Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin en bilinen belirtisi bir regl döneminizi kaçırmanız ya da reglin 1 ya da 2 hafta gecikmesidir.

Adet dönemlerinizi takip etmiyorsanız veya sık sık değişiklik gösteriyorsa ne zaman regl dönemine gireceğinizi bilemeyebilirsiniz. Bu durumda erken hamilelik belirtilerini izleyebilirsiniz ancak her hamilelikte aynı belirtiler görülmeyebilir. Hamileliğin kesin olarak tespit edilebilmesi için testler uygulanır.


Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri her kadında aynı olmamakla beraber hamileliğin ilk 1-2. haftasında başlar. Hamileliğin ilk 1-2 haftasındaki belirtiler, erken hamilelik belirtileri olarak değerlendirilir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında belirtiler çeşitlenebilir. Hamileliğin başlarında belirtiler gözlenmeyebilir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testleri kandan ya da idrardan yapılabilir. İdrar testleri evde kolaylıkla uygulanabilen testlerdir. Kan testinde idrar testine göre daha net sonuç alınır. 

Bu testlerde hamilelik Beta-HCG yani hamilelik hormonu aranır. Hamile olmayan bir kadında Beta-HCG hormonu 5 mlU/ml’nin altında seyreder ama daha çok 0 ve 0’a yaklaşık değerlerdir. Gebelik durumunda ise Beta-HCG yükselecektir. Gebeliğin farklı dönemlerinde farklı Beta-HCG değerleri tespit edilebilir.

Kanda Beta-HCG, idrardakine oranla daha hızlı yükselir. Hamileliğin erken dönemlerinde uygulanan idrar testleri, negatif sonuç verse de kan testlerinden net sonuç alınır. Hamilelik testi adet periyodunun gecikmesinin ardından 1 haftalık süre içinde uygulanabilir. 

Erken Hamilelik Belirtileri

Her hamilelikte aynı belirtiler görünmese de hamileliğin yaygın erken belirtileri şunlardır:

 • Artan vajinal akıntı
 • Halsizlik, yorgunluk ve uyuklama
 • Memelerde hassasiyet ve şişlik, meme başındaki renk değişimleri
 • Sık idrara çıkma
 • Bel ve kasık bölgesinde ağrı
 • Kokulara karşı hassasiyet, bulantı ve kusma
 • Duygu durum değişiklikleri
 • Vücut sıcaklığında artış
 • Kalp hızında artma ve çarpıntı hissi

Hamilelik Haftası Hesaplama

Hamilelik haftası son adet döngüsünün ilk günü baz alınarak hesaplanır. Döllenmenin olduğu varsayılan cinsel ilişki tarihi hamilelik haftası hesaplanırken doğru sonuç veremediği için kullanılmaz. 

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Düzenli bir adet takviminiz varsa ve zamanı geldiği halde adet olmadıysanız; adetin gecikmesinin üzerinden geçen 5-7 gün içinde hamilelik testi yapabilirsiniz. Gecikmiş adet hamileliğin en önemli belirtilerindendir.

Adetleriniz normalde düzensizse, bir önceki adetinizin tarihini hatırlamıyorsanız, diğer belirtilere bakılması gerekir. Bu durumlarda sık idrara çıkma, bulantı ya da göğüslerinizdeki bir hassasiyet duyup duymadığınıza bakın.

Kişiden kişiye değişse de görülebilecek hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Hassas Göğüsler ve Karıncalanma

Adet olmadan önce göğüslerinizde hissettiğiniz ağrının daha fazlasını duyarsanız; bu hamile olduğunuzun bir belirtisi olabilir. Hamilelik hormonlarıyla birlikte göğüslerde kan akışı artar ve meme uçlarında karıncalanma gibi bir his olabilir. Bazı kişiler döllenmeden sonraki ilk haftada bile bu hissi yaşayabilir ve hamilelik ilerledikçe bu his artabilir.

Gebeliğin 6. haftasında göğüsleriniz giderek daha hassas hale gelir. Göğüsleriniz şişer ve genişler. Mavimsi damarları fark edebilirsiniz. Hamilelikteki hormonal değişiklere alıştıktan sonra bu hassasiyet zamanla yok olur.

 • Meme Başlarında Koyulaşma

Göğüslerinizdeki hassasiyetin yanı sıra uçlarında koyulaşma görülebilir. Meme başlarını çevreleyen dairesel bölgeler (areolalar) genellikle hamileliğin 8. haftasından itibaren koyulaşabilir.

Bu bölgeler döllenmeyi izleyen birkaç hafta içinde genişleyebilir. Meme uçları daha sert ve dik hale gelebilir. Buna benzer cildinizde renk değişimleri görebilirsiniz. Mesela vulva (kadın dış genital organı) bölgesindeki deri de koyu morumsu bir kırmızı renge dönüşebilir.

 • Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin erken döneminde (genellikle döllenmeden 2 ila 3 hafta sonra) çok sık idrara gitme isteği olur. Hormonlardaki değişiklikler idrar miktarında da artışın sebebidir. Ayrıca vücudunuz daha fazla kan hacmine sahiptir ve hamileyken böbreklerin verimliliği artar. Hamilelikte sık idrara çıkmanın bir diğer nedeni de; genişleyen rahimdir. Rahminiz idrar torbanıza baskı yapar ve idrarın tutulduğu hacmi daraltır. İdrara çıkarken ağrı ve yanma hissi varsa idrar yolu enfeksiyonu olabilir, hekime danışılmalıdır.

 • Hafif Kanamalar

Bazı hamileliklerde hormon artışıyla birlikte hafif vajinal kanamalar görülebilir. İç çamaşırınızda hafif pembe veya kahverengi olarak görünen bu kanamalarla birlikte hafif kramplar da hissedebilirsiniz. Bu kanamaların hamileliğin erken döneminde olduğu düşünülür.

 • Bulantı

Hamileliğin ilk 3 ayında bulantı ve kusmaları sıkça yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar 3 aydan sonra da bulantı çekebilir.

 • Halsizlik

Her kadının hamileliğinde karşılaşmadığı halsizlik; çoğu kadında genellikle günün erken saatlerinde kusmalarla erken dönemde sıklıkla yaşanır. Hamileliğin 4. haftasında da görülebilen halsizlik genellikle 6. haftada başlar.

Bunu “sabah hastalığı” olarak ifade edenler de vardır; ancak günün her saati kusabilir ya da kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bu halsizlik sadece kusmayla gelmeyebilir. Kendinizi hastaymış gibi hissedebilirsiniz.

Hamilelik hormonları yorgun ve duygusal hissetmenize neden olabilir. Yorgunluk elbette tek başına hamilelik belirtisi değildir; ama sık görülen bir belirtidir. Bu yorgunluk en çok hamileliğinizin 1. ve 2. döneminde yani 1.trimester (hamileliğin ilk 3 ayı) ve 2.trimester (hamileliğin ikinci 3 ayı) dönemlerinde sizi etkiler.

 • Şişkinlik

Şişkinlik hissi hamileliğin çok erken dönemlerinde başlayabilir. Hormonal değişiklikler bu şişkinliğin sorumlusudur.

 • Vücut Sıcaklığının Yükselmesi

Vücut sıcaklığınız hamile kalmadan önceki sıcaklığınızdan 1 derece daha fazladır ve bu hamilelik süresince yüksek derecede seyreder.

 • Koku Hassasiyeti ve Aşermeler

Hamileliğiniz boyunca yemek ya da başka kokulara karşı aşırı hassaslaşabilirsiniz. Hatta çok sevdiğiniz yiyeceklerin kokusuna bile tahammül edemez hale gelebilirsiniz. Hamilelikte görülen belirtilerden aşerme ile sıkça karşılaşılır.

Aşerme konusunda bazı yiyecekleri daha çok ister bazılarını hiç istemeyebilirsiniz. Bazı kadınlarda aşermeler adet gecikmesinden bile önce görülebilir. Bazı hamilelerin ağzında metalik bir tat olabilir.

İlk Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk haftasında bazı belirtiler görülebildiği gibi hiçbir belirti olmayabilir. Yaygın ilk hafta belirtileri; vajinal akıntıların artışı, sık idrara çıkma isteği, lekelenme denilen hafif kanamalar, kokulara karşı hassasiyet, mide bulantısı ve kusma, duygu durum değişimler, halsizlik, kasık ve karında kramplar, memelerde hassasiyettir.

Adet Öncesi Hamilelik Belirtileri Görülür Mü?

Adet günü gelmeden hamilelik belirti verebilir. Ancak bu belirtilerin birçoğu adet öncesi belirtilere benzerdir. Hamilelik ihtimali varsa ve rutin adet belirtilerinden farklı belirtilerin olup olmadığına bakılmalıdır. Ağrı, hassaslık, şişkinlik, memelerde yaşanan değişiklikler, ciltte yaşanan değişimler hem ortak hem de ayırt edici belirtiler olabilirler. Sık idrara çıkma, bulantı ve yorgunluk eğer adet dönemlerinde yaşanmıyorsa, hamileliğin ilk hafta belirtilerinden olabilir.

İkiz Gebelikte Farklı Hamilelik Belirtileri Görülür Mü?

Çoğul gebeliklerde belirtiler, hamileliğin genel belirtilerinden farklı değildir. Ancak özellikle hamileliğin ilerleyen zamanlarda ikiz gebeliklerde ya da çoğul gebeliklerde karın daha çok büyür. Bu durumda sık idrara çıkma, bel ağrıları gibi belirtiler daha çok hissedilebilir. Hamile kendini daha yorgun hissedebilir. Bulantı, kusma, koku hassasiyeti daha yoğun hissedilebilir.

Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir?

Karın ağrısını tek başına hamilelik belirtisi olarak değerlendirmek doğru değildir. Ancak hamilelik ihtimali varsa, diğer hamilelik belirtileri karın ağrısına eşlik ediyorsa karın ağrısı bir hamilelik belirtisi olarak değerlendirilebilir. Hamilelerde karın ağrısının daha çok alt karın ve kasıklara doğru kramplar şeklinde olması beklenir. Karın ağrısının şiddetli olması halinde bu durum hekime danışılmalıdır.

Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir?

Kasık ağrısı hamilelik belirtilerinden biri olabilir. Hamileliğin teşhisi için tek başına yeterli değilse de eşlik eden diğer belirtiler ve hamilelik ihtimali varsa dikkate alınır. Kasık ağrısına eşlik eden idrar yaparken yanma veya ağrı gibi durumlarda hekime danışılmalıdır.

Mide Yanması Hamilelik Belirtisi Midir?

Mide bulantısı gibi mide yanması da hamiliğin belirtilerindendir. Hamilelerde mide yanması ilk haftalarda başlayabildiği gibi, hamileliğin son haftalarına doğru artabilir. Hamilelik ilerledikçe bebeğin büyümesiyle rahim mideye baskı yapabilir. Hekiminizin önerdiği biçimde beslenerek, sık sık ufak öğünler yiyerek mide yanması hafifletilebilir.


Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 2 Ağustos 2022 Salı Yayımlanma Tarihi: 18 Kasım 2019 Pazartesi

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?