Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler
Gliomlar beyinin destekleyici dokusu olan glial hücrelerde oluşan bir grup tümörü tanımlamak için kullanılan genel bir isimdir.

Astrositomlar, oligodendrogliomlar ve epandimomalar dahil birçok gliom tipi vardır. En yaygın gliom tipi astrositomdur. Gliomlar tüm beyin tümörlerinin yaklaşık %30'unu oluşturur ve sıklıkla kötü huyludur yani habistir.

Belirtileri beyin tümörlerindeki genel belirtilerdir. Baş ağrısı, nöbetler, mide bulantısı ve kusma görülebilir. Yerleştikleri bölgelere bağlı olarak da belirtiler verirler. Epilepsi (Sara nöbeti) bazı hastalarda ilk belirti olarak ortaya çıkabilir. Kişilik değişikliklerine neden olabilirler.

Bu nedenle kötü seyirli gliomlarda beyin ameliyatı, Gamma Knife radyo cerrahisi, kemoterapi, radyoterapi gibi çeşitli tedavi yöntemleriyle tümürün yok edilmesi gerekir.

Beyin tümörlerinin oluşum nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Az sayıda insanda nörofirbomatozis ya da tüberöz skleroz gibi genetik hastalıklar gliomlara neden olabilir. Fazla radyasyona maruz kalmanın da tümör oluşumuna neden olduğu düşünülmektedir.

Gliomların ya da diğer beyin tümörlerinin oluşumunu engelleyecek herhangi bir yöntem ya da önlem yoktur.

Bilinmesi gereken beyin tümörlerinin çocukluk çağı dahil her yaşta gelişebileceğidir.

Beyin Tümörleri Risk Faktörleri

Diğer kanser türleri gibi genellikle ileri yaşlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Fakat en çok bilinen faktörlerden bir tanesi uzun süreli radyasyona maruz kalmaktır.

Bunun yanı sıra kimyasallara, elektromanyetik alanlara ve virüslerin enfeksiyonlarına maruz kalmak hastalığın riskini arttıran unsurlar arasındadır. Beyin tümörü dış etkenlerle gelişen bir hastalık olabileceği gibi aile geçmişinde bu hastalığa rastlanan kişilerde de görülmektedir.

Gliomların Türleri

Hangi tür glial hücrelerden kaynaklandığına göre değişir. Başlıca tipler şunlardır:

Astrositom

Kötü huylu beyin tümörleri içinde en sık görülendir ve beynin herhangi bir yerinde görülebilir. İsmini, beynin içindeki yıldız şeklindeki hücreler olan astrositomlardan alır.

Oligodendroglioma

Bu gliomlar, beynin sinir liflerini kaplayan ve miyelin adı verilen olglial hücrelerden yani oligodendrositlerden kaynaklanır.

Oligoastrositom

Bu gliomlar anormal oligodendrositlerin ve astrositlerin bir karışımıdır.

Ependimom

Bu tip bir gliom, beynin ve omurilik kanalının boşluklarını kaplayan hücrelerden gelir. Çocuklarda en yaygın görülen tiptir.

Ganglioglioma

Beyinde veya omurlikte meydana gelebilen bu nadir gliom, hem glial hücrelerden hem de sinir hücrelerinden oluşur.

Gliom tipi tümörlerin belirtileri, diğer beyin tümörlerininki ile aynıdır ve büyük ölçüde tümörün beyinde olduğu yere ve tümörün büyüklüğüne bağlıdır.

Beyin tümörleri, kafatası içinde yerleşen tümörler oldukları için basınç artışına bağlı olarak şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi yaygın belirtiler görülür. Tümör büyüdükçe belirtiler şiddetlenir.

Baş Ağrısı
 • Eğer baş ağrınız aşağıdaki şekildeyse mutlaka doktora başvurun.
 • Çok şiddetli baş ağrısı (özellikle her gün baş ağrısıyla uyanıyorsanız)
 • Başınız normalden sık ağrıyorsa
 • Daha önce hissetmediğiniz türde bir baş ağrınız varsa
 • Hem baş ağrısı hem başka bir hastalığı aynı anda yaşıyorsanız
 • Öksürme, egzersiz, bağırma, eğilme gibi kafa içi basıncını artıran durumlarda baş ağırınız kötüleşiyorsa.
Diğer Belirtiler Şunlardır;
 • Epileptik ataklar, yani sara krizi tarzı nöbetler
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Çift görme ve görmede bozukluk ve bulanıklık (baş ağrısı ile birlikte ya da ayrı olarak ortaya çıkabilir.)
 • Baş dönmesi ve yürüme ile ilgili problemler gibi denge problemleri
 • Konuşma bozukluğu
 • Motor becerilerde bozulma veya duyusal bozukluklar
 • Hafıza kaybı, davranışlarda değişiklik

Beynin etkilenen bölgesine göre farklı belirtiler de ortaya çıkar. Bunlar; sağ veya sol vücut yarısında kuvvetsizlik, uyuşma, yürüme bozukluğu, görme kaybı, işitme kaybı, hafıza bozukluğu, konuşmada güçlük, dengesizlik olabilir.

Nöroloji doktorunuz gliomların tanısını koymak için kapsamlı bir nörolojik muayene yapar. Muayene sırasında doktorunuz reflekslerinizi, görme, işitme, denge ve koordinasyon yetilerinizi  kontrol eder.

Bunlarda bir ya da birden fazla sorun varsa, beyin tümörünün beyninizin hangi bölümlerini etkileyebileceği hakkında bilgi edinir. Sonrasında beyinde bir tümör olup olmadığını anlamak için MR ve Bilgisayarlı Tomografi taraması yapılır.

MR taraması boyalı kontrast maddenin damardan verilmesi ile (Kontrastlı Beyin MR) yapılır. Bu tarama ile tümör ayrıntılı şekilde görülebilir ve doktorunuz beyindeki tümörün büyüklüğü, yeri ve tipini tespit eder. Beyinde ödem ya da beyin dokusunda değişiklik varsa görülebilir.

Ek olarak MRS adı verilen Magnetic Rezonans Spetroskopi yapılarak tümördeki kimyasal ve mineral düzeyleri ölçülür.

Bu ölçümler, bir tümörün kötü huylu veya iyi huylu olup olmadığına dair bilgi verme amaçlıdır.

Ayrıca, belirtileri beyin tümörü ile karışabilecek enfeksiyon (tüberküloz, parazit, bakteri ve mantar), demiyelinizasyon (miyelin ya da bir beyin nöronlarının koruyucu kılıfına) veya felç gibi başka hastalıklar mevcutsa, doktorunuz bu konuda bilgi sahibi olur.

Doktorunuz akciğer kanseri gibi beyne metastaz yapabilecek diğer kanserleri elemek için kanser taraması da yapabilir. Ancak gliomlar başka kanserler nedeniyle oluşmaz, yalnız beyinde oluşabilen tümörlerdir.

Kesin tanı tümörden alınan beyin biyopsisi sonrası, bu konuda uzman patologlar tarafından tümörün mikroskop altında ve moleküler (genetik) yapısının belirlenmesi ile konur.

Ameliyat ile tümörün tümün çıkarıldıktan sonra, tümörün zarar verdiği ya da yayılım gösterebileceği alanlar konusunda biyopsi sonuçlarına göre karar verilir. Buna göre ışın tedavisi, ikinci bir cerrahi ya da başka tedaviler uygulanabilir.

Tümör beynin ulaşılması zor ya da zarar görecek bir yerindeyse steoreotaktik iğne biyopsisi tercih edilir. Kafatasınıza açılan delikten ince bir iğne yardımıyla doku örneği alınarak mikroskop altında analiz yapılır.

Gliomların tedavisi tümörün tipine, büyüklüğüne, hangi evrede olduğuna ve beyindeki yerine göre belirlenir. Ayrıca yaşınız ve sağlık durumunuza göre de uygulanacak tedaviye karar verilir.

Gliomlar dâhil tüm beyin tümörlerinin öncelikli tedavisi cerrahidir. İster iyi huylu ister kötü huylu olsun, tüm tümörler cerrahi olarak tedavi edilirler.

Ancak bazı durumlarda cerrahi uygulamak mümkün olmayabilir. Şayet tümör beynin çok hassas olan bazı hayati bölgelerine yerleşmişse bu bölgelere dokunmak hayati tehlike yarattığından tümör yerinde bırakılabilir. Bu durumda sadece ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulaması yapılabilir.

Tümörün çıkarılmasının yanı sıra, tümörün yan etkilerini kaldırmak için ilaç tedavisi de verilebilir. Kortizonlu bazı ilaçlar beynindeki ödemin inmesine yardımcı olur, ayrıca anti-epileptik ilaçlar nöbetleri önlemede kullanılabilir.

Glioma Tedavisinde Gamma Knife Radyo Cerrahi

Açık ameliyat olmayan bu yöntemde, Gamma Knife cihazı tarafından yollanan gamma ışınları ile tümör yok edilir. Tedavide amaçlanan; hızlı büyüyen tümörler ve beyin damar yumaklarının tamamen ortadan kaldırılması; yavaş büyüyen tümör cinslerinde ise büyümenin durdurulmasıdır.

Hasta MR benzeri cihaza yatar ve ortalama 45 dk. süren bir tedavide, beyin ve sinir cerrahisi uzmanının gözetiminde tedavi gerçekleşir. Kişi ışın nedeniyle herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 28 Ağustos 2019 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 19 Mart 2019 Salı

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?