Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Kist; cilt altı, cinsel organlar ve iç organlar da dahil olmak üzere vücudun farklı yerlerinde oluşabilen, içi sıvı, katı ya da yarı katı madde dolu kabarcıklardır. Kistlerin ebatları genellikle birkaç milimetreden 5-6 cm’ye kadar değişir. Öte yandan içerisinde litrelerce sıvı bulunan kistlerin gelişmesi de mümkündür. En öne çıkan kist belirtisi, kist oluşan bölgenin etrafında gelişen şişliktir. Bazı kistlerin belirtileri arasında ağrı da olabilir ancak tüm kistler ağrıya neden olmaz. Kistlerin büyük bölümü iyi huyludur ve kist tedavisi sıklıkla kistin ameliyatla çıkarılmasıyla yapılır. Çıkarılan her kist tedbir amaçlı olarak mutlaka laboratuvara gönderilerek kanser riski açısından incelenir. İyi huylu kistler tedavi edilmezse kan zehirlenmesi ve başka bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kist tedavisi ihmal edilmemelidir.
İçindekiler

Kist Neden Olur?

Birçok kist, arkasında önemli bir etken olmadan, kendiliğinden olur. Bilinen kist nedenleri ise şunlardır:

  • Dokulardaki kanalların tıkanması,
  • Hücrelerde yaşanan bir sorun,
  • Kan damarlarında oluşan bir hasar,
  • Vücuda giren bir parazit.

Kist Belirtileri Nelerdir?

Kist belirtileri kistin türüne göre değişir. Yaygın görülen kist türlerine göre kist belirtileri şunlardır:

Baker Kisti Belirtileri: Diz arkasında oluşan küçük bir şişlik, kist büyüdükçe gelişen ağrı, uzun süreler boyunca ayakta kalma sonrası yaşanan ağrı baker kisti belirtileridir. Baker kisti patlarsa diz arkasında veya bacağın daha alt bölümlerinde de ağrı hissedilir.

Bartholin Kisti Belirtileri: Vajinal girişin iki tarafında tekrar eden, hassas bir şişmeye şişlik öne çıkan belirtidir. Batholin kisti enfeksiyona neden olursa ağrı da gelişir.

Böbrek Kisti Belirtileri: Böbrek kistleri sırt ağrısı, büyük olanları ise karın ağrısına neden olur. Böbrek kistlerinin bir diğer belirtisi ise kanlı idrardır.

Cilt Kistleri Belirtileri: Cilt altında oluşan kistler sıklıkla küçüktür ve ağrıya yol açmaz. Kist iltihaplanır ya da patlarsa kırmızı bir görüntü, şişlik ve ilgili bölgede hassasiyet gelişir.

Kist Nasıl Teşhis Edilir?

Kist teşhisi doktor muayenesi ile yapılır. Muayene sırasında doktorunuz kistten şüphelenilen bölgeyi ve etrafını inceler ve size kistin hızlı mı yavaş mı geliştiğini, boyutunda değişiklikler yaşanıp yaşanmadığını, ağrınız olup olmadığını sorar.

Ardından teşhisi netleştirmek için şüphelendiği kist türüne bağlı olarak bazı görüntüleme yöntemleri ve testlerden yararlanır. Bunlar arasında; röntgen, ultrason ve CT taraması bulunur. Yine net bir teşhis konulabilmesi için doktorunuz kistten küçük bir doku örneği alarak bunu incelenmesi için laboratuvara gönderir.

Kist Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kist yaşamınız etkileyen sorunlara neden olmuyorsa doktorunuz herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmadığına karar verebilir. Kistin tedavi edilmesi gerekiyorsa; ağrıya neden olan kistinizi iğne kullanarak boşaltabilir. Kist aynı yerde tekrar oluşursa kist ameliyatı ile kisti tamamen çıkartır.

Kistinizde enfeksiyon geliştiyse çıkarma ya da boşaltma işlemi öncesinde doktorunuz antibiyotik tedavisi önerebilir.

Kistlerin türlerine göre kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır:

Araknoid Kist Tedavisi: Cerrahi drenajla kistte biriken sıvı boşaltılır.

Bartholin Kisti Tedavisi: Tedavi; cerrahi ve antibiyotik kullanımıyla yapılır.

Meme Kisti Tedavisi: Meme kistleri genellikle ağrılıdır ve iğne ile boşaltılarak tedavi edilir.

Kist Hidatik Tedavisi: Karaciğerde veya akciğerde Küçük bir tenya nedeniyle oluşan bu kistlerin tedavisinde ameliyat ve ilaç tedavisi uygulanır.

Yumurtalık Kisti Tedavisi: Çoğu iyi huylu olan yumurtalık kistleri rahatsızlık vermeleri ya da kanserli olmaları halinde ameliyatla tedavi edilir.

Kıl Dönmesi Kisti Tedavisi: Kıl dönmesi kisti, kistin boşaltılması ya da cerrahi olarak çıkarılması şeklinde tedavi edilir.

Yağ Kisti Tedavisi: Yağ kistleri ilaçlarla, kistin küçük bir iğne ile boşaltılmasıyla veya ameliyatla tedavi edilir.

Sık Sorulan Sorular

Kist Patlarsa Ne Olur?

Kist patladığında kistin içeriği vücut boşluklarına yayılabilir ve bu yayılma nedeniyle, ağrı, enfeksiyon ve iltihaplanma riski gelişir. Bu nedenle acil tıbbi müdahale gerekebilir. Kist patlaması belirtileri arasında ani, şiddetli ağrı ve ateş yer alır.

Rahimde Kist Tehlikeli mi?

Rahimde oluşan kistler genellikle tehlikeli değildir, ancak bazıları kansere dönüşebilir veya şiddetli ağrı ve kanama yapabilir. Bu nedenle düzenli olarak doktor takibi önemlidir.

Kaç mm Kist Tehlikelidir?

Kistlerin tehlikeli olup olmadığının net olarak anlaşılması ise sadece doktor muayenesi ve bazı testlerin yapılmasıyla anlaşılır.

Memedeki Kistler Kol Ağrısı Yapar mı?

Memedeki kistler genellikle kol ağrısı yapmaz, ancak çok büyümüş veya enfeksiyon gelişimi görülen kistler çevre dokulara baskı yaparak ağrıya neden olabilir.

Kist Ağrı Yapar mı?

Kistler genellikle büyüdüklerinde veya patladıklarında ağrıya neden olurlar. Kistte enfeksiyon yaşanması da kistin ağrı yapmasına neden olur.

Parapelvik Kist Nedir?

Parapelvik kist, böbrek pelvisine yakın yerde oluşan, içi sıvı dolu bir kisttir. Genellikle belirti vermez, ancak büyükse ağrı ve idrar yolu sorunlarına neden olabilir.

Sol Memede Kist Kol Ağrısı Yapar mı?

Sol memedeki kistler genellikle kol ağrısı yapmaz, ancak büyük veya enfekte kistler çevre dokulara baskı yaparak kol ağrısına neden olabilir.

Kortikal Kist Ne Demek?

Kortikal kist, böbreğin korteks (dış) tabakasında oluşan sıvı dolu kesedir. Genellikle zararsızdır ve belirti vermez, ancak büyürse ağrıya neden olabilir.

Anekoik Kist Ne Demek?

Anekoik kist, ultrason görüntüsünde sıvı dolu ve iç yapısı olmayan, karanlık (anekoik) olarak görülen kisttir. Anekoik kistler genellikle zararsızdır ve tedavi gerektirmez.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 12 Haziran 2024 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 12 Haziran 2024 Çarşamba

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?