Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Boyun Tutulması Nedir?

Boyun tutulması tipik olarak, özellikle başın yana doğru çevrilmeye çalışılması sırasında ağrı hissedilmesi ve boynu hareket ettirmede güçlük ile karakterize olan bir durumdur. Boyun tutulmasına aynı zamanda baş ağrısı , boyun ağrısı , omuz ağrısı veya kol ağrısı da eşlik edebilir. Boyun tutulmasında bireyin yana ya da omuz üzerinden geriye bakabilmesi için boyun yerine tüm vücudunun döndürülmesi gereklidir.

Boyun tutulması en yaygın olarak boyun kaslarındaki gerilmeden veya yumuşak doku burkulmasından kaynaklanır.

İster bir sabah uyanınca hissedilsin, ister günün ilerleyen saatlerinde, ister ağır bir eşya taşımak gibi yorucu bir faaliyetten sonra ortaya çıksın, çoğu birey boyun tutulmasıyla ilgili ağrı ve rahatsızlığı hayatında en az birkaç defa yaşamıştır. Birçok vakada ağrı ve sertlik bir hafta içinde doğal olarak kendiliğinden geçer. Bireyin bu boyun tutulmasından kaynaklanan belirti ve semptomları süreç boyunca nasıl yönettiği, hissettiği ağrı düzeyinin yoğunluğunu, iyileşme süresini ve bir kere daha tekrarlama olasılığını etkileyebilir.

Boyun Tutulması Neden Olur?

Boyun tutulması vakalarının açık farkla en yaygın nedeni kas gerginliği veya yumuşak dokuda meydana gelen bir burkulmadır . İnsan vücudunda özellikle levator kürek kası yani levator skapula kası yaralanmaya karşı oldukça duyarlıdır. Boynun arkasında ve yanında bulunan levator skapula kası, boyundaki servikal omurgayı omuz ile birleştirir. Bu kas, kısaca C3 ile C4 adı verilen üçüncü ve dördüncü servikal sinirler tarafından kontrol edilir.

Levator skapula kasının gerilmesi sonucu boyun tutulması görülmesinin nedenleri arasında yaygın olarak bilinenlerden biri de;

 • Yanlış uyku pozisyonunda uyumak,
 • Spor yaralanmaları gibi başı aniden yana iten düşme veya ani darbeden kaynaklanan travma,
 • Yanlış yüzme pozisyonu,
 • Bilgisayar ekranına bakarken kötü ve eğik bir duruşa sahip olmak,
 • Uzun süre cep telefonuna bakmak,
 • Aşırı stres veya endişe yaşamak,  
 • Boynu uzun süre anormal bir pozisyonda tutmak (telefonla konuşurken) gibi durum ve faaliyetler sayılır.

Eğer boyun tutulmasının belirti ve semptomları bir spor müsabakası sırasında düşme olayına benzer bir durumdan hemen sonra başlarsa boyun tutulmasının nedeni açık olabilir. Ancak boyun tutulması için tetikleyici bir olay fark edilmediyse, durumun nedenini tam olarak belirlemek zor olabilir.

Bazı vakalarda yaşanan boyun tutulması , servikal omurganın altta yatan bir bozukluğuna karşı gösterilen bir tepkiden kaynaklanır. Boyun kaslarının ağrılı şekilde kasılmasına veya kasılmasına neden olabilen servikal omurga bozukluğu örnekleri arasında servikal dejeneratif disk hastalığı , servikal fıtıklaşmış disk ve servikal osteoartrit bulunur.

Servikal dejeneratif disk hastalığında, zamanla aşınarak hidrasyonu ve yüksekliğini yitiren diskler nedeniyle yakındaki eklemler, sinirler, bağlar ve kaslar gibi yumuşak dokular üzerindeki basınç artar. Bu süreç sonunda bireyde boyun ağrısı , sertliği ve tutulması görülebilir.

Servikal fıtıklaşmış disk durumunda servikal omurgadaki bir diskin koruyucu dış kılıfında bozulma meydana gelmesinden dolayı iç kısım dışarı sızar ve yakındaki dokularda sıkışma ile iltihaplanmaya neden olur.

Omurga kemikleri arasındaki servikal faset eklemlerinin artritik bozulması, yani servikal osteoartrit, genellikle spinal stenoz gibi diğer dejeneratif durumlar ve kemik mahmuzları gibi anatomik değişikliklerle birlikte ortaya çıkar.

Boyun Tutulması İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Boyun tutulması hemen herkes için can sıkıcı bir durumdur, ancak bir çok vakada bir endişe yaratıcı durum değildir. Sadece nadir durumlarda birey acil bir tıbbi değerlendirmeye ihtiyaç duyabilir. Boynun hareket kabiliyetinin sınırlanması ve boyun ağrısı , boyun tutulmasının en yaygın belirti ve sonuçlarıdır. Ancak boyun tutulması zorlanma veya burkulma dışında bir durumun sonucundan kaynaklanıyorsa, çoğu zaman en az bir tane olmak üzere başka semptomlar ile birlikte ortaya çıkar.

Boyun tutulmasının yanına ateş eşlik ediyorsa, bireyin bir enfeksiyon ile mücadele verdiğine işaret etmektedir. Ayrıca özellikle süre, yoğunluk veya eşlik eden semptomlar açısından önceki baş ağrılarından farklı görünen;

 • Baş ağrısı ,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma ,
 • Yorgunluk,
 • A çıklanamayan uyku hali,
 • Kafa karışıklığı,
 • Ruh halinin değişmesi,
 • Zihinsel durumda değişiklik,
 • Baş dönmesi,
 • Yürüme ya da yazma sorunları,
 • Kilo kaybı,

Menenjit , en tehlikeli halinde beyin ve omurilikteki koruyucu zarların iltihaplanmasına neden olan bakteriyel bir enfeksiyona verilen isimdir ve boyun tutulmasıyla ilişkili en yaygın ciddi durumdur. Tıp uzmanlarına göre göre ateş, baş ağrısı ve boyun tutulması , özellikle de boynu öne doğru bükememe ya da diğer adıyla ense sertliği bakteriyel menenjitin tipik olarak erken belirti ve semptomları arasında bulunur. Bu semptomlardan herhangi ikisi bir arada görüldüğünde, birey derhal bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Menenjit semptomları genellikle birkaç gün içinde gelişir ve bireyin durumu vakaya göre farklılık göstererek yavaş yavaş veya hızla kötüleşebilir. Menenjit için erken tedavi, iyi bir sonuç elde etmek için çok önemlidir. Tedavinin gecikmesi sonucunda işitme kaybı , beyin hasarı ve hayati tehlike gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılması mümkündür.

Menenjit haricinde nadiren de olsa boyun tutulmasıyla sonuçlanabilecek ancak acil tıbbi müdahale gerektiren diğer durumlar arasında bir tümörün varlığı veya servikal distoni de bulunur.

Bir beyin tümörü , özellikle beyincikte bulunuyorsa boyun tutulması neden olabilir. Servikal omurgada bulunan bir tümör de boyunda ağrıya veya tutulmaya neden olabilir.

Servikal distoni bir tür tortikolis olarak da bilinen bu nörolojik bozukluk , boyun kaslarının kontrolsüz bir şekilde kasılmasına neden olabilir. Baş, normal hizalamanın dışında çeşitli pozisyonlarda döndürülebilir veya sıkışabilir.

Boyun Tutulmasının Belirtileri Nelerdir?

Boyun tutulması sadece sinir bozucu bir rahatsızlık hissinden son derece ağrılı, keskin ve sınırlayıcı bir duruma kadar geniş bir yelpaze üzerinde gerçekleşebilir. Boyun tutulması tipik olarak boynun belirli bir yöne çevrilmeye çalışılması sırasında hissedilen ağrının yapılan hareketi durduracak kadar artmasına neden olur.

Boyun hareketi kâbiliyetindeki azalma oranı, bireyin faaliyet gösterme seviyesini etkileyebilir. Örneğin, eğer birey dayanılmaz bir ağrı olmadan başını bir yöne önemli ölçüde döndüremiyorsa, muhtemelen belirti ve semptomlar düzelene kadar araba kullanmak gibi eylemlerden kaçınması gerekecektir.

Boyun Tutulması Nasıl Teşhis Edilir?

Boyun tutulması tanısının konulması sürecinde doktor öncelikle bir fizik muayene gerçekleştirir ve hastanın sağlık geçmişi hakkındaki bilgileri soracağı çeşitli sorular ile öğrenmeyi hedefler. Hasta gözlemlediği bütün belirtilerini bu muayene sürecinde doktor ile konuşmalı ve sahip olabileceği diğer koşullar veya hastalıklarla ilgili bilgileri paylaşmalıdır. Ağrının kısa sürede geçmediği durumlarda doktor boyun tutulmasının altında yatan nedenleri saptamak için röntgen çekilmesi gibi çeşitli görüntüleme testlerine veya olası bir enfeksiyonun varlığını saptamak için laboratuvar testlerine başvurabilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 20 Eylül 2023 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 20 Eylül 2023 Çarşamba

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?