Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Soğuk lipoliz, belirli bir bölgedeki yağ hücrelerinin soğutularak etkisiz hale getirilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem, inatçı yağ birikimlerini azaltmak, vücut siluetini düzeltmek ve cilt sıkılaşmasını sağlamak için kullanılır. Soğuk lipoliz uygulaması genellikle cerrahi gerektirmez ve iyileşme süresi kısadır. Yan etkileri genellikle geçicidir ve nadir görülür. Uygulama sonrası düzenli su tüketimi, sağlıklı beslenme ve egzersiz önerilir. Bu yöntem, çeşitli beden bölgelerinde kullanılabilir ve etkileri genellikle birkaç hafta ile birkaç ay içinde görülür.
İçindekiler

Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz uygulaması, uygulama yapılacak bölgeye belirli bir derece ile soğutma yapılarak, yağ hücrelerinin vücuttan atılmasını sağlayan bir yöntemdir. İşlem sırasında seçilen bölgelerdeki yağ katmanı soğutularak yağ hücrelerinin etkisiz hale getirilmesi (apoptoz) tetiklenir. İşlem sırasında etraftaki dokulara zarar verilmez. Yağ hücrelerinin tahribatının ardından vücut ; etkinliğini yitirmiş yağ hücrelerini doğal metabolik süreçler yardımıyla zaman içerisinde atar. 

Soğuk lipoliz, sıklıkla; karın, sırt, bel, çene altı ve uyluk bölgelerinde uygulanır ve bu alanlardaki inatçı yağ birikimlerini azaltma amacıyla kullanılır. Bu yöntem minimal invaziv bir alternatif olarak kullanılır ve  genellikle herhangi bir anestezik işleme ihtiyaç olmaz. 

Soğuk lipolizin etkileri birkaç hafta ila birkaç ay içinde kademeli olarak görülür. Optimum netice için kişinin yağ miktarına, kişisel özelliklerine bağlı olarak için birkaç seans gerebilir.

Soğuk Lipoliz Nasıl Uygulanır? 

Soğuk lipoliz uygulaması, bu amaçla üretilen özel bir soğutma cihazı yardımıyla yapılır. Soğuk lipoliz cihazı uygulama yapılacak bölgedeki yağ dokusunu öncelikle vakumla hafif bir şekilde çeker ve bu esnada soğutma panelleri yardımıyla (ayarlanan soğukluğa ulaşana kadar) soğutma işlemi yapar. Soğutma sırasında, ilgili bölgedeki yağ hücrelerine -10 ile +4 derece arasında bir uygulama yapılır. Uygulama bu ısı derecesinin etkisiyle yağ hücrelerini tahrip olarak apoptoz sürecine girer. 

Civardaki diğer dokular uygulanan işlemden etkilenmez. Seans süresi sıklıkla 35 -60 dakika arasında değişkenlik gösterir. Yapılan işlemin ardından vücut doğal lenfatik sistem vasıtasıyla ölü yağ hücrelerini zamanla dışarı atar. Sonuçlar aşamalı olarak elde edilir, istenilen etkiye ulaşmak genellikle birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürebilir. Soğuk lipoliz uygulamasına kaç seans devam edileceği, uygulamayı yapacak olan sağlık profesyonellerinin  değerlendirmesi ve süreç takibi ile netleşir.

Soğuk Lipoliz Neden Yapılır? 

Soğuk lipoliz yağ birikimlerini azaltmak, vücudun silüetini düzeltmek, cildin sıkılaşmasını sağlamak için yapılır.  Soğuk lipoliz, cerrahi yöntemlere alternatif bir yöntem olduğu ve anestezi işlemi gerektirmediği için de tercih edilir.

Soğuk lipoliz neden yapılır sorusunun daha kapsamlı yanıtları ise şunlardır:

Yağ Birikimlerini Azaltmak: Soğuk lipoliz; beslenme düzenini değiştiren diyetlerle ve egzersizle azaltılmayan, belirli bölgelerdeki yağlara odaklanır.

Vücut Silüetini Şekillendirmek: Özellikle karın, bel, sırt, uyluklar bölgeleri ve çene altı gibi bölgelerdeki yağları tahrip ederek daha sıkı ve düzgün bir silüet elde edilmesini sağlar.

Cilt Sıkılaşması Sağlamak: Soğuk lipolizle yağ hücrelerinin azaltılması ve cilt sıkılaşması hedeflenir.  

Düşük Yan Etki: Soğuk lipoliz, uygulama yapılan bölgenin etrafındaki dokulara zarar vermez. Doğrudan yağ hücrelerini hedef alması bu yöntemin yapılmasının ve tercih edilmesinin bir nedenidir.

İyileşme Süresi: Uygulama sonrası kişi hemen günlük hayatına dönebilir.

Uzun Vadeli Sonuçlar Elde Edilmesi: Soğuk lipoliz yönteminde ölü yağ hücrelerinin doğal şekilde atılması da soğuk lipoliz neden yapılır sorusuna bir yanıttır.

Soğuk Lipoliz Ne Kadar Süre Etkilidir? 

Soğuk lipoliz uygulamasından elde edilen verim sıklıkla kalıcıdır. Bunun nedeni soğuk lipoliz kullanılarak yapılan uygulamalar, yağ hücrelerinin vücuttan doğal kanallarla atılmasını sağlar ve bu hücrelerin tekrar oluşmasını uzan vadede geciktirir. Soğuk lipolizin ardından gözle görülür gelişmeler 3 hafta içerisinde başlar. En belirgin sonuçlar sıklıkla 2 -4 ay sonrasında ortaya çıkar. Vücudun, uygulama yapılan bölgesindeki ölü yağ hücrelerini metabolize edip dışarı atması ise 4-6 ay kadar sürer. Atılan yağ kalıcı bir şekilde vücuttan dışarı çıkarılsa da kalan yağ hücreleri kilo alınmasıyla beraber artabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için egzersiz, dengeli beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmesi gerekir. Bu etkenler yardımıyla soğuk lipolizle elde edilen verim uzun bir zamana yayılabilir.

Soğuk Lipoliz Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Soğuk lipoliz işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler, uygulamanın etkinliğini artırmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için önemlidir:

Bol Su Tüketin: Ölü yağ hücrelerinin vücuttan daha rahat atılması için su içmek oldukça önemlidir. 

Sağlıklı Beslenin: Dengeli ve sağlıklı bir beslenmeye yönelmek hem vücudun iyileşme sürecini olumlu etkiler, hem de elde edilen verimin kalıcı olmasına katkıda bulunur.

Düzenli Egzersiz Yapın: Düzenli egzersiz yapmak, metabolizma hızının artmasını sağlayarak yağ azaltma sonuçlarına olumlu bir etki yapar.

Masaj: Soğuk lipoliz yapılan bölgelere sert olmamak şartıyla masaj yapmak kan dolaşımını arttırır. Aynı zamanda lenfatik drenajı da teşvik eder.

Soğuktan Kaçının: Seansların ardından ilk birkaç gün uygulama yapılan bölgenin soğuktan korunması önemlidir. 

Güneşten Korunun: Güneşin zararlı ışınları uygulamanın yapıldığı bölgede hassasiyet yapabilir. Bu nedenle güneşe çıkarken bu bölgeleri örtecek giysiler seçilmesi ya da yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanılması önerilir.

Bu önerilere uyulması, işlemin başarısını artırır ve olası yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olur.

Soğuk Lipolizin Yan Etkileri

Soğuk lipoliz uygulaması genel anlamda düşük riskli bir yağ azaltma işlemidir. Buna karşın bazı ciddi olmayan yan etkiler yaşanabilir. Soğuk lipolizin yan etkileri arasında şunlar bulunur;

Kızarıklık ve Hassasiyet: Uygulama yapılan alanda geçici bir kızarıklık ve hassasiyet görülebilir.

Morarma: Soğutma ve vakumlama işlemleri geçici morarmalara neden olabilir.

Şişlik ve Ödem: Uygulamanın ardından bazı bölgelerde şişlikler oluşabilir.

Kaşıntı ve Karıncalanma: Soğuk uygulama işleminin ardından kaşıntı ve karıncalanma hissi yaşanabilir.

Geçici Ağrı: Uygulama yapılan yerlerde hafif bir ağrı veya rahatsızlık görülebilir.

Donma Yanığı: Bu durum çok nadir yaşanır. Uygulama sırasında cilt korunsa da çok nadir durumlarda, hafif seviyede donma yanıkları oluşabilir.

Geçici His Kaybı: Soğuğun etkisi ile uygulama yapılan bölgelerde geçici his kaybı yaşanabilir.

Paradoksal Adipoz Hiperplazi: Çok nadir görülen bu durumda, uygulama yapılan bölgede yağ hücreleri artabilir.

Bu yan etkilerin çoğu geçicidir ve birkaç gün ile birkaç hafta içinde kendiliğinden azalır veya tamamen kaybolur.

Soğuk Lipolizde Kullanılan Cihazlar Nelerdir? 

Soğuk lipoliz işleminde kullanılan cihazlar, kontrollü soğutma yaparak hedeflenen yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlar. Kullanılan cihazlar, cilt üzerine yerleştirilen aplikatörler yardımıyla belirli bir ısıya kadar soğutma uygular. Bu sayede yağ hücreleri kristalize olur ve vücut tarafından doğal yollarla dışarı atılır. Soğuk lipoliz uygulamasında farklı beden bölgelerine uyum sağlayabilecek ebatlarda farklı şekil ve büyüklüklerde aplikatörler bulunur.

Soğuk Lipoliz En Çok Hangi Bölgelerde Uygulanır?

Soğuk lipoliz en çok karın bölgesinde, bel ve yanlarda, sırtta, bacakların iç ve dış bölümlerinde ve kol altında kullanılır.

Karın: Yağ birikintilerini azaltmak,

Bel ve Yanlar: Bel ve bel bölgesini şekillendirmek,

Sırt: Sırt bölgesindeki fazla yağları gidermek,

İç ve dış bacaklar: Bacakların iç ve dış kısımlarında oluşan bölgesel yağ birikintilerini azaltmak ve sıkı bir görünüm sağlamak,

Kol altı: Kolların alt kısmında oluşan sarkma ve yağ birikintilerinde tercih edilir

Soğuk Lipoliz Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Soğuk lipoliz uygulamasının pozitif etkileri, seans sayısı arttıkça, kademeli şekilde görülür. Bu süreç birkaç faktöre bağlıdır ve bu etkenler göre değişir:

Soğuk lipoliz uygulamasının ilk etkileri sıklıkla işlemden sonraki 3 hafta içinde görülür. Çünkü vücudun tahrip edilen yağ hücrelerini doğal yollarla dışarı atması ancak bu süre zarfında gerçekleşir.

Uygulama yapılan bölgelerdeki yağ katmanlarının kalınlığını kaybetmesi ve silüet değişikliklerinin görülmesi, sıklıkla 2 ayın ardından net bir şekilde ortaya çıkar.

Soğuk lipoliz sonuçları işlem sonrası 3 ila 6 ay arasında görülür. Bu süre içerisinde vücut, tahrip edilen yağ hücrelerini aşamalı şekilde azaltır ve dışarı atar.

Sonuçların kalıcılığı, sağlıklı bir yaşam tarzı ve dengeli bir diyetle desteklendiğinde artırılabilir. Bu tip bir yaşam tarzı yağ hücrelerinin geri dönüşünü önler ve daha uzun süreli bir etki yaşanmasını sağlar.

Soğuk Lipoliz Hakkında Sık Sorulan Sorular

Soğuk Lipoliz Uygulaması Tüm Cilt Tiplerine Uygun mudur?

Soğuk lipoliz genel anlamda tüm cilt tiplerine uygun bir işlemdir. Uygulama sayesinde cilt tipinden bağımsız olarak yağ hücreleri tahrip edilir ve vücut tarafından doğal kanallarla dışarı atılır. Ciltte yara, enfeksiyon gibi durumlar varsa ya da bu sorunların uygulamaya geçmeden önce tedavi edilmesi gerekir. 

Soğuk Lipoliz ile Birlikte Kombine Yöntemler Kullanılır mı?

Soğuk lipoliz uygulaması farklı yöntemlerle bir arada ya da dönüşümlü olarak kullanılabilir. Bu yöntemler arasında radyo frekans terapisi, ultrasonik kavitasyon, ışık terapisi, drenaj masajı, elektrostimülasyon bulunur. Kombine yöntemler, bireyin ihtiyaçlarına ve hedeflerine göre özelleştirilerek soğuk lipoliz uygulamasının etkinliğini artırmak ve daha kısa sürede sonuçlar elde etmek için kullanılabilir.

Soğuk Lipoliz Ortalama Kaç Seans Sürer?

Soğuk lipoliz uygulamasının kaç seans süreceği; bölgenin büyüklüğüne, hedeflenen sonuçlara ve yağ tabakasının kalınlığına bağlı olarak değişir. Ortalama olarak bir bölge için 1 ila 3 seans uygulanır. Seanslar 35 - 60 dakika arasında sürer. Daha verimli sonuçlar alınması için seanslar arasına birkaç hafta süre konulması önerilir.

Soğuk Lipoliz Herkes İçin Uygun mu?

Soğuk lipoliz uygulamaları genel olarak 18 yaş üstü yetişkinler için uygundur. Hamilelik, soğuk urtikarı gibi soğuğa aşırı hassasiyet, Raynaud's Hastalığı, kriyoglobulinemi, paroksismal soğuk hemoglobinüri, ciddi deri hastalıkları veya aktif cilt enfeksiyonları gibi sorunları olan kişiler için uygun değildir.

Soğuk Lipoliz Sağlığa Zarar Verir mi?

Soğuk lipoliz genellikle güvenli bir yöntem olarak kabul edilir. Bazı kısa süreli yan etkileri arasında uygulama yapılan alanlarda geçici kızarıklık, morarma, şişlik veya hassasiyet bulunur. Çok nadir olarak uygulama yapılan yerdeki yağ hücreleri artabilir. Ciltte soğuğa karşı duyarlılık yaşanabilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 12 Mart 2024 Salı Yayımlanma Tarihi: 12 Mart 2024 Salı

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler