Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid (basur) yaygın diğer adıyla basur rektumun ve anüsün en alt kısmında, anal kanalın sonunda bulunan, ağrı, kaşıntı ve kanamaya neden olan genişlemiş damarlara verilen isimdir. Bu kan damarlarının duvarları bazen o kadar genişler ki, şişerek tahriş olurlar.

Bu şişme ve tahriş olmanın sonucunda da makatın dışına çıkarlar. Bu durum gündelik dilde basur veya mayasıl adıyla da bilinir. Hemoroidler iç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılırlar ve belirtilerine göre dört farklı derecede ölçülürler.

İç Hemoroid Nedir?

İç hemoroidler makatın genellikle görülemeyecek veya hissedilmeyecek kadar derin bir noktasındadır. Bulundukları bölgede acı algılayan sinirlerin sayısının azlığından dolayı genellikle ağrıya veya acıya neden olmazlar.

Bunlara prolapslı hemoroidler denir. Bu hemoroidler kendiliklerinden geri girebilirler ya da yumuşak bir şekilde içeri bastırılabilirler.

Dış Hemoroid Nedir?

Dış hemoroidler , makatın dış çeperindeki derinin hemen altındadır. Burada daha fazla ağrı algılayan sinir mevcut olduğu için dış hemoroid belirtileri arasında ağrı, kanama, kaşıntı ve şişlikler görülür.

Tromboze Hemoroid Nedir?

Bazı hemoroid vakalarında bir kan pıhtısı nedeniyle hemoroid mor ya da mavi bir renk alabilir. Buna tromboz adı verilir. Bu durum ağrıya, kaşıntıya ve kanamaya neden olabilir. Pıhtı çözüldüğünde geriye bir kısım deri parçası kalabilir ve bu parça tahriş olabilir.

Hemoroid (Basur) Neden Olur?

Hemoroidin temel nedeni rektum bölgesindeki damarlara fazla basınçlı ve yüksek hacimli kan akışıdır.

Bu durum tuvalet yaparken, ağır bir cismi kaldırmaya ya da itmeye çalışırken zorlanınca, obezite nedeniyle vücudun ekstra ağırlık taşımasında, gebelik esnasında, sürekli düşük lifli bir diyet takip ediliyorsa, egzersizden uzak bir hayat yaşanıyorsa ya da anal yolla cinsel ilişkiye girildiğinde ortaya çıkabilir. Çok uzun süreler boyunca pozisyon değiştirmeden ayakta duran ya da oturan kişiler de risk altındadır. Yine uzun süre boyunca geçmeyen ishal ya da kabızlık hemoroid (basur) risk faktörlerini arttırmaktadır. Öksürme, hapşırma ya da kusma var olan hemoroid (basur) durumunu kötüleştirebilir.


Hemoroid (Basur) Belirtileri

Hemoroid Belirtileri: Dışkıda, klozette ya da tuvalet kağıdında görülen kan, ağrı, kaşıntı ve hemoroidlerin (basur) çevredeki diğer dokulardan farklı olarak daha pembe renge sahip nemli yumrular olarak görünmeleridir.

1. derece hemoroidde en önemli şikayet görülen kanamadır. Hemoroidler teşhis için gerçekleştirilen rektoskopi sırasında belirlenir.

2. derece hemoroidlerde kanamanın yanı sıra kaşıntı şikayeti mevcuttur. Bunlar anal muayene esnasında ve ıkınma esnasında belirlenir.

3. derece hemoroidlerde ise kanama ve kaşıntının yanı sıra makatta akıntı veya ıslaklık hissi şikayeti mevcuttur. Anal muayene esnasında makatın dışına çıkmış hemoroid pakeleri ile belirlenir. Bunlar muayene esnasında içeriye gönderilebilir.

4. derece hemoroidlerde ise akıntı, kanama, ve kaşıntının yanı sıra ağrı şikayeti mevcuttur. Bu derecede muayene ile içeri gönderilemeyen şişlikler saptanır.

Hemoroid kaynaklı olmasa bile rektal kanama görülen her durumda doktora başvurulmalıdır. Rektal kanama aynı zamanda Crohn hastalığı, divertikülit, kolit, kolon polipleri veya kolorektal kanserin bir belirtisidir.

Anal çatlaklar da ağrıya veya kanamaya neden olabilir. En doğru teşhis ve tedavi için mutlaka bir sağlık uzmanına başvurmak gereklidir.

Hemoroid (Basur) Tanısı

Doktorunuz tıbbi geçmişi ve semptomlar hakkında çeşitli sorular soracak, ardından mevcut olan bir kaç muayeneden birisini veya vakaya göre tamamını gerçekleştirecektir.

Bunlardan ilki doktor topaklar, şişme, tahriş veya diğer sorunların varlığını kontrol etmek için anüse ve rektuma baktığı fiziksel muayenedir.

İkinci muayene yönteminde ise doktor hijyenik bir eldiven giydikten sonra, kas tonusunu inceler ve yine hassasiyet, şişme, topaklar, tahriş ve benzeri problemleri hissetmek üzere rektumu parmak ile kontrol eder. Buna dijital rektal muayene yöntemi adı verilir.

İç hemoroidleri teşhis etmek ve olası diğer tıbbi sorunların varlığını kontrol etmek için daha karmaşık muayene yöntemleri gerekebilir.

Bu amaçla rektoskop ya da proktoskop isimli aletlerle gerçekleştirilen muayeneye ise rektoskopi ya da proktoskopi adı verilir.

Anal kanalın incelenmesi için anoskop isimli bir kısa plastik tüpün kullanıldığı anoskopi , alt kolon bölgesinin incelenmesine yardımcı olan sigmoidoskop isimli esnek ve ışıklı bir tüp ile gerçekleştirilen sigmoidoskopi ve bütün kalın bağırsağın kontrolü için kullanılan uzun ve esnek bir tüp olan kolonoskoptan faydalanılan kolonoskopi de kullanılan muayene yöntemleri arasındadır.


Hemoroid (Basur) Tedavisi


Uygun bir tedavi planı doktor tarafından semptomların ne kadar ağır olduğuna göre belirlenecektir. Yaşam tarzında değişiklikler, tıbbi ilaçlar ve cerrahi müdahaleler hemoroid (basur) tedavileri arasında kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler hemoroidi (basuru) kolaylıkla tedavi edebilse bile hemoroidi ortaya çıkaran şartlar değiştirilmediği takdirde hemoroidlerin tekrarlaması ihtimali yükselir. Basit yaşam tarzı değişiklikleri genellikle 2 ila 7 gün içinde hafif hemoroit semptomlarını ortadan kaldırabilir. Lif tüketimi besinlerin bağırsaklardan geçişini kolaylaştıracaktır.

Çeşitli bitkisel kremler ve pomatlar, doktor tarafından tavsiye edildiği takdirde hemoroit (basur) tedavisinde kullanılabilir.

Hemoroid (basur) tedavisi için eğer varsa, öncelikle altta yatan kabızlık yada ishal gibi sorunlar giderilerek barsak fonksiyonlarının düzenlenmesi sağlanır. Eğer semptomlar kendiliğinden düzelmiyorsa ilaç tedavisine başvurulur. İlaç tedavisi sırasında hap, fitil, krem, pomat ve mendil şeklinde farklı ilaç formları kullanılır.

İlaç tedavisine dirençli düşük dereceli hemoroidlerde, yüksek dereceli hemoroidlerde, sıkışma ve tromboz gibi komplikasyonlara neden olan hemoroidlerde ise cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulur.

Hemoroid (Basur) Ameliyatı


Cerrahi tedavi yöntemleri arasında bant ligasyon, skleroterapi, klasik cerrahi yöntemlerle hemoroidektomi operasyonu, ya da lazer ile operasyon vardır.
Klasik cerrahi operasyonlar genellikle bir gün hastanede kalmayı gerektirecektir. Lazer ile gerçekleştirilen operasyonlar daha kısa tıbbi bakım gerektirir.

Hemoroid (Basur) Ameliyatı Sonrası Nelerden Kaçınmalı?

Hemoroid (basur) operasyonu sonrasında, erken dönemde bir miktar ağrı ve kanama görülmesi doğaldır. Bu ameliyatın iyileşme sürecinin parçasıdır. Ancak uzun vadede hemoroidin tekrar ortaya çıkmaması için, duruma neden olan kabızlık, aşırı kilo gibi durumlardan kaçınmak gereklidir.

Hemoroid (Basur) Nasıl Önlenir?

Hemoroid (basur) tedavisi sırasında kullanılan yaşam tarzındaki değişiklik yöntemleri aynı zamanda hemoroidin önlenmesinde de yardımcı olur.

Yiyeceklerin sindirim sisteminden geçişini kolaylaştıran lifli gıdalara öncelik verilmesi önemlidir. Bunun için sebze, meyve, kepekli tahıllar, fındık, kuruyemiş, tam buğday, nohut, fasulye ve baklagillerden yararlanılabilir. Daha fazla su içmek kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerinde zorlanma riskini azaltır.

Lifli meyve ve sebzelerde de bu durumda yardımcı olabilecek su mevcuttur. Her gün yarım saat yürümek gibi fiziksel aktiviteler hem vücudun hareketliliğini arttıracağı hem de sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olacağı için hemoroid (basur) riskini azaltır.

Tuvalete ihtiyaç anında uğramakta gecikmemek önemlidir, beklememek gerekir. Uzun süre tuvalette oturur pozisyonda kalmak hemoroid (basur) riskini arttırıcı bir harekettir ve kaçınılması gerekir.

Basura Ne İyi Gelir?

Hemoroide iyi gelen öneriler: Bol lifli besinler tüketmek, her gün sebze tüketmek, yeterli miktarda sıvı tüketmek, tahıllı ekmekler yemek, düzenli egzersiz yapmak, hemoroid yastığıyla oturmak, saat başı kısa aralıklarla ayağa kalkmak, ıkınmaktan kaçınmak, pamuklu çamaşırlar tercih etmek, Ilık banyo yapmak hemoroide iyi gelir.

Bol Lifli Besinler Tüketmek

Hemoroidi olanların beslenmesinde mutlaka bol lifli gıdalar yer almalıdır. Bitkisel bazlı bir beslenme düzeni, lif alımını artıracağı için hemoroide iyi gelir. Fasulye, mercimek, nohut gibi tahılllar ve yemekler hemoroidin neden olduğu şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilirler. Lif yönünden zengin bir beslenme, hemoroidin hem tedavisinde hem de önlenmesinde önemlidir.

Her Gün Sebze Tüketmek

Sebze ve meyveleri önerilen miktarlarda günlük olarak tüketmek hemoroidin neden olduğu şikayetleri azaltmaya yardımcı olur. Sebze ve meyveler hem besin değerleri açısından hem de lif açısından zengindir.

Acılı ve Baharatlı Yemekler Tüketmemek

Acılı ve baharatlı yemekler tüketmek hemoroidin neden olduğu ağrı, kaşıntı ve kanama ihtimalini artırır ve şiddetlendirir.

Yeterli Miktarda Sıvı Tüketmek

Yeterli miktarda sıvı tüketmek özellikle de güde 2-3 litre su tüketmek faydalıdır. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tercih edilebilir, yulaf kahvaltılarda ya da ara öğünlerde tüketilebilir. Karabuğday, çavdar, arpa gibi ürünler beslenmeye dahil edilebilir.

Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersiz yapmak, tüm vücut sağlığına iyi etki yapar. Hemoroidin tedavisinde ve önlenmesinde kişinin yaşına ve kondisyonuna uygun günlük 20-30 dakika egzersiz yapması önerilir.

Hemoroid Yastığı Kullanmak

Hemoroidin özellikle ağrı ve acı verdiği durumlarda, hemoroid yastığıyla oturmak hastanın daha rahat oturabilmesine yardımcı olur.

Sürekli Oturmamak

Uzun süre oturmak hemoroidi olanlar için rahatsız edici olabilir. En azından saat başı kısa aralıklarla ayağa kalkmak, vücudu esnetmek biraz yürümek aynı zamanda omurga sağlığı için de önemlidir.

Ikınmaktan Kaçınmak

Ikınmak hemoroide sebep olabileceği gibi var olan hemoroide de iyi gelmez. Bu nedenle düzenli bir tuvalet alışkanlığı edinmek hemoroidi önlemek ve tedavi etmek için gereklidir.

Pamuklu Çamaşırlar Giymek

Dar ve sentetik kumaşlardan yapılmış iç çamaşırları yerine pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir.

Ilık Banyo Yapmak

Ilık banyo yapmak, acının arttığı dönemlerde bölgeye buz uygulamak rahatlatıcı olabilir.

 • Hemoroidi olanların beslenmesinde mutlaka bol lifli gıdalar yer almalıdır. Bitkisel bazlı bir beslenme düzeni, lif alımını artıracağı için hemoroide iyi gelir. Fasulye, mercimek, nohut gibi tahılllar ve yemekler hemoroidin neden olduğu şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilirler. Lif yönünden zengin bir beslenme, hemoroidin hem tedavisinde hem de önlenmesinde önemlidir.
 • Sebze ve meyveleri önerilen miktarlarda günlük olarak tüketmek hemoroidin neden olduğu şikayetleri azaltmaya yardımcı olur. Sebze ve meyveler hem besin değerleri açısından hem de lif açısından zengindir.
 • Yeterli miktarda sıvı tüketmek özellikle de güde 2-3 litre su tüketmek faydalıdır.
 • Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tercih edilebilir, yulaf kahvaltılarda ya da ara öğünlerde tüketilebilir. Karabuğday, çavdar, arpa gibi ürünler beslenmeye dahil edilebilir.
Yaşam tarzındaki değişiklikler, tuvalet alışkanlıkları ve hemoroidin anlık şikayetlerini bastırmaya yönelik öneriler şu şekildedir:
 • Düzenli egzersiz yapmak, tüm vücut sağlığına iyi etki yapar. Hemoroidin tedavisinde ve önlenmesinde kişinin yaşına ve kondisyonuna uygun günlük 20-30 dakika egzersiz yapması önerilir.
 • Hemoroidin özellikle ağrı ve acı verdiği durumlarda, hemoroid yastığıyla oturmak hastanın daha rahat oturabilmesine yardımcı olur.
 • Uzun süre oturmak hemoroidi olanlar için rahatsız edici olabilir. En azından saat başı kısa aralıklarla ayağa kalkmak, vücudu esnetmek biraz yürümek aynı zamanda omurga sağlığı için de önemlidir.
 • Ikınmak hemoroide sebep olabileceği gibi var olan hemoroide de iyi gelmez. Bu nedenle düzenli bir tuvalet alışkanlığı edinmek hemoroidi önlemek ve tedavi etmek için gereklidir.
 • Dar ve sentetik kumaşlardan yapılmış iç çamaşırları yerine pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir.
 • Ilık banyo yapmak, acının arttığı dönemlerde bölgeye buz uygulamak rahatlatıcı olabilir.

Hemoroid (Basur) Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Basuru olanların dikkat etmesi gereken şeyler; beslenmeleri ve yaşam tarzındaki gündelik alışkanlıkları olarak gruplanabilir. Hemoroide iyi gelmeyen dolayısıyla hemoroidi olanların dikkat etmesi gereken besinler şunlardır:
 • Etin sindirimi zordur, lif oranı çok düşüktür. Et tüketmek sindirim sorunlarına neden olabileceği gibi var olan hemoroid şikayetlerini de artırabilir.
 • Süt ve süt ürünleri, peynirler ve krema var olan hemoroid şikayetleri artırabilir.
 • Paketli gıdalar, tuzla kurutulmuş sebzeler, işlenmiş etler hiçbir sağlık sorununun olmadığı durumlarda da tüketimi sınırlandırılması gereken ürünlerdir. Paketli gıdalar ve işlenmiş etlerde yüksek oranda tuz, koruyucular, rafine şeker ve trans yağ bulunabilir.
 • Alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 • Acılı, ekşili ve baharatlı şeylerin tüketimi azaltılmalıdır. Bu tür gıdalar hemoroide neden olmaz ancak özellikle şikayetlerin yoğunlaştığı dönemlerde daha fazla acı hissedilmesine neden olabilir.
Hemoroidi olanların dikkat etmesi gereken diğer şeyler şunlardır:
 • Ne kadar ağrılı ve acılı olursa olsun, bölge temiz tutulmalıdır. Temizlik esnasında aşındırıcı ürünlerden, sert sürtmelerden kaçınılmalıdır. Hemoroidler kaşınmamalı, kanatılmamalıdır.
 • Kişi ideal kilosunda kalmaya özen göstermeli, kilo alımına dikkat etmelidir.
 • Tuvalette uzun süre oturmak ve ıkınmak basur probleminin oluşmasına ve şiddetlenmesine neden olabilir. Hemoroidi olanlar tuvalette uzun süre oturmaktan kaçınmalıdır.
 • Uzun süre oturmak hemoroide neden olabilir, bu nedenle mümkünse uzun süre oturmamaya özen gösterilmelidir.
 • Stres, her hastalıkta olduğu gibi hemoroit hastalarında da hastalığı şiddetlendirebilir.
 • Uykusuzluk, yorgunluk var olan şikayetleri artırabilir.

Hemoroid (Basur) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Basur Nedir?

Basur, rektum ve anüs bölgesinde yer alan damarların genişlemesiyle oluşan, ağrı, kaşıntı ve kanamaya yol açan bir hastalıktır.

Hemoroid (Basur) Neden Olur?

Basura; kabızlık, uzun süre oturmak, ağır şeyleri kaldırmak, hamilelik, obezite, lifsiz beslenme biçimi ve yeterince su içmemek neden olur.

Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer?

Hemoroid tedavisinde lifli gıdalar, bol su tüketimi, düzenli egzersiz önemlidir. Topikal kremler, ağrıyı hafifletir. Şiddetli vakalar için skleroterapi, lastik bant ligasyonu veya cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Hemoroide (Basur) Hangi Bölüm Bakar?

Hemoroid (basur) tedavisi için genellikle gastroenteroloji veya genel cerrahi bölümleri bakar.

Hemoroid (Basur) Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bol lifli besinler tüketmek, yeterli miktarda sıvı tüketmek, düzenli egzersiz yapmak, hemoroid yastığıyla oturmak, saat başı kısa aralıklarla ayağa kalkmak, ıkınmaktan kaçınmak, ılık banyo yapmak hemoroide iyi gelir.

Hemoroid (Basur) Ne Demek?

Basur, rektum ve anüs bölgesinde yer alan damarların genişlemesiyle oluşan, ağrı, kaşıntı ve kanamaya yol açan bir hastalıktır.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 24 Nisan 2024 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 25 Şubat 2019 Pazartesi

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?