Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç dökülmesi yaşayan bireyler için uygulanan bir cerrahi uygulamadır. Saç ekimi sürecinde bireyin kendi sağlıklı saçları saç dökülmesi olmayan bir bölgeden modern medikal uygulamalar yardımı ile saç dökülen bölgeye nakledilir. Saç ekimi, saç dökülmesine ek olarak saçın seyreldiği bölgeleri gürleştirmek için de uygulanabilir. Saç ekimi uygulaması sonucunda birçok vakada o bölgede tekrar saçların çıktığı görülmüştür.

Günümüzde 50 yaş üstü erkeklerin yaklaşık %50'si saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıyadır. Bu nedenle saç ekimi erkekler için en yaygın estetik girişim türlerinden birisi olarak görülmektedir. Saç dökülmesi sadece erkeklere özgü bir durum değildir. Kadınlar arasında da saç dökülmesi veya saçların belirgin bir şekilde azalması sorunları gözlemlenmiştir.

Acıbadem Sağlık Grubu, saç ekim tedavisinde kişide kodlanmış bölgeden alınan saç köklerinin dökülmenin olduğu bölgeye nakledilmesi işlemi gerçekleştirilmektedir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi birçok vakada genetik nedenlere bağlıdır. Bazı vakalarda yaşlanma, travmatik yaralanmalar veya çeşitli tıbbi durumların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Sebebi ne olursa olsun, saç ekimi vücudunda yeterli saç kökü olan her birey için uygulanabilir bir prosedür olarak bilinmektedir. Saç ekimi, baş bölgesinin yanı sıra kaşlar, sakallar veya diğer tüy olması beklenen bölgelerde ortaya çıkan kayıplara karşı da başarı ile uygulanabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Uygulamada donör olarak belirlenen bölgeden, genellikle enseden, alınan saç kökleri hedeflenen bölgeye ekilir. Alınan bu saç köklerine greft adı verilir. Bazı durumlarda, nadiren de olsa ensede veya şakakta yer alan sağlıklı saçlar hedeflenen bölge için yeterli yoğunlukta olmayabilir. Bu gibi durumlarda kişinin kolları, bacakları veya göğüs kafesi gibi saç içeren diğer bölgelerinden saç kökleri alınabilir.

Saç ekimi uygulaması saç dökülmesi oranına ve taşınacak saçların miktarına bağlı olarak birkaç saat içinde gerçekleşir. Saçsız alanın çok geniş olduğu vakalarda tedaviyi tamamlamak için birden fazla seans gerekebilir. Saç ekimi genellikle sedasyon ile lokal anestezi altında yapılır. Tedaviden sonra bireyin kafasına özel bir bandaj uygulanır. 1-2 saat gözlem altında tutulan birey, daha sonra taburcu edilir. Saç ekimi sürecinde ağrı nadir görülen bir semptomdur, ancak bu ihtimale karşı ağrı kesici verilebilir. Birey kısa bir ev istirahatinden sonra ekim yapılan bölgenin korunması amacıyla bandaj kullanarak çalışmaya devam edilebilir. Bunu takip eden günlerde bandajlar değiştirilir.

Saç Ekim Tanı Tedavi Hizmetleri

Saç dökülmesi, saçın kendini yenilememesi şeklinde de tanımlanabilir. Normal bir saç dökülmesi, günlük olarak 80–100 adet saç teli kaybı şeklindedir. Bu miktarın üzerindeki günlük dökülmeler normal değildir ve tedavi edilmesi gerekir. Uygulanan medikal tedavilere rağmen dökülmenin devam ettiği durumlarda ise cerrahi bir yöntem olan saç ekim uygulaması yapılabilir.

Saç Nakli Yöntemleri Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT)

Bu yöntemde, ense üzerindeki sağlıklı ve dökülmemiş bölgeden alınan saçlı deri, mikroskop altında doğal yapıları bozulmadan, saç ve saç köklerini barındıracak şekilde 1’li, 2’li, 3’lü ve 4’lü kümelere ayrılarak seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye ekilir.

Ensede saçların alındığı bölge, plastik ve rekonstrüktif cerrahi yöntemlerine uygun olarak dikilir. Bu sayede, arkadaki dikiş izi en aza indirgenmiş olur ve iz ancak saç tamamen kazıtıldığında görülebilir. Dikiş, ameliyatı takip eden 12–15. günde alınır.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) yöntemi, saç köklerinin özel ince uçlu iğneler ile ense üzerinden ya da vücudun belirli bölgelerinden tek tek alınarak seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye nakledilmesidir. Ense üzerinde dikiş olmadığı için, dikiş izi de söz konusu değildir.

FUT veya FUE yöntemlerinin, sonuçları bakımından birbirinden farkı yoktur. Eğer saç çizgisi doğru hazırlanmış ve yönlendirilmeleri doğru yapılmış ise her iki yöntemin de sonuçları doğal görünmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Neden Saç Dökülmesi Görülür?

Saç ekimi prosedürünün uygulanmasından birkaç hafta sonra ekilen saçlar dökülecektir. Bu normal ve beklenen bir durumdur. Yerlerine oturup kan ile beslenmeye çalışan saç kökleri bir süreliğine fazla yüklerini bırakır. Dökülen saçlar 3-4 ay sonra tekrar uzar. Bu geçici dökülmeden sonra ekilen saçlar arasında kökleri yeterli derecede beslenebilenler tamamen yerlerine oturacak ve normal şekilde çalışacaktır. Ancak aynı bölgede halihazırda var olan orijinal saçlar zamanla dökülmeye devam edebilir ve tekrar saç yoğunluğunun azalması nedeniyle ileride yeni bir saç ekimi prosedürünün uygulanması planlanabilir. Saç dökülmesi ameliyattan sonra aşamalı olarak devam edebilir. Yeni saç çizgisi bölgesinde doğal olmayan bir görünüm oluşursa ileride başka cerrahi işlemler uygulanabilir.

Hastaneler

Sıralama Türü:

Doktorlar

Saç Ekimi biriminde görevli Doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:
 • İşlem Ne Kadar Sürer?

  Saç ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğü, cilt ve saç yapısı, uygulanacak tekniğe bağlı olarak değişmekle birlikte, yaklaşık olarak 4–6 saat arası süren bir işlemdir.

 • Ağrı ya da Acı Hisseder Miyim?

  Saç ekimi operasyonu lokal anestezi altında gerçekleştirilip kesinlikle ağrı ya da acı hissedilmeyen bir işlemdir.

 • Hangi Tekniği Öneriyorsunuz?

  Kullanılacak tekniği biz değil, sizin saçlarınızın ve cildinizin yapısı belirleyip doğru tekniğin uygulanması çok önemlidir. Öngörüşme esnasında yapılacak teknik ve neden o tekniğin seçildiği detaylı bir şekilde anlatılıp karar verilir.

 • Ekilen Saçlar Kesinlikle Çıkar Mı?

  Evet çıkar. Greftlerin (saç kümesi) hazırlanması, bekletildiği koşullar ve doğru tekniğin uygulanması sonucu direkt etkileyen faktörler olup, yerine getirildiği takdirde sonuç %100 başarılıdır.

 • Ne Zaman Dışarı Çıkabilirim?

  Operasyondan sonra dışarıya çıkmanızı engelleyecek bir durum yoktur. İlk 2–3 gün minik minik pembe noktacıklar görülüp, yavaş yavaş solmaya başlayarak bir hafta içinde normal haline dönüp dışarıya çıkmanızı engelleyecek bir durum teşkil etmez. Ne zaman banyo yapabilirim? Operasyon sonrası dikkat etmem gereken şeyler nelerdir? Bu bilgiler öngörüşme esnasında aklınızda en ufak soru işareti kalmayacak şekilde anlatılacaktır.

 • Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

  Operasyon tarihinden 3 ay sonra küçük küçük görünmeye başlayıp, yaklaşık 6 ay içinde normal uzunluğuna erişir.

 • Ekilen Saçlar İleriki Tarihlerde Dökülür Mü?

  Hayır dökülmez. Çünkü ekilen saçlar dökülmemeye kodlanmış bölgeden alınıp, bu özelliğini yeni ekilen bölgede de devam ettirir.

 • Saç Ekimi Yaptırdığım Belli Olur Mu?

  Uygun teknikle doğal bir şekilde ekilmiş saçlar kesinlikle belli olmaz. Bunun için operasyonu yapacak ekibin deneyimli olması çok önemlidir. Çünkü uygulanacak ekimin şekli kişinin cilt ve saç yapısına, ekim yapılacak bölgeye göre değişip, her biri teker teker değerlendirilmelidir.

 • Fiyatı Ne Kadardır?

  Fiyat verilebilmesi için cildinizin yapısı, saçınızın yapısı, uygulanacak teknik ve ekim yapılacak bölgenin büyüklüğünün değerlendirilmesi gerekir.

 • İşlemi Uygulayacak Kişiler Kimlerdir?

  Saç ekimi plastik cerrahlar yönetiminde konusunda uzun yıllar deneyim kazanmiş uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 11 Kasım 2021 Perşembe Yayımlanma Tarihi: 28 Ocak 2019 Pazartesi

  Bize Ulaşın

  Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

  Devamı
  Devamı
  Güvenlik Kodu

  KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

  Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

  1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

  Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

  Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

  İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

  2. Kişisel Verilerin Aktarılması

  Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

  3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

  Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

  Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

  4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

  Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

  Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

  5. Veri Güvenliği

  Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

  6. Şikayet ve İletişim

  Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

  Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

  YUKARI
  İçindekiler
  Size ulaşmamızı ister misiniz?