HIZLI RANDEVU TALEBİ

Renk Körlüğü

  1. Ana Sayfa
  2. Diğer Göz Hastalıkları
  3. Renk Körlüğü
Renk Körlüğü

Renk körlüğü, renk hissinde zayıflık ve mavi ile sarıyı veya yeşil ile kırmızıyı ayırmada zorluk olmasıdır.

Renk körlüğü kalıtsal bir durumdur ve erkekleri kadınlardan daha çok etkiler.

Renk Körlüğü Belirti ve Bulguları

Renk körlerinin hiçbir rengi göremeyip, dünyayı gri tonlarında gördüğüne dair yaygın bir kanı mevcuttur. Ancak bu kanı doğru değildir.

Renk körleri, renkleri görürler ama kimi renkleri solgun gördüklerinden, renkleri birbirleriyle karıştırabilirler.

Renk körlüğü testleri ile renk körü olup olmadığınız anlaşılır.

Renk Körlüğünün Nedeni Nedir?

Gözümüzün retina adını verdiğimiz tabakasında, "rod" ve "koni" dediğimiz fotoreseptörler vardır. Koniler renkli görmeden sorumludur. Renk körlüğü olanlarda kalıtımsal olarak kimi koniler eksiktir.

Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir mi?

2009 yılında ABD'de gerçekleştirilen bir çalışma ile maymunlarda renk körlüğü problemi gen tedavisiyle düzeltilmiştir. Ancak insanlarda henüz gen tedavisi gerçekleştirilememektedir.

Grafik tasarımı, ince elektronik işler, cerrahi gibi meslekleri icra etmede renk körleri zorluklar yaşayacaklardır. Ama bunun dışındaki mesleklerde ve günlük hayatta renk körleri fazla zorluk çekmezler.

Renk Körlüğüne Özel Kontakt Lensler ve Gözlükler

Renk körleri için üretilmiş renkli kontakt lensler ve gözlükler mevcuttur. Göz doktorunuz size bu kontakt lens ve gözlüklerin deneme setinden farklı renkleri denetir. Hangi renge sahip kontakt lens veya gözlükle renkleri daha iyi ayırt edebildiğiniz saptanır. Sonra da bu renkteki kontakt lens ve gözlüğü kullanmaya başlayabilirsiniz.