Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Uçuk, Herpes simplex virüsü tarafından neden olunan, ömür boyu tekrarlayabilen bir enfeksiyondur. Herpes labialis dudaklarda, herpes genitalis ise genital bölgede görülür. Virüs doğrudan temasla bulaşır ve iki ana tipi vardır: Tip 1 genellikle yüzde, Tip 2 ise genital bölgede enfeksiyonlara yol açar. Uçuğun belirtileri genellikle bir hafta içinde iyileşebilir ancak ağrılı ve kaşıntılı yaralar gerektiren durumlar olabilir. Uçuklar bulaşıcıdır ve enfekte bölgeye dokunulduğunda veya korunmasız cinsel ilişki yoluyla yayılabilir. Stres, hormonal değişiklikler ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi faktörler uçuğu tetikleyebilir. Çocuklarda ve bebeklerde herpes virüsü ciddi enfeksiyonlara neden olabilir, bu yüzden enfekte kişilerin bu gruplarla temasından kaçınmaları önerilir. Tedavi genellikle antiviral ilaçlarla yapılır ve erken tanı iyileşmeyi hızlandırabilir.
İçindekiler

Uçuk Nedir?

Uçuk, Herpes simplex virüsünün deri yoluyla bulaşması sonucu gelişen ve ömür boyu tekrar edebilen viral bir enfeksiyondur. Herpes labialis dudaktaki, herpes genitalis cinsel bölgedeki uçuk enfeksiyonuna verilen isimdir; ayrıca göz, beyin gibi organlarda dahi herpes enfeksiyonu olabilir.

Herpes enfeksiyonları kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması durumunda genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak ağrılı ve kaşıntılı yaralar da söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda hekim tarafından krem veya çeşitli ilaçlar verilebilir.

Tedavinin olumlu sonuçlanması için hastanın erken dönemde hekime başvurması gerekmektedir. İlerlemiş uçuk enfeksiyonlarında tedavinin olumlu sonuç vermesi daha uzun bir zamana yayılır. Eğer yılda birkaç kere tekrarlayan uçuk enfeksiyonları oluyorsa antiviral tedavisi uygulanabilir.

Uçuk Virüsü

Herpes simplex virüsünün Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki tipi vardır. Herpes virüs tip 1 genellikle dudak, burun çevresi gibi yüz bölgesindeki enfeksiyonlardan, Herpes virüs tip 2 ise genital ve anal bölgedeki enfeksiyonlardan sorumlu olabilmekle beraber genital bölgedeki uçuklarda da Herpes virüs tip 1’e rastlanabilmektedir.

Herpes Tip 1 kişilere genellikle çocukluk döneminde direkt deri teması (aileden birinin öpmesi vs), ortak havlu gibi eşyalarla veya uçuk virüsü taşıyan kişinin tükürük salgısından damlacıkla bulaşabilir. Yine hem Tip 1 hem de Tip 2, gençlik döneminden itibaren cinsel ilişki ile bulaşır. Genellikle 2-20 gün içinde belirti verir.

Uçuk Bulaşıcı Mıdır?

Uçuklar bulaşıcı rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Genital virüsler korunmasız cinsel ilişki sonrasında yayılım gösterebilmektedir. Dudak bölgesi ve diğer bölgeler de çıkan uçuklar da yine temas yoluyla yayılım göstermektedir. Eşya paylaşımı veya enfekte olan bölgeye temas ile uçuk bulaştırılabilir.

Fakat tüm bunların dışında hormonsal değişiklikler, korku, ameliyat veya aşırı stres gibi durumlarda vücudun farklı bölgelerinde uçuk çıkmasına neden olabilir.

Uçuk Neden Olur?

Uçuğu tetikleyen birçok etken bulunmaktadır. Korunmasız cinsel ilişki , enfekte bölge ile temas gibi. Fakat bunların dışında diğer unsurlardan biri de ameliyattır. Ameliyat esnasında bağışıklık sisteminin de zayıflamasıyla birlikte vücudun farklı yerlerinde uçuk görülebilir. Yine stres, endişe ve korkular da uçuğa neden olabilmektedir.

Uçuğu tetikleyen durumlar herkeste aynı gözlemlenmeyebilir. Uçuğun neye bağlı geliştiğiniz öğrenmek için mutlaka en kısa sürede bir doktora görünmeniz tavsiye edilir.

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuk birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Örneğin; genital bölgede meydana gelen uçuklar korunmasız cinsel ilişkiye bağlı gelişebileceği gibi aynı zamanda hormonlara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle regli döneminde değişkenlik gösteren hormonlar genital bölgedeki salgıları etkilemekte ve buna bağlı olarak uçuk (herpes) meydana gelmektedir.

Dudakta Uçuk Neden Çıkar?

Dudak bölgesinde çıkan uçuklar diğer alanlara göre daha hafif geçer ve çok fazla ağrı hissine neden olmaz. Dudak çevresi veya ağız çevresinde meydana gelir ve kabarcık şeklinde görülür. Dudak bölgesinde gözlemlenen uçuklar eczaneden reçetesiz alınabilen uçuk kremi yardımıyla birkaç gün içinde geçebilmektedir.

Göz Uçukları

Gözde uçuk olarak da bilinen herpes simpleks virüsü (HSV) gözünün enfeksiyonuyla birlikte ortaya çıkar. En yaygın tipine ise epitel keratit denir ve gözünüzün açık ön kısmı olan korneayı etkiler.

Göz uçuğu genellikle; ağrı, iltihap, gözde kızarıklık, kornea yırtılması ve ciddi görme bozukluklarına yol açabilir. Göz uçukları hafif veya şiddetli olarak iki gruba ayrılır. Her iki grupta hekim tarafından önerilen antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Uçuk

Herpes virüsü gebelik döneminde bebek daha doğmadan bulaşmış olursa tehlikeli olabilmektedir. Genellikle doğum sırasında anneden, bebeğe geçen herpes virüsü bebekte göz, cilt ve merkezi sinir sistemi enfeksiyonlarına yol açabilmektedir.

Bu gibi durumlarda çocuk hastalık uzmanları tarafından bebeğin antiviral tedavisinin planlanması ve bir an evvel tedavi edilmesi gerekmektedir. Çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz yetişkinler kadar gelişmediği için uçuk hastalığına sahip olan bireylerin bebeklerle ve çocuklarla temastan uzak durması, dokunmaması ve öpmemesi gerekiyor. Bebekler ve çocuklar bu virüsü daha ağır geçirdikleri için mümkün olduğunca uzak durulması gerekiyor.

Uçuk Hangi Vitamin Eksikliğinde Çıkar?

Uçuk herhangi bir vitamin eksiliğine bağlı gelişmemektedir. Fakat uçuk tedavisinde hekimin önerdiği ilaçlarla birlikte E ve D vitaminin alınması da uçuğun daha hızlı geçmesi için oldukça faydalıdır.

Uçuklar genellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar ve yayılım gösterir. Bu nedenle E ve D vitamini uçuk tedavisinde direk olarak bir etki göstermez fakat bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve uçuğun iyileşmesine yardımcı olur.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

  • Kaşıntı
  • Ateş
  • Dudaklarda karıncalanma
  • Dudaklarda ve ağızda kuru veya tahriş olmuş cilt
  • Dudaklarda, diş etlerinde, ağzın çatısında veya yanakların içinde küçük kabarcıklar
  • Şişmiş lenf bezleri
  • Kas ağrısı
  • Deride su toplaması
  • Kızarıklıktır

Tekrarlayan ataklarda (yüzde 60-90 tekrarlar) hasta ya hiç fark etmez, ya da hafif bir kaşıntı ve yanma sonrası ufak su toplayan kabarcıklar olur ve kabuklanarak iyileşir.

Virüs bulaştıktan sonra sinir ganglionlarına (sinir hücrelerinin gövdeleri) yerleşir ve uygun ortam bulduğunda zaman zaman buradan sinir dokusunu izleyerek gelir ve deride uçuk yapar.

Genellikle vücut direncinin düştüğü veya duygusal stres halinin yaşandığı dönemlerde ortaya çıkan uçuklar, kadınlarda adet dönemleri öncesinde de olabilir.

Uçuk Teşhisi

Herpes enfeksiyonu hekim tarafından çoğu zaman kolaylıkla tanınır. Klinik görünümü uçuk tanısı koymada yeterlidir. Gerekli olduğu takdirde tanıyı netleştirmek amacıyla uçuktan örnek alınarak Tzank yaymasıyla incelenmesi, örneğin kültürle çoğaltılması ve kanda antikor (vücudun virüse özgü ürettiği savunma maddesi) tayini gibi tetkikler uygulanabilir.

Uçuk Tedavisi

Bugün için uçuğun kesin tedavisi mümkün değildir. Kullanılmakta olan antiviraller (virüs enfeksiyonuna karşı ilaçlar) enfeksiyonu kontrol altına alır ve mevcut uçuğun kaybolmasını sağlar ancak virüsü vücuttan tam olarak yok edemez. Virüs, sinir ganglionlarında (sinir hücrelerinin gövdesi) sessiz olarak kalır ve vücudun direncinin düşmesini veya duygusal stres anını bekler.

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk tedavisi, çeşitleri episodik ve supresif olarak uygulanır. Episodik tedavi; akut ataklarda uygulanır, supresif tedavi ise sık uçuk geçiren kişilerde hem atak süresini kısaltmak, hem de atakları önlemek için 1 yıla kadar, düşük dozda yapılır. Kullanılan ilaçlar krem ve hap formunda olabilmektedir.

Öncül semptomlar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, erken müdahale, aktif bir uçuğun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Birçok insan için dudağın karıncalanması, uçuğun ortaya çıkabileceğinin ilk işaretidir.

Dudakta Uçuk Nasıl Geçer?

Dudak bölgesinde meydana gelen uçuklar birkaç defa kendini tekrarlayabilir ve genellikle uçuk kremi kullanımıyla kolayca geçer. Dudakta uçuk olması halinde bu dönem boyunca küçük çocukları ve bebekleri öpmekten kaçınılması tavsiye edilir. Çocuklarda ve bebeklerde uçuk pek sık rastlanılan bir durum olmamakla birlikte yine enfekte kişinin temas etmesi halinde gözlemlenebilir.

Uçuk Tamamen Vücuttan Atılabilir Mi?

Uçuk virüsü alındıktan sonra vücuttan ayrılması mümkün olmuyor. Hastalık iyileştikten sonra virüs sinir düğümlerine yerleşiyor ve kış uykusu şeklinde uyku dönemine giriyor. Kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte bazen aynı bazense farklı bölgelerde yeniden lezyonlar oluşturabiliyor.

Bu dönemler ise kişinin stresli olduğu, ateşli bir hastalığa yakalandığı, hormonal düzensizliklerinin olduğu ya da güneş ışıklarına fazla maruz kaldığı zamanlarda tekrar edebiliyor. Uçuk virüsüne sahip olan kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmesi tedavinin olumlu yanıt vermesi ve virüsün tekrarlamaması açısından oldukça önemlidir.

Uçuk Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Genital Uçuk Nasıl Bulaşır?

Genital uçuklar korunmasız cinsel ilişki ve temas yoluyla bulaşabilir.

Uçuk Kremi Ne İşe Yarar?

Uçuk kremi uçuk virüsünün yayılımının azalmasına ve hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Uçuk kremi, belirtiler görülmeye başladığında kullanılmalıdır. Bu sayede etkisi daha yüksek olacaktır.

Uçuk En Hızlı Nasıl Geçer?

Uçuk kremlerinin kullanılması uçuk virüsünün çoğalmasını engelleyerek hızlı bir iyileşme sağlayabilir. Ancak belirtiler görülmeye başladığı süreçten itibaren kullanılması daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda doktor tarafından önerilen reçeteli ilaçlarda uçuk tedavisi için hızlı bir çözüm olabilir. Bununla birlikte stres ve hijyen gibi çevresel faktörler de uçuk tedavisi açısından önem taşır.

Uçuk Kaç Günde Geçer?

Uçuk 2 ila 4 hafta aralığında kendiliğinden geçebilir. Uçuk kremi gibi yöntemlerin kullanılması süreci hızlandırabilir.

Uçuk Kremleri İle Uçuk Kaç Günde Geçer?

Normal şartlarda uçuk 2 ila 4 hafta aralığında iyileşme göstermeye başlar. Uçuk kremleri bu süreci hızlandırabilir. Düzenli krem uygulaması 1 haftalık bir süreçte iyileşme sağlayabilir.

Uçuk Ne İyi Gelir?

Uçuk kremi, uçuk bulunan bölgeye buz uygulanması, aloe vera içerikli jeller, onarıcı kremler ve stres yönetimi uçuk tedavisini destekleyebilir.

Genital Bölgede Uçuk Nasıl İyileşir?

Genital uçuklar doktorun önereceği ilaçların düzenli kullanımı ile iyileşebilir. Aynı zamanda lezyonlu bölgenin hava alması ve hijyeninin sağlanması tedaviyi hızlandırabilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 10 Mayıs 2024 Cuma Yayımlanma Tarihi: 19 Şubat 2019 Salı

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?