HIZLI RANDEVU TALEBİ

Alparslan B

  1. Ana Sayfa
  2. Hasta Hikayeleri
  3. Alparslan B

"Morbid Obez Sınıfındayım..."

"Kendimi bildim bileli kilolu bir insanım. 5,5 kilo olarak doğdum ve kilolu bir çocukluk geçirdim. Ancak bu sorunum ergenlikle beraber daha ciddi bir boyuta vardı. Son olarak 200 kiloyu geçmiş ve 210 kiloya varmıştım.

Obezite tedavisi konusunda hocamız bize, en ince ayrıntılarıyla, artı ve eksi yönleriyle operasyonu anlattı.

Hocayla konuştuktan sonra tam 4 ay düşündüm. Evet, ameliyat bir riskti ama böyle yaşamam da bir riskti çünkü ben morbid yani ölümcül obez sınıfındaydım. Karar verdim.

Ameliyat sonrası önceleri sıvı alarak beslendim fakat şimdi yani ameliyattan yaklaşık 11 ay sonra canımın istediği her şeyi yiyorum. Tabii az olmak şartıyla; zaten fazla yersem midem kabul etmiyor. Kapasitesinin üzerinde yiyeceği almıyor.

Ameliyattan önce yaşım genç olduğu için ciddi bir sağlık sorunum yoktu. Ancak sosyal ve psikolojik anlamda gerçekten çok ciddi problemler yaşıyordum. Bir yere girdiğimde tüm gözler bana çevriliyordu. İnsanların kötü sözlerini duyuyordum. Üzerime hiçbir şey olmadığı için sadece diktirdiğim kıyafetleri giyebiliyordum.

Ameliyattan sonra 8 ay memlekette kaldım ve bambaşka birisi olarak İstanbul’a döndüm. Çoğu kişi beni tanımadı bile! Şimdi kendimi her anlamda çok iyi hissediyorum."

Uyarı: Acıbadem Obezite Merkezi'ne başvuran hastaların hangi yöntemle kilo vereceğine uzmanların detaylı incelemesi sonrası karar veriliyor. Fazla kilolu her kişiye obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Uzmanlar ameliyat öncesi ameliyatın riskleri hakkında başvuran kişiyi ayrıntılı şekilde bilgilendiriyor. Obezite cerrahisi sonrası ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişiyor. Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor.

  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +