fissür belirtileri nelerdir?

  Dışkılama sırasında makatta şiddetli ağrı ve kanama olabilir.

 • Nasıl tedavi edilir?

  İlaç tedavisi başlanır ancak kronikleşmişse botox enjeksiyonu ya da cerrahi tedavi uygulanır.

 • Rektosel nedir? Neden olur?

  Rektosel yani bağırsak fıtıklaşması makat duvarının kadınlarda vajen, erkeklerde mesane içerisine doğru genişlemesi hastalığıdır.

 • Rektosel kimlerde görünür?

  Rektosel ağırlıklı olarak kadınlarda görülür. Birden fazla doğum yapmış veya ileri derecede kabız olan kadınlarda görülür.

 • Rektoselin belirtileri nelerdir?

  Erkeklerde makatta, kadınlarda ise vajinada kanama görülür. Dışkılama güçlüğü, bel ağrısı diğer belirtiler arasında yer alır.

 • Nasıl tanı konulur?

  Genelde fizik muayene ile tanı konur ultrason ve MR yardımcı tanı yöntemlerdir.

 • Nasıl tedavi edilir?

  Tedavisi cerrahidir. Zayıf olan rektovajinal duvarın dikişler yada mesh yardımıyla kuvvetlendirilmesini içerir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 28 Ağustos 2023 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 25 Haziran 2019 Salı

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?