Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
İçindekiler

Kaşıntı Nedir?

Kaşıntı, bireyin cildini kaşımak istemesine neden olan rahatsız edici ve sinir bozucu bir histir. Kaşıntı yaygın olarak cilt kuruluğundan kaynaklanır. Cilt yaşla birlikte daha kuru olma eğilimi gösterdiğinden, yaşlı erişkinlerde daha yaygın görülen bir durumdur. 

Kaşıntınızın nedenine bağlı olarak bireyin cildi; normal, kırmızı, pürüzlü veya kabarmış görünebilir. Tekrarlanan kaşıma, ciltte kanayan, enfekte olabilen ve kalınlaşmaya eğilim gösteren bölgelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Birçok vakada bireyler günlük nemlendirme, yumuşak temizleyiciler kullanma ve ılık suyla banyo yapma gibi kişisel bakım önlemleriyle ciltlerini rahatlatabilirler. Uzun süreli rahatlama ise kaşıntılı cildin nedenini belirlemeyi ve tedavi etmeyi gerektirir. Kaşıntılı cilt için kullanılan yaygın tedaviler arasında ilaçlı kremler, nemli pansumanlar ve oral kaşıntı önleyici ilaçlar bulunur.

Kaşıntı, insan vücudunda sadece kafa derisi, kol veya bacak gibi küçük alanları veya tüm vücudu etkileyebilir. Kaşıntılı cilt, ciltte gözle görülür herhangi bir değişiklik olmadan ortaya çıkabilir. Kaşıntı aynı zamanda kızarıklık, çizik izleri, morluklar, lekeler, kabarcıklar, kuru ve çatlamış bir cilt ile, kösele gibi ya da pullanmış bir cilt gibi belirti ve semptomlara eşlik edebilir.

Bazı vakalarda kaşıntı uzun süre ve yoğun olarak devam eder. Birey bölgeyi ne kadar kaşırsa kaşısın ya da ovuşturursa ovuştursun, kaşıntı devam eder ya da kaşıdıkça kaşıntı artabilir. Bu kaşıntı kaşıma döngüsünü kırmak zor olabilir.

Kaşıntı iki haftadan daha uzun devam eder ve kişisel bakım önlemleri ile düzelmezse, şiddetliyse, bireyi sizi günlük rutinlerinden uzaklaştırıyorsa, uyku düzenini bozuyorsa, aniden ortaya çıktıysa ve nedeni açıklanamıyorsa, tüm vücudu etkiliyorsa ve kilo kaybı, ateş veya gece terlemesi gibi diğer belirti ve semptomlar kaşıntıya eşlik ediyorsa birey mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. Özellikle 3 aydan uzun süren kaşıntının sistemik hastalıklar bakımından detaylıca incelenmesi gerekir.

Kaşıntı Neden Olur?

Kaşıntının nedenleri arasında; cilt durumu, sistemik hastalıklar, psikolojik ve psikiyatrik durumlar ve tahriş ya da alerjik reaksiyonlar bulunur. Kuru cilt yani kserozis, egzama (Atopik dermatit, sedef hastalığı, uyuz, parazitler, yanıklar, yara izleri, böcek ısırıkları ve kurdeşen gibi cilt koşulları kaşıntıya neden olabilir. Tüm vücutta kaşıntı görülmesi karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, anemi, diyabet, tiroid sorunları, multipl myelom veya lenfoma gibi altta yatan bir sistemik hastalığın belirtisi olabilir.

Kaşıntıya neden olabilecek çeşitli nörolojik yani sinir bozuklukları arasında multipl skleroz, sıkışmış sinirler ve zona yani herpes zoster bulunur. Anksiyete, obsesif-kompulsif bozukluk ve depresyon gibi psikiyatrik durumlar ciltte kaşıntıya neden olabilir.  Yün, çeşitli kimyasallar, bazı sabun türleri ve diğer maddeler cildi tahriş ederek kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Bazı vakalarda zehirli sarmaşık veya içeriği bilinmeyen kozmetik gibi maddeler ile temas alerjik reaksiyona neden olur. Ayrıca, narkotik ağrı kesici opioidler gibi bazı ilaçlara verilen reaksiyonlar ciltte kaşıntıya neden olabilir. Bazı vakalarda ise kaşıntının nedeni belirlenemez.

Kaşıntı İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Şiddetli veya altı haftadan uzun süren kaşıntı, yani kronik kaşıntı bireyin yaşam kalitesini etkileyebilir. Bireyin uyku düzeni bozulabilir, endişe veya depresyona neden olabilir. Uzun süreli kaşıntı ve kaşınma, kaşıntının yoğunluğunu artırabilir ve muhtemelen cilt yaralanmasına, enfeksiyona ve yara izlerinin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Kaşıntı Nasıl Teşhis Edilir?

Kaşıntın nedenini bulmak zaman alabilir. Kaşıntıya neden olan sorunun tanısının konulması için doktor öncelikle bir fizik muayene gerçekleştirir ve hastanın sağlık geçmişi hakkındaki bilgileri soracağı çeşitli sorular ile öğrenmeyi hedefler. Birey gözlemlediği bütün belirtilerini bu muayene sürecinde doktor ile konuşmalı ve sahip olabileceği diğer koşullar veya hastalıklarla ilgili bilgileri paylaşmalıdır. Eğer doktor ilk gözlemleri sonucunda kaşıntının tıbbi bir durumun sonucu olduğuna kanaat getirirse, kan testleri de dahil olmak üzere çeşitli testlerin yapılmasını isteyebilir.

Çeşitli kan tetkikleri kaşıntının nedeni olabilecek sistemik hastalıkları ortaya çıkarmak için destekleyici bulgular ortaya koyabilir. Tiroid, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri kaşıntıya neden olabilecek karaciğer veya böbrek bozuklukları ile hipertiroidizm gibi tiroid anormalliklerinin varlığını ortaya çıkarabilir.

Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Kaşıntılı cilt tedavisi, kaşıntı nedenini ortadan kaldırmaya odaklanır. Eğer normal hijyen önlemleri ve reçetesiz kremler kaşıntıyı ortadan kaldırmazsa doktor reçeteli ilaçlar veya başka tedavi yöntemlerini önerebilir. Bazı vakalarda kaşıntıyı altına almak zor olabilir ve uzun süreli tedavi gerektirebilir. Kaşıntıya iyi gelen ve tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçlar arasında öncelikle kremler ve merhemler bulunur. Kaşıntılı bir ciltte özellikle kızarıklık varsa, doktor etkilenen bölgelere ilaçlı bir krem veya merhem sürülmesini önerebilir. Daha sonra tedavi uygulanan cilt bölgesi nemli ve pamuklu bir malzeme ile kaplanmalıdır. Nem, cildin ilacı emmesine yardımcı olur ve serinletici bir etki sağlar. Kaşıntının altta yatan çeşitli sistemik hastalıklar nedeniyle ortaya çıkması halinde, bu hastalıkların tedavisi gerekir.

Kaşıntı İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri Ve Evde Bakım

Kaşıntıya neden olan nesnelerden veya durumlardan kaçınmak önemlidir. Bu nedenle bireyler  belirtilere neyin neden olduğunu saptamaya çalışmalı ve bundan kaçınmalıdır. Bu etken yünlü giysiler, aşırı ısıtılmış bir oda, çok fazla sıcak banyo veya bir temizlik ürününe maruz kalma olabilir.

Birey cildi nemlendirmek üzere etkilenen cilde günde en az bir kez hipoalerjenik ve kokusuz nemlendirici uygulamalıdır. Kuru cilde sahip bireylerde daha yoğun kremler ve merhemler losyonlardan daha etkili olur. Evin ısıtılması nedeniyle evdeki hava kuru kalıyorsa bir nemlendirici biraz rahatlama sağlayabilir.

Kuru ve kaşıntılı kafa derisinin tedavisi için farklı şampuanları denemek faydalı olabilir. Bireyin kendisi için en uygun olanı bulmadan önce birkaç ürünü denemesi gerekebilir. Bazı vakalarda belirli ürünler arasında geçiş yapmak birey için daha faydalı olabilir. 

Stres veya kaygı kaşıntıyı kötüleştirebilir. Birçok birey, danışmanlık, davranış değiştirme terapisi, meditasyon ile yoga gibi tekniklerin stres veya kaygıyı azaltmaya, ve bundan kaynaklı kaşıntıyı rahatlatmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Kaşıntı sürecinde kaşınmaktan kaçınmak birey için daha faydalı olacaktır. En azından kaşıntı-kaşıma döngüsünden kurtulmayı sağlamak, kaşınırken cilde zarar verilmesini de önler.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 6 Şubat 2023 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 6 Şubat 2023 Pazartesi

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?