Yazı İçeriği

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi

Huzursuz Bağırsak Sendromu Ne İyi Gelir?

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bağırsak sendromu ya da irritabl bağırsak sendromu (İBS), karın bölgesinde tekrar edici ve ısrarcı rahatsızlık hissi olarak bilinen dispepsi yakınması ile ortak birçok yakınmalara neden olan bir hastalıktır. Kişilerde farklı şikayetler yaratır. Ancak pek çok kişi, sorunun bağırsaktan kaynaklandığını düşünmez. Bu nedenle hassas bağırsak sendromu teşhisi konmakta gecikilebilir.


Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri

Hassas bağırsak sendromu olarak adlandırılan huzursuz bağırsak sendromu farklı semptomlarla kendini gösterse de yaygın şikayetler karında şişkinlik, ağrı, artmış bağırsak gazı, kabızlık veya ishal gibi belirtilerdir. Diğer hastalık belirtileriyle benzer olduğu için semptomların ciddi hastalıklardan kaynaklanmadığını tetkiklerle kanıtlamak gerekir. Bu şikayetlerle başvuranların yaklaşık yüzde 10-15’ini huzursuz bağırsak sendromu hastasıdır ve kadın hastalarda İBS görülme sıklığı daha fazladır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bağırsak sendromunu tamamen ortadan kaldırıcı bir tedavi yoktur. Ancak tedavi, belirtilerin şiddetini azaltmaya ve tekrarlamasını önlemeye yönelik olarak başarılı olur. Amaç hastaların günlük yaşamlarını sürdürmeleri ve yaşam kalitelerinin bozulmamasının sağlanmasıdır. Bu nedenle şikayetler olduğu dönemde hastalara medikal tedaviler önerilir. Ayrıca ilaç tedavisinin yanında kişilerin özellikle yedikleri besinlere dikkat etmeleri de rahatsızlığı azaltıcı bir unsurdur.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Ne İyi Gelir?

Huzursuz bağırsak sendromunu hastalarına genellikle spesifik bir diyet önerilmez, Zira diyetlerin hastalarda şişkinliği artırdığı veya strese yol açarak tetikleyici olduğu yönünde bazı inanışlar mevcuttur. Ancak şikayetleri özellikle artıran bazı yiyecekler saptanmıştır. Bunlar sırasıyla buğday, mısır, süt, peynir, yulaf, kahve, çavdar, yumurta, çay ve narenciyedir. Bu yiyeceklerden uzak durulması huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelir ve tedavisini kolaylaştırır. Elbette en önemli tetikleyicilerden biri olan stres ile başa çıkmaya çalışmak da huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelir. Bu durum için bazen psikoloji, psikiyatri desteği ve psikiyatrik ilaç tedavilerinden yararlanılır. Ayrıca bazı bitki çayları da huzursuz bağırsak sendomu yakınmalarını azaltır. Bu sebeple kişilere rezene, nane, papatya çayları da tedavilere ek olarak önerilir.