Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
TR

Genel Tanıtım

Eritrosit (RBC) Nedir?

Kanın %60’lık bölümü kan plazmasıdır. Kan plazması; protein çeşitleri, tuzlar, vitaminlerden oluşan beyaz sarı renkli bir sıvıdır. Kanın kalan %40’lık bölümünü de kan hücreleri oluşturur. Kan hücreleri; eritrositler (kırmızı kan hücreleri ya da alyuvarlar), beyaz kan hücreleri (akyuvarlar, lökositler), kan pulcukları yani trombositlerdir.

Kan hücreleri kanda değişik ortamda bulunurlar, kanda en fazla bulunan hücreler ise eritrositler yani RBC’dir. Tüm kan hücrelerinin yaklaşık %99’luk kesimini oluştururken, lökositler ve trombositler yaklaşık %1’lik kesimi hakimiyetleri altında tutarlar.

Vücut içinde oksijen ya da karbondioksit taşınmasından sorumlu (kırmızı) alyuvar hücrelerine eritrosit ya da RBC diyoruz. Kanda en çok sayıda bulunan hücreler, alyuvar hücreleridir. 

Eritrositlerin yapısında hemoglobin ve demir bulunur. Hemoglobin, RBC’nin kuru ağırlığının yaklaşık %90’lık kısmını oluşturur ve onun kendine özgü şeklini almasına vesile olur. İçeriğindeki demir ise eritrosite kırmızı rengi vermektedir.  Bu yüzden bu özgün şekil ve renkten bu adı almışlardır. 

Eritrositler, endokrin bezlerinden salgılanan eritropoietin hormonunun kemik iliğini uyarmasıyla üretilmeye başlanır. Kemik iliği tarafından her saniyede 1, 5 milyon adet RBC üretilir. İlk başta çekirdekli olan alyuvar hücresinin bir haftalık olgunlaşma sürecinin ardından çekirdeği kaybolur ve kazandığı esneklik sayesinde dolaşımda daha aktif rol oynayabilir. 

Fakat çekirdeği kaybolan kırmızı alyuvar hücresinin ömrü yaklaşık olarak 130 gündür. Vadesi dolduğunda dalakta parçalanır ve alyuvarlardan demir minerali ortaya çıkar. Bu demir minerali, alyuvarların üretiminde kullanılır. Arta kalan kısmı da safra kesesine gider. Erkeklerde bulunan eritrosit miktarı 4, 7-6, 1 milyon aralığındayken, kadınlarda bulunan eritrosit miktarı ise  4, 2-5, 4 milyon aralığında seyretmektedir. 

Eritrositler, dokular ile akciğer arasındaki oksijen - karbondioksit döngüsünü sağlamaktadırlar. Kişi nefes aldığı esnada vücuduna giren oksijeni akciğerlere yönelerek bağlayan eritrositler, ardından doku ve organlara iletim mekanizmasında görev alırlar.

Eritrositler, açığa çıkan karbondioksiti de bağlayarak akciğerlere taşır ve buradan karbondioksit vücudun dışarısına gönderilir. Tüm bu döngü kişinin bir nefes alıp verdiği esnada koordineli olarak gerçekleşmektedir.

Bir hastalık şikayeti ile doktora gittiğinizde yaptırdıkları rutin test kan sayımıdır. Kan sayımında rutin olarak bakılan bir parametre de RBC değeridir. RBC kadın ve erkekte farklı değer aralığında bulunur.

Ayrıca, her yaş grubunda (prematüre, yeni doğan [0-1 ay], süt çocuğu [2-24 ay], oyun çocuğu [2-6 yaş], okul çocuğu [6-11 yaş], ergen [11-17 yaş] ve erişkin [18 ve üzeri]) farklı oranlarda bulunmakla beraber referans değerlerinde de laboratuvar bazında ufak farklılıklar görülebilir. Hamilelik döneminde de alyuvar sayısı değişikliğe uğrar. 

RBC (Eritrosit) Yüksekliği

RBC değerinin referans aralıklarında olması, vücut sağlığı için oldukça mühimdir. Alyuvar hücrelerinin oksijen - karbondioksit döngüsünü gerçekleştirirken yetersiz kalması, doku ve organlara yeterli oksijen iletilememesine bağlı olarak, kemik iliğinin telafi amaçlı fazla miktarda eritrosit üretmesine RBC yüksekliği denir. 

RBC yüksekliğinde; eklem ve göğüs ağrıları, görmede yaşanılan bulanıklık, tansiyon yüksekliği, avuç içlerinde yaşanan hassasiyet durumu, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku bozukluğu, kulak çınlaması, karın ağrısı, kas ağrısı, kaşıntı hali gibi belirtiler yaşanması oldukça olağandır.

RBC değerinin yüksek olmasına neden olan faktörler arasında; kalp damar sorunları (konjenital kalp hastalığı), akciğer rahatsızlığı (pulmoner fibrozis), böbrek rahatsızlıkları, kemik iliği hastalıkları, vücudun susuz kalması, uyku apnesi, ağır egzersizler, hemoglobinopati, sigara kullanımı, yüksek basınçlı yerlerde bulunulması, dehidrasyon, karbonmonoksit zehirlenmesi, bağırsak tıkanıklığı, kortizon içeren ilaçlar kullanmak, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, doping kullanımı sayılabilir.

RBC (Eritrosit) Düşüklüğü

Eritrosit düşüklüğü denince aklımıza direk canlanan hastalık anemi (kansızlık) olabilir. Kan plazmasının içinde yeterli oranda RBC veya hemoglobin bulunmadığında meydana gelen eritrosit düşüklüğü pek çok rahatsızlıktan dolayı gün yüzüne çıkabilmektedir. 

RBC düşüklüğü genellikle hastalıklara bağlı olarak, eritrosit üretim yeteneğinin zedelenmesi ya da eritrosit kaybına sebebiyet veren durumların varlığıyla ortaya çıkar.

Vücutta doku ve organların ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar alyuvar üretilememesi, meydana gelen bir kanama sebebiyle vücudun kan kaybetmesi eritrosit düşüklüğü nedenleri arasında sayılabilir. 

RBC düşüklüğü belirtileri arasında;
 • Halsizlik,
 • Kolay yorulma,
 • Enerji kaybı,
 • Huzursuzluk ve sinirlilik,
 • Nefes darlığı,
 • Baş ağrısı ve dönmesi,
 • Şiddetli göğüs ağrısı,
 • Ciltte solukluk,
 • Bacaklarda yaşanan kramp sıkıntısı,
 • Uyku problemi çekme,
 • Soluk benizli cilt,
 • Kalp atışında düzensizlik şeklinde görülebilir.

RBC düşüklüğüne yol açan hastalıklar; anemi çeşitleri (demir eksikliği anemisi, aplazisi, pansitopeni, radyoterapi, kemoterapi), kemik iliği yetmezliği, kan kanseri (lösemi), tiroid bozuklukları, böbrek rahatsızlıkları, epilepsi nöbetleri, meydana gelen iç ya da dış kanama, yetersiz beslenme, mineral ve vitamin eksiklikleri (demir, bakır, folik asit, B6 ve B12), hamilelik, kanser ilaçlarının yan etkileri, kan transfüzyonu, hemoliz, kan damarlarının yaralanması, multipl miyelom. 

İdrarda RBC (Eritrosit) 

İdrarda RBC görülmesi, idrara kan karıştığı anlamına gelir. İdrara kan karışması, tıbbi olarak hematüri şeklinde ifade edilir. İdrarda eritrosit görme, kulağa korkutucu gelse de genellikle yaşamı tehdit etmez, nadiren ciddi hastalıkların sonucu olarak teşhis edilebilir. 

İdrara kan karışması durumu sadece mikroskopla bakılarak teşhis edilecek kadar az olabilir. Fakat ortaya çıktığında sebebini araştırmak mühimdir, çünkü bazen ciddi bir takım durumlardan da meydana gelebilir.

Bazı vitamin ilaçlarından ötürü ya da havuç veya turunçgil tüketimine bağlı olarak da idrarda renk değişimi meydana gelebilir. Ancak, idrarda gözle görülür bir kanama mevcutsa vakit geçirmeden bir hekimle görüşülmeli ve kanamaya neden olan etki bulunduktan sonra tedavi planı şekillenmelidir.

Normal bir kişinin idrarında 0-3 arası eritrosit olması oldukça olağandır. Ama bunun üzerinde görülürse, sebebinin araştırılmasında fayda vardır.

İdrarda eritrosit görülmesinin nedenleri arasında; idrar yolu iltihabı geçirmiş olmak, idrar  kesesinde ya da böbreklerde meydana gelmiş enfeksiyon, böbreklerde taş olması, mesane kanseri, böbrek kanseri, glomerulonefrit, böbreğin zarar görmesi, prostatta meydana gelen büyüme hali, prostat kanseri, idrar yolunda oluşan tümör, bazı ağrı kesiciler, kanser ilaçları, orak hücreli anemi gibi genetik bir hastalıktan ötürü gelişen böbrek hastalıkları, virüs kaynaklı ortaya çıkan iltihaplar, aşırı egzersiz yapma, kanın pıhtı atması sayılabilir.

Gaitada RBC (Eritrosit) 

Dışkınızda (gaitada) kan görülmesi normal bir durum değildir. Eğer gaitada eritrosit görülürse, parazitten ya da bakteriden kaynaklanan bir enfeksiyon geçirildiği ya da bağırsak ve mide rahatsızlıklarından kaynaklanan bir kanamanın varlığı üzerinde düşünceler yoğunlaşabilir. Bu durumda bir hekime görünmeniz çok önemlidir. Hekiminiz gerek gördüğü takdirde gaita kültürü gibi tahliller isteyebilir. Bazı durumlarda kolonoskopi, endoskopi tahlillerine de ihtiyaç duyulabilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 18 Nisan 2022 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 13 Ekim 2020 Salı

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Sağlığınız Sağlığımızdır
20 : 59 : 55