Sperm (Semen) Testi - Spermiogram Testi Nedir?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce erkeklerde kısırlık ya da diğer problemlerin varlığını tespit etmek bir dizi test yapılır. Bunlardan biri de sperm testi diğer adıyla spermiogram testidir.

Sperm testi düşük sperm sayısı, şekli ve spermin kanallarda düzgün ilerleyip ilerlemediğini tespit etmek için yapılır.

Sperm testislerde üretilir. Daha sonra, her bir testisin üzerinde uzanan epididim adı verilen kanallara yerleştirilirler. Sperm, yol boyunca bezler tarafından üretilen sperma tarafından beslenir. Sperma ile birlikte 150 milyon sperm dışarı boşaltılır.

Bütün bu süreç, sinir sisteminden başlayan sinyallerin yanı sıra uygun seviyelerde testosteron ve diğer hormonların bulunması üzerine kuruludur.

Sperm testi sonucu, eğer şekli normal ve yeterli sayıda sperme sahipseniz bu, yüksek üreme yeteneğine sahip olduğunuzu gösterir. Ancak birçok erkekte düşük sperm sayısı ya da normalin dışında semen olmasına karşın üreme yeteneği vardır.

Eğer ilk sperm testiniz normalse, doktorunuz sonuçların kesinliği için ikinci bir test ister. İki normal test bir kısırlık probleminizin olmadığını gösterir. Olağan dışı bir durum varsa doktorunuz başka testler isteyebilir.

Eğer sperm testinde semen ya da sperm bulunmuyorsa, bu durum kanallarınızın tıkalı olduğunu gösterebilir. Bu durumda kanalları açmaya yönelik infertilite ameliyatı planlanacaktır.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi planlıyorsanız, tüp bebek merkezi ya da hastanelerde sperm testi yapılması yani baba adayının kliniğe gelerek sperm verilmesi gerekmektedir.

Spermler tüp bebek merkezi ya da hastanede, erkek için özel hazırlanmış sperm verme odasında özel bir kap içerisinde verilir. Menide sıvılaşmanın gerçekleşmesi sonrası, menideki sperm sayısı, hareketliliği ve şekli yönünden inceleme altına alınarak, laboratuvarda bir takım işlemlerden geçirilerek en kaliteli görülen spermler seçilir.

Sperm örneği hastanede alındığı için laboratuvara hemen ulaştırılmış olur. Bu nedenle evde sperm testi, yani evde örnek alarak hastaneye ulaştırma yöntemi tercih edilmemektedir.

Sperm örneği vermeden önce erkeğin 3 gün cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. 3 ila 7 gün arası perhiz yeterlidir. 3 günden daha az perhizlerde sperm sayısı düşük çıkabilir. 7 günden uzun perhizlerde sperm hareketinde bir azalma görülebilir.

Bu yöntemle sperm analizi veremeyen erkekler için Mikro TESE yöntemiyle, yani testislerden biyopsi ya da ince bir iğne ile sperm alınabilmektedir.

Sperm Testi Sonuçları

Sperm numuneniz toplandıktan sonra, test sonuçlarınız 24 saat ile 1 hafta arasında hazır olmalıdır. Sperm analizinde normal kabul edilen değerler şunlardır:

Semen Analizi Parametresi Kabul Edilen Alt Limi
Volüm > 1.5 ml
Konsantrasyon > 15 milyon / ml
Toplam Hücre > 39 milyon
Motilite (Hareketlilik) - % 45
Morfoloji (Normal Şekil) - % 4
pH 7.2 - 8
Canlılık - % 75
Beyaz Kan Hücreleri ml'de 1 milyondan az

Sperm Analizi ile ilgili Terimler:

Normospermi: Sperm sayısı, hareketliliği ve şeklinin normal olması.

Oligospermi: Sperm sayısının az olması.

Astenospermi: Sperm hücrelerini hareket azlığı.

Teratospermi: Normal morfolojili sperm hücresi oranın düşüklüğü.

Oligoastenoteratospermi: Sperm sayı, hareketlilik ve şeklinde problem olması.

Azospermi: Ejakülatta (semende) hiç sperm hücresi olmaması.

İLETİŞİM FORMU

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.
Kullanım koşullarını kabul ediyorum.