Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Dispepsi Nedir?

Dispepsi , ya da diğer adıyla fonksiyonel dispepsi , açıkça belirgin bir nedeni olmadığı halde tekrarlayan hazımsızlık belirtileri ve semptomları için kullanılan bir terimdir. Fonksiyonel dispepsi aynı zamanda ülser olmayan mide ağrısı veya ülser olmayan dispepsi olarak da adlandırılır.

Fonksiyonel dispepsi yaygın görülen bir durumdur. Dispepsi uzun süreli devam edebilir ancak belirti ve semptomları çoğunlukla aralıklı olarak ortaya çıkar. Bu belirti ve semptomlar bir çok vakada ülsere benzerlik gösterir ve üst karında yer alan bir ağrı veya rahatsızlık hissine eşlik eden şişkinlik, geğirme ve mide bulantısı şeklinde ortaya çıkar.

Dispepsi Neden Olur?

Fonksiyonel dispepsinin asıl nedeni henüz tıp uzmanları tarafından belirlenememiştir. Doktorlar durumun fonksiyonel bir bozukluk olduğunu düşünmektedir, bu da rutin testlerin herhangi bir anormalliğin varlığına işaret etmemesine yol açmaktadır. Bu sebeple fonksiyonel dispepsi belirti ve semptomlara bakılarak teşhis edilir.

Fonksiyonel dispepsi kadınlarda daha yaygın görünen bir durumdur. Buna ek olarak sigara içmek , bazı vakalarda mide sorunlarına neden olabilen reçetesiz satılan bazı ağrı kesicilerin kullanımı, anksiyete , depresyon ya da helikobakter pilori enfeksiyonu gibi durumlar da dispepsi gelişmesi riskini artırabilir.

Dispepsi Belirtileri Ve Tipleri Nelerdir?

Fonksiyonel dispepsinin belirti ve semptomları arasında midede ağrı veya yanma, şişkinlik, aşırı geğirme veya yemeklerden sonra mide bulantısı, yemek yerken erken doyma veya dolgunluk hissi ya da bazı durumlarda yemekle ilgisi olmayan veya yemeklerle birlikte hafifleyebilen mide ağrısı bulunur.

Bireyler kendilerini endişelendiren sürekli belirti ve semptomlar yaşadıkları zaman, doktordan randevu almalıdır. Dispepsinin belirtileri arasında;

  • Kanlı kusma,
  • Koyu renkli ve katranımsı dışkılama,
  • Nefes darlığı,
  • Çeneye, boyuna ya da kola yayılan ağrı
  • Açıklanamayan kilo kaybı durumunda bireyler acilen tıbbi yardım aramalıdır.

Dispepsi Nasıl Teşhis Edilir?

Dispepsi tanısının konulması için doktor öncelikle bir fizik muayene gerçekleştirir ve dispepsinin nedenlerini ortaya çıkarmak için endoskopi yapabilir. Birey gözlemlediği bütün belirtilerini bu muayene sürecinde doktor ile konuşmalı ve sahip olabileceği diğer koşullar veya hastalıklarla ilgili bilgileri paylaşmalıdır. Yapılacak bir dizi tanı testi, doktorun rahatsızlığın nedenini belirlemesine ve benzer semptomlara neden olan diğer bozuklukların varlığı ihtimalini ortadan kaldırmasına yardımcı olabilir. Kullanılan testler arasında kan testleri, helikobakter pylori testi ve endoskopi testleri bulunur.

Kan testleri, fonksiyonel dispepsiye benzer belirti ve semptomlara neden olabilecek diğer hastalıkları ekarte etmeye yardımcı olabilir. Doktor mide sorunlarına neden olabilen Helicobacter pylori (H. pylori) adlı bir bakteriyi aramak için bir test önerebilir. H. pylori testi içi bireyin kanı, dışkısı veya nefesi kullanılabilir.

Endoskopi sürecinde doktor yemek borusunu, mideyi ve ince bağırsağın ilk bölümünü yani duodenumu görebilmek için endoskoptan faydalanır. Endoskopi aynı zamanda doktorun iltihabı aramak için duodenumdan küçük doku parçaları toplamasına yani biyopsi yapmasına da izin verir. Bazı vakalarda midenin boşalmasını ve gevşemesini değerlendirmek için ek testler düşünülebilir.

Dispepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Uzun süre boyunca devam eden ve yaşam tarzı değişiklikleriyle kontrol edilmeyen fonksiyonel dispepsi tedavi gerektirebilir. Bireye verilen tedavi, gözlemlenen belirtilere ve semptomlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Dispepsi tedavisinde ilaçlar davranış terapisi ile birlikte kullanılabilir.

Fonksiyonel dispepsinin belirti ve semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilecek ilaçlar arasında reçetesiz satılan gaz ilaçları, asit üretimini azaltan ilaçlar, asit 'pompalarını' bloke eden ilaçlar, antibiyotikler, düşük doz antidepresanlar, prokinetik ilaçlar ve mide bulantısını gideren ilaçlar bulunur. Bu ilaçlar her durumda sadece doktor tavsiyesi ile birlikte kullanılmalıdır.

Reçetesiz satılan gaz ilaçları bağırsak gazını azaltarak midede biraz rahatlama sağlayabilir. Asit üretimini azaltan ilaçlar aynı zamanda H-2-reseptör blokerleri olarak adlandırılırlar. Bu ilaç türlerinin daha güçlüleri reçeteli olarak verilebilir.

Testler midede ülserin yaygın nedenleri arasında bulunan H. pylori bakterisinin bulunduğunu gösteriyorsa, doktor asit baskılayıcı ilaçlarla birlikte antibiyotik önerebilir. Prokinetik ajanlar hem midenin daha hızlı boşalmasına hem de mide ile yemek borusu arasındaki kapağın sıkılaşmasına yardımcı olarak üst karın rahatsızlığı olasılığını azaltır. Mide bulantısını gideren ilaçlar ise birey yemek yedikten sonra mide bulantısı hissederse doktor tarafından önerilebilir.

İlaçların etkisinin görülmediği durumlarda; bir danışman veya terapist ile davranış terapisi sürecinde çalışmak, belirti ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir danışman veya terapist, bireye belirti ve semptomları ile başa çıkmasına yardımcı olabilecek gevşeme tekniklerini öğretebilir. Buna ek olarak fonksiyonel dispepsinin tekrarlanmasını önlemek için bireyin hayatındaki stresi azaltmanın yollarını da öğretebilirler.

Dispepsi İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri Ve Evde Bakım

Doktorunuz, fonksiyonel dispepsiyi kontrol etmeye yardımcı olmak için bireye birtakım yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Öncelikle diyette ve yeme tarzında alınan, stres azaltma teknikleri veya gevşeme terapisi, belirti ve semptomları kontrol etmeye yardımcı olabilir. Stresi azaltmak için hobilere odaklanmak veya spor ve egzersiz gibi zevk verici faaliyetlere odaklanmak yine faydalı sonuçlar verebilir.

Bazı durumlarda fonksiyonel dispepsisi olan bireyler, durum ile başa çıkmalarına yardımcı olmak için tamamlayıcı ve alternatif tıbba başvururlar. Tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin etkin olduklarını gösteren herhangi bir bilimsel çalışma yoktur, ancak doktorun bir sakınca görmediği bazı durumlarda tıbbi tedavi yöntemleri ile birlikte kullanıldığında belirti ve semptomlarda rahatlama sağlayabilirler. Bu alternatif yöntemler bitkisel takviyeleri veya rahatlama tekniklerini içerebilir. Bireyin rahatlamasına yardımcı olan aktiviteler, belirti ve semptomları kontrol etmelerine ve bunlarla başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Stres seviyesini azaltmaya yardımcı olabilecek meditasyon, veya yoga gibi diğer aktiviteleri denemek göz önüne alınabilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 26 Eylül 2023 Salı Yayımlanma Tarihi: 26 Eylül 2023 Salı

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?