Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı; bağırsakların bir kısmının ya da karın iç organlarından birinin, kasık bölgesinde yer alan karın zarından dışarıya doğru uzanarak, cilt altından çıkması durumudur. Kasık fıtığı yaygın bir sağlık sorunudur. Erkekler anatomik yapıları nedeniyle kasık fıtığına kadınlardan daha yatkındırlar.

Kasık fıtığı erkek çocuklarında ve yetişkin erkeklerde, kız çocuklarına ve kadınlara oranla 3-10 kat daha fazla görülür. Bunun nedeni erkeklerin üreme organlarının gelişimi sırasında, kasık bölgesinde oluşan boşluktur. Kasık fıtığının fark edildiği zamanlar; öksürme, ıkınma, hapşırma gibi vücudun zorlanarak karın iç basıncının arttığı durumlardır.

Karın iç bölgesinde artan basınçla kasık fıtığının görünürlüğü artabilir. Kasık fıtığının dinlenme sırasında kaybolması, iyileştiği anlamına gelmemektedir. Tedavi edilmemiş ilerleyen kasık fıtığı zamanla şişerek kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayabilir, ağrı ve acıya sebep olabilir. Kasık fıtığının direkt herni, indirekt herni, femoral herni ve obturator fıtıklar olmak üzere temel tipleri bulunmaktadır.

Kasık Fıtığı Belirtileri

Kasık fıtıkları genellikle kasık bölgesindeki şişlikle kişinin kendisi tarafından fark edilirler. Şişliğe eşlik eden ağrı ve yanma hissi olabilir. Kişinin hareketleri kısıtlanabilir, özellikle iç basıncın arttığı durumlarda bu ağrılar kramplar şeklinde görülebilir. Karın iç basıncın düşmesiyle kasık fıtıkları çoğunlukla görünmez olurlar. Kasık fıtığının bazen görünüp bazen görünmemesi nedeniyle; fıtığın zamanla, dinlenince, kendiliğinden geçeceği düşünülmemelidir. Kasık fıtıklarının hekim tarafından değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Tedavi edilmeyen kasık fıtıkları ilerleyebilir, başka şikayetlerin oluşmasına neden olabilirler. Kasık fıtığına neden olan iç organ genellikle bağırsaklardır. Bağırsakların geçici olarak karın iç duvarının zayıf bölgelerini keseleştirerek bu keselerin içine girip çıkması ile fıtık oluşur. Fıtık kesesinden bağırsağın çıkmasıyla fıtık görünmez olur. Bazı durumlarda iç basıncın artmasıyla bağırsaklar fıtık kesesine girer ancak iç basıncın azalmasıyla geri çıkmaz. Bu durumlara gündelik dilde boğulmuş fıtık adı verilir. Boğulmuş fıtık, inkarsere henri ya da strangüle herni olarak da isimlendirilebilir.

İlerleyen fıtıklar sindirim sorunlarına, hareketlerin kısıtlanmasına neden olabilir. Hastada bulantı ve kusma, iştahsızlık, kabızlık, gaz ve ateş görülebilir. Fıtığın olduğu bölgede şişlik artabilir, kızarma, morarma gözlenebilir. Bu gibi durumlar acil durumlardır. Fıtık ameliyatını gerektirebilirler. Kasıkta fıtığı oluşturan bağırsak parçasının sıkışıklığının giderilmesi, yeniden kan dolaşımının sağlanması gerekir. Tedavi edilmeyen kasık fıtıkları bağırsakta ve karın zarında hasarlara sebep olabilir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık fıtıklarının görünümü karın iç basıncına ve hastanın o anki durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak oluşmuş fıtıklar kendiliğinden iyileşmezler. Fıtıkların ilaçla tedavisi mümkün değildir. Kasık fıtığının tedavisi cerrahi yöntemlerle, ancak kasık fıtığı ameliyatı ile yapılır. Fıtık ameliyatlarında amaç; sıkışmış iç organın parçasını, genellikle de bağırsağın parçasını fıtık kesesinden çıkararak, yerine yerleştirmektir. Kasık fıtığı ameliyatında mevcut fıtığın giderilmesi ve tekrarlamaması için cerrahi müdahaleler uygulanır. Fıtık ameliyatları hastanın ve fıtığın durumuna bağlı olarak genel anestezi, lokal anestezi ya da belden uygulanan anestezilerle gerçekleştirilebilir. Fıtık ameliyatlarında lokal anestezi yöntemi küçük fıtıklar için uygulanabilir bir yöntemdir. Ameliyatlar genellikle genel anestezi etkisinde yapılır.

Fıtık ameliyatları; gündelik dilde açık ya da kapalı (laparoskopik) olarak ifade edilen tekniklerle yapılabilir. Açık ameliyatlarda kasık bölgesinde 5-6 cm uzunluğunda bir kesi açılır. Operasyon bu kesiden girilerek yapılır. Laporoskopik ameliyatlarda birbirinden farklı 3 noktadan, açık ameliyatlara kıyasla çok daha küçük kesiler açılır. Laporoskopik fıtık operasyonlarında yani kapalı fıtık ameliyatında açılan kesilerden birinden kamera yardımıyla görüntü oluşturulur. Kapalı fıtık ameliyatı, açılan kesinin küçüklüğü nedeniyle daha hızlı iyileşme gösterebilirler. Ancak her durumda kapalı ameliyat uygulanamaz. İlerlemiş ve boğulmuş fıtıkta, hastanın diğer sağlık sorunlarının eşliği varsa ameliyatın türü cerrah tarafından açık olarak belirlenebilir.

Fıtık ameliyatının amacı, ameliyatın türüne göre değişikli göstermez. Her tür fıtık ameliyatında amaç mevcut fıtığı gidererek fıtığa sebep organ parçasını yerine yerleştirmek, bir daha oluşmasını engellemek amacıyla bölgeye yama benzeri bir doku eklemesi yapmaktır. Bu yama şeklindeki doku mesh olarak adlandırılır. Böylece fıtığın tekrarlamasının önüne geçilmiş olur. Fıtık ameliyatları genellikle hastaların hızlıca hayatına devam edebildiği cerrahi operasyonlardır. Hasta ameliyat sonrası komplikasyonlara önlem olarak hastane tutulur ve genellikle bir gün içinde taburcu edilir.

Fıtık ameliyatı sonrası, ameliyat bölgesini zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Fıtık ameliyatı olan kişiler ameliyat sonrasında bir süre ağır kaldırmamalı, spor programını güncelleyerek hafifletmeli ve ideal kilosunu korumaya yönelik beslenmelidir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı ameliyatları çocukluk çağında sık uygulanan cerrahi girişimlerden biridir. Görülme sıklığı gününde doğanlarda %1-3, prematürelerde ise %16-25’tir. Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla 3-10 kat fazla görülür. Özellikle ağlama ve ıkınmanın etkisiyle kasıkta şişlik belirmesi tipiktir.

Kalıtsal bir hastalık olmamakla birlikte aile bireyleri arasında fıtık öyküsü bulunabilir (% 5-20). Karın içi basınç artışına neden olan sıvı birikimi ya da tümör gibi nedenler, uzun süren kronik öksürük nöbetleri ortaya çıkışını kolaylaştırır.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerin anne karnındaki 14. Haftasından itibaren üreme organları karın alt bölgesine yerleşmeye başlarlar. Kız çocuklarda üreme organlarının gelişimi burada devam eder ve yumurtalıklar burada oluşur. Erkek çocuklarda karın bölgesinde oluşmaya başlayan testisler, karın bölgesinden testis bölgesine inerler. Bu inme esnasında oluşan boşluk zamanla daralarak ipliksi bir hal alır ancak bazı durumlarda yeterince kapanmaz.

Açık kanalın zamanla genişlemesi ya da kapandıktan sonra meydana gelen etkilerle (kronik öksürük, kabızlık nedeniyle zorlu ıkınma, bazı başka karın içi basınç arttırıcı hastalıklar) yeniden açılması sonucu; kimi karın içi organların bu kanal içine doğru yer değiştirmeleri ile fıtık ortaya çıkar. Bu keseciğin su dolması durumunda da hidrosel meydana gelir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Ameliyatı

Çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi kasık fıtığının tek tedavi yöntemi ameliyattır. Tedavi için beklenmesi gereken bir yaş sınırı yoktur. Operasyona engel bir durum yoksa doğumdan itibaren görüldüğü zaman yapılmalıdır. İlaç tedavisi veya kendiliğinden iyileşmesi söz konusu değildir. Fıtık bağı benzeri uygulamaların günümüzde yeri yoktur.

Ameliyat edilmeyen kasık fıtıkları boğulma riski taşırlar. Bu olasılık ilk aylarda en yüksek olup, 6 aydan küçük bebeklerde %60’a kadar ulaşabildiği bildirilmektedir. Yerine tekrar yerleştirilemeyen boğulmuş fıtıklarda acilen ameliyat gereklidir. Bu olgulara müdahale edilmediğinde, fıtıklaşan organın fonksiyonunun tamamen yitimine kadar varabilecek komplikasyonlar ortaya çıkabilir.


Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 13 Eylül 2022 Salı Yayımlanma Tarihi: 23 Ocak 2019 Çarşamba

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?