ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kalp krizinin ilk belirtisi Göğüs ağrısı

  Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Son yıllarda gençlerde görülme sıklığı artıyor. Kalp krizi toplumda sıklıkla görülüyor. Kalp krizinde zamanında ve doğru müdahale hayat kurtarıyor. Bu nedenle kalp krizi geçiren kişiye yapılan ilk 2 saatteki müdahale çok önemli olup yaşama şansını da yükseltiyor. Kalp krizlerine ne kadar erken müdahale edilirse, kalp dokusu o kadar iyi korunabiliyor. Zaman kaybedilmesine bağlı olarak kişide önemli miktarda kas dokusunun kaybedilirse, ileride kalp yetersizliği sorunuyla karşılaşılabiliyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Ertan, kalp krizi ile bilinmesi gerekenleri anlattı.

   

   

  Kalp krizi nedir?


  Kalp krizi, kalbi besleyen koroner damarların ani şekilde tıkanması ve bu damarların beslediği kalp kası kitlesinin kaybına yol açması sonucu gelişiyor.

   

   

   

  Kalp krizi neden olur?


  Koroner arter hastalığı olarak tanımlanan kalp damarlarının plaklar nedeniyle sertleşmesi kalp krizi oluşumunda en önemli etken olarak gösteriliyor. Diyabet, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, sigara kullanımı, aile öyküsü ve yaşlanma da kalp krizi riskini artıran etkenlerden. Birden fazla risk faktörüne sahip kişilerde ise kalp krizi geçirme riski de katlanarak artıyor.

   

   

  Genç erkeklerdeki riske dikkat!
  Genç yaştaki erkeklerde kalp krizi geçirme riski, kadınlara oranla daha yüksektir. Menopoz sonrası, kadınlar için koruyuculuk sağlayan hormonların etkisinin azalmasıyla birlikte damar sertliği ve kalp krizi riski hızla artıyor. Bu risk, aynı yaştaki erkeklerle aynı seviyeye ulaşıyor. Birinci derece akrabalarından biri kalp krizi geçiren kişinin de kalp krizi riski artırıyor.

   

   

  Kalp krizi nasıl olur?


  Kalp krizi belirtileri tek başına ya da bir arada görülebiliyor. Özellikle risk altındaki kişilerin belirtileri hissettiği anda en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor. En yaygın belirti; göğüs ağrısı oluyor. Bu ağrı, kişiler tarafından genelde ‘baskı tarzında’, ‘sıkıştırıcı’ veya ‘ezici’ diye tarif ediliyor. Ağrının şiddeti giderek artıyor ve göğsün sol yanına, çenenin altına, sol omuz, sol kol, sırt ve mide bölgesine yayılabiliyor. Ağrı ile birlikte nefes darlığı da bir başka kalp krizi belirtisi. Genellikle kalp kasılmasının bozulmasına bağlı, kanın akciğerlerde birikmesiyle ortaya çıkıyor. Bunun yanında terleme, halsizlik, bulantı, kusma ve çarpıntı da kalp krizi belirtisi olabiliyor Özellikle risk faktörlerine sahip kişiler, yeni ortaya çıkmış göğüs ağrısını ciddiye almalı.

   

   

  Her 4 kalp krizinden 1’i sessiz geliyor
  Kalp krizi, ciddi belirtiler gösterebildiği gibi zaman zaman sessiz de seyredebiliyor. Günün herhangi bir zaman diliminde ortaya çıkabilen sessiz kalp krizlerinin, mide bulantısı, halsizlik ya da soğuk terleme gibi belirtileri genellikle fark edilmiyor. Tüm kalp krizi vakalarının dörtte biri, sessiz ve herhangi bir ağrı olmaksızın ortaya çıkıyor. Özellikle ileri yaştaki kişilerde, diyabeti olanlarda ve kalp nakli alıcılarında kalp krizi ağrıya yol açmadan meydana geliyor. Bu kişilerde kalp krizi tesadüfen EKG çekilmesi ile anlaşılıyor.

   

  Kalp krizi kapınızı çalmadan önlem alın
  Kalp krizleri için asıl önemli nokta; risk faktörlerinin farkında olarak krizi ortaya çıkmadan engellemek. Risk faktörlerinin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmasa da kontrol altında tutulabilir. Sigara, tamamen ortadan kaldırılabilen tek faktör. Bu nedenle sigara kullanan, özellikle de diğer risk faktörlerine sahip bireylerin sigarayı acilen bırakmaları gerekiyor. Kalp krizi riskini azaltmak için düzenli aralıklarla sağlık kontrolü yaptırılması. Kolesterol düzeyinin optimum seviyede tutulması, düzenli egzersiz ve spor yapılması, sigaranın bırakılması, sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmesi, fazla kiloların verilmesi ve diyabeti olanların kan şekerini kontrol altında tutması önem taşıyor.

   

  Video: Kalp krizi nasıl anlaşılır?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Aniden fazla yemek yemek kalp krizine neden olur mu?

  7 adımda kalp krizi rehberi

  Kalp krizini anlayabilmenin 5 yolu

  Kalp yetmezliği nedir?

  Kalp sağlığı için yağ tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler