Ücretsiz Danışma Hattı Her Perşembe 10.00-11.00

Kristal Uyuşturucu (Metamfetamin) Bağımlılığı

  1. Ana Sayfa
  2. Bağımlılık Yapıcı Maddeler
  3. Kristal Uyuşturucu (Metamfetamin) Bağımlılığı
Amfetamin / Metamfetamin ve Kristal Uyuşturucu Bağımlığı

Metamfetamin, 1950-60'larda depresyon ve obezite için ilaç olarak da kullanılmış, bağımlılık potansiyeli fark edilince kontrol altına alınmış bir maddedir. İlaç kontrol altına alındıktan sonra yasadışı olarak üretimi devam etmiştir.

Çeşitli önlemlerle madde üretimi kontrol altına alınmaya çalışıldıysa da 2011 sonrasında madde üretimi tekrar canlanmıştır ve ülkemiz de de son yıllarda yaygınlık giderek artmaktadır.

Kristal Uyuşturucunun Etkileri Nelerdir?

Metamfetamin, dopamin ve norepinefrin salınımı sağlayarak uyarılmış hali oluşturan, çok kolay bağımlılık yapan ve beyin hücre ölümlerine yol açtığı bilinen oldukça zararlı bağımlılık yapıcı bir maddedir.

Toz halinde veya kristalize halde bulunur ve kristalize formu kristal-met adı ile anılır. Kristal met daha saf bir formudur ve daha yoğun etkilidir. Bu sebeple kristal met kullanımı, daha kolay bağımlılık yapar ve daha çok olumsuz etki ile ilişkilidir.

Yüksek dozlarda gerçeği değerlendirmenin bozulduğu, halüsinasyon ve hezeyanların eşlik ettiği “psikoz” tablolarına sebep olur.

Kristal Uyuşturucunun Zararları Nelerdir?

Son yıllarda çok tehlikeli bir madde olarak bilinen metamfetaminler yaygınlaşmıştır. Bağımlılık potansiyeli çok yüksektir. Bir tür uyarıcı olan metamfetamin uyarılma haline sebep olur. Aşırı dozlarda saldırganlık, paranoya, şiddet eğilimi görülür. Yoksunluk döneminde ise huzursuzluk, aşırı uyuma, yeme, depresyon ve intihar görülebilir.

Birçok değişik yoldan kullanılabilir: dumanı solunarak, damar içine zerk edilerek, buruna çekilerek, yutularak veya dil atında eritilerek... Ancak en sık kullanım yolu dumanı solumaktır. Dumanının solunması ve damar içine zerk etmek, hemen başlayan ve birkaç dakika süren öforik hal yaşanmasına sebep olur. Bunun dışında enerji artışı, uyarılmışlık, pozitif duygudurum, kalp hızı artışı, yüksek tansiyon, iştah azalması, davranışlarda kontrolsüzlük ve kaygıya sebep olur. Sürekli kullanım şizofreni benzeri hastalıklara sebep olur.

Metilfenidat dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda kullanılan bağımlılık potansiyeli düşük bir amfetamin çeşididir.

Kristal Uyuşturucu Nasıl Bırakılır?

Madde bırakıldığında, mutsuzluk, isteksizlik, sürekli uyuma, kaygılılık, öfkelilik, ve yoğun metamfetamin arayışı ortaya çıkar.

Tedavisinde eşlik eden psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisi, kişinin motivasyonunun desteklenmesi, aile sosyal ilişkilerin ve destek sisteminin yeniden sağlanması, ek tıbbi rahatsızlıkların gözden geçirilmesi gereklidir.