İlk Defa Başvuran Hastalar İçin Hangi Testler Yapılır?

Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftler için yapılacak testler iki başlıkta ayrılabilir:

Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftler, gebe kalamama nedeniyle başvurdukları için, kadın ya da erkek kısırlığının ya da altta yatan diğer nedenlerin araştırması yapılır. Bunun için erkeklerde sperm analizi, testis ultrasonu gibi yöntemler, kadınlarda ise yumurtlama testi, rahim içi problemlerin varlığını araştıran ultrason, histerosalpingografi gibi yöntemler uygulanır.

Bunların yanı sıra tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlerde, gebelik planlayan herkesin yaptırması gereken testler yapılır.

Erkekler İçin Testler

Genel Fiziksel Muayene: Genital organlar muayene edilir. Tıbbi geçmiş, geçirilen hastalıklar ve kullanılan ilaçlar öğrenilir.

Sperm Analizi: Erkek infertilitesinde yapılan en önemli test sperm analizidir. Bir veya birden çok defa sperm örneği vermenizi istenebilir. Sperm örneği temin edilir ve laboratuvarda miktar, renk, enfeksiyon varlığı olup olmadığı, sperm sayısı, spermlerin şekli ve hareketliliği açılarından incelenir.

Hormon Testleri: Testosteron düzeyini ve diğer erkek hormonlarını incelemek için yapılan kan testleridir.

Rektum ve Testis Torbası Ultrasonu: Geri boşalma gibi problemlerin varlığının teşhisi için ultrason istenebilir.

Kadınlar İçin Testler

Yumurtlama Testi: Hormon düzeylerini ölçmek ve yumurtlama olup olmadığını kontrol etmek için istenen bir kan testidir.

Histerosalpingografi: HSG tüplerin açıklığını ve görevlerini yerine getirme yeteneğine sahip olup olmadığını saptamak, servikal kanal ve rahim içerisinde yer kaplayan oluşum ve anomalileri görebilmek amacıyla yapılır.

Laparoskopi: Laparoskopi ile karın alt bölgesinde açılan 3 - 5 mm’lik deliklerden içeri sokulan aletler ile rahim, yumurtalık ve tüpleri ilgilendiren hastalık veya sorunlar doğrudan gözlemlenebiliyor ve gerekli görülürse cerrahi girişim yapılabiliyor.

Histeroskopi: Histeroskop cihazı ile rahim içi miyom, polip ve rahim içi perde ilgili sorunların teşhisi veya tedavisi yapılabiliyor.

Hormon Testleri: Yumurtlama hormonları, tiroid ve hipofiz hormonlarına bakmak için yapılan kan testleridir.

Yumurtalık Rezervi Testi: Yumurtaların kapasite ve kalitesini belirlemek amacıyla yapılan testlerdir.

Genetik Testler: İnfertiliteye sebep olan genetik bir durum olup olmadığını anlamak amacıyla yapılabilir.

Pelvik Ultrason: Rahim ve yumurtaları incelemek için ultrason yapılır.

Yumurtlama Testi

Hormon düzeylerini ölçmek ve yumurtla olup olmadığını kontrol etmek için istenen bir kan testidir.

Kandaki progesteron hormonuna bakılır ve buna göre yumurtlama olup olmadığın belirlenir. Testin zamanı adet döneminize göre hesaplanır. Yüksek progesteron düzeyi yumurtlamanın olduğu anlamına gelir.

Eğer adetleriniz düzensiz ise kanda gonadotrofin hormonuna bakılarak yumurtalıklarda yumurta oluşumuna ilişkin bilgi edinilir.

Hamilelik için yumurtalıklarınızdan her ay bir yumurtanın salınması gereklidir.

Her ay 3 ila 30 yumurta yumurtalıklarınızdan birinde olgunlaşır. En büyüğü fallop tüplerine girerek dölyatağına doğru ilerlemeye başlar. Döllenme olmazsa bir süre sonra kanama ile dışarı atılır.

Yumurta 12-14 gün hayatta kalır, yani bu süre içinde döllenmesi gerekir.

Tüplerin tıkalı olduğu durumlarda sperm yumurta ile karşılaşamaz ve gebelik olmaz. Bu nedenle gebelik elde etmek için öncelikle tıkanma sorununun çözülmesi gerekir.

Kadınlarda yumurtlamayı tespit etmek için farklı şekillerde yumurtlama testi yapılabilir. Yumurtlama testi aynı zamanda ne zaman ve hangi dönemde yumurtladığınızı öğrenmek için de yapılır.

Yumurtlama testleri idrardan ya da kandan alınan örneklerle yapılır.

Aynı zamanda yumurtlama döneminde kadınlarda vücut ısısının artması nedeniyle vücut ısısı (bazal vücut ısısı) kaydedilerek de yumurtlama tahmin edilebilmektedir, ancak kesin bir yöntem değildir.

Evde yapılan yumurtlama testi (işeme testi), idrarınızdaki LH hormonunu (luteinizing hormonu) ölçer. Bu hormon yumurtlama öncesinde yüksek düzeyde görülür.

Tüp bebek tedavisi öncesinde yumurtlamanın olup olmadığını ölçmek için doktorunuz kan testi ister. Bu test, hormon düzeylerini ölçmek ve yumurtla olup olmadığını kontrol etmek için istenen bir kan testidir.

Yumurtlama testinde kandaki progesteron hormonuna bakılır ve buna göre yumurtlama olup olmadığın belirlenir. Testin zamanı adet döneminize göre hesaplanır. Yüksek progesteron düzeyi yumurtlamanın olduğu anlamına gelir.

Eğer adetleriniz düzensiz ise kanda gonadotrofin hormonuna bakılarak yumurtalıklarda yumurta oluşumuna ilişkin bilgi edinilir.

Hormon Testleri

Erkeklerde testosteron düzeyini ve diğer erkek hormonlarını incelemek için yapılan kan testleridir. İlk aşama olan semen analizi sonrası uygulanırlar. Ayrıca hekim önerisiyle başka kan testleri de istenebilir.

Erkeklere yapılan kan testlerinde şu bilgiler edilir:

HIV, Hbs Ag, Anti-HCV, kan grubu testi, FSH, LH, T-Testosteron, PRL hormonlarına ait testlerdir. Bu sayede testis rezervlerine dair bilgi edinilebilir.

Erkek hastalarda da kadınlardaki gibi FSH hormonu yüksek çıkarsa, düşük testis rezervi söz konusu olabilmektedir.

Kadınlarda ise Yumurtlama hormonları, tiroid ve hipofiz hormonlarına bakmak için kan testleri yapılır.

Tüp bebek tedavisi öncesi yapılması gereken hormon testleri şunlardır:

FSH, LH, E2 (adetin 2. veya 3. günü), TSH, PRL ile gerekirse DHEAS, Total-Testosteron hormonu.

Ayrıca AMH hormonu kadınlarda başlıca yumurtalık kapasitesi (over rezervi) değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Bu hormon testleri anne adayının yumurtalık rezervinin ne kadar olduğunu belirlemek için çok gereklidir. Düşük yumurtalık rezervi, tüp bebek tedavisi sırasında elde edilen yumurta sayısı kalitesini etkilemektedir.

Histerosalpingografi

İlaçlı rahim filmi ya da HSG olarak adlandırılan bu işlemde rahim içinde kontrast sıvı verilerek röntgen çekilir. Bu röntgende rahim ve tüpler görüntülenebilir.

Özellikle kısırlık tedavisi gören kadınların tüplerinin açık ya da kapalılık durumunun belirlenmesi amacı ile çekilmektedir. Tüplerin kapalı olması, yumurtaların rahim içine düşmesini engelleyebilmektedir. Tüplerin tıkalı olduğu belirlenirse daha ileri inceleme için laparoskopi yapılmaktadır.

Tüplerin durumuna göre infertilite cerrahisi ya da tüp bebek yöntemlerinden biri seçilerek uygun bir tedavi yöntemine başlanır.

HSG incelemesiyyle birlikte ofis histerektopi de yapılabilmektedir.

Histerosalpingografi (HSG) nasıl yapılır?

Rahim ağzına yerleştirilen ince bir tüp vasıtası ile rahim içine verilen röntgen sıvısı rahimi ve fallopian tüplerini doldurarak karın içine dökülmektedir. Eğer rahim içinde düzensizlik yaratan büyük bir miyom ya da tüplerde bir tıkanıklık varsa bu çekilen filmlerde görülecektir.

HSG testi adet kanamasının tamamen bitimini takiben en geç adetin 10. gününe kadar yapılabilmektedir. Böylelikle test esnasında hamile olmadığınızdan emin olunur. Ancak hamile olma ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız bunu doktorunuza ve röntgen teknisyenine test öncesi muhakkak söylemelisiniz, zira gebelik esnasında yapılan bu test düşüğe ve/veya bebekte doğum arazlarına neden olabilmektedir.

Test esnasında adet ağrısı benzeri bir rahatsızlık yaşanabileceğinden işlemden bir saat önce parasetamol benzeri basit bir ağrı kesici alabilirsiniz. Düşük de olsa bir enfeksiyon riski olduğundan tek doz antibiyotik kullanılmaktadır. HSG öncesi cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

İşlem sonrası 24 saat hafif vajinal kanama ve adet ağrısı benzeri karın ağrısı olabilir. Kanama ağır ve uzun süreli olursa, rahatsız edici vajinal akıntı, kötüye giden karın ağrısı ve/veya ateş gelişirse hekiminizi hemen haberdar etmelisiniz. Rahim ve yumurtalıkların değerlendirilmesi için ultrason teknikleri kullanılmaktadır. Gebeliğin daha sağlıklı seyri açısından her iki çiftin Hepatit B, C ve HIV testleri ile kadının Rubella bağışıklığının kan testi ile belirlenmesi önerilmektedir.

Pelvik Ultrason

Transvajinal ultrason ya da vajinal ultrason olarak da adlandırılan bu tarama; rahim, yumurtalıklar ve fallop tüplerinizi incelemek için uygulanır.

Vajinaya sokulan bir ultrason aletiyle yapılan bu inceleme ile hem yumurtalık rezervi hem de rahimdeki sorunlara (miyom, kist gibi) ilişkin bilgi edinilir. Transvajinal ultrason, rahimde filmler ile ortaya çıkmamış olan bazı detayların da görüntülenmesine yardımcı olur.

Adetin 2. ya da 3. günü yapılan pelvik ultrasonda, gebe kalmanızı engelleyebilecek rahimdeki yapışıklıklar, miyomlar ya da polipler, çikolata kisti, endometriozis, polikistik over sendromu gibi sorunlar araştırılır.

Rahmin içerisinde miyom ve polipler gibi yapışıklık ve şekil bozukluklarına neden olan yapıların bulunması da embriyonun rahme tutunmasını zorlaştırırlar. Gerekli durumlarda ilk olarak bu yapılar cerrahi olarak çıkarılırlar ve doktorun önereceği bir zamanda tüp bebek tedavisine başlanır.

Pelvik ultrasonda rahim hacmi ve anatomik yapısı da ultrason ile incelenmektedir.

Salin Ultrasonografisi

Rahimin iç tabakasında embriyonun yapışmasını engelleyebilecek polip, miyom, yapışıklık gibi düzensizlikleri tespit etmekte kullanılan çok duyarlı bir ultrason testidir.

Rahim ağzına yerleştirilen ince bir tüp vasıtası ile rahim içerisine steril su solüsyonu verilmekte ve vajinal ultrason ile rahimin iç tabakası detaylı olarak gözden geçirilmektedir.

Bu test adetinizin 9. ila 12. günleri arasında yapılmaktadır. İşlem esnasında adet sancısı benzeri bir rahatsızlık hissedilebilir. İşlemden 1 saat kadar önce basit bir ağrı kesici kullanılabilir. İşlem esnasında çok düşük de olsa enfeksiyon riski söz konusu olduğundan önleyici antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır.

Testis Ultrasonu

Erkeklerde menide sperm hücresi görülmemesi durumuna azospermi adı verilir. Bu hastalarda bundan sonrası için yapılması gerekenler testis muayenesi, hormon tetkikleri ve testis ultrasonudur.

Testis ultrasonu ile; testisler, testis torbaları, kan damarları incelenir. Testislerde kist ya da tümör gibi başka bulguların varlığı da saptanabilir.

Tüp Bebekte Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Normal hamileliklerde yapılan gebelik testi tüp bebek tedavisi sonrası oluşan hamileliklerde de aynı şekilde, yani kan testi ile yapılır. En kesin sonucu veren kan testidir.

Anne rahminde oluşan embriyo hücreleri Beta Hcg hormonu salgılar, bu hormon annenin kanına geçer.

Hamile olmayan kadınlarda Beta Hcg sıfır ya da sıfıra yakındır. Hamilelik olduğu durumlarda ise Beta Hcg değeri 10 ya da 10’un çok daha üzerindedir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo anne rahmine yerleştirildikten 12 gün sonra yapılan kan testi ile gebelik tespit edilebilir.

Gebeliğin olması durumunda normal hamilelerdeki değerler gibi Beta Hcg değerinin 10 ya da daha üzerinde olması beklenir.

Gebeliğin olmaması yani tüp bebeğin tutmaması gibi durumlarda bu değer 0 ya da 0’a yakındır.

Tüp bebek uygulaması yapıldıktan sonra 12 gün beklenmesinin nedeni, enjekte edilen embriyoya ait hücrelerin Beta Hcg hormonu salgılamasının 12 günde anne kanına karışmasıdır.

12 günden önce yapılan testler güvenilir sonuç vermez. Gebeliği tespit etmek için evde İdrar testi de yapılabilir fakat en kesin sonuç ancak kan testi ile elde edilir.

İLETİŞİM FORMU

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.
Kullanım koşullarını kabul ediyorum.