Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Onkoloji

Onkoloji; kanserin tedavisiyle ilgilenen, vücuttaki tümörlerin oluşumunu, nedenlerini, teşhisini, tedavisini içeren tıp alanıdır. Kanser hücrelerinin yanı sıra kanserli olmayan hücreleri de inceler. Bu, onkolojinin ilgi alanlarını genişletir. Kanser hastalarının psikolojik ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılama konusunda deneyimli, uzman onkoloji hemşirelerinden oluşan bir ekip, tıp uzmanlarının rehberliğinde kemoterapi uygular ve kanser hastalarının bakımını sağlar.

Birçok farklı uzmanlık, kanser tedavisinin yönetilmesine yardımcı olur. Cerrahi onkoloji, kanserli hücreleri kişinin vücudundan çıkararak tedavi etmek için yapılan operasyonları içerir. Tıbbi onkolojide meme, bağırsak ve akciğer kanseri gibi katı tümörleri tedavi etmek ilaçlar kullanılır. Radyasyon onkolojisi, tümörleri tedavi etmek için çoğunlukla güçlü röntgen makinelerinden gelen radyasyonu kullanır. Hematoloji, lösemi ve lenfoma gibi kan tümörlerini tedavi eder. Palyatif bakımda ise herhangi bir acıyı hafifletmek amacıyla kanser semptomlarını kontrol altına almak için ilaçlar kullanılır.

Onkoloji nedir, onkoloji neye bakar, medikal onkoloji ne demek, tıbbi onkoloji neye bakar gibi sorularınızın yanıtlarını almak için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Tıbbi Onkoloji Neye Bakar?

İyi huylu ve kötü huylu neoplazmların tanı ve tedavisini içeren dahili tıp alt uzmanlığıdır ve kanserin ilaç kullanılarak tedavi edilmesine odaklanan bölüm, “Tıbbi onkoloji nedir?” sorusunun yanıtını verir. Onkoloji doktoru, tipik olarak genel dahiliye doktorlarına ve diğer doktorlara malignite riski taşıyan bireylerin belirlenmesinde ve altta yatan kanseri düşündüren klinik semptomların araştırılmasında yardımcı olur.

Tıbbi onkolojiye yalnızca kanser taramasına yönelik prosedürler dahil değildir. Aynı zamanda kemoterapi uygulamalarının analiz edilmesini, kanser önleme uygulamalarının incelenmesini ve erken teşhis konusunda çalışmalar yapılmasını içerir.

Onkoloji Bölümünde Hangi Hastalıklara Bakılır?

Onkoloji bölümü, aşağıdaki kanser türlerinin teşhis ve tedavisine odaklanır:

 • Mesane kanseri
 • Meme kanseri
 • Rahim ağzı kanseri
 • Üst gastrointestinal sistem kanseri
 • Kolorektal kanser
 • Böbrek kanseri
 • Karaciğer kanseri
 • Akciğer kanseri
 • Melanom
 • Yumurtalık kanseri
 • Prostat kanseri
 • Sarkom
 • Testis kanseri
 • Endometriyal kanser

Beyin tümörleri de buna dahildir. İlk olarak kanserli hücrelerin veya tümörlerin oluşum nedenleri incelenir. Tanı konduktan sonra tedavi aşamasında kemoterapi uygulamalarına geçilir.

Onkoloji ne demek, onkoloji nedir, hangi hastalıklara bakar, onkoloji hangi bölüm, tıbbi onkoloji ne demek gibi merak edilenlerin yanı sıra tedavi seçenekleri de hastalar tarafından araştırılır.

Medikal Onkoloji Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Tıbbi onkoloji doktorları; meme, kolon, akciğer ve prostat kanserleri gibi bazı kanser türlerinin birincil bölgesini ve kemikler, beyin ve diğer organlar dahil olmak üzere metastaz görülen ikincil bölgeleri tedavi eder.

İlaç tedavisi aktif ve klinik olarak belirlenen kanseri tedavi etmek için kullanılabilir. Erken evre kanserlerde kolayca tespit edilemeyen hastalığı ortadan kaldırmak için tek medikal onkoloji tedavisi olarak veya cerrahi ya da radyasyon terapisine ek olarak bir adjuvan olarak kullanılabilir.

Medikal onkoloji kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılan tedaviler şunlardır:

Kemoterapi

Medikal onkoloji nedir, medikal onkoloji neye bakar, tıbbi onkoloji ne demek, tıbbi onkoloji ne yapar gibi sorularına yanıt almak isteyenlerin öncelikle karşılaşacağı tedavi yöntemlerinin başında kemoterapi gelir. Kemoterapi, genel olarak tümörlerin kimyasal preparatlarla tedavisini ifade eder. Cerrahi ve radyoterapi ile birlikte tümör tedavisinde ana yöntemlerden birini oluşturur. Hastanın bireysel özellikleri dikkate alınarak tümör tipine göre reçete edilir. Tümör içinde hızla bölünen hücreleri hedef alır. DNA yapısına veya hücre bölünmesine müdahale edebilir.

Bazı tümör türleri için kemoterapi mümkün olan tek tedavi yöntemidir. Bazı kanser tümörleri radyoterapi ve kemoterapinin eş zamanlı veya ardışık kullanımını gerektirirken bazı kanser türleri ameliyat öncesi ve sonrası kemoterapi seanslarını gerektirebilir.

Kemoterapi, genellikle enjeksiyon veya infüzyon yoluyla verilir ancak bazen tablet veya kapsül şeklinde verilebilir. Ayaktan tedavi olarak düzenli olarak verilebilir ya da hastaların hastaneye yatarak tedavi edilmesi gerekebilir. Tedaviye bağlı olarak kemoterapi sıklığı haftalık ila dört haftalık olabilir. Çoğu tedavinin süresi 4 ila 6 ay arasında değişir.

Hormon tedavisi

Vücut, belirli hücrelerin çalışmasını kontrol etmek için farklı türde hormonlar üretir. Hormonlar arasında östrojen, progesteron, testosteron, kortizol, insülin ve adrenalin bulunur. Bazı kanserlerin büyümesi için hormonlara ihtiyacı vardır. Hormon tedavisi, hormonları bloke ederek veya ortadan kaldırarak hormona duyarlı kanserlerde kanser hücresinin büyümesini yavaşlatır veya durdurur.

Meme, endometriyal, adrenal ve prostat dahil olmak üzere farklı kanserleri tedavi etmek için hormon tedavisi kullanılır. Hormon tedavisi, ağızdan ilaç olarak veya enjeksiyon yoluyla alınabilir.

Biyolojik Tedavi

Biyolojik tedaviler, bağışıklık sistemi aracılığıyla dolaylı olarak veya kanser hücrelerine doğrudan saldırarak kanser hücrelerini yok etmeye çalışır. Tedavi; enjeksiyon, infüzyon veya tablet şeklinde verilebilir. Monoklonal antikorlar, anjiyogenez inhibitörleri ve hücre büyüme inhibitörlerinin tümü biyolojik tedavilerin örnekleridir. İlacın çok spesifik bir alanı hedef alması nedeniyle bağışıklık sisteminin düşmesi gibi geleneksel sistemik etkiler meydana gelmez.

İmmünoterapi

Kanser hücreleri bazen kişinin bağışıklık sisteminden kaçabilir ve fark edilmeden kalabilir. İmmünoterapi; kanser hücrelerini tanımak ve onlarla savaşmak için vücudun doğal savunmasını güçlendirir. Belirli lösemi ve lenfoma türlerini hedef alan tedavileri içerir.

Hedefe yönelik tedavi

Antikorlar, sitokinler ve kinaz inhibitörleri gibi moleküller, vücudun geri kalanıyla karşılaştırıldığında yalnızca kanser hücrelerine özgü olan zayıf noktalara saldırmak üzere tasarlanır. Hedefe yönelik tedavide kullanılan ilaçlar, bağışıklık sistemine kanserin yok edilmesi konusunda yardımcı olabilir.

Onkoloji Bölümü ile Alakalı Bilmeniz Gerekenler

 • Bakım: Onkoloji hastanesinde tıbbi onkologlar ve diğer uzmanları içeren multidisipliner bir ekip görev alır. Bu ekip, kanser hastalarına kapsamlı bakım sağlamak için iş birliği içinde çalışır.
 • Teşhis: Onkoloji bölümünde, kanserin türünün ve evresinin doğru bir şekilde teşhis edilmesi için gelişmiş teşhis araçlarını ve teknolojileri kullanılır. CT, MR, PET taramaları ve biyopsiler gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır.
 • Tedavi: Tedavi, her hastanın spesifik kanser türüne ve evresine göre planlanır. Bunlar; kemoterapi, radyasyon terapisi, onkoloji cerrahisi, immünoterapi, hedefe yönelik tedavi, hormon tedavisi, kök hücre nakli ve palyatif bakımı içerebilir.
 • Klinik Araştırmalar: Onkoloji bölümü, klinik araştırmalar ile hastalara henüz yaygın olarak mevcut olmayan yenilikçi tedavilere ve terapilere erişim olanağı sunabilir. Klinik araştırmalara katılım, hastalara ileri düzeyde bakım fırsatları sunmasının yanı sıra kanser araştırmalarındaki ilerlemelere katkıda bulunabilir.
 • Destek: Kanser tedavisi, fiziksel ve psikolojik açıdan hastalar ve aileleri için zor bir süreç olabilir. Onkoloji bölümü, hastaların kanser tedavisinin zorluklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için danışmanlık verebilir. Destek grupları, beslenme rehberliği, ağrı yönetimi ve semptom kontrolü dahil olmak üzere çeşitli destek hizmetleri sağlanabilir.
 • Takip: Onkoloji bölümü, tedavinin ardından potansiyel nüksetmeyi yönetmek için hastaları izlemeye devam eder. Takip; düzenli kontrolleri, görüntüleme taramalarını, kan testlerini ve diğer izleme prosedürlerini içerebilir.

Yeni nesil teknolojiler ve tedavi yöntemleri sunan Acıbadem Hastanesi’ndeki Onkoloji Bölümüne randevu alabilirsiniz.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 23 Nisan 2024 Salı Yayımlanma Tarihi: 20 Ocak 2019 Pazar

Benzer İlgi Alanları

TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Hastaneler

Sıralama Türü:

Doktorlar

Tıbbi Onkoloji biriminde görevli doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

Medikal Teknolojiler

Tıbbi Onkoloji biriminde yer alan tüm medikal teknolojik cihazlarımızı görüntülemektesiniz.

Birimin Tüm İlgi Alanları

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?